Jump to content

İSLAM BİLİMLE ÇATIŞIYORSA MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI BİLİMDE AVRUPAYA NASIL YOL GÖSTERDİ?

Recommended Posts

Müslümanlar onlara yöneltilen tüm eleştirileri komplo veya iftira olarak algılıyor.

Sanki hepsi koltuklarının altlarında 'T' Cetveliyle gezen adamlar, birbirleriyle kromozomları, maddenin yapı taşlarını konuşuyorlar da adamlara iftira atılıyormuş gibi algılıyorlar.

Bir halinize bakın.

İftira veya komplo yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 383
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

islam adına konuşan islam alimlerinin bilim vs. konularındaki düşünceleri ortadayken, islam alimi olmayan ve sadece bilimle ilgilenen insanların yaptıklarına bakıp, "aa islam bilime engel değil" demek körlüktür.. islam adına konuşanların, ulema ve alimlerin bilime bakışları ortada.. gazali en büyük örneklerinden biri... daha neyi savunuyorsun sen???

Sitelerde Paylaş

Bununla ne ifade etmeye çalıştığını efendi gibi anlatsan iyi olur.

İş anormal ifadelere gelirse ben kazanırım.

Bu bilim adamlarının müslümanlığına fıkıh veya ilmihal kitabı yazıp yazmadıklarına bakılarak karar verilemez. Allah'ın varlığına birliğine inanmışlar mı? Tamam.

Sitelerde Paylaş

Aslında Kuran'ın yazıldığı dönemde, araplarda bildiğimiz anlamda kullanılan bilim diye bir kavram yok. Kuran'a göre ilim, Allah'ın insanlara verdiği kendini tanıma ve bulma bilgisidir, insanların kendi gayretleriyle elde ettiği bir şey değildir. Müslümanlara göre Kuran mutlak gerçeklerden oluşmaktadır, onda ne yazarsa kesin doğrudur, bu düşünce tarzı ise bilimin işleyişine taban tabana zıttır. Bilim gözlem ve deneylerle doğrulamadığı hiçbir şeyi kabul etmez, bu da İslam'ın özüne terstir. Müslümanlar için bilim dinle çakışmadığı sürece bilime karşı bir tavır koymazlar ama ne zaman bilim dinle çakışırsa, hiç düşünmeden dinin yanında yer alıp bilime saldırırlar. Aynı evrim olayında olduğu gibi.

Sitelerde Paylaş

İslam medeniyeti tarihi adlı eserinden alıntı yapmıştım ama okumadınız sanırım. Kitabın tamamını ben de okumadım ama Müslümanlara ve bilimsel çalışmalarına iyisiyle kötüsüyle ışık tutuyor. Hani toptan inkar ediyorsunuz ya "yok kardeşim müslümanlardan birşey olmaz " diye. İşte bu profesör sizin dediklerinizin aksini söylüyor. Tarih profesörü olması dolayısıyla belki bana inanmazsınız diyerek onu aldım. Size de kaynak göstermeniz tavsiyesinde bulunmuştum. Ama sürekli sizin kendi iddialarınız ile boğuşuyorum.

Ne kaynağından bahsediyorsunuz?

İslam'ı kötüleyen bir kaynak mı?

Bizim inkar ettiğimiz birşey yok kardeşim. Bin yıl önce bazı akıllı Müslümalar çıkmış.

Onların kıymetini diğer Müslümanlar değil, gavurlar anlamış..Ve Hristiyan ülkeler kendi buluşlarını da onlara ekleyerek bilimde ilerlemiş.

Ve o günden bugüne tek bir aklı başında Müslüman çıkmamış.

Bütün olay budur.

Sitelerde Paylaş

Bu bilim adamlarının müslümanlığına fıkıh veya ilmihal kitabı yazıp yazmadıklarına bakılarak karar verilemez. Allah'ın varlığına birliğine inanmışlar mı? Tamam.

Konunun ikinci kısmı ilmihal tefsir meselesi.

Esas önemli nokta din devletiydi her yer.

Dinle yönetilmeyen devlet yoktu.

İslam devleti içinde olduğundan, belirli bir kılık kıyafet düzenine uyduğundan (o sarığı keyfine göre takmıyor onlar, devlette kurallar var) adına Müslüman diyorsunuz.

