Jump to content

İslamiyet'te Kölelik ve Cariyelik

Recommended Posts

Ben 4 karısı olan bir müslüman olarak parasını verip 7 erkek köle ve 3 dişi köle (cariye) satın aldım. Erkek köleleri çeşitli işlerimde, cariyeleri ise hem hizmetçi hem de karılarımdan sıkıldığım zamanlarda cinsel ihtiyaçlarım için kullandım. Bunlara gayet iyi davrandım, iyi elbiseler aldım, iyi yemekler verdim. Sonra paraya ihtiyacım oldu ve 3 erkek köle ile 1 dişi köleyi sattım.

Soru: Benim bu yaptıklarım İslam'a uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu ayete göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mâide/89 Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hallisinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkanı) bulamazsa onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah size âyetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.

Kölenin değeri bu işte İslam'da: 10 yoksula ortahalli bir yemek veya 10 yoksulu giydirmek. Üç gün oruç tutmak da aynı işi görüyor.

Nûr/33: Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. Sahip olduğunuz kölelerden “mükâtebe” yapmak isteyenlere gelince, eğer onlarda bir hayır görürseniz onlarla mükâtebe yapın. Allah’ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde etmek için iffetli olmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları buna zorlarsa bilinmelidir ki hiç şüphesiz onların zorlanmasından sonra Allah (onları) çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Mukatebe, kölenin ücret karşılığı özgürlüğünü satın alması demek. Kölenin kendi özgürlüğünü satın alması sahibinin insafına bırakılmış. Sahibi köleyi serbest bırakmak istemezse, bunda bir hayır görmedim der, çıkar işin içinden.

Muhammed biraz insafa gelmiş, iffetli olmak isteyen cariyelerin fuhşa zorlanmamasını rica ediyor. Zorlanırsa da Allah onları affedermiş, sanki suçlu onlarmış gibi. Lan putoğluput, zavallı cariyenin suçu mu var da affediyorsun. Yiyorsa zorlayana da iki kelime söylesene. Yok, sonra Muhammed'in peşine takılmaktan vazgeçebilir adamlar. İffetli olmak istemeyenlere birşey yok, zaten onların zorlanması da söz konusu olmadığı için sözünü etmeye değmez. Cariyelere fuhuş yaptırıp para kazanmaya devam.

Yazdığım mesaj da biraz da bundan bahsediyordum. Diğer kölelik sistemleri göze alındığında tarihsel gelişim açısından İslam'ın kölelik sistemini ben canilik bulmuyorum. Tabii ki mükemmel bir din beklentisine girildiğinde bu sistemin bir devrim ile kaldırılması bekleniyor fakat o günün ekonomik düzeni içinde bunu yapmak doğa yasalarını çiğnemek gibi imkansızdır. Bunun dışında verdiğiniz ayetlerdeki gibi çeşitli sebeplerden dolayı kölelerin azad edilmeleri ve kölelik sürecinde din tarafından eşit/iyi bakıma tabi tutulmalarının zorunlu kılınması, günümüz için farklı görünse de, olumlu bir reformdur. Ve eğer işler Asr-ı Saadet'te Müslümanların rivayet ettiği gibi yürüyor ise bahsettiğim kölelik sisteminin kendini zamanla feshi çok hızlı bir biçimde gerçekleşecekti. O yüzden Kölelik ve Cariyelik sistemi açısından günün şartlarıyla değerlendirildiğinde durumu vahim bulmuyorum.

tarihinde KGuner tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Açık ve net bir şekilde cevap verecek cesur bir Allahsız aranıyor. Nerede bu Allahsızlığı satanlar?

Sen 4 karısı olan bir Allahsız olarak parasını verip 7 erkek hizmetçi (aşçı, bahçıvan, şoför, uşak...) ve 3 dişi hizmetçi (dadı, temizlikçi, metres) aldın. Erkek hizmetçileri çeşitli işlerinde, dişileri ise hem hizmetçi hem de karılarından sıkıldığın zamanlarda cinsel ihtiyaçların için kullandın. Bunlara gayet iyi davrandın, iyi elbiseler aldın, iyi yemekler verdin. Sonra paraya ihtiyacın oldu ve 3 erkek hizmetçi ile 1 dişiyi saldın.

