Jump to content

İslamiyet'te Kölelik ve Cariyelik

Recommended Posts

Bu konu daha önce forumda birkaç kere gündeme geldi. Ama epeydir bir başlık altında tartışılmıyordu. Tekrar gündeme gelmesinde fayda var. İslam'da kölelik var mı, yok mu gibi bir soru sormayı ise gereksiz buluyorum. Sadece merak ettiğim müslümanlar bu duruma nasıl bakıyor. Bir soru sorarak başlayayım:

Ben 4 karısı olan bir müslüman olarak parasını verip 7 erkek köle ve 3 dişi köle (cariye) satın aldım. Erkek köleleri çeşitli işlerimde, cariyeleri ise hem hizmetçi hem de karılarımdan sıkıldığım zamanlarda cinsel ihtiyaçlarım için kullandım. Bunlara gayet iyi davrandım, iyi elbiseler aldım, iyi yemekler verdim. Sonra paraya ihtiyacım oldu ve 3 erkek köle ile 1 dişi köleyi sattım.

Soru: Benim bu yaptıklarım İslam'a uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu ayete göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yazılar bozuk çıkıyor düzelmek zaman alıyor ve yorgunum,günümüzde kölelik diye bişey yok.kuranın indiği dönemde vardı.ama kuranda kölelik yoktur.

O zaman köleliğin yasaklandığına dair ayeti alalım.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben 4 karısı olan bir müslüman olarak parasını verip 7 erkek köle ve 3 dişi köle (cariye) satın aldım. Erkek köleleri çeşitli işlerimde, cariyeleri ise hem hizmetçi hem de karılarımdan sıkıldığım zamanlarda cinsel ihtiyaçlarım için kullandım. Bunlara gayet iyi davrandım, iyi elbiseler aldım, iyi yemekler verdim. Sonra paraya ihtiyacım oldu ve 3 erkek köle ile 1 dişi köleyi sattım.

Sen 4 karısı olan bir Allahsız olarak parasını verip 7 erkek hizmetçi (aşçı, bahçıvan, şoför, uşak...) ve 3 dişi hizmetçi (dadı, temizlikçi,metres) aldın. Erkek hizmetçileri çeşitli işlerinde, dişileri ise hem hizmetçi hem de karılarından sıkıldığın zamanlarda cinsel ihtiyaçların için kullandın. Bunlara gayet iyi davrandın, iyi elbiseler aldın, iyi yemekler verdin. Sonra paraya ihtiyacın oldu ve 3 erkek hizmetçi ile 1 dişiyi saldın.

Soru: Senin bu yaptıkların Allahsızlığa uygun mudur, değil midir?

Sitelerde Paylaş

Sen 4 karısı olan bir Allahsız olarak parasını verip 7 erkek hizmetçi (aşçı, bahçıvan, şoför, uşak...) ve 3 dişi hizmetçi (dadı, temizlikçi,metres) aldın. Erkek hizmetçileri çeşitli işlerinde, dişileri ise hem hizmetçi hem de karılarından sıkıldığın zamanlarda cinsel ihtiyaçların için kullandın. Bunlara gayet iyi davrandın, iyi elbiseler aldın, iyi yemekler verdin. Sonra paraya ihtiyacın oldu ve 3 erkek hizmetçi ile 1 dişiyi saldın.

Soru: Senin bu yaptıkların Allahsızlığa uygun mudur, değil midir?

Sana göre öyle olduğumu varsayalım. Hatta o söylediklerinin 10 kat fazlasını da yaptım diyelim. Şimdi bu senin dinini pirüpak mı yaptı? Yapabildiğin tek savunma bu mu? İnsanlara ölümü gösterip sonra sıtmaya razı etmek mi?

