Jump to content

İslamiyet'te Kölelik ve Cariyelik

Recommended Posts

Bu konu daha önce forumda birkaç kere gündeme geldi. Ama epeydir bir başlık altında tartışılmıyordu. Tekrar gündeme gelmesinde fayda var. İslam'da kölelik var mı, yok mu gibi bir soru sormayı ise gereksiz buluyorum. Sadece merak ettiğim müslümanlar bu duruma nasıl bakıyor. Bir soru sorarak başlayayım:

Ben 4 karısı olan bir müslüman olarak parasını verip 7 erkek köle ve 3 dişi köle (cariye) satın aldım. Erkek köleleri çeşitli işlerimde, cariyeleri ise hem hizmetçi hem de karılarımdan sıkıldığım zamanlarda cinsel ihtiyaçlarım için kullandım. Bunlara gayet iyi davrandım, iyi elbiseler aldım, iyi yemekler verdim. Sonra paraya ihtiyacım oldu ve 3 erkek köle ile 1 dişi köleyi sattım.

Soru: Benim bu yaptıklarım İslam'a uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu ayete göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Bu soruya cevap, musluman arkadaslarinda kabul ettikleri gibi, hicbir sakincasi yok. Ister 5 kole al, ister 100 fark etmez. Ilahi oldugu, evrensel oldugu kabul edilen bir din acisindan kole/cariye alip satmanizda hicbir mahsur yoktur. Bunu bu sekilde uygun goren ise adina allah dedikleri bir tanri. Ve bu yuzyilda hala buna inanan insanlar var. Artik gerisini siz hesap edin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu soruya cevap, musluman arkadaslarinda kabul ettikleri gibi, hicbir sakincasi yok. Ister 5 kole al, ister 100 fark etmez. Ilahi oldugu, evrensel oldugu kabul edilen bir din acisindan kole/cariye alip satmanizda hicbir mahsur yoktur. Bunu bu sekilde uygun goren ise adina allah dedikleri bir tanri. Ve bu yuzyilda hala buna inanan insanlar var. Artik gerisini siz hesap edin.

İyi ki hatırlattın, hiçbir müslüman soruya cevap vermiyor, hikaye anlatıp duruyorlar. Evet, Allah'ın avukatları, cevap nedir?

Sitelerde Paylaş

Ceza yöntemlerinin kökü mü kesilmiş, başka yöntem bulamamışlar mı?

Köleyi elde tutacak ve daha da fazla köle getirecek hükümler koyma imkanı varken, neden köle kaybettirecek hükümler konmuş?

Sen bir efendi (köle sahibi) olsan ve bir anayasa yapsan, böylesi hükümler koyar mıydın?

suç isleyen bir köle azad etsin demek bir yaptirimdir.. madem öldürdün o halde karsiliginde bir köle birak diyor.. yaptirim da ceza demektir..

bu ayni zamanda elinde köle bulundurmayi resmilestiriyor.. çünkü ayet kölesi olanlara hitab ediyor.. kölesi olmayan da yaptigina karsilik olarak oruç tutsun diyor.. yani köle azad etmek veya oruç tutmak islenen sucun bedelidir, kefaretidir.. ayet gayet açik..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben 4 karısı olan bir müslüman olarak parasını verip 7 erkek köle ve 3 dişi köle (cariye) satın aldım. Erkek köleleri çeşitli işlerimde, cariyeleri ise hem hizmetçi hem de karılarımdan sıkıldığım zamanlarda cinsel ihtiyaçlarım için kullandım. Bunlara gayet iyi davrandım, iyi elbiseler aldım, iyi yemekler verdim. Sonra paraya ihtiyacım oldu ve 3 erkek köle ile 1 dişi köleyi sattım.

Soru: Benim bu yaptıklarım İslam'a uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu ayete göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Sitelerde Paylaş
suç isleyen bir köle azad etsin demek bir yaptirimdir.. madem öldürdün o halde karsiliginde bir köle birak diyor.. yaptirim da ceza demektir..

bu ayni zamanda elinde köle bulundurmayi resmilestiriyor.. çünkü ayet kölesi olanlara hitab ediyor.. kölesi olmayan da yaptigina karsilik olarak oruç tutsun diyor.. yani köle azad etmek veya oruç tutmak islenen sucun bedelidir, kefaretidir.. ayet gayet açik..

Suçun karşılığı olarak sadece köle azad etmek mi var? "Köle azad etmezseniz af yok" gibi bir kaide var mı?