Soru: Senin bu yaptıkların Allahsızlığa uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu mantığa göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Tanrı'ya ve ölüm sonrası bir sorguya inanmayan, "güçlü olan kazanır" gibi bir zihniyete sahip olan ve tüm insanları esir alıp köleleştirebilecek kadar güçlü olup insanları esir alıp köleleştiren bir Allahsızın yaptığı doğru mudur, yanlış mıdır? Yanlışsa neden yanlıştır? Akıl-mantık çerçevesinde bir cevap alalım.

Bu soru bence çok art niyetli. Çünkü dış-tabanlı bir ahlak öngörmediğimiz için ipi istediğiniz yere çekip uzatabilirsiniz ahlak mevzusunda.

Bunun dışında doğruyu mu yapıyoruz yanlışı mı yapıyoruz kıstasında bana göre bu akış açısında kalırsak iki tarafın da vereceği cevap birdir. Bir Müslümanın bu konuşmada haklı ya da doğru olabilmesi için bu yaptığını mantıksal çıkarımlarla ya da yaşamdan sonra hayat ve sınav yoluyla değil, tek bir şekilde yapması gerekiyor: Allah rızası.

Allah rızasının her erkeğin annesini tecavüz etmesinde ve her babanın kızına tecavüz etmesinde olduğunu söyleseydi, o zaman ne olacaktı? Şimdi normlara vahşet gelen şeriatın had cezaları tereddütsüz uygulanmaktadır, Allah'ın rızasının bu yönde olduğuna inanıldığı için. Benim dediğim senaryoyu ele alalım:

Bir iş iyiliğini, doğruluğunu, güzelliğini üzerindeki vasıflardan değil Allah'ın rızasının onda olmasından alır. Bir Müslüman olarak bugün haram olanlar helal, helal olanlar haram olsaydı nasıl davranman gerekecekti ve iyi-kötü kavramları kafanda nasıl oluşacaktı?

Allah'ın Ekber olması söylediklerinin de insanın anlayışıyla ilgili olan iyi-kötü kavramlarının dışında, rızasını taşıdığını söylemektir. Bu anlayışların üstündedir. Bir Müslüman ahlakını bu yönde savunmadığı zamanda ise bir ateistten farksızdır. İyi-kötü seviyesine düşmektedir ki bu insanın yaşayarak öğrendiği şeylerdir. Hem birey olarak hayatı boyunca, hem ulus olarak, hem kültür olarak, hem de tür olarak. Hatta canlılar alemi olarak.

Sitelerde Paylaş

Yazdığım mesaj da biraz da bundan bahsediyordum. Diğer kölelik sistemleri göze alındığında tarihsel gelişim açısından İslam'ın kölelik sistemini ben canilik bulmuyorum. Tabii ki mükemmel bir din beklentisine girildiğinde bu sistemin bir devrim ile kaldırılması bekleniyor fakat o günün ekonomik düzeni içinde bunu yapmak doğa yasalarını çiğnemek gibi imkansızdır. Bunun dışında verdiğiniz ayetlerdeki gibi çeşitli sebeplerden dolayı kölelerin azad edilmeleri ve kölelik sürecinde din tarafından eşit/iyi bakıma tabi tutulmalarının zorunlu kılınması, günümüz için farklı görünse de, olumlu bir reformdur. Ve eğer işler Asr-ı Saadet'te Müslümanların rivayet ettiği gibi yürüyor ise bahsettiğim kölelik sisteminin kendini zamanla feshi çok hızlı bir biçimde gerçekleşecekti. O yüzden Kölelik ve Cariyelik sistemi açısından günün şartlarıyla değerlendirildiğinde durumu vahim bulmuyorum.