Sitelerde Paylaş

simdi sagkuyu veya Sagduyu neyse iste telafuz etmekte sey yapiyorum

simdi sagduyu varsa Solduyu ve Arkaduyu önduyuda olur. bunlar olunca kuzey duyu güneyduyu yani yukariduyu asagiduyu kalkanduyu inen duyuda olabilir. : D ne bicim nikin var senin sagduyu bizi nerele götürüyor

simdi Sagsolonarkaduyu !

islamda Köleligin sadece ismi vardir ! Hakikati yoktur.islam köleligi Gizli islam staji olarak kullanmistir..

ve islam köleliyi birer bahane ile kaldiran baska bir müessese daha acmistir ki :kabahat isleyen mümin kölesini, azat etmedikce katiyen kendisini Allaha affettiremez.

insan pek tabi kabahsiz yasayamaz.. köle azat olur hür

demek ki islam dini birer bahane ile köleligi dünya sahnesinde kaldirmaya calismistir.. ve kaldirmistirda

Ee.. Yüce yaraticimizin emirlerinde köle var.. elbette o köle baskasinin kölesi

islam o köleyi satin alir.. insanlik dersi Ask mana dersi staji verir..

kabahat isleyince de köleyi azad eder kölesine hürriyetini verir..

böyle böyle dünya da kölelik kalmaz..

Ama köle denilince Yüce yaraticimizn kastettigi baska kölelerde vardir..

bunlar ekmek parasi icin bin türlü agiz kokusu zulm gören insan sinifidir ki.

Yüce yaraticimizin inidinde bu köle olmus insani O patronun elinde kurtarmaklita köle azat etmek demektir.

yani köle ne demek. eli mahkum kimse demektir.. mahkum demek esir demek köle demek.. anlatabildim mi acaba duyu !

tarihinde Jack_Carter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

simdi sagduyu varsa Solduyu ve Arkaduyu önduyuda olur. bunlar olunca kuzey duyu güneyduyu yani yukariduyu asagiduyu kalkanduyu inen duyuda olabilir. : D ne bicim nikin var senin sagduyu bizi nerele götürüyor

simdi Sagsolonarkaduyu !

islamda Köleligin sadece ismi vardir ! Hakikati yoktur.islam köleligi Gizli islam staji olarak kullanmistir..

ve islam köleliyi birer bahane ile kaldiran baska bir müessese daha acmistir ki :kabahat isleyen mümin kölesini, azat etmedikce katiyen kendisini Allaha affettiremez.

demek ki islam dini birer bahane ile köleligi dünya sahnesinde kaldirmaya calismistir.. ve kaldirmistirda

Yüce yaraticimizin inidinde bu köle olmus insani O patronun elinde kurtarmaklita köle azat etmek demektir.

yani köle ne demek. eli mahkum kimse demektir.. mahkum demek esir demek köle demek.. anlatabildim mi acaba duyu !

jackass

Kem küm edeceğine Kuran ayetlerini yaz, ona göre bakalım. Sana fikrini soran mı oldu da fikir belirtiyorsun. Köleliği yasaklayan ayetleri soruyoruz. Ne zamandan beri Allah'ın ayetleri yerine kendi fikirlerini koymaya başladın?

Sitelerde Paylaş

İslam'da kölelik asırlarca uygulanmıştır. Kuran da buna cevaz vermiştir.

Hatta Mısır'da, İstanbul'da ve birçok yerde büyük köle pazarları vardı.

Köleler burada satılırlardı. Bu köleler ganimet olarak gayrimüslim ülkelerden getirilmişlerdi.

Bir de şu var. Padişahların ve halifelerin haremlerinde malumunuz haremağaları vardı.

Bunlar Müslüman köle tacirleri tarafından Afrika'daki kabilelerden zorla alınan çocuklardı. Mısır'a getirilir, burada korkunç bir yöntemle hadım edilirlerdi.

Birçoğu bu operasyon esnasında veya daha sonra acı çekerek ölürlerdi. Sağ kalanlar saraylara satılırdı.

Müslümanların bu konuda Avrupalılardan aşağı kalır yanı pek yoktu.

