Jump to content

İSLAM BİLİMLE ÇATIŞIYORSA MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI BİLİMDE AVRUPAYA NASIL YOL GÖSTERDİ?

Recommended Posts

Ben bundan daha saçma bir yazı görmedim.

Hele Kur'an'ın düşünceye tanıdığı olağanüstü özgürlük tümcesi beni gülmekten kırdı geçirdi. Koptum.

Helal olsun. Demek böyle düşünenler de var. Bu yazıyı yazan Suudi Arabistan'dan ne kadar grant aldı acaba?

Gülmekten kasıklarıma ağrı girdi. Fıtık olursam adamı dava edeceğim.

Fuat Köprülü'nün kim olduğunu oku, öğren, üniversitelerin tarih bölümlerinde öğretim üyeleri varsa sana anlatsınlar. Sonra bir de aynaya dön ve kendine bak. Bence asıl o esnada kasıklarına ağrılar girecek gülmekten :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 383
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sana gazali'yle ilgili link verdim.. belli ki bakmamışsın.. adam islami kaynaklara vs. dayanarak pozitif bilimleri kötülemeye çalışıyor.. daha ne olsun...

tarihte birçok toplum bilime katkıda bulunmuştur.. mısırlılar, yunanlılar, çinliler, vs..

1000 yıl önce bazı müslümanların böyle bir katkıda bulunmasından daha doğal birşey yok...

yani ortada övünülecek, göklere çıkarılacak birşey yok..

1000 yıl önceki katkılardan bahsedip övünmek aşağılık psikolojisidir.. 1000 yıldır nerde bu müslümanlar??

komikleşmeyin, bu eziklik psikolojisini bırakın.. bilim yarışına girerseniz, batının yanında solda sıfır kalırsınız siz.. kasmayın boşuna..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben bundan daha saçma bir yazı görmedim.

Hele Kur'an'ın düşünceye tanıdığı olağanüstü özgürlük tümcesi beni gülmekten kırdı geçirdi. Koptum.

Helal olsun. Demek böyle düşünenler de var. Bu yazıyı yazan Suudi Arabistan'dan ne kadar grant aldı acaba?

Gülmekten kasıklarıma ağrı girdi. Fıtık olursam adamı dava edeceğim.

Fuat Köprülü'nün kim olduğunu oku, öğren, üniversitelerin tarih bölümlerinde öğretim üyeleri varsa sana anlatsınlar. Sonra bir de aynaya dön ve kendine bak. Bence asıl o esnada kasıklarına ağrılar girecek gülmekten :)

Sitelerde Paylaş

bu forumda kuranda bilimle çelişen ve bilim karşıtı yüzlerce ayetten ve hadislerden bahsedildi defalarca.. bütün bunlar ortadayken, hala islam bilime engel değil demek abestir ya.. komedyenliktir.. bilimsel gerçekler kuran ve hadislerle çeliştikçe islam bilime engel olmuştur.. 3-5 müslüman bilginin çabası bunu kurtaramamıştır.. tarih ortada.. bilimi engelleyen islami veriler hakim gelmiştir ve islam tamamen karanlığa gömülmüştür..

bugün vardığımız nokta ortada..

gerisi boş laftır.. istediğin kadar anlat durr...

Sitelerde Paylaş

arkadaşım

islam bilime engel değildir diyerek

epey çabaladın..takdir ediyorum..

zaten kimsede sıraladığın adamlara laf etmedi..

ama kendileri düşündü, ama antik yunanın, antik romanın ,antik persin felsefesini o günün bilimini yorumladı genişletti...

şunu kabul etmek gerekir ki ne bu adamlar ne de diğerleri bunu din adına,islam adına yapmadı...

kendilerinin müslüman olması,islamı kabul etmiş olmaları keşiflerini,icatlarını islam adına yapmaları anlamına gelmez..

nasılki einstein'ın,erwin hubble'in,nikola tesla'nin vs yaptıklarının mensubu olduğu yada olmadıği dinle alakası olmadığı gibi...

diğer taraftan saydıklarının nesli 1000 sene önce tükenmiş...