Vahim bulmazsın tabii çünkü o senin kölelik ve cariyelik sistemin ama başkasınınkini vahim bulursun. Neden? Çünkü onlar İslam değil, onları eleştirmek, yermek, yerin dibine batırmak serbest ama konu İslam'a gelince kölelik ve cariyelik çok iyi bir sistem oluyor, hemen bahaneler bulunmaya başlıyor. O günün ekonomik düzeninde yasaklanması imkansızdı da köleliğin yasaklandığı yakın geçmişte çok mu kolaydı? Amerika'da o yüzden iç savaş çıktı. Birçok devlet yıllarca direndi, en son kaldıran da bir İslam devleti olan Suudi Arabistan.

Hem madem bu dünya islam'ın iddia ettiği gibi sınav dünyası, bundan iyi sınav mı olur? Sen yasaklarsın köleliği, uyan uyar, uymayan uymaz ama sen tarafını belirlemiş olursun.

Ayrıca köle azat etmek sadece senin dinine mahsus değil, her kölelik sisteminde vardır köle azat etmek, hatta İslam'dan önce de Araplar'da da vardı. Ortada kölelik varsa, azat da vardır. Ortada insanları sürekli savaşa kışkırtan bir din var, ödülü de ganimetler ve cennet. Ganimetin içinde de insanları köle ve cariye olarak alıp kullanmak ve satmak da var. Böyle bir vaadi olan bir din neden köleliğe karşı olsun? Bizzat kendisi teşvik ediyor.

Sitelerde Paylaş

Vahim bulmazsın tabii çünkü o senin kölelik ve cariyelik sistemin ama başkasınınkini vahim bulursun. Neden? Çünkü onlar İslam değil, onları eleştirmek, yermek, yerin dibine batırmak serbest ama konu İslam'a gelince kölelik ve cariyelik çok iyi bir sistem oluyor, hemen bahaneler bulunmaya başlıyor. O günün ekonomik düzeninde yasaklanması imkansızdı da köleliğin yasaklandığı yakın geçmişte çok mu kolaydı? Amerika'da o yüzden iç savaş çıktı. Birçok devlet yıllarca direndi, en son kaldıran da bir İslam devleti olan Suudi Arabistan.

Hem madem bu dünya islam'ın iddia ettiği gibi sınav dünyası, bundan iyi sınav mı olur? Sen yasaklarsın köleliği, uyan uyar, uymayan uymaz ama sen tarafını belirlemiş olursun.

Ayrıca köle azat etmek sadece senin dinine mahsus değil, her kölelik sisteminde vardır köle azat etmek, hatta İslam'dan önce de Araplar'da da vardı. Ortada kölelik varsa, azat da vardır. Ortada insanları sürekli savaşa kışkırtan bir din var, ödülü de ganimetler ve cennet. Ganimetin içinde de insanları köle ve cariye olarak alıp kullanmak ve satmak da var. Böyle bir vaadi olan bir din neden köleliğe karşı olsun? Bizzat kendisi teşvik ediyor.

Bulunduğum yeri ve anlattıklarımı doğru algılamamanız daha fazla açıklama getirme isteğimi öldürüyor.

Kölelik sistemi genel olarak ele alındığında, İslam'ın anlatıları doğru ise zamanına göre iyi bir reformdur.

İslam köleliğe doğrudan karşı olduğunu söylemedim. Yakın gelecekte kölelik sisteminin yıkılması çok daha kolaydı, evet.

İnsanlar artık paraya köle. Doğrudan bir kölelik sistemi olmasa da bunun dolaylı yoldan hala var olduğunu söyleyebiliriz.

Müslüman değilim sadece eleştiri getiriyorum.

Sitelerde Paylaş

Bulunduğum yeri ve anlattıklarımı doğru algılamamanız daha fazla açıklama getirme isteğimi öldürüyor.

Kölelik sistemi genel olarak ele alındığında, İslam'ın anlatıları doğru ise zamanına göre iyi bir reformdur.

