Jump to content

İSLAM BİLİMLE ÇATIŞIYORSA MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI BİLİMDE AVRUPAYA NASIL YOL GÖSTERDİ?

Recommended Posts

• İleti 383
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mayalar tanrılarına insan ve hayvan kurban ediyorlardı.Her ikisini de kanlarını akıtarak kurban ediyorlardı.

Halk bir gün bu zulme ve aptallığa dayanamamış ve herşeylerini terkederek ormanlara kaçmıştir.

Zamanında üstün bir uygarlık olan Maya imparatorluğu bir kaç gün denebilecek kadar kısa bir zaman içinde dağılmış ve yok olmuştur.

İslam Allah'a kan akıtarak insan kurban etmez ama kurban kesmek ve terörle masum insan kanı dökmek İslam'ın ritüellerinden biridir.

Bu sapık din bir gün yok olursa kimse onu özlemeyecek ve insanlık bir musibetten kurtulmuş olacaktır.

O günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. İple çekiyoruz..

Sitelerde Paylaş

Sinbad bey kardesim..

Osmanliyi iyi oku ve anla.. yorumlari degil birinci elden oku. Ac evliya

celebiyi oku mesela.. orada sirf para kazanmak icin polonyaya, danimarkaya

hatta isvece yapilan capul lari goreceksin. Bu benim tabirim degil celebinin

tabiri bu yagmalara "capul' diyor cunku. Muhkem kalelerin korumasi altinda

olmayan koyleri basarak isinde gucunde insanlari nasil esir aldiklarini

onlari nasil kole olarak sattiklarini, uc bes mallarini nasil kapistiklarini ac bir oku..

Sunun bunun yorumu demiyorum direk ilk elden oku..

Bizimkiler at sirtinda kole aparicam diye kostururken (ki bu neredeyse tek

gecim kaynagidir) isveclilerin yaptigi adamsiz calisan makinalar hakkindaki

yorumlarini da oku.. Sene 17. yuzyil.. adam sanayi ye gecimek uzere.. sen

ne yapiyorsun..at sirtinda kole ve ganimet pesindesin..

Cikmis birde mudafa ediyorsun Ne cok severmissin osmanli sulalesini..he

bul hanedanin geri kalanini cikar tahta.. yanlarinda ibrikcibasi yaparlar

belki senide..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bilimsel konu her neyse islamın kendi içinde çatışmıyorsa müslüman olan insanlar bilime katkı da elbette bulunabilir.

Ama diyelim ki;

Müslüman bilim adamı üreme üzerine çalışıyor lab'ta çocuğun cinsiyetine ailenin karar verebileği bir şey geliştirmek istiyor ya da kısırlığı giderecek.

İşte o zaman aşağıdaki ayetle çatışır.

Şura 42- Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir, dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz O,

her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir.

Çünkü bunlar rabbinin isteği ile olmaktadır. Aksini sağlamaya çalışması buna müdahalesi ya da değiştirmeye çalışması onu rabbinin isteği ile çatıştırır. O da araştırmayı bırakır. Yani din onu "sınırlar". Sadece hayatındaki en büyük öncelik olan "dine" göre olaylara yaklaşır, açık fikirlilikle değil. Yani aklında sınırlar ve tabular mevcuttur. Bu da gelişmesini engeller.

Dinler ve kitapları yazıldıkları dönemden uzaklıştıkça gelişme ve bilimden uzaklaşırlar ve yazıldıkları dönemin düşüncesini topluma empoze etmeye çalışırlar. Bu yüzden bilimle ve günümüz gelişmeleri ile çatışırlar.

Söyelediğin gibi ailenin çoçuğunun cinsiyetini belirlemeye yarayacak birşeyin bulunması öncelikle mümkünmüdür ona bakmak lazım.Diyelimki mümkün, inançlı bir insan bunu insanlığın hizmetine sunmalımıdır ? bence sunmamalıdır. Çünkü insanlık için faydalı değildir.Evet belki mikro ölçüde aile için güzel bir durum yaratabilir ama makro ölçülerde felaket olur.

Dünya nüfuz dengesinin nasıl değişebileceğini kestirmek mümkün değildir bu durumda.kadın erkek dağılımındaki dengesizlik bir çok başka sosyal bozukluklarada yol açacaktır.Bugün çindeki kadın erkek oranına baktığınızda bu durumu anlayabilirsiniz.Üstelik devletin kontrol etmeye çalışmasına rağmen.Her aile erkek çoçuk istiyor.

İşte bir müslüman böyle bir şeyi bulsa bile insanlığa sunmaz çünkü faydası yoktur.En azından ben sunmazdım.Dinsiz bir ateistise bunda bir mahsur görmeyebilir.Tek derdi egosunu tatmin etmek olduğu için bunu iyi bişeymiş gibi insanlığa sunabilir.

buda ateistle inançlı insan arasındaki farktır.

