Jump to content

İSLAM BİLİMLE ÇATIŞIYORSA MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI BİLİMDE AVRUPAYA NASIL YOL GÖSTERDİ?

Recommended Posts

Şimdi te tek İslam Bilim Adamlarını saymak istemiyorum.Yunanca eserlerin çevrildiği ve aktarıldığı doğru.Bu da bir hizmettir.İslam bilim karşıtı değildir.Aksine Bilim İnsanları yaradanın sanatını seyreder bu vesile ilmi destekler...

İlam adına tarihte pek çok Cahilce hareket edenler olmuştur.Lakin İslam budur demek acımasızlıktır,akılsızlıktır,bilgisizliktir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 383
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlar eski Yunanca yazılan kitapları Arapçaya çevirmişler ve Batı onlar aracılığı ile eski Yunan felsefesine ulaşabilmiştir.

Batı bilimini doğrudan etkileyen birkaç Arap bilim adamı vardır. Hepsi o kadar.

Bu olayı gözünüzde büyütüyorsunuz. Çünkü başka tutunacağınız birşey yok.

Unutun İslam uygarlığını.. Belki o zaman aklınız başınıza gelir. Hala geçmişte yaşıyorsunuz.

Geçmişin size ne yararı var? Biraz çalışın, okuyun, öğrenin.. Ondan sonra geçmişe bakın.

Geçmişle övünecek durumda değilsiniz. Zavallısınız.. Acınacak durumdasınız..

Biz geçmişe bakıp potansiyel gücümüzü farkediyoruz. Ve ümidimiz var. Birgün bizden çalınan bilimi geri alacağız. Biz oturduğumuz yerde geçmişi anıp geleceği unutmayacağız. En azından bu benim düşüncem ve İslam bana zaten bunu emrediyor. Doğrudan etkileyen birkaç bilim adamı: Sana yüzlerce söyleyebilirim. Hangi alanlarda nasıl etkilemişler. Hatta bu foruma sığmaz.

Sitelerde Paylaş

Biz geçmişe bakıp potansiyel gücümüzü farkediyoruz. Ve ümidimiz var. Birgün bizden çalınan bilimi geri alacağız. Biz oturduğumuz yerde geçmişi anıp geleceği unutmayacağız. En azından bu benim düşüncem ve İslam bana zaten bunu emrediyor. Doğrudan etkileyen birkaç bilim adamı: Sana yüzlerce söyleyebilirim. Hangi alanlarda nasıl etkilemişler. Hatta bu foruma sığmaz.

Bu senin düşüncen ama bu düşünceni İslam'a sarılarak, İslam'ı yaşayarak gerçekleştiremezsin.

Hayalini çalışarak, çağdaş bilimi yakından izleyerek, bilim ve teknolojiye yatırımlar yaparak, Batı'nın buluşlarını öğrenerek ve batıyı anlamaya çalışarak gerçekleştirebilirsin.

Beş vakit namaz sizin için vakit kaybından başka bir şey değil.

İslam ise üzerinde düşünülecek bir değeri olmayan bir sapkınlık. Kur'an okuyarak başarılı olamazsınız. Daha kötü olursunuz.

İslam'dan uzaklaşmadan bu hayalinizi ve düşüncelerinizi gerçekleştiemezsiniz.

Umudunuz nafile.. Bin yıldır sizin gibi milyonlarca Müslüman aynı hayali görüyor. Bin yıldır İslam'ın aslında dönmeye çalışıyorsunuz.

Bin yıldır aradığınız İslam'ı bulamadınız.

Çünkü öyle bir İslam yok.

Hiçbir zaman da olmadı ve olmayacak..

Gerçeklere dönerseniz belki hayalinizdekileri gerçekleştirebilirsiniz. Ama bunun için önce dinden uzaklaşmanız gerekiyor.

Bunu yapabileceğinizi sanmıyorum.

Çünkü İslam aklınızı kemirmiş, yok etmiş sizin.

Sitelerde Paylaş

Kaynak göstererek konuşacak tek bir ateist yok mu? Kaynak? İngiliz arşivleri olabilir, Osmanlı arşivleri, üniversite araştırmaları... Ateistler taassupla mı hareket ediyor? Gün gibi ortada olan gerçekleri kabul etmeye cesaretleri yok mu?

Hangi konuda kaynak istiyorsunuz?

İngilizce biliyorsanız size milyonlarca kaynak gösterebilirim.

Sitelerde Paylaş

Bu senin düşüncen ama bu düşünceni İslam'a sarılarak, İslam'ı yaşayarak gerçekleştiremezsin.