İslam köleliğe doğrudan karşı olduğunu söylemedim. Yakın gelecekte kölelik sisteminin yıkılması çok daha kolaydı, evet.

İnsanlar artık paraya köle. Doğrudan bir kölelik sistemi olmasa da bunun dolaylı yoldan hala var olduğunu söyleyebiliriz.

Müslüman değilim sadece eleştiri getiriyorum.

Konumun beni ilgilendirmez, ben fikirlere bakarım. Bırak şimdi insanlar paraya köle, dolaylı kölelik falan gibi edebiyat parçalamayı. Bunlar sadece gerçek köleliği aklamaya çalışan ifadeler. Senin daha kölelik nedir, ondan haberin yok. Yoksa insanlar ona köle, buna köle gibi mecazi anlamlarla köleliği hafife almaya kalkışmazdın.

İslam'ın yaptığı köleliği resmileştirmek oldu, bir sistematiğe bağlamak oldu. Bu sisyematik sayesinde 1400 yıldır kölelik kurumu İslam'da varlığını sürdürebildi ancak dış etkilerle yasaklamak zorunda kaldılar. O dış etkiler olmasa İslam dünyasında hala kölelik devam edecekti.

Sitelerde Paylaş

Bu konu açıldığı iyi oldu.Daha önce bu sitede mi yoksa internette başka bir sitedemi ne görmüştüm sanırım ama yanılıyor olabilirim.

Peygamber vefat ettikten sonra kölelerini kızlarına bağışlamış.Bu bilgi doğrumu acaba?

Bağışlamasına gerek yok, zaten köleler miras olarak çocuklara kalır. Köle insan olarak görülmez İslam'da, maldırlar onlar, alınıp satılırlar, hediye edilirler, miras kalırlar, cinsellik de dahil her türlü kullanılırlar. Bunu tek istisnası cariyenin efendisinden çocuk doğurmasıdır, o zaman satılamazlar, efendi ölünce de özgür kalırlar.

Sitelerde Paylaş

Konumun beni ilgilendirmez, ben fikirlere bakarım. Bırak şimdi insanlar paraya köle, dolaylı kölelik falan gibi edebiyat parçalamayı. Bunlar sadece gerçek köleliği aklamaya çalışan ifadeler. Senin daha kölelik nedir, ondan haberin yok. Yoksa insanlar ona köle, buna köle gibi mecazi anlamlarla köleliği hafife almaya kalkışmazdın.

İslam'ın yaptığı köleliği resmileştirmek oldu, bir sistematiğe bağlamak oldu. Bu sisyematik sayesinde 1400 yıldır kölelik kurumu İslam'da varlığını sürdürebildi ancak dış etkilerle yasaklamak zorunda kaldılar. O dış etkiler olmasa İslam dünyasında hala kölelik devam edecekti.

Söylediklerim edebiyat parçalamak değil, bir gerçektir. Bakış açısı önemli tabii. Siz en baştan İslamiyet hakkında her şeyin en kötüsü olduğuna dair bir bakış açısı benimsemişsiniz ve de anlayışınızı körelten kendini büyük ve yine büyük ihtimalle zeki gören egonuz da argümanları olduğu gibi algılamanıza engel oluyor diye düşünüyorum. O yüzden daha fazla efor sarfetmek istemiyorum.

@ANTIDeccal

Gerçekçi ya da değil, dediğim gibi iyilik-kötülük dairesine girdikten sonra insanlar birdir. Kendi 'nefs'leriyledir diyelim. Müslüman Allah'ın rızası olan işi tercih edebilir ama bu eylemi anlayışımızca 'iyi' olduğu için 'iyi' yapmaz. O işte Allah'ın rızası olduğu için 'iyi' yapar. Bu yüzden işlerin iyiliği ve güzelliği Allah'ın rızasına bağlıdır, mantıksal çıkarımlara değil. Bu anlayıştan çıktıktan sonra da kişinin Müslüman ya da Ateist olması farketmiyor.

