Jump to content

Her canlinin vazifesi gorevi vardir? Basi bos degildir ? O halde insanda basi bos degildir

Recommended Posts

Olurmu boyle sacma sey...Tesadufuz biz tesaduf tabiat ananin marifetleri,genlerin kolesiyiz biz.Boyle batil seylere prim

vermeyelim...Milyonlarca yilda boyle olduk ,biraz daha sikarsak kendimizi ucabiliriz yakinda.

O degilde ben bilimin olumsuzlugu bulmaisini bekliyorum.Ben olmeden bulunursa iyidi...

Sen henuz darwin okumamissin. Canliligi aciklayan teorisi etkin ve gecerli olmanin yani sira cok zariftir. Ilk ogrenecegin sey tesaduf degil, sebep ile sonucun yerini degistirmemek.

Olumsuzluk pratikte mumkun degil, dunyanin omru son bulacak, evrende son bulacak.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben bu baslikta oyle bir sey demedim..

Her var olan seyin eko sistem icinde bir gorevi oldugu incelendikce cikiyor.. Ya insanin ihtiyari heraketleri basi bos mu ?

Ortalama deist algilama yetenegi sebep ile sonucu tam cozemez, sonrada birbirine karistirir. Hangi bilim adamlari bunlar, yazsan da biz de gorsek. Hem aralarinda kadin yok mu?

Sitelerde Paylaş
Her var olan seyin eko sistem icinde bir gorevi oldugu incelendikce cikiyor.. Ya insanin ihtiyari heraketleri basi bos mu ?

Bahaneyle bu saçmalığığı hem düzeltip, hem ekosistemi biraz açıklamak lazım.

Her şeyin ekosistemde bir görevi değil, bir yeri vardır. Arada önemli bir fark vardır.

Ama asıl mesele, bir ekosistem var, o ekosistem için şu bu var değildir. Mevcut olanlar ekosistemi oluşturur.

Burad yazan dangalak sürüsü, şunu anlamamaktadır. Mevcut ekosistem mevcutların toplamıdır. Bir kaçı eksilse, eklense, yeni bir toplam yani yeni bir ekosistem ortaya çıkar hepsi bu.

Dangalak sürümüz biraz düşünürse, 40 bin yıl önce var olan mamutların neden bugün yok olduğunu, yok oldukları halde bir ekosistemin hala devam ettiğin görebilir belki diyeceğim ama pek olası değil. Zira bunun için azıcık akıl, fikir, izan ve şuur gerekmektedir ki, bu embesillerde var olmayan şeylerdir.

Sitelerde Paylaş

hayatin amaci hayatin kendisidir. Aslinda hayat su 3 basit sistem uzerine kuruludur. dogmak, yasam mucadelesi ve olmek (yok olmak). bizlerde tipki hayvanlar gibi dogar, yasar ve oluruz. bu aslinda gozle gorunur sekilde karsimizda durmaktadir. fakat insan hayatina o kadar cok teferruat sokmustur ki bu basit sistem kaybolup gitmistir sanki de bir turlu goremeyiz. daha ilkel insanlari bilirsiniz dogarlardi avlanirlar ve olurlerdi tipki hayvanlar gibi. su anda da bu sistem aynen devam etmektedir. insanlik gelistigi icin su anda avlanmak yerine bir is bulup calismak zorundasiniz. eger anadan babadan bir mal mulk kaldıysa sanslisiniz yoksa bir sekilde calismak zorundasiniz.

bunun boyle oldugunu ve gercekten onemli su sekilde daha iyi anlariz:

hic inanmayan bir insanla cok inancli bir insan dusunun. bu basit 3 lu sitemden 2. olan -yasam mucadelesi- ni ellerinden alin. yani sunu demek istiyorum en basit haliyle ekmegini ellerinden alin. para kazanma imkani vermeyin. hic bir yerden gelirleri olmasin. ne kadar yasayabilirler? yada ne kadar huzurlu bir hayatlari olabilir? ikisinde de hayatta kalma mucadelesinin verdigi o ilkel ic gudu meydana cikacaktir. ve yasam mucadelesinin butun dinlerden daha ustun oldugunu bize kanitlayacaklardir. iste o zaman hayatin gercek amacini ogrenirsiniz.

simdi insanlar keyifleriinden kitir atiyorlar. bir suru malzeme var onumuzde. bunlarin arasinda gercekleri gormek biraz zor gibi de olsa imkansiz degildir.

saygilarimla

Sitelerde Paylaş

somali neden bu riziktan mahrum kaliyor?