1000 senedir ne oluyor diye sormak elbette hakkımız..

herşey keşfedildi, gerek kalmadı diye lüzum mu görülmüyor acaba.?

1000 senedir yerlerde sürünen azımsanamayacak bir kitle var...

bilimi geçtim her gün oluk oluk kan akıtılan, kimsenin huzur bulamadığı topraklar var...

madem bilimin kaynağı, avrupanın ilerlemesine en büyük katkı islamdan,

bu adamlar bugün neden böyle diye sormazlar mı?

Sitelerde Paylaş

Fuat Köprülü ile bu yazının ne alakası var?

Fuat Köprülü bilinen bir isim. İlişki nedir?

Sitelerde Paylaş

Önceden tüm devletler din devletiydi.

Buna dayanarak "Müslüman" bilim adamları deniyor.

O kişilerin Müslüman bilim adamı olmadıkları apaçık ortada çünkü çoğunun ilmihali, din kitabı, İslam tefsiri vs çalışması yok.

Yani o iddia ettiğiniz adamlar İslamdan uzak durdukları için ortaya çıkmıştır.

Ama genel olarak "Müslüman" Bilim adamı denmesinin nedeni dinle yönetilmeyen devletin olmamasıydı.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin iddialarından biri de dinlerin bilime engel olduğudur. Bu belki Avrupa dinlerinde böyle olmuştur. Fakat İslam söz konusu olduğunda İslam'ın bilimsel çalışmaları teşvik ettiği müşahade edilir. Prof. Dr. Fuat Sezgin'in çalışmalarını takip ederseniz eğer İslam bilim adamlarının modern bilime katkılarını görebilirsiniz. Dikkat çeken en önemli unsur ise müslüman bilim adamlarının bilimsel faaliyetleri " Alah'a ulaşma çabası" olarak görmeleri. Yani Galile gibi dinden uzak bir bilimsel anlayış veya cami ve din adamları tarafından idamla yargılanan bilim adamları değil kendini İslam a adamış ve bilimsel faaliyetleri Allah'a ulaşma çabası olarak görmüş kişiler var.

Alıntılanan isimler İslamiyetin altın yılları denen dönemin isimleridir ...Bu dönemi anlayabilmek için O yy'lardaki gelişmeleri incelemek gerekir..

Tarihi ve islamı yanyana masaya yatırdığımızda ulaşacağımız sonuç , yine islamiyetin ne kadar bilime ,yeniliklere,buluşlara ,icatlara kapalı olduğu olacaktır...

İslamiyetin yeni çıkması, genişleme hevesi yayılmacılığı getirmiştir.. Müslümanlar fethettiği ve genişledikleri oranda Yunan - Roma kültür mirası olan bilgilere ve kütüphaneye erişerek dillerine tercüme etmiş ve 8-12 yy lar arasında ibni sina v.s. gibi bilginleri islam dünyasına kazandırmıştır...Eğer yayılmayıp bilhassa İskenderiye müzesine ve burada toplanmış bilimsel felsefi eserlere ulaşmasalardı o kısacık aydınlanma dönemini de yaşayamayacaklardı..Hala övüne övüne fi tarihinden kalmış ibni bilmem ne diye başlayan ve sadece bir kaç düşünce üretmekten başka bir şey yapmamış adamlarla övünürler..