Ceza yöntemlerinin kökü mü kesilmiş, başka yöntem bulunamamış mı;

Köleyi elde tutacak ve daha da fazla köle getirecek hükümler koyma imkanı varken, neden köle kaybettirecek hükümler konmuş?

Sitelerde Paylaş

Suçun karþýlýðý olarak sadece köle azad etmek mi var? "Köle azad etmezseniz af yok" gibi bir kaide var mý?

Ceza yöntemlerinin kökü mü kesilmiþ, baþka yöntem bulunamamýþ mý;

Köleyi elde tutacak ve daha da fazla köle getirecek hükümler koyma imkaný varken, neden köle kaybettirecek hükümler konmuþ?

Iste muslumanlarin sorunu bu. Yanlis sorulari, yanlis yerde, yanlis kisilere soruyorlar. Bunu gidip bir imama sorsaniza, karsinizda hink diye kalsin. Bu sacma sapan hukumlerin meshulu ateistlker degil, uyduruk kitabinizi yazanlardir. Imaninizi pekistirmek icin yanlis yerdesiniz. Burada adam iste boyle dinden cikar, kendini sasirir, akil mantik karsisinda eriyip biter...

Sitelerde Paylaş

Suçun karşılığı olarak sadece köle azad etmek mi var? "Köle azad etmezseniz af yok" gibi bir kaide var mı?

Ayeti dikkatli okumamışsın galiba. Mümin köle azat etsin diyor, herhangi bir köle değil. Müminler diğer müminlere kölelik yapıyor. Dine bak!

306 - Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) bana, kardeş iki köle hediye etti. Bunlardan birini sattım. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir ara sordu: "Köleler ne yapıyorlar?" Ben durumu söyledim. Bunun üzerine bana: "Satışı boz, satışı boz" buyurdu."

Tirmizî, Büyû 52, (1284); İbnu Mâce 46, (2249).

387 - İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim: "Kim döllemesi yapılmış bir hurmalık satarsa (bir başka rivayette satın alırsa) bunun meyvesi satana aittir. Satın alan kendisinin olacak diye şart koşmuşsa o haric (bu durumda meyve müşterinindir). Kim de bir köle satarsa, kölenin malı satanındır, burda da satın alan "benim olacak" diye şart koşmuşsa o hariç, bu takdirde kölenin malı varsa müşterinin olur."

Buhârî, Büyü 90, 92, Şürb 17, Şürüt 2; Müslim, Büyü 77, (1543); Muvatta, Büyü 9 (2, 617); Tirmizi, Büyü 25, (1244); Ebu Dâvud, İcâre 44, (3433, 4434); Nesâî, Büyü 75, (7, 296).

4136 - İmran İbnu Husayn radıyallahu anhüma anlatıyor: "Bir adam, öleceği sıra, kendine ait altı köleyi azad etti. Onlardan başka malı da yoktu. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm onları çağırdı. Onları üç gruba ayırdı, sonra aralarında kur'a çekti. İkisini azad etti. dördünü köle olarak bıraktı. Adamı da şiddetle azarladı."

Müslim, Eyman 56, (1668); Muvatta, Itk 3, (2, 774); Tirmizi, Ahkam 27, (1364); Ebu Davud, Itk 10, (3958- 3961); Nesai, Cenaiz 65, (4, 64).

5619 - Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Hangi köle, efendilerinin izni olmadan evlenirse zânidir."

Ebu Dâvud, Nikâh 17, (2078); Tirmizi, Nikâh 20, (1111, 1112).

1233 - Esmâ Bintu Ebî Bekr (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hacc yapmak üzere Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'le birlikte çıktık. Arc nâm mevkiye kadar geldik. Orada Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) konakladı, biz de konakladık. Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) Resûllullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına oturdu. Ben de babam Ebu Bekir'in yanına oturdum. Resûlullah'ın binek devesi ile, Hz.Ebu Bekir'in binek develeri tekdi ve o da Ebu Bekir'e ait bir köle ile birlikte (yolda) idi. Ebu Bekir (radıyallahu anh) oturup, kölenin gelmesini beklemeye başladı. Köle geldi ama beraberinde deve yoktu. Hz.Ebu Bekir (radıyallahu anh): "- Deven nerde?" diye sordu. Köle:

"- Sabahleyin onu kaybettim!" dedi. Ebu Bekir (radıyallahu anh):

"- Tek bir deveyi kayıp mı ettin!" deyip köleye vurmaya başladı.

Resûlullah bu sırada gülüyor ve şöyle diyordu:

" Şu ihramlıya bakın neler de yapıyor!"(İbnu Ebi Rizme der ki: Resûlullah: "Şu ihramlıya bakın neler de yapıyor?" deyip gülüyor, (başka bir Şey söylemiyordu)."

