Jump to content

İSLAM BİLİMLE ÇATIŞIYORSA MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI BİLİMDE AVRUPAYA NASIL YOL GÖSTERDİ?

Recommended Posts

• İleti 383
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İspanya'da engizisyon sırasında kaç Yahudi öldürülmüştür?

15 ve 18'nci yüzyıllar arasında 3-5 bin Yahudi öldürülmüştür.

Granada'nın Müslümanlar tarafından fethi sırasında 5 bin Yahudi öldürülmüştür.

Kaynak:

http://answers.yahoo...29093329AApZANG

Hacı benim ingilizcem yok ve kaynak eğer bir internet sitesindeki yazı ise onu kaynak olarak kabul edemem. Eğer o dönemi yaşayanları veya granada da olaylara şahit olanların tuttuğu arşiv kayıtları varsa devlette olabilir. Ayrıca savaş esnasında ölüm mü yoksa teslim olan yahudi halk mı öldürülmüş buna da açıklık getir.

Sitelerde Paylaş

1-Azınlıklar vergi ödemişlerdir: Müslümanlar da ödemiştir ve hala da her vatandaş devlete vergi öder. Hıristiyanlar haraç ve cizye öder. Bunların karşılığında dinlerini yaşamaları, kültürlerini korumaları garanti altına alınır ve askerlik de yapmazlar. Cephede canını verenler müslümanlardır.

2- Arada bir katliama maruz kalmışlardır: Örnek Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'da yaptırdığı katliam değil mi? Şöyle ki Ayasofya Camii ne sığınan hıristaiyanları can ve mal konusunda serbest bırakmış, kiliselerine dokunmamış, patriğe beratlar vermiş. Maraş ve Sivas olayları daha aydınlanmamış olaylardır. 80 li yıllarda sol güruh bunları kontrgerilla ile iliişkilendirirdi. Bakıyorum da ateistler başkalarına sıvama gayreti içinde.

3- İslam ülkeleri neden bilimde ortaçağı yaşamaktadır: İslam bilime engel olduğundan değil müslümanların tembelliğinden. Okumayı sevmemesinden. Kuran ise OKU emriyle başlıyor.Dolayısıyla günümüz müslümanlarının davranışı zaten Kuran a aykırı. Bu günümüz müslüman toplumlarından kaynaklanıyor. Ebu Hanife hayatında sadece iki gün kitap okumamış. Evlediği gün ve babasının vefat ettiğ gün. Bu çapta kişiler şu an çok nadir memleketimizde.

4-Ölen karısı ile 6 saat çiftleşme izni alan Müslüman: İzni kimden aldığına bağlıdır. İzni verene de bağlı tabi. İzni verenin salahiyeti yoktur. onun izni islam ı bağlamaz. Dikkate almaya değmez ve İslam'ın üzerine genellenemez.

5- Evlilikleri herhangi bir kaideye bağlamayan bir ateist anlayıştan ne beklenir ki? Mesela bize hala ile evlenmek yasaktır. Fakat bir ateiste engel olan nedir bu konuda? Vicdanı mı? Vicdanı olmayan ateistler yok mu?

Bu mu senin savunman?

Müslümanlar neden tembellik yapıyorlar dersin?

Okumayı neden sevmiyorlar.

İslam'a dönüp, Kur'an okumakla kalkınacaklar mı diyorsun?

Çok zavallısınız çok..

Akrabaları ile ensest yapan bir insanda okuyacak akıl mı olur?

Yaşadığı her anı Allah'ı zikreden bir akla bilgi nasıl sokulur?

Sitelerde Paylaş

İspanya'da engizisyon sırasında kaç Yahudi öldürülmüştür?

15 ve 18'nci yüzyıllar arasında 3-5 bin Yahudi öldürülmüştür.

Granada'nın Müslümanlar tarafından fethi sırasında 5 bin Yahudi öldürülmüştür.

Kaynak:

http://answers.yahoo...29093329AApZANG

Hacı benim ingilizcem yok ve kaynak eğer bir internet sitesindeki yazı ise onu kaynak olarak kabul edemem. Eğer o dönemi yaşayanları veya granada da olaylara şahit olanların tuttuğu arşiv kayıtları varsa devlette olabilir. Ayrıca savaş esnasında ölüm mü yoksa teslim olan yahudi halk mı öldürülmüş buna da açıklık getir.

Müslümanların nasıl insanlar olduklarını anlamak icin gecmişe bakmanıza gerek yok.

