Jump to content

ne olsa düşünceniz değişir

Recommended Posts

• İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel başlık ;)

Bir 10dk filan düşündüm ama ateizmi bırakıp yeniden bir tanrıya inanmamı sağlayacak bir etmen bulamadım bir türlü...

Bulursam yazarım, çok güzel soru ;)

Ama şimdi düşündümde bulamam normal zaten, var olan bir şeyi inkar etmiyorum ki, tanrı kavramını başlı başlına hayal ürünü buluyorum.

Sanırım bu yüzden cevap bulamadım. :)

Sitelerde Paylaş

Gözümün önünde deniz ortadan ikiye ayrilsin.

Mucizeler asla olmaz.

Haksızlık olur.

Her şeyin en yücesi tanrı kullarına adaletsiz davranmış olur mantıken.

Sana mucize gösterildi, sen şanslısın o zaman daha kolay inanman için sana kıyak geçilmiş.

Gösterilmeyenlere adaletsizlik olur.

Bütün dünyada herkese aynı anda gösterilse; bu seferde 1sn öncesinde ölnelere ve daha önceki çağlarda yaşayanlara haksızlık olur.

Yani tanrı sonsuz adaletli ise eğer, ya 7 gün 24 saat bütün sapiens tarihi boyunca sürekli mucize göstermesi gerekir.

Yada asla ve kesinlikle hiç göstermemesi gerekir.

Bu argüman başlı başına peygamber safsatalarını yerin dibine sokar.

Ayrıca argümanın diğer güzel yanı, dünya da hiç mucize görülmüyor olması tanrının varlığı kesin kanıtlamaz, %50dir ama olmamasına çok daha büyük bir ihtimal oluşturur.

Ama bu sadece tek bir argüman, ben tamamen bağımsız, diğer bütün şartlar normal iken yorum yaptım :D

Sitelerde Paylaş

Mucizeler asla olmaz.

Haksızlık olur.

Her şeyin en yücesi tanrı kullarına adaletsiz davranmış olur mantıken.

Sana mucize gösterildi, sen şanslısın o zaman daha kolay inanman için sana kıyak geçilmiş.

Gösterilmeyenlere adaletsizlik olur.

Bütün dünyada herkese aynı anda gösterilse; bu seferde 1sn öncesinde ölnelere ve daha önceki çağlarda yaşayanlara haksızlık olur.

Yani tanrı sonsuz adaletli ise eğer, ya 7 gün 24 saat bütün sapiens tarihi boyunca sürekli mucize göstermesi gerekir.

Yada asla ve kesinlikle hiç göstermemesi gerekir.

Bu argüman başlı başına peygamber safsatalarını yerin dibine sokar.

Ayrıca argümanın diğer güzel yanı, dünya da hiç mucize görülmüyor olması tanrının varlığı kesin kanıtlamaz, %50dir ama olmamasına çok daha büyük bir ihtimal oluşturur.

Ama bu sadece tek bir argüman, ben tamamen bağımsız, diğer bütün şartlar normal iken yorum yaptım :D

Benim ki mucizevi dinlere bir degdirmeydi sadece. :) Elbette bu tip durumlarin tek bir kisiye gosterilmesi adaletsizlik olur.Bunca insan gormedigi mucizelere inanirken hicbir sekilde sorgulamamasi da ayri bir tuhaflik.Yani bana neden gosterilmedi diye isyan etmiyor,ilginc. :)

Sitelerde Paylaş

dünya'daki bütün dinler şunu der..

biz tanrı'yı gördük...(en azından din kurucuları)

siz de tanrı'yı ve tanrıyla konuşan din kurucularını görebilirsiniz...konuşabilirsiniz

gelin bizim dinimize iman edin..

ben de geçen gün bir deneme yaptım.

metafizik alemde her şeyin normal (!) olduğunu biliyordum.

tanrı'nın dünya'daki başarısızlığı ile ilgili bir başlığım vardı bir yerde..

bir yılda tek tık almıştı.(o da ben)

maddi mucizelerin palavra olduğunu ve tanrı'nın kulları arasında ayrım yapmadığını biliyordum.

yine de o başlığın bir gün içerisinde 111 tık almasını diledim.

yani tanrı'nın internet'e girip fake-spam tık atmasını bekledim.

sonuç....bir günde sıfır tık aldı.

gerçi incil'de rabbi denemeyeceksin ..gönülden ve görmeden iman edeceksin de yazıyor.

ama yine de iletişim için başka bir yol bulamadım..