Sitelerde Paylaş

yazılar bozuk çıkıyor düzelmek zaman alıyor ve yorgunum,günümüzde kölelik diye bişey yok.kuranın indiği dönemde vardı.ama kuranda kölelik yoktur.

Ağzınla diyorsun kuranın indiği dönemde vardı ama kuranda yok diye, peski pes,koca allah yazmışda neden bu çağı hesap edip yazmamış, içine cart cariye,curt köle ayetlerini pekiştirip durmuş?Utanmazsınız siz

O zaman kuranı ne diye referans alıyorsunuz?Kuranda yokmuşmuş, kabak gibi duran ayetleri inkar et seni gidi, allahı gibi ne dediğini bilmeyen acayip mahluklar sizi,

Sitelerde Paylaş

Söylediklerim edebiyat parçalamak değil, bir gerçektir. Bakış açısı önemli tabii. Siz en baştan İslamiyet hakkında her şeyin en kötüsü olduğuna dair bir bakış açısı benimsemişsiniz ve de anlayışınızı körelten kendini büyük ve yine büyük ihtimalle zeki gören egonuz da argümanları olduğu gibi algılamanıza engel oluyor diye düşünüyorum. O yüzden daha fazla efor sarfetmek istemiyorum.

İslam kendinin ne olduğu tarih boyunca ve günümüzde ortaya koyuyor zaten. Kelle sayısı ile savaşların kazanıldığı dönemlerde insanlığa acıdan ve yıkımdan başka bir şey vermemiş bir dindir. Günümüzde ise hüküm sürdüğü coğrafyayı ortaçağ karanlığına gömmüştür. Hristiyanlık gibi o da insanlar arasına kin ve nefret tohumları ekmiş, insanları inanan, inanmayan diye ayırıp birbirine kırdırmıştır ve hala bu kin ve nefret tohumlarını ekmeye devam etmektedir.

Sen ego mego derken köleliğin ne büyük bir insanlık ayıbı olduğunu gözden kaçırmaya çalışıyorsun sadece. Köleliğin iyisi kötüsü yoktur, kölelik insanlık ayıbıdır, insan onuruna indirilen en büyük darbedir. İslam kölelik konusunda reform yapmışmış, zamanla kaldıracakmış falan filan. Burada pazarda mal gibi alınıp satılan, karın tokluğuna çalıştırılan, hiçbir insani hakkı omayan insanlardan, sahibinin cinsel ihityaçlarına kadar herşeyi karşılayan cariyelerden bahsediyoruz. Sense hiç bunları görmezden gelip köleliği günümüzdeki emek düzeni ile kıyaslıyorsun. Köleliği ne Hristiyanlık ne de İslam kaldırmaya çalıştı, kölelik bugün resmen kalktıysa, adalet ve vicdan sahibi, ileri görüşlü insanlar sayesinde kalkmıştır.

Sitelerde Paylaş

TC ideolojisine / rejimine karşı savaşıp hapse düşen bir PKK'linin, İslam ideolojisine / rejimine karşı savaşıp esir düşen gayrimuslimden bir farkı var mıdır?

İslam'a karşı savaşıp esir düşen kişi, karşılıklı ya da karşılıksız olarak serbest bırakılır. TC'ye karşı savaşıp hapse düşen de serbest bırakılır mı?

Devletin emirleri ve yasakları dışına çıkamamak, devletin fedailiğini yapmak (zorunlu askerlik), devlet tarafından beyni yıkanmak (zorunlu eğitim-öğretim), devlete haraç vermek (vergi) özgürlük müdür?

Birisine borcu olan kişi, ya borcu olan kişinin emri altında ya da başka birisinin emri altında çalışmak zorundadır. Bu bir özgürlük müdür?

Dünya kaynakları insanlar arasında paylaşılabilir durumda iken, sömürgecilerin sermayeyi ele geçirmeleri sonucu, geri kalanların sermayeden paylarına düşeni alabilmeleri için sömürgecilerin emirleri altında çalışmaları özgürlük müdür?