Hayalini çalışarak, çağdaş bilimi yakından izleyerek, bilim ve teknolojiye yatırımlar yaparak, Batı'nın buluşlarını öğrenerek ve batıyı anlamaya çalışarak gerçekleştirebilirsin.

Beş vakit namaz sizin için vakit kaybından başka bir şey değil.

İslam ise üzerinde düşünülecek bir değeri olmayan bir sapkınlık. Kur'an okuyarak başarılı olamazsınız. Daha kötü olursunuz.

İslam'dan uzaklaşmadan bu hayalinizi ve düşüncelerinizi gerçekleştiemezsiniz.

Umudunuz nafile.. Bin yıldır sizin gibi milyonlarca Müslüman aynı hayali görüyor. Bin yıldır İslam'ın aslında dönmeye çalışıyorsunuz.

Bin yıldır aradığınız İslam'ı bulamadınız.

Çünkü öyle bir İslam yok.

Hiçbir zaman da olmadı ve olmayacak..

Gerçeklere dönerseniz belki hayalinizdekileri gerçekleştirebilirsiniz. Ama bunun için önce dinden uzaklaşmanız gerekiyor.

Bunu yapabileceğinizi sanmıyorum.

Çünkü İslam aklınızı kemirmiş, yok etmiş sizin.

Tavsiyelerini kendine sakla. Çünkü senin ateist zihniyetle tarihi gerçekleri nasıl anlayamadığını, beynini nasıl kapattığını ve "büyük olasılıkla" gibi ifadelerle tarih yapmaya ve İslam'a ait güzellikleri gizlemeye çalıştığını gördüm. Sadece uydurup kendi dar düşünce dünyanda İslam'a kendi anladığın kadarıyla cevaplar üretmeye çalışıyor ve gerçekleri saptırmaya uğraşıyorsun. Oysa benim ortaya koyduğum şöyle bir düşünce var ve bu başlığı açmamın sebebi de bu: İSLAM BİLİMSEL GELİŞMELERE ENGEL DEĞİLDİR. Eğer engel olsaydı şimde de ben mesela Kuantum Fiziği hakkında araştırma yaparken dinim buna hoş bakmıyor diyerek kitabı yerine koyardım. Ama şimdiye kadar okuduğum bilgi içeren kitaplarda hiç İslami açıdan rahatsız olmadım ve kimse de kınamadı beni. İslam bilime engel değildir ve bilime ev sahipliği yapmıştır. Benim anlatmaya çalıştığım bu. AMa siz kabule bir türlğ yanaşmıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Hangi konuda kaynak istiyorsunuz?

İngilizce biliyorsanız size milyonlarca kaynak gösterebilirim.

Osmanlı Devleti nerelerde katliam yapmış mesela? İslam'ın bir engizisyon ve bilimi engelleme tarihi olabilir. İstanbul' a gelen seyyahların Türk halkı tarafından gördükleri kötü muamele anıları, İstanbul ve memleketin diğer köşelerinde yaşayan papazların ve hıristiyan tebaanın işkenceye tabi tutulma, dinden döndürülme çabalarının objektif kaynaklara dayanan hakikatlar VARSA EĞER sen de bizi aydınlat ki biz de bilelim. Bunun aksine ben sana islamiyetin ve Türklerin müsamahasını, bilimsel alandaki ilerlemelerini Avrupalı tarihçilere dayanarak çok rahat ispat edebilirim.

Sitelerde Paylaş

Haci islam pozitif düşüncenin yanında bu düşüncenin ötesinide içeren büyük bir deryadır araştırma inceleme bilim her şeyi barındırır onun varlığını bize öğrettiği için ona şükr etmek ibadet etmek vakit kaybı değildir

Çok haklısınız..

Bu nedenden değil midir ki Müslümanlar hep pozitif ve olumlu düşünürler ve düşündüklerini icra ederler...

Bu nedenden değil midir ki Müslümanlar ileri bir uygarlığa sahiptirler, her bakımdan ileri ve eşi benzeri olmayan insanlardır.

Sitelerde Paylaş

Din masalına uymuyor diye evrime en hararetli şekilde saldıranlar hristiyanlar ve müslümanlar değil mi? Kuran'daki miras ayetlerinin hatasını ortaya koyuyor diye matematiği bile inkar edenler var. Dinle çatışmadığı zaman bilime pek ilişmezler ama bir dine dokunmaya görsün, hemen en azılı bilim düşmanı olur teistler.