Şimdiki duruma bakın.

Bu Müslümanlar sözde daha uygar insanlar, değil mi?

Ne oldu Hacı? Geçmişe bakmamıza gerek yok mu dedin? Hayırdır işine gelmedi mi? Bir insanın ve toplumun geçmişi onun geleceğine ayna tutar.Bence geçmişe bakalım.

Sitelerde Paylaş

Komünizm içinde DİN Afyondur..

İyi de Stalin SSCB vatandaşlarını dindar oldukları için mi öldürmüştür diyorsun yani...

Yalnız Stalin'e bağlı ölümlerin 20-25 milyon olduğu söyleniyor.

Onları Stalin dindar oldukları için mi öldürmüştür.

Böyle düşünüyorsan sende akıl yok.

Ya da şöyle ifade edeyim. Böyle düşünüyorsan sende Müslüman aklı var.

Sitelerde Paylaş

Ne oldu Hacı? Geçmişe bakmamıza gerek yok mu dedin? Hayırdır işine gelmedi mi? Bir insanın ve toplumun geçmişi onun geleceğine ayna tutar.Bence geçmişe bakalım.

Geçmişe bakmaya gerek yok diyorum. Çünkü şimdi ne durumdaysanız, geçmişte daha iyi değildiniz. Daha kötüydünüz demek istiyorum.

Bunu da mı anlamadın.. Müslüman aklı bu kadar olur işte.. Her an Allah'ı zikretmekten geride birşeye kalmamış...

Sitelerde Paylaş

Tamam tek bir soru ?

İstanbul da Takiyüddin'in tarafından kurulan rasathanenin akıbeti ne oldu ? Cevabını biliyorsan bir düşün bakalım, Galilenin başına gelenlermi daha traji komik, rasathanenin başına gelenlermi ?

O da anlayışın değişmesinin sonucudur.Zaten İslamın siyasi gücünün zayıflaması da aynı döneme rastlar. O döneme kadar İslam dünyasında kaç rasathane yapılmış ve kaçı yıkılmıştır? İstanbul'a rasathane yapılmasına izin veren zihniyet daha sonra niye yıkmıştır? Rasathanelerin yıkılması İslam dünyasında uygulanan yaygın bir gelenek midir? Eğer İslam rasathanelerin yıkılmasını buyurduysa bin yılda inşa edilen rasathanelere hem de saraylarda niçin izin verilmiştir? Önce sen bu soruları cevapla sonra kararlaştırırız.

Sitelerde Paylaş

Geçmişe bakmaya gerek yok diyorum. Çünkü şimdi ne durumdaysanız, geçmişte daha iyi değildiniz. Daha kötüydünüz demek istiyorum.

Bunu da mı anlamadın.. Müslüman aklı bu kadar olur işte.. Her an Allah'ı zikretmekten geride birşeye kalmamış...

Hacı geçmişi oku önce. Geçmişte iyi miydik kötü müydük cahilane aklınla uydurma. Kaynakları konuşturalım. Ortaçağ dünyasında İslam dünyasının durumu, Haçlı Seferleri, Büyük Selçuklulardan bahsedelim. Sonra bugün mü daha iyiyiz yoksa o dönemler bizim için altınçağ mıydı karar veririz.

Sitelerde Paylaş

Hacı geçmişi oku önce. Geçmişte iyi miydik kötü müydük cahilane aklınla uydurma. Kaynakları konuşturalım. Ortaçağ dünyasında İslam dünyasının durumu, Haçlı Seferleri, Büyük Selçuklulardan bahsedelim. Sonra bugün mü daha iyiyiz yoksa o dönemler bizim için altınçağ mıydı karar veririz.

Ben de diyorum ki Müslümanların geçmişini bilmek istiyorsan önce onların şimdiki durumunu bilmelisin.

Nasıl insanlar bu Müslümanlar?

Bütün yapacağın içinde yaşadığın Müslümanları yakından tanımak.

Geçmişte yaşayan Müslümanların bugün yaşayan Müslümanlardan daha aydın, daha bilgili ve görgülü olmalarına imkan yok.

Onlar büyük bir olasılıkla daha barbar, görgüsüz, kaba ve cahil insanlardı.

İyi savaşıyorlardı. Ama başka meziyetleri yoktu. Savaşarak yayıldılar ve etrafındakilere hükmettiler.

Ta ki etrafındakiler onlardan daha iyi savaşıncaya kadar..