Ebu Dâvud, Menâsik 30, (1818); İbnu Mâce, Menâsik 21, (2933).

Sitelerde Paylaş
Ayeti dikkatli okumamışsın galiba. Mümin köle azat etsin diyor, herhangi bir köle değil. Müminler diğer müminlere kölelik yapıyor. Dine bak!

Ebu Bekir, Bilal'i özgürlüğüne kavuşturmuştu; Bilal kimin kölesiydi, Ebu Bekir'in mi?

Sen 4 karısı olan bir Allahsız olarak parasını verip 7 erkek hizmetçi (aşçı, bahçıvan, şoför, uşak...) ve 3 dişi hizmetçi (dadı, temizlikçi, metres) aldın. Erkek hizmetçileri çeşitli işlerinde, dişileri ise hem hizmetçi hem de karılarından sıkıldığın zamanlarda cinsel ihtiyaçların için kullandın. Bunlara gayet iyi davrandın, iyi elbiseler aldın, iyi yemekler verdin. Sonra paraya ihtiyacın oldu ve 3 erkek hizmetçi ile 1 dişiyi saldın.

Soru: Senin bu yaptıkların Allahsızlığa uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu mantığa göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Şu sorularıma da cevap alayım;

Sitelerde Paylaş

utanmaz arlanmazligi suphe edilmeyecek kadar sabit olan islamcı tayfasi, gene utanmadan, gene hic ar etmeden yalanlarini soyleyip duruyor.

Islam denen bedevi ogretisinin koleligi kaldirdigi filan yoktur. Bugn hala moritanya islam cumhuriyetinde kolelik resmen vardir. Bunun yani sira, misir, sudan, cezayir, arabistan gibi ulkelerde kanunen yeri olmamasina ragmen, fiili olarak surmektedir. Ha, bu ulkelerde kanunen kolelik yasak degildir.

Diger yandan, ingiliz isgaline girmis ve cetvelle cizilmis sinirlari olan irak, suriye, kuveyt filan gibi ulkelerde kolelik, ingilizlerin koydugu kanunlarla yasaklanmistir.

Islam ulkelerinden koleligin kalkmasi 1900'lu yillari bulur ve bu da tamamen basta ingilterenin silahli baskisi olmak uzere avrupa tarafindan saglanmistir.

hal boyleyken hala cikip islam koleligi kaldirmak icin ugrasti etti diyor olmak, yuzsuzlukten baska hic bir halt degildir elbette.

Sitelerde Paylaş

Kölelik kuranla başlamamıştır.Kuran öncesi arap toplumunda ve o dönemdeki bütün toplumlarda kölelik vardı.Kölelik sosyal bir yapıydı.Kuranda bu sosyal yapıyı islah etmiştir.Bazı sivri zekalı arkadaşlar niye köleliği yasaklamamış bir ayetle işi bitirmemiş gibi sonunu düşünmeden boş bir soru soruyorlar.

Anlamasında sıkıntı olmayan arkadaşlar köleliğin sosyal bir yapı olduğunu söylediğimde bu sorununda cevabını anlamış olması gerekir.Bir örnek vereyim.

Kuzey güney savaşlarında kölelik kalktı ama bir alt yapı oluşturulmadan kalkan kölelik sisteminde kölelerin bir çoğu ortada kaldı.Başka bir çok sosyal sorunlar çıktı.Bazıları tekrar efendilerinin yanına gitti ortada kaldıkları için.Alt yapıyı toplumu hazırlamadan kaldırılan kölelik sisteminde bozukluklar bugune kadar gelmiştir.Daha düne kadar zenci birinin otobüste oturmaya hakkı bile yoktu. Kuran köleliğin affedilmesi,ırkçılığın yapılmaması bu tip konularda toplumu hazırlamıştır.telkinleri hep bu yöndedir.

Koskoca tanrın ve peygamberin bu altyapıyı hazırlayamamış mı?

Ya da insanların altyapıyı hazırlamaları için 1400 yıl beklemiş mi?

Kölelik İslamla başlamadı ama kurumsallaşarak asırlarca devam etti.

Koskoca kainatı yaratan bir tanrı için bu basit engel aşılamaz mı?

Allahına hakaret ediyorsun ama farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

Ebu Bekir, Bilal'i özgürlüğüne kavuşturmuştu; Bilal kimin kölesiydi, Ebu Bekir'in mi?