Sitelerde Paylaş

ANTIDeccal, sen şapşalsın sadece. Daha neyin ne olduğunu bile bilmiyorsun.

İslam'a karşı savaşıp esir düşen kişi, karşılıklı ya da karşılıksız olarak serbest bırakılmaz, erkekse öldürülür. Kadınlar da esir alınır, tecavüz edilir, cariye olarak kullanılır veya satılır. İslamın emri budur.

Bazen erkeklerin ve bilhassa çocukların köle edildikleri de olur.

Örneğin bak mesela:

Talkan şehri meliki Sehrek, Kuteybe’nin gelişinden önce şehri terkeder.. Şehre hiç savaşmadan giren Kuteybe’nin adamları şehirde eli kılıç tutabilen nekadar erkek varsa hepsini kılıçtan geçirirler.. Bu katliam o zamana kadar yapılanların en büyüğüdür.. Kuteybe bu katliamı diğer beyliklere ibret olması için yapar.. Kuteybe’nin askerleri öldürebildikleri kadar öldürürler, geri kalanları da, Talkan yolu üzerindeki ağaçlara asarlar.. Bu yolun 4 fersah ( 24 Km.) mesafelik bölümü Türklerin ağaçlara asılan cesetleri ile doludur.. Talkan katliamı tarihe, Arapların o güne kadar yaptıkları katliamların en büyüğü olarak geçmiştir.. Halk, Müslüman Araplarla savaşmadığı halde, Kuteybe ve askerleri sırf diğerlerine örnek olsun diye 40.000 kadar kişiyi kılıçtan geçirmiş, ağaçlara asmıştır.
Sitelerde Paylaş

>>> Dünya kaynakları insanlar arasında paylaşılabilir durumda iken, sömürgecilerin sermayeyi ele geçirmeleri sonucu, geri kalanların sermayeden paylarına düşeni alabilmeleri için sömürgecilerin emirleri altında çalışmaları özgürlük müdür?

Dediğin gibi olsun. Peki neden buna karşı savaşacağına, bu sistemi yüceltip şükür diyerek tanrına saklanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Dünya kaynakları insanlar arasında paylaşılabilir durumda iken, sömürgecilerin sermayeyi ele geçirmeleri sonucu, geri kalanların sermayeden paylarına düşeni alabilmeleri için sömürgecilerin emirleri altında çalışmaları özgürlük müdür?

dincilerden iktisatçı(!!!!!!!!) da çıkar diyecektim de inceden ütopik komünizm kokusu aldım..

Sitelerde Paylaş

Kartacalı, sen Kur'an cahilisin. Daha Kur'an'da ne yazdığını bile bilmiyorsun.

"Savaşta inkar edenlerle karşılaştığınzda boyunlarını vurun. Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. ALLAH dileseydi sizi savaş derdinden kurtarırdı; ancak O sizi böylece birbirinizle sınamaktadır. ALLAH yolunda öldürenlere gelince, onların yaptıklarını boşa çıkarmayacaktır."

Sitelerde Paylaş

ANTIDeccal, sen şapşalsın sadece. Daha neyin ne olduğunu bile bilmiyorsun.

İslam'a karşı savaşıp esir düşen kişi, karşılıklı ya da karşılıksız olarak serbest bırakılmaz, erkekse öldürülür. Kadınlar da esir alınır, tecavüz edilir, cariye olarak kullanılır veya satılır. İslamın emri budur.

Bazen erkeklerin ve bilhassa çocukların köle edildikleri de olur.

Örneğin bak mesela:

Sen nasıl iftiracı bir zındıksın

Hz.Hamzayı öldüren Hz.Vahşiyi bile affeden bir din,birpeygamber için böyle ipe sapa gelmez iftiralar atıyorsun vicdansız.

içindeki din düşmanlığı bu kadarmı gözlerini kararttı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...