Bütün olay budur.

Sitelerde Paylaş

Bu mu senin savunman?

Müslümanlar neden tembellik yapıyorlar dersin?

Okumayı neden sevmiyorlar.

İslam'a dönüp, Kur'an okumakla kalkınacaklar mı diyorsun?

Çok zavallısınız çok..

Akrabaları ile ensest yapan bir insanda okuyacak akıl mı olur?

Yaşadığı her anı Allah'ı zikreden bir akla bilgi nasıl sokulur?

Müslümanlar neden tembellik yapıyor: Dur biraz düşüneyim. İslam onlara çalışmayı, rızkını helal yollardan kazanmayı, okumayı, vakti israf etmemeyi, çok uyumamayı, çok konuşmamayı ve tefekkürü ( mesela tabiatı Kuran Allah'ı anlama vasıtalarından biri olarak göstermiş ve bilim adamları tabiatı anlamak vasıtasıyla Allah'a ulaşmayı da gaye edinmişlerdir) emrettiği için. Tabi günümüz müslümanları ne kadarına uymuştur tartışılır.

Okumayı neden sevmiyorlar: Ben de bilmiyorum onu. Bir sor bakalım. Muhtemelen tv izlemek daha güzel geliyordur. İslam'da tv izlemeyi emreden ayet bulursan söz ben de ateist olacağım zira ben de çok rahatsızım bu konuda.

Ensest Yapan İnsan: Ensest anne, baba, kardeşler arasındaki ilişkiye denir. Birinin halaoğlu veya dayıoğlu ile evlenmesi ensest değildir.

Yaşadığı her an Allah'ı zikreden akıl: Çarpıtılmış bir düşünce. Muhtemelen kendi kıt aklınla bunu yanlış anladın. Cabir bin Hayyan atom fikrini düşündüğü için demek ki aklına Allah düşüncesinden farklı şeyler sokmuş. Çarşıda mal satan biri "domatese gel diye bağırırken de zikri unutmuş oluyor. Hacı müslümanlar için bu kınayıcı bir sebep değil.Fazla zorlama.

Sitelerde Paylaş

Stalin Ateist değilmiydi? Teistleri birer tehdit görmüyormuydu?Komünizmin temelleri ,ateizde olduğu gibi materyalizme dayanmıyor mu?

Neyse şimdi ordan burdan kes yapıştır yapmayalım.Dilersen Hz. google dan bulursun...

Stalin'in ne olduğu o kadar önemli mi?

Burada önemli olan Stalin'in 25 milyon insanı neden öldürdüğü...

Onları kendisi ateist onlar dindar olduğu için öldürdü diyorsan, senin dünyadan haberin yok diyorum.

Akıllı bir yorum yapmıyorsun bu iddian ile..

Sitelerde Paylaş

Ben de diyorum ki Müslümanların geçmişini bilmek istiyorsan önce onların şimdiki durumunu bilmelisin.

Nasıl insanlar bu Müslümanlar?

Bütün yapacağın içinde yaşadığın Müslümanları yakından tanımak.

Geçmişte yaşayan Müslümanların bugün yaşayan Müslümanlardan daha aydın, daha bilgili ve görgülü olmalarına imkan yok.

Onlar büyük bir olasılıkla daha barbar, görgüsüz, kaba ve cahil insanlardı.

İyi savaşıyorlardı. Ama başka meziyetleri yoktu. Savaşarak yayıldılar ve etrafındakilere hükmettiler.

Ta ki etrafındakiler onlardan daha iyi savaşıncaya kadar..

Bütün olay budur.