Sitelerde Paylaş

Okuma konusunda bir şey söyleyeceğim okuyan insan dünyada azaldı bu bilimsel bir veridir islam açısından benim düşüncem bu yüz yıl müslümanlar ve islam açısından büyük aydınlanmanın başlangıcıdır her alanda müslümanlar gelişmekte kendini geliştirmektedir hiç karamsar değilim bir gün islam her alanda dünyaya hakim olacaktır

Sitelerde Paylaş

Osmanlı Devleti nerelerde katliam yapmış mesela? İslam'ın bir engizisyon ve bilimi engelleme tarihi olabilir. İstanbul' a gelen seyyahların Türk halkı tarafından gördükleri kötü muamele anıları, İstanbul ve memleketin diğer köşelerinde yaşayan papazların ve hıristiyan tebaanın işkenceye tabi tutulma, dinden döndürülme çabalarının objektif kaynaklara dayanan hakikatlar VARSA EĞER sen de bizi aydınlat ki biz de bilelim. Bunun aksine ben sana islamiyetin ve Türklerin müsamahasını, bilimsel alandaki ilerlemelerini Avrupalı tarihçilere dayanarak çok rahat ispat edebilirim.

Bunların hepsi farklı sorunlar. Boyutlarını bilmek ve takdir etmek mümkün olmayabilir.

Ben sonuca bakarım kardeşim. Sonuç ortada.. Sonuç sizsiniz... Bu hale nasıl geldiniz bilmiyoruz.

Ama geldiğiniz bu hali hiç beğenmiyoruz. İlkelsiniz. Gerisiniz. Fakirsiniz. Düşkünsünüz... Cahilsiniz.

Ve mazeretsizsiniz... Kurduğunuz uygarlık sağlam olsaydı, zamana uyan ileri bir uygarlık olarak varlığınızı sürdürürdünüz.

Demek ki geçmişte kurduğunuz uygarlıklar da şimdiki durumunuz gibi.. İlkel ve geri.

Sitelerde Paylaş

Çok haklısınız..

Bu nedenden değil midir ki Müslümanlar hep pozitif ve olumlu düşünürler ve düşündüklerini icra ederler...

Bu nedenden değil midir ki Müslümanlar ileri bir uygarlığa sahiptirler, her bakımdan ileri ve eşi benzeri olmayan insanlardır.

Biz şu an Avrupalılardan daha üstün tekniğe ve bilime sahip olduğumuzu iddia etmiyoruz. Sizin iddia ettiğinizin aksine bizim geri kalmışlığımızın sebebinin İslam olmadığını, eğer olsaydı Cabir bin Hayyan çapında bilim adamlarının Einstein' dan bin yıl önce ortaya çıkmasının mümkün olmayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ve düşün ki bu müslüman halk Tanzimat tan bu yana batıyı kovalıyor ve onun taarruzlarına karşı yine onun bilimini elde etmeye çalışıyor. Zekice bir hareket ve taassup yok. Fakat ne hazindir ki ilim ve teknikten ziyade kültürlerini alıyoruz. Sorunumuz işte budur.

Sitelerde Paylaş

Oysa benim ortaya koyduğum şöyle bir düşünce var ve bu başlığı açmamın sebebi de bu: İSLAM BİLİMSEL GELİŞMELERE ENGEL DEĞİLDİR. Eğer engel olsaydı şimde de ben mesela Kuantum Fiziği hakkında araştırma yaparken dinim buna hoş bakmıyor diyerek kitabı yerine koyardım. Ama şimdiye kadar okuduğum bilgi içeren kitaplarda hiç İslami açıdan rahatsız olmadım ve kimse de kınamadı beni. İslam bilime engel değildir ve bilime ev sahipliği yapmıştır.

İki noktada itirazlarda bulunacağım.

1- islam bilime engel değildir. Hem doğru hemde yanlış argüman. Doğru argümanda islamı nasıl anladığına bağlıdır. Yanlış da bir önceki cümlemle bağlantıldır. Eğer islamı hayatın her alanına nufus eden bir düstur içerisinde olursan ve bunu bağnaz din adamları ile yaparsan orda bilim olmaz.

2- İslam bilime ev sahipliği yapmaz. Nasıl hiristiyan inanışının bilime ev sahipliği yaptığı saçmalıksa sizin söyleminiz de saçmalıktır. Anca şu denebilir müslümanların yaşadığı toplumlar da da bilim gelişir. Bununda ne islamla ne de hirsitiyanlıkla alakası vardır.

Hiçbir dini düşünce sistemi bilimin gelişmesinde etken değildir.

Sitelerde Paylaş

Bunların hepsi farklı sorunlar. Boyutlarını bilmek ve takdir etmek mümkün olmayabilir.

Ben sonuca bakarım kardeşim. Sonuç ortada.. Sonuç sizsiniz... Bu hale nasıl geldiniz bilmiyoruz.

Ama geldiğiniz bu hali hiç beğenmiyoruz. İlkelsiniz. Gerisiniz. Fakirsiniz. Düşkünsünüz... Cahilsiniz.