Sitelerde Paylaş

yazılar bozuk çıkıyor düzelmek zaman alıyor ve yorgunum,günümüzde kölelik diye bişey yok.kuranın indiği dönemde vardı.ama kuranda kölelik yoktur.

ne utanmaz bir müslümansın..Bunca zaman bu formdasın bunu öğrenmmemen mümkün değil..sen şarlatan aşağılık herifin tekisin..

dahada fazlası öküzsün..öküz olmasan bunları aklında tutabilirdin....

Kuranı ve Köle cariye ayetlerini çöpemi attınız..Muhammedin de işi bitti..değilmi..

Kuran yok muhammed yok ayet yok...

müslümanlık var..Buraya şarlatanlık yapmanız için mi görevlendiriliyorsunuz....

Kurandaki sure ve ayetler in birçoğu köle ve kölecilikle ilgilidir.Kuranın Türkçesini alıp görebilirsiniz.Kölelerle ilgili ayetler de Allah Muhammed in söylediğine göre söyle vahiy ediyormuş.

NAHL suresi..75.ayet...Allah şunu misal getirdi: Bir yanda hiçbir şeye gücü yetmeyen bir köle, diğer yanda tarafımızdan güzel bir rızık verdiğimiz, ondan gizli, açık olarak harcayan hür bir insan, bunlar hiç eşit olur mu?

RUM SURESİ-28…size kendinizden bir misal verdi: Hiç size kısmet ettiğimiz şeyde elleriniz altındaki kölelerinizden ortaklarınız bulunur da onlarla siz eşit olur, aranızda birbirinizi saydığınız gibi, onları da sayar mısınız?

Kazanılan savaşta ele geçen kadınlara cariye, erkeklere de köle denir.

Cariyelerin çoğunluğu evli, kocaları öldürülmüştür. Cariyeler Kadın sex köleleridir.

Sadece KÖLE erkek köleler için kullanılır. Erkek kölelerime sex kölesi olarak kullananlar olmuştur. Fakat bunu kuranda kanıtlayacak kesin ifade yoktur.

Cariyeler cinsel ilişkilerde kullanılır ve nikahlanma yoktur...

Cariyeler evin gündelik her türlü işlerinde kullanılırlar...

Cariyelerinden bıkanlar bir mal gibi esir pazarına götürüp satarlar veya başka bir cariye ile değiş tokuş ederler...

Cariyelerini isterlerse başkalarına hediye ederler...

Cariyeler eve gelen misafirlere cinsel ilişkiye girebilmeleri için ikram edilirler...

Köle ve Cariyeler savaş ganimetidir. Savaşta ganimetlerin nasıl paylaşılacağını Allah kurandaki ayetlerde açık açık anlatmıştır.

Kölecilik islamdan önce vardı.Sonrasında belli bir müddet devam etti ve bitti diye söyleyen geri zekalılara şunları hatırlatmak isterim.Bir yaratıcı böyle iğrenç şeyleri ilk anda yasaklamalıdır.Bu tür ayetler Tevrat ve İncil de yoktur ki İslamiyet den önce olsun.Osmanlı padişahları sırf bu cariye muhabbeti nedeniyle Müslüman görünüyorlardı.Osmanlı günümüze kadar gelen bir İslam devleti değimlidir?Ayrıca Arap ülkelerinde bu cariye uygulaması günümüzde hala devam etmektedir.

NİSA SURESİ..AYET.3 - Eğer yetim kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetememekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.

Onlarca kadına kadar çokeşliliği uygun gören, günümüzde hala bu ilkelliğin sürdürülmesine sebep olan ayet. Elbette çokeşlilik derken, bu hakkın sadece erkeklere verildiğini de belirtelim. Bir diğer dikkat çeken nokta da ‘veya cariyeler ile yetinin’ kısmı. Buradan anlaşılacağı üzere, nikâhlı kadınlardan öte sınırsız sayıda cariye (alınıp satılabilen kadın köle) sahibi olmak ve onlarla ‘yetinmek’ de islam dininde yasal.Kesinlikle yasak ta değil.