İşte bu bahsettiğim dönem müslümanlar tarafından islamiyetin altın çağı olarak anılır ama oldukça kısa bir dönemdir.(tabii bu aydınlanma getirmediği için altın çağ diye bir çağ hiç olmamıştır..Bu bir müslüman nitelemesidir diye not düşmek gerekir ).Felsefe ,bilim öğrenmelerinin etkisiyle aynı dönemde İslamiyette mutezile akımının etkileri ortaya çıkar..Yani bir nevi panteizm ama müslümanlar buna tasavvuf derler...Bunlar dinde ilk kez dogmatik düşüncelerden şüphe etmeyi ve şüpheden sonra akılla düşünmeyi ve tanrısal bilimle bağdaştırmayı öne sürmüşlerdir..Onlara göre Kuran bu dünyada olan bir şeydir ve irdelenebilirdir..Bu akım islam inancına hareket getirmiş,dinin dogmalarında eleştirmeci düşünüş tarzı yaratmıştır..Ama sonra ne olmuştur?.. Hallacı Mansur, 'Enel Hak' dediği için yobazlar tarafından öldürülmüş ,Yunan felsefesinin mirası ve bilim çağını ancak 200 yıl yaşatabilmiş ardından ne yazık ki yine imanı akıldan üstün tutan gerici ve yobaz akımlara yenilmiştir..Aşari ve Gazali'nin akılcılığa karşı olan yobaz düşünceleri iktidarlarca tartışılmaz bir öğretiye dönüşmüş ve "Tanrıyı açıklamaya çalışmak tanrıyı yadsımak olur" , "akıl hiç bir şeyi çözmez,tanrı'nın iradesi dışında bir doğadan söz edilemez" düşüncesi gerçek kabul edilmiş ve müslümanlık ortaçağı başlamıştır..

Müslümanlığın bilimle icatla buluşla işi olmaz..Olamaz..İnanç nedeniyle tüm sorgu yolları kapalı ve kitabıyla sınırları önceden çizilmiştir..

Bu iddialarınıza karşılık, taa o yy dan beri neden başkaca bir şeyler yapmadınız yapmıyorsunuz, eliniz armut mu topluyordu diye sorulmaz mı ?

Komplex insana neler yaptırıyor..

Sitelerde Paylaş

sana gazali'yle ilgili link verdim.. belli ki bakmamışsın.. adam islami kaynaklara vs. dayanarak pozitif bilimleri kötülemeye çalışıyor.. daha ne olsun...

tarihte birçok toplum bilime katkıda bulunmuştur.. mısırlılar, yunanlılar, çinliler, vs..

1000 yıl önce bazı müslümanların böyle bir katkıda bulunmasından daha doğal birşey yok...

yani ortada övünülecek, göklere çıkarılacak birşey yok..

1000 yıl önceki katkılardan bahsedip övünmek aşağılık psikolojisidir.. 1000 yıldır nerde bu müslümanlar??

komikleşmeyin, bu eziklik psikolojisini bırakın.. bilim yarışına girerseniz, batının yanında solda sıfır kalırsınız siz.. kasmayın boşuna..

Gazali bu metne göre birçok ilmi dine zararı olmayan ilim olarak almış. Onun derdi filozoflarla. Mesela diyor ki " Matematik ilminde derinleşenler matematiğin sapmaz ve kesin olduğunu görür de filozofların din hakkında söylediklerini de kesin ve gerçek algılamaya yönelik itimat oluşur. O halde matematikte derinleşmekten sıradan insanları sakındırmak gerekir. Mantık için de dinle ilgili olumsuz bir tarafı olmadığını söylemektedir.

"doğa bilimleriyle uğraşanları ikinci yaşamın ruhsal olduğu ve zorunlu doğal neden sonuç ilişkisini onayladıkları için eleştirir" Yine doğa bilimlerini de gereksiz görmemiş ama filozofların bu ilimlerle uğraşırken dini meselelerin konusı olan alanlara da el atmalarına karşı çıkmıştır.

Yerilen Bilimler: Azı da Çoğu da zararlı

Gazali bu bilimlere sihir, tılsım, ilm en nücum vb. bilimleri dahil eder. Onca bu bilimler özü bakımından kötü değildir. Çünkü hiçbir bilim özü gereği kötü değildir.

bence senin gönderdiğin pdf dosyasının özünü bu cümle ifade ediyor. Ona göre hiçbir bilim sakıncalı değil. Sakıncalı olan bilim felsefi düşünceye sebebiyet vererek dinin alanına taarruz eden ve dini konularda rastgele ahkam veren filozofların düşünceleri.