Sitelerde Paylaş

Bu kadar gürültüye patırtıya gerek yok.

İşte apaçık ortada. Siz müslümanlar, boyuna gelip gidip evrim teorisini reddetmiyor musunuz?

O halde daha ne konuşuyorsunuz bir de burada?

Evrimi çok iyi bildiğini iddaa eden ateistlerimiz teist evrimciler olduğunu bilmiyor sanırım :):)

Sitelerde Paylaş

Yıkılması bir uygarlığın artık çağa uymadığının en kesin kanıtıdır.

Eski Mısır, Eski Yunan ve diğerleri çağa uyamamış ve yok olmuşlardır.

İslam da çağa uyamamış ve geride sizin gibi cahiller, fakir ve düşkünler, bağnazlar, ahlaksızlar ve teröristler ve palyonçolar bırakarak yok olmak üzeredir. Hatta birçok alanda yok olmuştur.

" yok olmak üzeredir hatta yok olmuşlardır" bu mümkün değil. O senin ümit ettiğin ama gerçekte mümkün olamayan şey.-

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bilimsel konu her neyse islamın kendi içinde çatışmıyorsa müslüman olan insanlar bilime katkı da elbette bulunabilir.

Ama diyelim ki;

Müslüman bilim adamı üreme üzerine çalışıyor lab'ta çocuğun cinsiyetine ailenin karar verebileği bir şey geliştirmek istiyor ya da kısırlığı giderecek.

İşte o zaman aşağıdaki ayetle çatışır.

Şura 42- Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir, dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz O,

her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir.

Çünkü bunlar rabbinin isteği ile olmaktadır. Aksini sağlamaya çalışması buna müdahalesi ya da değiştirmeye çalışması onu rabbinin isteği ile çatıştırır. O da araştırmayı bırakır. Yani din onu "sınırlar". Sadece hayatındaki en büyük öncelik olan "dine" göre olaylara yaklaşır, açık fikirlilikle değil. Yani aklında sınırlar ve tabular mevcuttur. Bu da gelişmesini engeller.

Dinler ve kitapları yazıldıkları dönemden uzaklıştıkça gelişme ve bilimden uzaklaşırlar ve yazıldıkları dönemin düşüncesini topluma empoze etmeye çalışırlar. Bu yüzden bilimle ve günümüz gelişmeleri ile çatışırlar.

Seninki bir varsayım. Gerçekler varsayımlar üzerinden anlamlandırılamaz. Mesela şöyle olursa böyle olur ifadesi kurusalatadır. Ve şu soruların cevabı nasıl verilemezse bunun da cevabı verilemez:

1- Amerika kıtası keşfedilmeseydi ne olurdu?

2- Kızılderililer yok olmasaydı ne olurdu?

3- Çin'de komünist devrim olmasaydı ne olurdu?

Bunların doğru cevaplarını tam isabetle verebiirseni,z yukarıdaki örneği de verebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

" yok olmak üzeredir hatta yok olmuşlardır" bu mümkün değil. O senin ümit ettiğin ama gerçekte mümkün olamayan şey.-

İslam eski tantanasını 300 yıl önce yitirdi.

O günden beri giderek zayıflıyor.

İnsanları daha ne kadar kandırabilirsiniz?

Her bakımdan bağnaz, geri, ilkel bir din olan İslam'ın gerçeklerini Müslümanlar da görmeye başladılar..

Siz bile görüyorsunuz..

Batıyor bu sapık din. Ama istediğimiz kadar çabuk ve hızlı batmıyor.

Sorun orada.. İslam'ın yok olması için elimizden geleni yapmalıyız. Bu bir insanlık borcumuz.

Sitelerde Paylaş

Evrimi çok iyi bildiğini iddaa eden ateistlerimiz teist evrimciler olduğunu bilmiyor sanırım :) :)

Evrim binlerce bilimsel teori ve ilerlemelerden sadece biri..

Batı bilimini simgeliyor.

Siz kaç taşla tahrat alacağınızı tartışadurun.

Batı sizi size tanıtıyor.. Deve idrarı ile hastalık tedavi ettiğinizi hatırlatırım.

Sitelerde Paylaş

Evrim binlerce bilimsel teori ve ilerlemelerden sadece biri..

Batı bilimini simgeliyor.

Siz kaç taşla tahrat alacağınızı tartışadurun.

Batı sizi size tanıtıyor.. Deve idrarı ile hastalık tedavi ettiğinizi hatırlatırım.