ENFAL-1..Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ganimetlerin taksimi Allah'a ve Resulüne aittir. Onun için siz gerçekten mümin kimseler iseniz Allah'tan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. Allah'a ve Resulü'ne itaat edin

Bu sureyi Allah bana vahiy etti demek Allaha hakaret değimlidir? Muhammed otomatik olarak Savaşta elde edilen köle ve Sexkölesi(cariyelerin) % 20 ini alıyor kalanıda diğerleri tarafından pay ediliyor.

Sanırım Allah kimi köle kimi hür insan olarak yaşatacak karar veriyor.

Yada savaşta yenilip esir olan kulunu sevmiyor. kölelikle cezalandırıyor.

Köleyle hür insan eşit olmaz köleliklerini bilsinler ve hür insanlar gibi muamele yapılmasını beklemesinler diye yazıyor Kuran ayetlerinde.

bu ayetide çöpe attınız işi bittimi...

NİSA SURESİ..AYET.3 - Eğer yetim kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetememekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.

ne olacak peki herkes tarafından becerildiği için cariye nin kimden doğurduğu belli olmayan ...babasının kim olduğu belli olmadığından YETİM KIZLAR denilen çocuklar...

ne olacak cennette tomurcuk göğüslü huriler...

Bir kızda Tomurcuk göğüs kaç yaşında olur biliyormusun sapık..

ne yapacağız talak 4 ayetindeki sübyancılığı..

hem bu dünyada sübyancılık hem cennetete sübyancılık... nedir bu müslümanların minik kız düşkünlüğü...

Kuranı çöpe mi atıyorsunuz..ne oldu vaz mı geçiyorsunuz islamın kitabından...

Sitelerde Paylaş

simdi Sagsolonarkaduyu !

Sende Sübtyancımısın..

cennette tomurcuk göğüslü minik kızlar olduğundan müslüman oldunm değilmi...

hadi köleyi cariyeliği attın bunu ne yapacan...

cennet ayetleridemi hükümsüz..

Kuranda hükmü kalan bişey söylesene....

peygamber hanımları kırıtarak yürümeyin ayetimi yürürlükte....

Sitelerde Paylaş

KURAN DA SAVAŞ GANİMETİNİ PAYLAŞTIRIYOR…ALLAH YAĞMACILIK YAPIN DİYE EMREDERMİ?

Bu güne kadar mutlaka Allahın size birçok özelliğinden bahsettiler.Kuranda birçok şey yazdığını söylediler.ilk defa Savaş ganimetlerinin paylaşımının yazdığını beklide şimdi okuyorsunuz.

Savaşta neler ganimet olabilir.maddi değeri olan her şey.Para ile değeri ölçülebilen her şeyin yağma yapılması muhtemel.Eski devirlerde Altın ve Gümüş kadar para eden bir şey vardı.

Köle.Evet yanlış duymadınız köle..Allah köle nin nasıl paylaşılacağını bildiriyor demiştir Muhammed.inanmak size kalmış Allah böyle şey söyler mi? Yada Muhammed neden Allah bana bunu vahiy etti demiştir.

Kazanılan savaşta ele geçen kadınlara cariye, erkeklere de köle denir.

Cariyelerin çoğunluğu evli, kocaları öldürülmüştür. Cariyeler Kadın sex köleleridir.

Sadece KÖLE erkek köleler için kullanılır. Erkek köleler ide sex kölesi olarak kullananlar olmuştur.

Nisa 16 ayetinde Erkek erkeğe sex te zina dan sözedilmesi normalinin de varlığının delilidir.

Cariyeler cinsel ilişkilerde kullanılır ve nikahlanma yoktur...

Cariyeler evin gündelik her türlü işlerinde kullanılırlar...

Cariyelerinden bıkanlar bir mal gibi esir pazarına götürüp satarlar veya başka bir cariye ile değiş tokuş ederler...