Yine Gazali Astronomi ilmini ikiye ayırarak karşı çıkmış. Karşı çıktığı ise insanların gezegenlerin hareketleri dolayısıyla bir takım olayların meydana geldiği düşüncesine inandığı ciheti. Buna siz de karşısınızdır sanırım.

Burada şöyle bir eleştiri getirebiliriz. Gazali bilimi Allah'a ulaştırma aracı olduğu taktirde kabul etmiş aksi taktirde kınamıştır. Burada bilgiyi öğrenenin amacı önemlidir. Din ve dünya bilgisi yanında din bilgisine önem verdiği görülmektedir. Ancak bilimleri kötü olarak göstermemiş. Din konusunda sapkın fikirler ortaya koyduğu müddetçe sakıncalı olduğunu söylemiş.

İmam Gazali ilim konusunda kendi düşünceerini ortaya koymuş. Bu İslam sünyasının tamamına genellenecek bir mevzu değil bir inanma meselesidir ve dinin şartları ve ahkamları arasında değildir. Yani dünyalık bilimlerle uğraşanlar kafir olmaz :) Ve Gazali de fikir yönüyle zaten kişiye yararı olmayan dünyalık bilgiyi kötülemiş. Yoksa şeyhleri, şıhları yanına alıp bir tabur askerle Bağdat sokaklarında kitap yakmaya çıkmamış. Düşüncelerini özgürce ortaya koyan biri sadece:) Ben senin gönderdiğin yazıdan İslam'ın bilim düşmanı olduğu gibi bir anlam çıkaramadım. Çıkardığım anlam şu:

Gazali dini ilimlerle dünyevi ilimleri karşılaştırırken dünyevi ilimleri zararsız görmekte, tıp gibi, tabiat gibi ilimleri faydalı bulmakla beraber kişiye faydası olmayan ve din konularına şuursuzca taalluk eden felsefeye kaydığı zaman bilime hoş bakmamaktadır. Sen burdan İslam'ın bilim düşmanı mı olduğunu anladın :)

Sitelerde Paylaş

Önceden tüm devletler din devletiydi.

Buna dayanarak "Müslüman" bilim adamları deniyor.

O kişilerin Müslüman bilim adamı olmadıkları apaçık ortada çünkü çoğunun ilmihali, din kitabı, İslam tefsiri vs çalışması yok.

Yani o iddia ettiğiniz adamlar İslamdan uzak durdukları için ortaya çıkmıştır.

Ama genel olarak "Müslüman" Bilim adamı denmesinin nedeni dinle yönetilmeyen devletin olmamasıydı.

Aboooov! Biruni neden fıkıh kitabı yazmadı acaba? Bence o bir ateistti. O yüzden fıkıh kitabı, ilmihal yazmadı. Müslüman bilim adamı olsaydı kesin yazardı. Bak ben mesela müslüman olabilmek için tefsir yazdım. git kırtasiyelerde bulursun. Sİmbad'ın Büyük Kuran Tefsiri. Fıkıh, tefsir, ilmihal yazmayan zaten müslüman olamaz :)

Sitelerde Paylaş

Gazali dini ilimlerle dünyevi ilimleri karşılaştırırken dünyevi ilimleri zararsız görmekte, tıp gibi, tabiat gibi ilimleri faydalı bulmakla beraber kişiye faydası olmayan ve din konularına şuursuzca taalluk eden felsefeye kaydığı zaman bilime hoş bakmamaktadır. Sen burdan İslam'ın bilim düşmanı mı olduğunu anladın :)

Yaw kardeşim. Ne zorlayıp duruyorsun. İslam'ın ne mal olduğu belli değil mi?

Bin yıl önce bin bilim adamı yetiştirmiş olsa, onların devamı gelmemiş. İslam bin yıl önce bilimden elini ayağını çekmiş.