Aslında o adamlar İslam devletinde yaşayan insanlar.

Müslüman olup olmadığı hakkında teknik olarak yorum yapamazsın.

Aksine Müslümanlıktan uzak olduklarına yönelik delil çok (yukarıda yazdım zaten)

Sitelerde Paylaş

sana iki şey sormuştum:

şimdi türkiyede bir bilim adamı birşey keşfetse müslüman bilim adamı mı oluyor?

ayrıca, galileo veya bruno gibi adamlar hıristiyan bilim adamları mıydı? bunlara cevap ver, kendi cevabını bulursun..

Sen deseydin ki "Türklerden bilim adamı çıkmaz" o zaman türkiyeden bir bilim adamı çıkınca "bak türk bir bilim adamı " derdim. Günümüz için desen ki "Müslüman bilim adamı türkiye den çıkmaz" O zaman çıkarsa " Buyur bak " derim. Sizin iddianız da İslam bilime engeldir olduğuna göre binlerce bilim adamı çıkaran İslam coğrafyasında o zaman Müslümanlık engel değil anlamı çıkıyor.Şöyle düşün. "Rize'de avakado yetişmez, toprağı ve iklimi müsait değil" diyen birine iddiasının aksini ispat için bir tarla avokado yetiştirirsen bu en güzel cevap olur.

Sitelerde Paylaş

Konunun ikinci kısmı ilmihal tefsir meselesi.

Esas önemli nokta din devletiydi her yer.

Dinle yönetilmeyen devlet yoktu.

İslam devleti içinde olduğundan, belirli bir kılık kıyafet düzenine uyduğundan (o sarığı keyfine göre takmıyor onlar, devlette kurallar var) adına Müslüman diyorsunuz.

Aslında o adamlar İslam devletinde yaşayan insanlar.

Müslüman olup olmadığı hakkında teknik olarak yorum yapamazsın.

Aksine Müslümanlıktan uzak olduklarına yönelik delil çok (yukarıda yazdım zaten)

Neydi o delil? İlmihal yazmamışlardı mı?

Sitelerde Paylaş

Ne kaynağından bahsediyorsunuz?

İslam'ı kötüleyen bir kaynak mı?

Bizim inkar ettiğimiz birşey yok kardeşim. Bin yıl önce bazı akıllı Müslümalar çıkmış.

Onların kıymetini diğer Müslümanlar değil, gavurlar anlamış..Ve Hristiyan ülkeler kendi buluşlarını da onlara ekleyerek bilimde ilerlemiş.

Ve o günden bugüne tek bir aklı başında Müslüman çıkmamış.

Bütün olay budur.

Tamam örtüşmeye başladık işte. İslam bilime engel olmamış ama Avrupa kendi dini taasubunu bastırınca Müslümanlardan daha hızlı bir gelişme göstermiş. Bana desen ki İslam belli bir müddet sonra mutaassıp çevrelerin kontrolüne girmiş ve yanlış anlaşılmaya başlanmış, eyvallah derim. Doğru olan da bu. 16. yüzyıldan itibaren İslam yozlaştırılmıştır. Bugünkü geriliğin sbebi budur zaten. Ben İslam'ın toptan kötülenmesine karşıyım.

Sitelerde Paylaş

Sen deseydin ki "Türklerden bilim adamı çıkmaz" o zaman türkiyeden bir bilim adamı çıkınca "bak türk bir bilim adamı " derdim. Günümüz için desen ki "Müslüman bilim adamı türkiye den çıkmaz" O zaman çıkarsa " Buyur bak " derim. Sizin iddianız da İslam bilime engeldir olduğuna göre binlerce bilim adamı çıkaran İslam coğrafyasında o zaman Müslümanlık engel değil anlamı çıkıyor.Şöyle düşün. "Rize'de avakado yetişmez, toprağı ve iklimi müsait değil" diyen birine iddiasının aksini ispat için bir tarla avokado yetiştirirsen bu en güzel cevap olur.

benim sorduğum soruyla ne alakası var bunun?

türkiyede, yani çoğunluğu müslüman bir ülkede bir bilim adamı birşey keşfetse, müslüman bilim adamı mı diyeceğiz? bunu soruyorum.. türklüğünden falan bahsetmiyorum.. müslüman bilginler derken de arap veya fars demiyoruz zaten..

ikinci soruyu zaten es geçmişsin.. cevabını görelim..