Cariyelerini isterlerse başkalarına hediye ederler...

Cariyeler eve gelen misafirlere cinsel ilişkiye girebilmeleri için ikram edilirler...

“Sizden biriniz karısını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla aynı yatakta yatacaktır.” (Buhârî, Tefsîru sûre (91)1; Müslim, Cennet 49)

Köle nasıl dövülmektedir ki sakın karınızıda köle döver gibi dövmeyin denmektedir.

Köle ve Cariyeler savaş ganimetidir. Savaşta ganimetlerin nasıl paylaşılacağını Allah açık açık anlatmıştır.

ENFAL suresi-1.ayet..Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ganimetlerin taksimi Allah’a ve Resulüne aittir.

ENFAL-41..Şunu da biliniz ki, ganimet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka Allah içindir. O da peygambere ve ona yakınlığı olanlara aittir. Eğer siz Allah’a iman etmiş, hak ile batılın ayrıldığı o gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği o günü kulumuza indirdiğimiz ayetlere iman getirmiş iseniz bunu böyle biliniz.

ENFAL-69..Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve hoş olarak yiyin ve Allah’a karşı gelmekten sakının. Muhakkak ki, Allah bağışlayıcıdır ve merhamet edicidir.

Savaşanlar hepsi Allahın kulu.Kimin malını kim yağma ediyor.

Diyelim ki savaşta 100 erkek köle 100 de Cariye ganimet olarak yağma edildi.Muhammed 20 erkek köle ve 20 Cariyeye otomatikman sahip oluyor ayete göre.

Bu köle ve cariyeler Başka Tanrının çocukları ya Allah paylaşımını bile kendisi bildiriyor.

Savaş ganimetinin paylaşımını Muhammed e uyurken vahiy edeceğine..Muhammed in Allahtan vahiy geldi savaş ganimetlerini böyle paylaşın diyor diye söylemesine gerek bırakmadan otomatik olarak paylaşılmasını sağlayamaz mıydı?

Savaş ganimetinin nasıl paylaşılacağına Allah karışmalımı?

Allah kulları arasında Hür köle cariye diye ayrım yapar mı?

Allah yolunda savaşıyoruz diye öldürme ve yağmayı meşru zemine oturtmaya çalışmak başka hangi dinde vardır. Allah için yapıyorum diyerek insanların malına canına karısına ve kızına sahip olmaya çalışmak nasıl bir din inancıyla olabilir.Köle almak cariye almak Cariyenin kimden olduğu belli olmayan kızını satarak anneden ayırmak nasıl bir iştir.Bunu nasıl bir Allah emrediyor.İslam Allahın bir dinidir diyerek insanları saf yerine mi koyuyorsunuz.

Müslümanların Allahı böyleyse Benim gönlümdeki Allah hiç sizinkiyle aynı değil.

Böyle bir dini ve Kitabı allah gönderdi demek yaratıcıya karşı suç işlemek değilmidir.

Sitelerde Paylaş

İslam köle azad etmeyi teşvik ediyormuş(!) Bakalım nasıl teşvik ediyor.

Nisâ/92

Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mümini yanlışlıkla öldürürse bir mü’min köleyi azad etmesi ve bağışlamadıkları sürece ailesine diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü’min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, mü’min bir köle azad etmek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve mü’min bir köle azad etmek gerekir. Bunlara imkan bulamayanın, Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay ardarda oruç tutması gerekir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bir mümin öldürenin bir mümin köleyi azad etmesi gerekirmiş. Bu köle azad etmeyi teşvik değil, suç işleyeni cezalandırma yöntemidir. Adamlar sadece müşrikleri değil, müminleri bile köle olarak kullanıyorlar. Mümin köle özgür olmak için sahibinin yanlışlıkla başka bir mümini öldürmesini bekleyecek. "İşimiz Allah'a kaldı desene" deyimi buradan geliyor herhalde.