Eğer o bilim adamları gerçekten yararlı olsalardı, etkileri devam ederdi.

Son bin yıl içinde İslam'da bilimsel bir ilerleme yok.

İster İslam bilime düşman olsun, ister Müslüman bilim adamları beceriksiz ve cahil, sonuç değişmiyor.

Son bin yıl içinde İslam ülkelerinden İslam ülkeleri için yararlı bir bilim adamı çıkmamış..

Bizim için önemli olan budur.

Ne yırtınıp duruyorsun.

Sitelerde Paylaş

Aboooov! Biruni neden fıkıh kitabı yazmadı acaba? Bence o bir ateistti. O yüzden fıkıh kitabı, ilmihal yazmadı. Müslüman bilim adamı olsaydı kesin yazardı. Bak ben mesela müslüman olabilmek için tefsir yazdım. git kırtasiyelerde bulursun. Sİmbad'ın Büyük Kuran Tefsiri. Fıkıh, tefsir, ilmihal yazmayan zaten müslüman olamaz :)

Bununla ne ifade etmeye çalıştığını efendi gibi anlatsan iyi olur.

İş anormal ifadelere gelirse ben kazanırım.

Sitelerde Paylaş

sen kurana bakınca da çiçekten böcekten başka birşey görmüyorsun zaten. gazaliden bunları anlamana da şaşırmadım.. gazalinin bilimden anladığı dine ve allah inancına uygun ve bunlara hizmet eden şeylerdir.. makalenin başlığı bile yeterli halbu ki.. "KLASİK İSLAM DÜŞÜNCESİNDE BİLGİ VE BİLİM KARŞITI BİR DÜŞÜNÜR: GAZZÂLÎ"...

ama zorla kıvır ıkın sen, bulursun birşeyler..

Sitelerde Paylaş

Alıntılanan isimler İslamiyetin altın yılları denen dönemin isimleridir ...Bu dönemi anlayabilmek için O yy'lardaki gelişmeleri incelemek gerekir..

Tarihi ve islamı yanyana masaya yatırdığımızda ulaşacağımız sonuç , yine islamiyetin ne kadar bilime ,yeniliklere,buluşlara ,icatlara kapalı olduğu olacaktır...

İslamiyetin yeni çıkması, genişleme hevesi yayılmacılığı getirmiştir.. Müslümanlar fethettiği ve genişledikleri oranda Yunan - Roma kültür mirası olan bilgilere ve kütüphaneye erişerek dillerine tercüme etmiş ve 8-12 yy lar arasında ibni sina v.s. gibi bilginleri islam dünyasına kazandırmıştır...Eğer yayılmayıp bilhassa İskenderiye müzesine ve burada toplanmış bilimsel felsefi eserlere ulaşmasalardı o kısacık aydınlanma dönemini de yaşayamayacaklardı..Hala övüne övüne fi tarihinden kalmış ibni bilmem ne diye başlayan ve sadece bir kaç düşünce üretmekten başka bir şey yapmamış adamlarla övünürler..

İşte bu bahsettiğim dönem islamiyetin altın çağı olarak anılır ama oldukça kısa bir dönemdir..Felsefe ,bilim öğrenmelerinin etkisiyle aynı dönemde İslamiyette mutezile akımının etkileri ortaya çıkar..Yani bir nevi panteizm ama müslümanlar buna tasavvuf derler...Bunlar dinde ilk kez dogmatik düşüncelerden şüphe etmeyi ve şüpheden sonra akılla düşünmeyi ve tanrısal bilimle bağdaştırmayı öne sürmüşlerdir..Onlara göre Kuran bu dünyada olan bir şeydir ve irdelenebilirdir..Bu akım islam inancına hareket getirmiş,dinin dogmalarında eleştirmeci düşünüş tarzı yaratmıştır..Ama sonra ne olmuştur?.. Hallacı Mansur, 'Enel Hak' dediği için yobazlar tarafından öldürülmüş ,Yunan felsefesinin mirası ve bilim çağını ancak 200 yıl yaşatabilmiş ardından ne yazık ki yine imanı akıldan üstün tutan gerici ve yobaz akımlara yenilmiştir..Aşari ve Gazali'nin akılcılığa karşı olan yobaz düşünceleri iktidarlarca tartışılmaz bir öğretiye dönüşmüş ve "Tanrıyı açıklamaya çalışmak tanrıyı yadsımak olur" , "akıl hiç bir şeyi çözmez,tanrı'nın iradesi dışında bir doğadan söz edilemez" düşüncesi gerçek kabul edilmiş ve müslümanlık ortaçağı başlamıştır..