Sitelerde Paylaş

Neydi o delil? İlmihal yazmamışlardı mı?

Bak teknik açıdan bu bir dava olsa senin bu davayı kazanma şansın yok.

O adamlara "Müslüman" diye tanımlama yapacak kanıtın yok elinde.

Müslüman diyorsun çünkü tüm devletler din devletiydi ve onlar da bir İslam devleti vatandaşıydı.

Sitelerde Paylaş

benim sorduğum soruyla ne alakası var bunun?

türkiyede, yani çoğunluğu müslüman bir ülkede bir bilim adamı birşey keşfetse, müslüman bilim adamı mı diyeceğiz? bunu soruyorum.. türklüğünden falan bahsetmiyorum.. müslüman bilginler derken de arap veya fars demiyoruz zaten..

ikinci soruyu zaten es geçmişsin.. cevabını görelim..

Ben Müslüman Bilim Adamı kavramını sizin İslam bilime engeldir tezinize ispat için ortaya koydum. Bu adamlar müslüman. Ve inançları onları engellememiş hatta kamçılamış. Doğayı anlamaya çalışıyorlar Tanrı ya ulaşmak için. Yani hem müslüman hem bilim adamı.İslamı bünyesinde barındırıp bilim adamı olabilmiş kişiler. O yüzden İslam bilime engel değildir ve bu insanlar müslümandır.

Sitelerde Paylaş

16. yüzyıldan itibaren İslam yozlaştırılmıştır. Bugünkü geriliğin sbebi budur zaten. Ben İslam'ın toptan kötülenmesine karşıyım.

ne 16. yüzyılı ne diyorsun sen? 11 yüzyılda bitmiştir islam dünyası. karanlığa gömülmüştür.. gazali de en büyük sorumlusudur.. hikaye anlatma..

internette islam bilgini diye verilen listelerde durum gerçekten komik..

ömer hayyam gibi dinsiz bir adamı bile islam bilgini diye sunuyorsunuz.. yüzsüz adamlar sizi..

Akşemseddin'i mikrobu bulan adamı diye yutturuyorlar. halbuki mikrop milattan önce bile bilinen birşeydi.

Uluğ Beyi islam bilgini diye veriyorlar. adamın umrunda bile değil islam falan..

15. yüzyılda yaşamış bir müslüman için "pascal'den 500 yıl önce pascal üçgenini buldu" diyorlar. böyle bir komedi yok..

işte böyle uydurmaları millete yutturuyorsunuz.. senin gibiler de hemen yutmuş..

ayrıca bilime merak salan her müslümanı bilim adamı sanıyorsunuz.. bilime katkısı olmuş mu, ilerletmiş mi, keşfetmiş mi, önemli olan bu.. bilimsel konularda çalışan herkesin adını vermenin ne anlamı var.. adam astronomiyle veya eczacılıkla ilgilenmiş diye müslüman bilim adamı diye getiriyorsunuz..

tekrar ediyorum: bilime katkıda bulunan müslüman bilim adamları var. önemli şeyler de yapmışlar.

ama bunların çoğu zaman islam gibi bir dertleri olmamış. bunları islam bilgini diye sunmak saçmalıktır.. ayrıca bilime bunlar yön verdi bunlar çekip çevirdi gibi laflar boştur.. boşuna abartmayın. komik olmayın.. herkesin hakkı neyse onu verin, abartmayın. saçmalamayın..

Sitelerde Paylaş

Ben Müslüman Bilim Adamı kavramını sizin İslam bilime engeldir tezinize ispat için ortaya koydum. Bu adamlar müslüman. Ve inançları onları engellememiş hatta kamçılamış. Doğayı anlamaya çalışıyorlar Tanrı ya ulaşmak için. Yani hem müslüman hem bilim adamı.İslamı bünyesinde barındırıp bilim adamı olabilmiş kişiler. O yüzden İslam bilime engel değildir ve bu insanlar müslümandır.

Sen neden bahsediyorsun yahu , komik olma...Yok İslamı bünyesinde barındırıp bilim adamı olabilmişler de yok islam bilime engel değilmiş de.. Bahsettiğin islam alimlerinin çoğunun akibetinden haberin yok..Senin yazdığın konuda bilgi sahibi olduğun falan da yok ..Olsa utanırdın islam bilim el ele yazından ...