Ve mazeretsizsiniz... Kurduğunuz uygarlık sağlam olsaydı, zamana uyan ileri bir uygarlık olarak varlığınızı sürdürürdünüz.

Demek ki geçmişte kurduğunuz uygarlıklar da şimdiki durumunuz gibi.. İlkel ve geri.

Eski Yunan uygarlığı yok oldu. Senin mantığına göre geri ve ilkel. Mısır uygarlığı yok oldu. Geri ve ilkel. Hatta o piramitler de ne ki? Çölden toplanmış taş yığınları. Bizans ve helenistik uygarlık da yıkıldı. Fenikeliler de. SÜmer babil vs... Yıkılmak o uygarlığın geri olduğunu göstermez. Devri için çok ileri medeniyetler daha sonra yıkılabilir. Hacı yine yanlış çıkarımlarda bulunuyorsun. İslam uygarlığı ise yıkılmamıştır.

Sitelerde Paylaş

kesinlikle islam insanları doğruya gerçeğe götüren tek yoldur islam devletlerinin geri kalmışlığı aşikardır ilerde görülecektir islamın gücünün ne olduğu fakat bunuda sormak gerekirki geri kalmışlığın nedeni islamı anlayıp uygulamak mı islamdan uzaklaşmak mı

Sitelerde Paylaş

Islam bilimin kaymagini yemis, ama yine adam olamamis bir dindir. Cin hindistan, avrupa, hepsinin uzerinde karanlik bulutlar dolanirken, islam butun bu medeniyetlerin birikimlerine hep birden erisme imkani bulmus, bu sayede altin bir cag yasamistir. Tarihte boyle bir imkana sahip olabilmis baska bir medeniyet yoktur.

Amma, alismamis gotte don durmayacagi gibi, islamda da bilim ve felsefe durmamis, takke dusunce kelde kabak gibi gorunmustur, Olay bundan ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Biz şu an Avrupalılardan daha üstün tekniğe ve bilime sahip olduğumuzu iddia etmiyoruz. Sizin iddia ettiğinizin aksine bizim geri kalmışlığımızın sebebinin İslam olmadığını, eğer olsaydı Cabir bin Hayyan çapında bilim adamlarının Einstein' dan bin yıl önce ortaya çıkmasının mümkün olmayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ve düşün ki bu müslüman halk Tanzimat tan bu yana batıyı kovalıyor ve onun taarruzlarına karşı yine onun bilimini elde etmeye çalışıyor. Zekice bir hareket ve taassup yok. Fakat ne hazindir ki ilim ve teknikten ziyade kültürlerini alıyoruz. Sorunumuz işte budur.

O kadar İslam ülkesi var, bunlardan hangisi insan hakları, demokrasi, laiklik, bilim, teknoloji, sanat vs. de dünya ülkeleri arasında öne çıkıyor? Dünya nüfusunun %20'si müslüman ama ortada kayda değer hiçbir başarı yok. Günde 5 kere tapınmayı emreden, bu dünya hayatının geçici olduğunu, asıl hedefin oteki dünya olduğunu telkin eden bir dinin takipçilerinden insanlık için kayda değer bir şeyler beklemek hayalcilik zaten.

Sitelerde Paylaş

elezher_crew.jpg

Son beş yüz yıldır bilimsel olarak Batı dünyasının fersah fersah gerisinde kalan İslam dünyası, üzerindeki ölü toprağını yavaş yavaş atmaya hazırlanıyor. Mısır'ın dünyaca ünlü El Ezher Üniversitesi, 15. yüzyıldan sonraki tüm bilimsel gelişmeler gözardı edilerek, sadece Kuran'dan alınan bilgilerle tasarlanan ilk enerji üretecinin prototip üretimine başlamak üzere olduğunu açıkladı.

......

"Batı tarafından geliştirilen her kuramda, bilim dünyasında çığır açacak her gelişmede ve gelinen her teknolojik aşamada 'Bunlar zaten Kur'an'da yazıyor' demek zorunda kaldığımız günler artık sona eriyor" diyen Rektör, projenin her aşamasında kullanılan bilgiler için tek kaynak kitap olarak Kur'an'ı gösterirken, basın mensuplarının hadislerin kullanılıp kullanılmadığı yönündeki sorularını ise "Sahih olanlardan tabii ki faydalanıldı" sözleriyle yanıtladı.

Devami zaytungda

Islamin durumu iste bu derece trajikomik. Islam uygarligi toptan artik bir dassak malzemesi olarak islev gormektedir. Islamin, altin cag yasamis bir medeniyeti getirdigi hal iste budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...