Müslümanlığın bilimle icatla buluşla işi olmaz..Olamaz..İnanç nedeniyle tüm sorgu yolları kapalı ve kitabıyla sınırları önceden çizilmiştir..

Bu iddialarınıza karşılık, taa o yy dan beri neden başkaca bir şeyler yapmadınız yapmıyorsunuz, eliniz armut mu topluyordu diye sorulmaz mı ?

Komplex insana neler yaptırıyor..

Sen biraz kavramışsın olayı ama müslümanların İskenderiye de elde ettiği bilgiyi sahiplenmesi zaten başlıca erdemdir. Moğollar gibi bütün kitapları yakabilirlerdi de. Ve zaten bilim böyle ilerler. Birileri bırakır, birileri alır. Nöbetleşedir bu iş. Birşey yapamadığımız doğru o zmandan bu yana. Ama bu şunu göstermesi açısından önemlidir. İslam bilime engel olsaydı İskenderiye de müslümanlar kütüphanenin önüne geldiklerinde bir din adamı şöyle seslenirdi: Ey Müslümanlar! Buradaki kitaplar küfür ehlinin dünyalık işler için yazdıkları kitaplardır. Bir sayfasını bile koymayın. Ve arkasından talan izlerdi. Ama öyle olmadı. Demek ki İslam bilime dün engel olmadıysa bugün de engel değildir ve müslümanların geri kalmışlığı İslam dairesi dışına çıkmakla çözülemez.

Sitelerde Paylaş

Yaw kardeşim. Ne zorlayıp duruyorsun. İslam'ın ne mal olduğu belli değil mi?

Bin yıl önce bin bilim adamı yetiştirmiş olsa, onların devamı gelmemiş. İslam bin yıl önce bilimden elini ayağını çekmiş.

Eğer o bilim adamları gerçekten yararlı olsalardı, etkileri devam ederdi.

Son bin yıl içinde İslam'da bilimsel bir ilerleme yok.

İster İslam bilime düşman olsun, ister Müslüman bilim adamları beceriksiz ve cahil, sonuç değişmiyor.

Son bin yıl içinde İslam ülkelerinden İslam ülkeleri için yararlı bir bilim adamı çıkmamış..

Bizim için önemli olan budur.

Ne yırtınıp duruyorsun.

Aferin şöyle yola gel. Ben de sana onu anlatmaya çalışıyorum kaç gündür. İslam bilim adamları yetişmiştir ama devamı son beş yüz yıldır gelmemiş. Bunda İslam ın kabahati yok öyleyse. Altı yüz yıllarının sonundan 1500 lere kadar dokuzyüz küsur sene irili ufaklı bilim adamı yetiştirmiş bir İslami gelenek demek ki bu geri kalmışlığın sebebi değil. İslam aynı islam ama müslümanlar farklı. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Sitelerde Paylaş

sen kurana bakınca da çiçekten böcekten başka birşey görmüyorsun zaten. gazaliden bunları anlamana da şaşırmadım.. gazalinin bilimden anladığı dine ve allah inancına uygun ve bunlara hizmet eden şeylerdir.. makalenin başlığı bile yeterli halbu ki.. "KLASİK İSLAM DÜŞÜNCESİNDE BİLGİ VE BİLİM KARŞITI BİR DÜŞÜNÜR: GAZZÂLÎ"...

ama zorla kıvır ıkın sen, bulursun birşeyler..