Allah'a tevekkul etmek gerekli.

Ibretlikler evet, uzuluyormuyuz cogumuz, peki biz yiyip icerken onlari dusunuyormuyuz bence hayir.

Peki dunya da ki insanlar birseyler yapabilirmi onlara bence evet.

Peki onlari bu hala kim dusurdu? Allah'mı insanlarin dunya duzenimi...

Bu dunyada herkez zengin olsa sence nasil bir dunya olurdu...

Senin beyenmedigin muslumanlar, dunya kadar yardim kampanyasi acti, hadi herkezin eli cebine...

Ve su varki Allah yinede herkezin rizkini veriyor ama insanlar o rizki caliyorsa?

Somalide, Uranyum, demir, kalay bakir, dogal gaz ve petrol, sende neden bu zenginlikler kullanilmiyor.? Bir sormak lazim...

tarihinde CaN06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen henuz darwin okumamissin. Canliligi aciklayan teorisi etkin ve gecerli olmanin yani sira cok zariftir. Ilk ogrenecegin sey tesaduf degil, sebep ile sonucun yerini degistirmemek.

Olumsuzluk pratikte mumkun degil, dunyanin omru son bulacak, evrende son bulacak.

Sen kendinle celisme insanlar dedigin gibi ama evren insan haric diger tum olusumlar onlarda mi evrim... Darwincigin neden bunlari arastirmamis...

Evet tabiki son bulacak... Ama Allah kiyamet diyor olurmu dersin, darwin enerji tukenecek der inanirsin...

tarihinde CaN06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen kendinle celisme insanlar dedigin gibi ama evren insan haric diger tum olusumlar onlarda mi evrim... Darwincigin neden bunlari arastirmamis...

Evet tabiki son bulacak... Ama Allah kiyamet diyor olurmu dersin, darwin enerji tukenecek der inanirsin...

fizik evrenimizin oluşumlarını darwin açıklamaz; darwin canlıları açıklar; kim çelişiyor, bir daha bak. önce okuduğunu anlamayı öğren. fizik evrenimizin oluşumlarını fizikçiler modellerle açıklar. darwin'in ilgi alanı canlılar ve biraz da yer küre.

allah'ının kıyamet tasviri pek düzgün bir modelleme değil. darwin enerji tükenecek dememiş, bu da senin argüman zannettiğin komik cümlen; bir daha koyuyorum, iyi oku:

darwin enerji tukenecek der inanirsin...

bundan yola çıkarak sadece bir yorum yapabilirim; bu konuda kara cahil bile olamazsın. bir de inanırsın diyorsun; önce şunu kafana sok; ateist inanmaz; tüm inançları, her türlü inanışı reddeder; kanıt ister. kanıt gösteremeyen önermeyi de rafa kaldırır...

Sitelerde Paylaş

Dostum Can06,

Sen de bilirsin de buradaki insanların bir kısmı,

Aklının vehme ve vesveslere esir olduğu insanlardır....

Dolayısıyla insanın içinden geçen vesveseleri gerçek zanneden talihsiz arkadaşlar pek çoğu....

Eğer senin konuya önyargısız muhatap olabilseler....Onlardan kurtulabilirler.....

Fakat zaten onların niyetleri, insanları kendilerine benzetmektir......

Evet evren de başıboş hiç birşey yokken, Akıl sahibi insanın boş olmasını düşünmek, yanlış bir karardır...

Örneğin kavunun güzelliği yemek için yaratıldığını,

Aslanın pencesi parcalamak için yaratıldığını,

İnsana da bakıldığında, ahiret için yaratıldığı netlik kazanmıştır....

Sitelerde Paylaş

>>> Örneğin kavunun güzelliği yemek için yaratıldığını,

Buradaki sorun şu ki, kavun yaratılmış değil. Kavun, insanların bildiğiniz evrim yoluyla var ettikleri bir meyve. Yani yaratılmış değil, evrimleştirilmiş bir bitkinin meyvesi. doğal kavun acıdır, yemesi güçtür ve çokta küçüktür.

Ha, bu arada öğlen yemekte kavun vardı. Pek bir berbattı, kimse yemedi çöpe gitti hep. Bunu da not al bir yere.