çıra gibi yakıp, hüngür hüngür ağlatan, tanrıyla tanışma deneyimleri bana çok saçma geliyor..

Sitelerde Paylaş

Surasi bir gercektir ki; varlik âlemi sadece bes duyu ile hissedilebilenlerden ibaret degildir. insan, görme duyusu ile, sadece madde alemini görur. Diliyle tatlar âlemini, kulagiyla sesler âlemini, burnuyla kokular âlemini hisseder. Hâlbuki; elektrik, yercekimi, isinlar alemi, radyoaktif dalgalar ve nice gercekler vardir ki, bunlar, ne görulurler ne de isitilirler. Bununla birlikte, bu gerceklerin varligi suphe göturmez.

iste bu prensibi göz ardi eden bir kisim insanlar, görmedigime inanmam diyerek butun varlik âlemini, sadece gözleriyle gördukleri maddi esyadan ibaret sanarak, buyuk bir hataya duserler. Hâlbuki bir seyin gözle görunmemesi onun yokluguna delil olamaz. Zira bu âlemde görduklerimize oranla göremediklerimiz cok daha fazladir. Hatta insan vucudunda akil, hayal, hafiza gibi görunmeyen varliklar, görunenden kat kat fazladir.

“Görmedigim seye inanmam.” sözunun altinda, aklin görevini göze yukleme yanilgisi yatmaktadir. Hâlbuki insandaki her bir duyu ayri bir âlemin kapisini acar; birinin görevi digerinden beklenmez. Mesela, göz, kulagin; burun, dilin görevini yapamaz. insan, gözuyle ne yemegin tadina, ne bulbulun sesine, ne de gulun kokusuna bakabilir. Göz bu organlarin görevlerini yerine getiremezken, elbette aklin fonksiyonunu da icra edemez.

Malumdur ki; herhangi bir eser, göz ile görundugu hâlde, ustasi akil ile anlasilir. “Görmedigime inanmam.” diyen bir insan, bu eserin yapicisini inkâr durumuna duser. Aynen bu örnekte oldugu gibi, sonsuz bir kuvvet, ilim ve sanat urunu olan bu muhtesem kainati seyrettigi hâlde, onun sanatkârini kabul etmeyen insan, ilim ve akildan uzaklasmis olur.

Böyle bir insan, bu kâinatta her an tecelli eden ve Allah’in varligini gunes gibi gösteren, yaratma, rizk verme, hayat verme gibi sinirsiz olaylari nasil aciklayacaktir?

“Her seyi maddede arayanlarin akillari gözlerindedir, göz ise maneviyatta kördur.”

tarihinde imlemeci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

incil,yukarıdaki müslüman arkadaşın uzun yazısını özetlemiş.

İsa, “Görmeyenler görsün, görenler kör olsun diye

yargıçlık etmek üzere bu dünyaya geldim” dedi.

O’nun yanında bulunan bazı Ferisiler bu sözleri işitince,

“Yoksa biz de mi körüz?” diye sordular.

İsa, “Kör olsaydınız günahınız olmazdı” dedi,

“Ama şimdi, ‘Görüyoruz’ dediğiniz için günahınız duruyor.(yuhanna 9-39,41)

Sitelerde Paylaş

Nemi olsa inanırım? Muhammed´in antik bir yazıtta tam bir sapık karakterli komutan olduğunu tüm müslümanların aynı anda söylediğini gördüğüm gün, bir ihtimal evet mini minnacıkta olsa, bir tanrı ihtimali kafamda tasarlarım,bakın oda kafamda tasarladığım diyorum, yani ben inananlara göre umutsuz bir vakayım.

Sitelerde Paylaş

Islam inancinda su vardir. Eger bir adam ayete, hadise, sunnete ters is isliyorsa, ucsa da, olu diriltse de, ayi ikiye bolse de dedigine inanmayacaksan. Yaptigi istidractir, keramet degildir. Bu olaganustulugu Allah'tan degildir.

Ben de bir ateist olarak diyorum ki Kur'an ayetleri, bilimle celistikce, ahirete de gitsem, mezardan da kalksam, Allah'i da gorsem inanmayacagim. (sonuncusu biraz sacmaydi kabul ama ana fikri anlatmak icin)

Sitelerde Paylaş

1 gunlugune mutlu olursam, birileri hep mutlu olursa, savaslar hic olmazsa dunya tamamen temiz olursa kisacasi onemli olanin insanlik olmasi durumunda derim allah var falan inanirim. ama bu saydiklarim gibi o da utopik

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...