Sen 4 karısı olan bir Allahsız olarak parasını verip 7 erkek hizmetçi (aşçı, bahçıvan, şoför, uşak...) ve 3 dişi hizmetçi (dadı, temizlikçi, metres) aldın. Erkek hizmetçileri çeşitli işlerinde, dişileri ise hem hizmetçi hem de karılarından sıkıldığın zamanlarda cinsel ihtiyaçların için kullandın. Bunlara gayet iyi davrandın, iyi elbiseler aldın, iyi yemekler verdin. Sonra paraya ihtiyacın oldu ve 3 erkek hizmetçi ile 1 dişiyi saldın.

Soru: Senin bu yaptıkların Allahsızlığa uygun mudur, değil midir? Değil diyenler işte şu mantığa göre uygun değildir gibi düşüncelerini kaynak vererek desteklesinler.

Şu sorularıma da cevap alayım;

Uygun değildir, yasaktır. Aldın mı cevabını. Allahsızlar köleliği yasaklamıştır. İnsan hakları evrensel beyannamesi ve laik anayasaların hepsinde köelik yasaktır. Var mı sende aşağıdaki soruya kıvırmadan cevap verebilecek yürek?

Sitelerde Paylaş
Aldın mı cevabını.

Almadım cevabımı.

Uygun değildir, yasaktır.

Neden uygun değil, yasaktır?

Allahsızlar köleliği yasaklamıştır. İnsan hakları evrensel beyannamesi ve laik anayasaların hepsinde köelik yasaktır.

Sizlere acıyorum doğrusu; ya kul-köle olduğunuzun farkında değilsiniz ya da Stockholm Sendromu yaşıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

atılan2 ve extinction´u buraya davet ediyorum bende, diğerlerinde dansözlüğün dibine vuruldu bir haftadır, bakalım burda ne tarz dans figürleri göreceğiz eğer gelir iseler.

Toplamam yerde kalır kırıntıların :) Senin işin değil bu. Ben bildiğim konuya cevap yazarım. Bilmediğime şak şak yapmam :)

Sitelerde Paylaş

Toplamam yerde kalır kırıntıların :) Senin işin değil bu. Ben bildiğim konuya cevap yazarım. Bilmediğime şak şak yapmam :)

Gerçekten çok uykum var, ama buna cevap yazayım, bir dolaş başından sonuna kadar (islamın mazereti yok) başlığını kim kime şakşak çekmiş, ben orda sadece özgün kendime ait fikirlerimi yazdım, sende senin fikirlerin olduğunu zannettiğin kuranın beyninde oluşturduğu hezeyanlardan başka ne döktün ortaya, tapu gibi kanıtlara bile gözlerini kör edip es geçtin, ha sen yoksa adminimiz olan hacıya sayın hacı dediğim içinmi şakşakçı yaptın beni? kusura bakma ama burdaki birçok üyeden ben hayatım boyunca öğrenemeyeceğim şeyleri öğrendim, ha öğrendiğinimi taklit ediyorsun sen dersin şimdi, hayır ben zaten dinsizdim ve yinede fazla sorgulamazdım bana sorgulamayı öğrettiler en başından sonra çorap söküğü gibi geldi gerisi,
Sitelerde Paylaş

Almadım cevabımı.

Neden uygun değil, yasaktır?

Sizlere acıyorum doğrusu; ya kul-köle olduğunuzun farkında değilsiniz ya da Stockholm Sendromu yaşıyorsunuz.

Daha ne kadar kıvranacaksın? Vereceğin cevap dininin içyüzünü ortaya koyacak diye mi köşe bucak kaçıyorsun cevaplamaktan? Tekrar sorayım:

Sitelerde Paylaş

Gerçekten çok uykum var, ama buna cevap yazayım, bir dolaş başından sonuna kadar (islamın mazereti yok) başlığını kim kime şakşak çekmiş, ben orda sadece özgün kendime ait fikirlerimi yazdım, sende senin fikirlerin olduğunu zannettiğin kuranın beyninde oluşturduğu hezeyanlardan başka ne döktün ortaya, tapu gibi kanıtlara bile gözlerini kör edip es geçtin, ha sen yoksa adminimiz olan hacıya sayın hacı dediğim içinmi şakşakçı yaptın beni? kusura bakma ama burdaki birçok üyeden ben hayatım boyunca öğrenemeyeceğim şeyleri öğrendim, ha öğrendiğinimi taklit ediyorsun sen dersin şimdi, hayır ben zaten dinsizdim ve yinede fazla sorgulamazdım bana sorgulamayı öğrettiler en başından sonra çorap söküğü gibi geldi gerisi,

Domino taşlarını belirli aralıklara arka arkaya dizersen ilk sıradakine vurduğunda tamamı yıkılır. Ama o taşları hiç aralık bırakmadan dizersen ilk sıradakine vurman sadece sarsar belki biraz büker hiç birisi devrilmez.