Batının bize bizi tanıttığı cümlene katılıyorum. Batı hatta bize değil sizin gibi dinsiz iftiracılarada tanıtıyor islamı

bak örneği burda

Sitelerde Paylaş

Peki ya zamanında çokça uygulanan devşirme usulü -ki avrupa'da "kan vergisi" olarak geçer-? Ailelerinden alınıp onlardan ordular, ocaklar kurulan o çocuklar ne olacak? O çocukların din seçme özgürlüğü yoktu. "Zorunlu" müslüman yapılıyorlardı.

Ya, köle pazarları?

İlber Ortaylı veya Halil İnalcık'ı okursan gayrimüslimlerin çocuklarını yeniçeri yapmak için kendilerinin verdiğini, çocuğun ailesinin künyesininve şeceresinin yazıldığı nüfus kayıtlarının tutulduğu ve milli kimliğinden koparılma gayreti güdülmediği anlaşılır. Daha önceleri ben de senin düşündüğün gibi düşünüyordum. Bir yandan da devşirmelerin Osmanlı da sadrazam olabilmesi zaten senin mantığını yalanlar. Hangi esir devlete baş yapılır?

Sitelerde Paylaş

Batının bize bizi tanıttığı cümlene katılıyorum. Batı hatta bize değil sizin gibi dinsiz iftiracılarada tanıtıyor islamı

bak örneği burda

Bilimi bin yıl geriden izlediğinizin itirafı bu galiba.

O günden bugüne ilerleyemediniz.

Ne acı.

HACI

Sitelerde Paylaş

arkadaşım otla boku karıştırıp üste çıkma çabasıyla yazı yazmıyoruz...

benim okumamı,anlamamı eleştireceğine,

bir zahmet sen kendin açarsın okursun osmanlıda vergi sistemi neymiş, türkiye cumhuriyetinde neymiş diye...(şimdiki vergilendirme sistemi de epey sorunlu olsa da)

islami usullere göre yönetmek neymiş, uluslararası hukuk normlarına göre yasa koymak neymiş vs vs...

Bana ne arkadaşım. Türkiye cumhuriyeti vergi mevzuatından. Sen vergi konusunu gündeme getirdiğine göre sen araştırıp bana yapılan haksızlığı sunacaksın.Senin işini de ben mi yapacağım. Adaletsizlik var dedin, vergi alınıyor dedin. MAdem sen dedin bunları sen araştır da biz de öğrenelim senin ne demek istediğini zira dediğinden hiçbir şey anlamadık. Nasıl bir vergiymiş bu vergi çıkar ağzındaki baklayı bakayım.

Sitelerde Paylaş

He gelip gidip reddediyoruz. Bir de burda konuşuyoruz. Ne olmuş :)

Daha ne olsun? Ne olmasını bekliyorsunuz?

Bilimsel olarak konuştuğunuz birşey yok.

Allah yarattı demek sizin için yeterince bilimsel.

Bizim için ise o açıklama sadece bağnazlık.

Siz bunu göremeyecek kadar cahil ve gerisiniz.

Zavallısınız..

Sitelerde Paylaş

Mayalar tanrılarına insan ve hayvan kurban ediyorlardı.Her ikisini de kanlarını akıtarak kurban ediyorlardı.

Halk bir gün bu zulme ve aptallığa dayanamamış ve herşeylerini terkederek ormanlara kaçmıştir.

Zamanında üstün bir uygarlık olan Maya imparatorluğu bir kaç gün denebilecek kadar kısa bir zaman içinde dağılmış ve yok olmuştur.

İslam Allah'a kan akıtarak insan kurban etmez ama kurban kesmek ve terörle masum insan kanı dökmek İslam'ın ritüellerinden biridir.

Bu sapık din bir gün yok olursa kimse onu özlemeyecek ve insanlık bir musibetten kurtulmuş olacaktır.

O günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. İple çekiyoruz..

" Terör İslamın ritüellerinden biridir. " aman da aman. Hacı beyden yeni inciler. Safsatanın boyutları bakalım nereye kadar varacak. Biz terörle insan öldürmeyi ibadet sayıyoruz öykle mi? Mesela müslümanların yoğun olarak yaşadığı İstanbul'un Fatih semtinde haftada bir iki belediye otobüsü patlatılır. Sultan Ahmet Camii nde de alman, rıus turistler pusuya düşürülür. Böylece önemkli dini ibadetlerinden birini yerine getiren müslkümanlar gönül rahatlığıyla namaza durur.

Oğlum mantık sınırları içinde konuşun. Biraz akıllı olun. Gülünç duruma düşmeyin. Hacı sen bu sitenin önemli saydığı kişilerdensin. Ama balıyorum da çocuktan da beter bir mantığın var. Ateizmin durumu bu mu? Emin ol ki İslam'ı sizin temsil ettiğiniz ateist mantık yıkamaz. Ancak tebessüm ettirir İslam mensuplarına :)

Sitelerde Paylaş

Sinbad bey kardesim..