>>> Aslanın pencesi parcalamak için yaratıldığını,

Aslan gördün mü sen hiç hayatında? Aslan pençesi parçalamak için yaratılmış değildir. Parçalayıcı değil, tutucu bir görevi vardır. Neyse, çok önemli değil.

İyide, şimdi bakalım ne oluyor?

Kavun, biz yiyelim diye var değil, bu kesin, zira acısı var, tatlısı var. Başka bir sebep olmalı ardında o işin, bakarsan açıkca görürsün: içindeki çekirdekler. Yani o meyvenin varlık sebebi senin miden değil, kavunun üreme meselesi, açık ve net.

Aslanın pençesi de daha ziyade koşarken ve ağaca tırmanırken önemli olur. Bunun yanında büyük avların sırtına kendini sabitlemek için kullanır. Yani avlanırken ve avcıdan kaçarken anlam taşır.

Her ikiside bir tek gayeye hizmet eder, yaşamak ve soyun devamı. İnsanın yaşaması da, varolamasıda aynı şeyden ibarettir. İnsan da soyunun devamını isteyen ana babasının çatır çatır düzüşmesi sonucu ortaya çıkar.

Kısaca, eğer örneklerin kavun ve aslan ise, bu açıkca insanın varlık sebebinin üremek, neslini devam ettirmek olduğunu gösterir sadece, hepsi o.

Sitelerde Paylaş

''her canlı'' derken örnek verdiğin oganlar, kendi başlarına canlı sayılmazlar aslında, onlar bir canlıyı oluşturur.

Ayrca organlar ve hayvanlar senin idda ettiğin sözde vazifelerine hizmet ederken tamamen bilinçsiz oluyorlar.eğer insan da aynı şekilde bir amaca hizmet ediyorsa biz bunu zaten bilmeden yapıyoruz demektir. Senin kurduğun mantık sonucu kendimize amaç-ödev aramamız boşuna oluyor, zaten ödevmiz her ne ise biz onu yapıyoruz ne olduğunu bilmeden.

Oldu mu? Nasıl bir yükten kurtuldun şimdi dimi? hadi git hayatın tadını çıkar.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

''her canlı'' derken örnek verdiğin oganlar, kendi başlarına canlı sayılmazlar aslında, onlar bir canlıyı oluşturur.

Ayrca organlar ve hayvanlar senin idda ettiğin sözde vazifelerine hizmet ederken tamamen bilinçsiz oluyorlar.eğer insan da aynı şekilde bir amaca hizmet ediyorsa biz bunu zaten bilmeden yapıyoruz demektir. Senin kurduğun mantık sonucu kendimize amaç-ödev aramamız boşuna oluyor, zaten ödevmiz her ne ise biz onu yapıyoruz ne olduğunu bilmeden.

Oldu mu? Nasıl bir yükten kurtuldun şimdi dimi? hadi git hayatın tadını çıkar.

Cok gusel vurgulamissin :) hayatin tadini cikarmak, guselll

Sitelerde Paylaş

Cok gusel vurgulamissin :) hayatin tadini cikarmak, guselll

Hayatin tadini cikar! Hayyamistlerin Dunyasi...

http://www.hayyamizm.com/

Bunu vurgulamak istememiştim aslında, etrafta doşan böyle ''türkçe epiküros'' çular olduğundan da haberim yoktu.

İlginç bir site yapmışsınız. Yalnız üst köşedeki ergen ''well-to-do'' amerikan gençler de acı bir gerçeği sitediklerin yüzüne vurar gibi.

''Hayatın tadını çakar ama ancak babası zengin bir ergensen...''

Sitelerde Paylaş

Allah'a tevekkul etmek gerekli.

Ibretlikler evet, uzuluyormuyuz cogumuz, peki biz yiyip icerken onlari dusunuyormuyuz bence hayir.

Peki dunya da ki insanlar birseyler yapabilirmi onlara bence evet.

Peki onlari bu hala kim dusurdu? Allah'mı insanlarin dunya duzenimi...

Bu dunyada herkez zengin olsa sence nasil bir dunya olurdu...

Senin beyenmedigin muslumanlar, dunya kadar yardim kampanyasi acti, hadi herkezin eli cebine...

Ve su varki Allah yinede herkezin rizkini veriyor ama insanlar o rizki caliyorsa?