Sitelerde Paylaş

Köleliği besleyen bir ayet;

"Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mümini yanlışlıkla öldürürse bir mü’min köleyi öldürülen kişinin ailesine vermesi ve diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü’min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, bir mü’min köleyi öldürülen kişinin ailesine vermek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve bir mü’min köle gerekir. Bunlara imkan bulamayan katilin, Allah tarafından tövbesinin kabulü için, iki ay boyunca öldürülen kişinin ailesine kölelik etmesi gerekir. Allah hakkıyla köleleştirendir, pranga ve kelepçe sahibidir."

Kur'an'da böyle bir ayet gören var mı? Varsa beri gelsin.

Sitelerde Paylaş

Kölelik kuranla başlamamıştır.Kuran öncesi arap toplumunda ve o dönemdeki bütün toplumlarda kölelik vardı.Kölelik sosyal bir yapıydı.Kuranda bu sosyal yapıyı islah etmiştir.Bazı sivri zekalı arkadaşlar niye köleliği yasaklamamış bir ayetle işi bitirmemiş gibi sonunu düşünmeden boş bir soru soruyorlar.

Anlamasında sıkıntı olmayan arkadaşlar köleliğin sosyal bir yapı olduğunu söylediğimde bu sorununda cevabını anlamış olması gerekir.Bir örnek vereyim.

Kuzey güney savaşlarında kölelik kalktı ama bir alt yapı oluşturulmadan kalkan kölelik sisteminde kölelerin bir çoğu ortada kaldı.Başka bir çok sosyal sorunlar çıktı.Bazıları tekrar efendilerinin yanına gitti ortada kaldıkları için.Alt yapıyı toplumu hazırlamadan kaldırılan kölelik sisteminde bozukluklar bugune kadar gelmiştir.Daha düne kadar zenci birinin otobüste oturmaya hakkı bile yoktu. Kuran köleliğin affedilmesi,ırkçılığın yapılmaması bu tip konularda toplumu hazırlamıştır.telkinleri hep bu yöndedir.

Sitelerde Paylaş

Kölelik kuranla başlamamıştır.Kuran öncesi arap toplumunda ve o dönemdeki bütün toplumlarda kölelik vardı.Kölelik sosyal bir yapıydı.Kuranda bu sosyal yapıyı islah etmiştir.Bazı sivri zekalı arkadaşlar niye köleliği yasaklamamış bir ayetle işi bitirmemiş gibi sonunu düşünmeden boş bir soru soruyorlar.

Anlamasında sıkıntı olmayan arkadaşlar köleliğin sosyal bir yapı olduğunu söylediğimde bu sorununda cevabını anlamış olması gerekir.Bir örnek vereyim.

Kuzey güney savaşlarında kölelik kalktı ama bir alt yapı oluşturulmadan kalkan kölelik sisteminde kölelerin bir çoğu ortada kaldı.Başka bir çok sosyal sorunlar çıktı.Bazıları tekrar efendilerinin yanına gitti ortada kaldıkları için.Alt yapıyı toplumu hazırlamadan kaldırılan kölelik sisteminde bozukluklar bugune kadar gelmiştir.Daha düne kadar zenci birinin otobüste oturmaya hakkı bile yoktu. Kuran köleliğin affedilmesi,ırkçılığın yapılmaması bu tip konularda toplumu hazırlamıştır.telkinleri hep bu yöndedir.

Sitelerde Paylaş
Bir mümin öldürenin bir mümin köleyi azad etmesi gerekirmiş. Bu köle azad etmeyi teşvik değil, suç işleyeni cezalandırma yöntemidir.

Ceza yöntemlerinin kökü mü kesilmiş, başka yöntem bulamamışlar mı?

Köleyi elde tutacak ve daha da fazla köle getirecek hükümler koyma imkanı varken, neden köle kaybettirecek hükümler konmuş?

Sen bir efendi (köle sahibi) olsan ve bir anayasa yapsan, böylesi hükümler koyar mıydın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...