Senin imanında böyle işte. Boşluklarla dolu ve gevşek sadece kücük bir darbe ile yerle bir oldu tamamı.

Üzgünüm ama benimle tartışacak kişi sen değilsin. Ki kendi kendine bir şeyler anlatıp inanıyorsun. Sözde bana 100 lerce soru sorulmuş ve ben cevaplamamışım.

1. ben 100 lerce soruya cevap verebilecek birisi değilim. Dünde söylediğim gibi o dediğin google.com.tr

2. ben hiç kıvırmadım savunduğum şeyin üstüne gittim.

3. bilgim olmadığı konularda ne kimseye evet haklısın sana katılıyor dedim. Nede ikili bir tartışmada kendi görüşüme yakın olanı galip ilan ettim.

4. İslamın mazereti yok başlığı altında yazılanların hepsine @sağduyu ve ben tek tek kendimizce doğru olan cevapları verdik. O başlıkta tıpkı diğer başlıkları gibi 2 farklı görüşün ortaya koyduğu fikirlerin hiç bir ortak sonucu ulaşamaması ile kaldı.

5. Siz o başlık altında kendi yazdıklarınızı okuyun ve neden size şak şakcı dediğimi görün.

Kalbinizi kırmak istemediğimi en başında söyledim.

tarihinde extinction tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Domino taşlarını belirli aralıklara arka arkaya dizersen ilk sıradakine vurduğunda tamamı yıkılır. Ama o taşları hiç aralık bırakmadan dizersen ilk sıradakine vurman sadece sarsar belki biraz büker hiç birisi devrilmez.

Senin imanında böyle işte. Boşluklarla dolu ve gevşek sadece kücük bir darbe ile yerle bir oldu tamamı.

Üzgünüm ama benimle tartışacak kişi sen değilsin. Ki kendi kendine bir şeyler anlatıp inanıyorsun. Sözde bana 100 lerce soru sorulmuş ve ben cevaplamamışım.

1. ben 100 lerce soruya cevap verebilecek birisi değilim. Dünde söylediğim gibi o dediğin google.com.tr

2. ben hiç kıvırmadım savunduğum şeyin üstüne gittim.

3. bilgim olmadığı konularda ne kimseye evet haklısın sana katılıyor dedim. Nede ikili bir tartışmada kendi görüşüme yakın olanı galip ilan ettim.

4. İslamın mazereti yok başlığı altında yazılanların hepsine @sağduyu ve ben tek tek kendimizce doğru olan cevapları verdik. O başlıkta tıpkı diğer başlıkları gibi 1 farklı görüşün ortaya koyduğu fikirlerin hiç bir ortak sonucu ulaşamaması ile kaldı.

5. Siz o başlık altında kendi yazdıklarınızı okuyun ve neden size şak şakcı dediğimi görün.

Kalbinizi kırmak istemediğimi en başında söyledim.

Ben şimdi sana ne diyeyim ben anladım seni aslında sen tilki kurnazlığı yaptığını sanıyorsun galiba,herşeye cevap veremezmişmiş de verdiğin cevaplarından hangisinde mantık kırıntısı var aç aç aç oku arkadaşım,sen beni istediğin kadar kendi seviyende görme zaten, çünkü bir müslümanla ben asla aynı olamam, git kendini inandırdığın gül kokulu sandığın sapık muhammette bir hikmet olduğna inandır, çocukken beyniniz islam tecavüzüne uğramış manen malesef düzelmezsiniz,
Sitelerde Paylaş

sen beni istediğin kadar kendi seviyende görme zaten, çünkü bir müslümanla ben asla aynı olamam,

Seviye meselesi değil. Belki benden daha zekisiniz bilemem. Ama bilgi meselesi bu. Mesela benden çok daha az zeki ama çok araştırıp bilen birisi olsaydınız. Benim dünyanın en zeki insanı dahi olmam bir işe yaramazdı. Yazdığınız yazıda bana kızdığınızı görebiliyorum ki yine alakasız bir şekilde inançlarıma saldırdınız :)

Ne oluyor mesela inkar edince siz beyniniz birden daha mı çok çalışmaya başlıyor. Mesela ben müslümanım siz benim beyinsiz olduğumu iddia ediyorsunuz ya diyelim ki inkar ettim. Bu sefer bana beyin naklimi yapacaksınız ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...