Somalide, Uranyum, demir, kalay bakir, dogal gaz ve petrol, sende neden bu zenginlikler kullanilmiyor.? Bir sormak lazim...

verdiği rızka sahip çıkamayan bir tanrı :)) güldürdün doğrusu

Sitelerde Paylaş

kavunun üreme meselesi, açık ve net.

Kavun üreyip ne yapacak ki, kendine bir faydası mı var yoksa....

Kavunun evrimi neden devam etmiyor...

Kokusunu ye yazın yaşamak istemesini niye bağlıyorsun......

Kışın karpuz olsaydı yer miydin...

Sitelerde Paylaş

fizik evrenimizin oluşumlarını darwin açıklamaz; darwin canlıları açıklar; kim çelişiyor, bir daha bak. önce okuduğunu anlamayı öğren. fizik evrenimizin oluşumlarını fizikçiler modellerle açıklar. darwin'in ilgi alanı canlılar ve biraz da yer küre.

allah'ının kıyamet tasviri pek düzgün bir modelleme değil. darwin enerji tükenecek dememiş, bu da senin argüman zannettiğin komik cümlen; bir daha koyuyorum, iyi oku:

bundan yola çıkarak sadece bir yorum yapabilirim; bu konuda kara cahil bile olamazsın. bir de inanırsın diyorsun; önce şunu kafana sok; ateist inanmaz; tüm inançları, her türlü inanışı reddeder; kanıt ister. kanıt gösteremeyen önermeyi de rafa kaldırır...

Hoca o misaldi anlayamiyorsan o senin sorunundur... Derse, inanirsin dedim... Bana kara cahil diyene kadar sen anlama yetini bir kazan bence...

Hangi kanittan bahsediyorsun, bir teori dir darwinin soyledikleri... Sen ve senin gibi ve senden cok daha akillilarda bir atmasyoncunun teorisyle idare ediyor.

Gelecek zaman da baska bir teori cikana kadar senin gibi inkar secmisler bunlarla idare ediyor, edecekte...

Fizik darwini kac kez yalanladi okuyorsun okuduklarindan mi kaciyorsun, yoksa sadece gormek istediklerini mi goruyorsun...

Cok bilim kurgu izlemeyin.

Darwinizime gore gozu olmayan bir canli turu kusursuz bir goze sahip oluyormus... Bak bak bak eeee...

Ucamayan bir baska turde kanatlanip ucabiliyormus. Bilim mi? bilim kurgumu?

Sonra bir kac renkli resim, bir kac animasyon, canli incelenen, gercegi yansitan hic bir fosil yok. Hayal urunlerinizi teknolojiyle birlestirip Allahin itaatlerinde nasil

kurtulup kafamiza gore yasariz ilkesinden yola cikilan teoriler.

Gunah kavramini yok sayip, sizin yasantiniza ters dusen teorilerle gerceklesmis kurgular... Hollywood'da cokca islenen konular iste...

Bende diyorumki yakinda bizde kanatlanirsak inanirim belki sana...

Kraldan cok kralcilik yapmaktan baska hic bir sey yapmiyorsunuz...

Milyarlarca ara fosil nerde, bana animasyon, renkli cizim resim gosterme anlatmada...

Bunca sey tureyecek, benca sey evrimlesecek ve aradakilerin hic biri olmayacak.

Getir kagit kalem bak ben maymunu, baligi, kusu nelere benzetebiliyorum....

Madem canlilar diger canli turlerine donusebiliyor... Alsana labaratuar, alsana bilim, alsana teknoloji, alin size darwinciler, yapin hadi kanitlayin hucreden basla

inanalim...

Sonra aranizda dersiniz proteinini neden az koydun nannnnn.....

Bende king konga inaniyorum bak filmi bile var... Sizinle bilimle, ilimle degil, tiii seklinde konusmak gerekli....

Yasini basini bilmem ama bir seyi savunurken adabinla savun artist....

Sitelerde Paylaş

verdiği rızka sahip çıkamayan bir tanrı :)) güldürdün doğrusu

Dogru otmatik makinalariz ya, kur kur devam et...

Siz onu bunu gecin kafasi cok calisanlar... Hadi yardim edin o zaman onlara... Onlari tam evrimlestiremediniz mi..

Sen laf olsun torba dolsundasin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...