İbn-i Sina ve Farabi Vahdet-i Vücutçu oldukları için , yani panteist oldukları için İmam Gazali tarafından kafir ilan etmiştir ve genel olarak felsefe ile ilgilenenleri kafir olarak sıfatlandırmıştır...Aslında bu islam alimi dedikleriniz müslüman da değillerdir...

Hazerfanı da araştır ...İstersen ayağına bilgiyi ben taşıyayım madem bu kadar tembelsin ...Hazerfan çelebi için ,bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceği düşülmüş ve "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakası caiz değil" diyerek Cezayir 'e sürgün edilmiştir...

Farabi güneş tutulmasını önceden tahmin ettiği için bu adam şeytandır denmiş gözlemevi farabiyle birlikte yakılmıştır...

En son alimlerden Takiyuddin efendi ye gelirsek ,Tophane' de yaptırdığı en görkemlilerinden biri olan rasathanesi din uleması tarafından meleklerin bacaklarını röntgenlediği gerekçesiyle gemilerden topa tutularak yıktırılır...Ulemalar fetva vermiştir yine...Takiyuddin zor kurtulur...

Şimdi otur ağla haline...

Sitelerde Paylaş

Sen neden bahsediyorsun yahu , komik olma...Yok İslamı bünyesinde barındırıp bilim adamı olabilmişler de yok islam bilime engel değilmiş de.. Bahsettiğin islam alimlerinin çoğunun akibetinden haberin yok..Senin yazdığın konuda bilgi sahibi olduğun falan da yok ..Olsa utanırdın islam bilim el ele yazından ...

İbn-i Sina ve Farabi Vahdet-i Vücutçu oldukları için , yani panteist oldukları için İmam Gazali tarafından kafir ilan etmiştir ve genel olarak felsefe ile ilgilenenleri kafir olarak sıfatlandırmıştır...Aslında bu islam alimi dedikleriniz müslüman da değillerdir...

Hazerfanı da araştır ...İstersen ayağına bilgiyi ben taşıyayım madem bu kadar tembelsin ...Hazerfan çelebi için ,bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceği düşülmüş ve "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakası caiz değil" diyerek Cezayir 'e sürgün edilmiştir...

Farabi güneş tutulmasını önceden tahmin ettiği için bu adam şeytandır denmiş gözlemevi farabiyle birlikte yakılmıştır...

En son alimlerden Takiyuddin efendi ye gelirsek ,Tophane' de yaptırdığı en görkemlilerinden biri olan rasathanesi din uleması tarafından meleklerin bacaklarını röntgenlediği gerekçesiyle gemilerden topa tutularak yıktırılır...Ulemalar fetva vermiştir yine...Takiyuddin zor kurtulur...

Şimdi otur ağla haline...

Evet hala anlaşılmamış. İbn i Sİna tıp alanında bilim yapmış ve Gazali tarafından tıptaki çalışmlarından dolayı değil İslam üzerine düşüncelerinden dolayı eleştirilmiştir. Diğerleri de aynı. Takiyüddin ve diğerlerine gelince. Matbaanın tahribi gibi bu kişiler siyasi entrikalara kurban gitmiştir. Yoksa İslam a göre meleklerin bacakları, etekleri falan yoktur. Varsa sen söyle. Demek ki meleklerin eteklerinin gözetlendiğini İslam söylemiyor. Çünkü İslam a göre meleklerin mahiyeti bilinmez. Dişil veya eril değillerdir. Bu hıristiyanlıkta böyledir. İslam ile alakalı olmayan safsatalarla rasathane yıkılmış. Bana ne İslam'ı niye bağlasın :)

Sitelerde Paylaş

Olay gayet basit.

Darwin yerien, mesela Ethem Efendi diye biri, Okyanusa açılsa, gezse görse ve evrim teorisini yazıp ortaya koysaydı, acaba 1900 Yılının osmanlı'sı onu ne yapardı, neden?

Boş verin onu bunu, bugün olsaydı bu. Acaba ne olurdu?

Ve müsloşlar, size sorumuz gayet açık ve net, boyuna görmezlikten geliyorsunuz. Eğer islam denen bedevi töresi bilime karşı değilse, evrim teorisine düşmanlığınız nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...