Osmanliyi iyi oku ve anla.. yorumlari degil birinci elden oku. Ac evliya

celebiyi oku mesela.. orada sirf para kazanmak icin polonyaya, danimarkaya

hatta isvece yapilan capul lari goreceksin. Bu benim tabirim degil celebinin

tabiri bu yagmalara "capul' diyor cunku. Muhkem kalelerin korumasi altinda

olmayan koyleri basarak isinde gucunde insanlari nasil esir aldiklarini

onlari nasil kole olarak sattiklarini, uc bes mallarini nasil kapistiklarini ac bir oku..

Sunun bunun yorumu demiyorum direk ilk elden oku..

Bizimkiler at sirtinda kole aparicam diye kostururken (ki bu neredeyse tek

gecim kaynagidir) isveclilerin yaptigi adamsiz calisan makinalar hakkindaki

yorumlarini da oku.. Sene 17. yuzyil.. adam sanayi ye gecimek uzere.. sen

ne yapiyorsun..at sirtinda kole ve ganimet pesindesin..

Cikmis birde mudafa ediyorsun Ne cok severmissin osmanli sulalesini..he

bul hanedanin geri kalanini cikar tahta.. yanlarinda ibrikcibasi yaparlar

belki senide..

Sen 17. yüzyılda Osmanlı toplumunun durumunu biliyor musun? Celali İsyanları sırasında yerel yöneticilerin saraya başkaldırıp köylere baskınlar düzenlediklerini, asker ve bürokrat sınıfın padişahın bütün yasaklarına rağmen köyleri talan ettiğini, mültezimler vasıtasıyla merkezi yönetimden uzak memleketlerde ağır vergiler aldıklarını bliyor musunuz? Hatta bu çapulcu grubu en büyük talanı Anadı-olu da yapmış, köyler dağlara kaçıp varlığını satıp savma ve kendi ihtiyacı kadrı ile geçinme yolunu tutmuş, sermaye biriktirmemiş, bu nedenle köyler dağlık kayalık arazilerde bağımsız birer birim gibi kendi içinde alış verişini yapan, elbisesini, tarım ihtiyacını kendi içinde halleden hücreler haline gelmiştir. Çapul grubuna karşı 4. Murat zamanında Kuyucu Murat Paşa tarafından çok sert tedbirler alınmışsa da sorunun kaynağına inilemediği için asker bürokrat sınıfın oluşturduğu celali isanlarının önü alınamamıştır.

Senin şunu kanıtlayabilmen lazım: Oamanlı devleti sınır köylerini talan etmeyi, halka zulmetmeyi genel siyaset haline geti,rmiştir. Senin anlattığın eşkıya hikayeleri devlete mal edilemez. CELALİ İSYANLARINI OKUMANIZI VE O DÖNEMDE BAŞ KALDIRAN YENİÇERİ ASKERLERİNİN VE TIMARLI SİPAHİLERİN SEBEP OLDUĞU TEDHİŞ HAREKETLERİNİ VE SARAYIN BU HAREKETLERE KARŞI ALDIĞI TEDBİRLERİ ÖĞRENİP SONRA BANA AHKAM KESMENİZİ RİCA EDERİM. Zira tarihi okumak ve doğru değerlendirmek özel bir meziyet ister. Sen yanlış taafından anlamışsın :)

Sitelerde Paylaş

Çok söze gerek yok,

İngilizcedeki Arapça kelimeleri bulun, durum ortaya çıkar....

Rakamlar endülüsten, batıya geçene kadar Roma rakamalrını kullanıyorlardı avrupalılıar...

Endülüs kitablarından sonra, rakamlarını bile, Arapçadan almışlardır....

Merak eden karşılaştırsın...Durum anlaşılır....

Bütün müslüman kardeşlerimize, hayırlı İftarlar dilerim...

Sitelerde Paylaş

Bana ne arkadaşım. Türkiye cumhuriyeti vergi mevzuatından. Sen vergi konusunu gündeme getirdiğine göre sen araştırıp bana yapılan haksızlığı sunacaksın.Senin işini de ben mi yapacağım. Adaletsizlik var dedin, vergi alınıyor dedin. MAdem sen dedin bunları sen araştır da biz de öğrenelim senin ne demek istediğini zira dediğinden hiçbir şey anlamadık. Nasıl bir vergiymiş bu vergi çıkar ağzındaki baklayı bakayım.

kendi dindaşlarına uyguladığı vergiler hariç ganimet,köle ve cariye ticareti,cizye, haraç gibi unsurlara dayanan sistemin neresi adaletli ?

sanayisi,teknolojisi,bilimsel icatları vardı da biz mi görmeze geliyoruz...

makara yapmaya mı geliyorsunuz buraya...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...