Evet başlık zaten açık içeriği bütün açıklığıyla veriyor: Bir Düşünür. Tek. Ve düşünür. Yani düşünce ortaya koymuş. İslamın kanunu değil yani. Bu kadar basit. Tümüyle bilime karşı gibi gösterilemez yazıdan yola çıkılarak.

Sitelerde Paylaş

arkadaşım

islam bilime engel değildir diyerek

epey çabaladın..takdir ediyorum..

zaten kimsede sıraladığın adamlara laf etmedi..

ama kendileri düşündü, ama antik yunanın, antik romanın ,antik persin felsefesini o günün bilimini yorumladı genişletti...

şunu kabul etmek gerekir ki ne bu adamlar ne de diğerleri bunu din adına,islam adına yapmadı...

kendilerinin müslüman olması,islamı kabul etmiş olmaları keşiflerini,icatlarını islam adına yapmaları anlamına gelmez..

nasılki einstein'ın,erwin hubble'in,nikola tesla'nin vs yaptıklarının mensubu olduğu yada olmadıği dinle alakası olmadığı gibi...

diğer taraftan saydıklarının nesli 1000 sene önce tükenmiş...

1000 senedir ne oluyor diye sormak elbette hakkımız..

herşey keşfedildi, gerek kalmadı diye lüzum mu görülmüyor acaba.?

1000 senedir yerlerde sürünen azımsanamayacak bir kitle var...

bilimi geçtim her gün oluk oluk kan akıtılan, kimsenin huzur bulamadığı topraklar var...

madem bilimin kaynağı, avrupanın ilerlemesine en büyük katkı islamdan,

bu adamlar bugün neden böyle diye sormazlar mı?

<Ben de bunu din ve İslam adına yaptılar demedim. İslam ın yoğun olarak yaşandığı bir dönemde bu insanlar bu çalışmaları yapabildiler dedim. Düşün bir kere yöneticiler, dini kesim ve halk bu insanlara karşı olsaydı bir varlık gösterebilirler miydi? Benim anlatmaya çalıştığım İslam bu insanlara engel olmamış, siyasi birliği sağlayıp topraklarını genişleterek antik kültür merkezlerine doğru daha da destek olmuş.

Sitelerde Paylaş

Fuat Köprülü ile bu yazının ne alakası var?

Fuat Köprülü bilinen bir isim. İlişki nedir?

İslam medeniyeti tarihi adlı eserinden alıntı yapmıştım ama okumadınız sanırım. Kitabın tamamını ben de okumadım ama Müslümanlara ve bilimsel çalışmalarına iyisiyle kötüsüyle ışık tutuyor. Hani toptan inkar ediyorsunuz ya "yok kardeşim müslümanlardan birşey olmaz " diye. İşte bu profesör sizin dediklerinizin aksini söylüyor. Tarih profesörü olması dolayısıyla belki bana inanmazsınız diyerek onu aldım. Size de kaynak göstermeniz tavsiyesinde bulunmuştum. Ama sürekli sizin kendi iddialarınız ile boğuşuyorum.

Sitelerde Paylaş

sana iki şey sormuştum:

şimdi türkiyede bir bilim adamı birşey keşfetse müslüman bilim adamı mı oluyor?

ayrıca, galileo veya bruno gibi adamlar hıristiyan bilim adamları mıydı? bunlara cevap ver, kendi cevabını bulursun..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bununla ne ifade etmeye çalıştığını efendi gibi anlatsan iyi olur.

İş anormal ifadelere gelirse ben kazanırım.

Bu bilim adamlarının müslümanlığına fıkıh veya ilmihal kitabı yazıp yazmadıklarına bakılarak karar verilemez. Allah'ın varlığına birliğine inanmışlar mı? Tamam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...