Ah hacı sana söz anlatmak mümkün değil. Zira taassubun o dereceye varmış ki aklının idrak kanallarını tıkamış. Sana ben iddialarımı ispat ediyorum. Müslüman bilim adamlarının avrupaya yol gösterdiklerini ben değil bizzat avrupalı bilim adamları söylüyor. Bak üst başlıklarda Bacon'un Cabir bin Hayyan için söylediklerini yazdım. Sen sadece kendi düşüncelerinle hareket edip bu böyle olmalıdır diyorsun. Halbuki sen onu öyle görmek istiyorsun sadece ve halüsinasyon görüyorsun. Savaşarak yayıldılar demişsin: Endülüs 'te yerel unsurlarla barış yoluyla yayılan arap savaşcılar da vardı. Savaş olmadan ve halkın din, can ve mal emniyetini garanti ederek elde ettiler toprakları ve sözlerinde durdular. Sana İslam medeniyeti ve hoşgörüsüyle ilgii dünya kadar kaynak gösterebilirim. Sen de taassubunla değil kaynaklarla konuşursan tartışmamız anlamlı hale gelir. Aksi taktirde senin iddiaların aslı astarı olmayan zırvalardan ibaret kalır.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar neden tembellik yapıyor: Dur biraz düşüneyim. İslam onlara çalışmayı, rızkını helal yollardan kazanmayı, okumayı, vakti israf etmemeyi, çok uyumamayı, çok konuşmamayı ve tefekkürü ( mesela tabiatı Kuran Allah'ı anlama vasıtalarından biri olarak göstermiş ve bilim adamları tabiatı anlamak vasıtasıyla Allah'a ulaşmayı da gaye edinmişlerdir) emrettiği için. Tabi günümüz müslümanları ne kadarına uymuştur tartışılır.

Okumayı neden sevmiyorlar: Ben de bilmiyorum onu. Bir sor bakalım. Muhtemelen tv izlemek daha güzel geliyordur. İslam'da tv izlemeyi emreden ayet bulursan söz ben de ateist olacağım zira ben de çok rahatsızım bu konuda.

Ensest Yapan İnsan: Ensest anne, baba, kardeşler arasındaki ilişkiye denir. Birinin halaoğlu veya dayıoğlu ile evlenmesi ensest değildir.

Yaşadığı her an Allah'ı zikreden akıl: Çarpıtılmış bir düşünce. Muhtemelen kendi kıt aklınla bunu yanlış anladın. Cabir bin Hayyan atom fikrini düşündüğü için demek ki aklına Allah düşüncesinden farklı şeyler sokmuş. Çarşıda mal satan biri "domatese gel diye bağırırken de zikri unutmuş oluyor. Hacı müslümanlar için bu kınayıcı bir sebep değil.Fazla zorlama.

Sende akıl olmadığına karar verdim. İyi Müslümansın.

Ensest tanımın da ilginç. Hala kızı ile ilişki ensest değil yani sana göre.. Bana göre ve batının yasalarına göre ensest... Batıda kanunen yasak..

Siz daha ensestin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu halinizle elbette ensest yaparsınız..

Atomu Cabir bin Hayyan düşünmedi. Ondan bin yıl önce eski Yunan filozofları düşündü.

Okumayı sevmiyorsunuz.. Çünkü öyle bir alışkanlık edinmedniz.. Size okumanın yararı söylenmedi. Eğitilmediinz.

Sitelerde Paylaş

O da anlayışın değişmesinin sonucudur.Zaten İslamın siyasi gücünün zayıflaması da aynı döneme rastlar. O döneme kadar İslam dünyasında kaç rasathane yapılmış ve kaçı yıkılmıştır? İstanbul'a rasathane yapılmasına izin veren zihniyet daha sonra niye yıkmıştır? Rasathanelerin yıkılması İslam dünyasında uygulanan yaygın bir gelenek midir? Eğer İslam rasathanelerin yıkılmasını buyurduysa bin yılda inşa edilen rasathanelere hem de saraylarda niçin izin verilmiştir? Önce sen bu soruları cevapla sonra kararlaştırırız.

koyulaştırdığım cümlenin üstüne biraz daha düşünebilsen beni teyit edeceksin.

Sitelerde Paylaş

Ah hacı sana söz anlatmak mümkün değil. Zira taassubun o dereceye varmış ki aklının idrak kanallarını tıkamış. Sana ben iddialarımı ispat ediyorum. Müslüman bilim adamlarının avrupaya yol gösterdiklerini ben değil bizzat avrupalı bilim adamları söylüyor. Bak üst başlıklarda Bacon'un Cabir bin Hayyan için söylediklerini yazdım. Sen sadece kendi düşüncelerinle hareket edip bu böyle olmalıdır diyorsun. Halbuki sen onu öyle görmek istiyorsun sadece ve halüsinasyon görüyorsun. Savaşarak yayıldılar demişsin: Endülüs 'te yerel unsurlarla barış yoluyla yayılan arap savaşcılar da vardı. Savaş olmadan ve halkın din, can ve mal emniyetini garanti ederek elde ettiler toprakları ve sözlerinde durdular. Sana İslam medeniyeti ve hoşgörüsüyle ilgii dünya kadar kaynak gösterebilirim. Sen de taassubunla değil kaynaklarla konuşursan tartışmamız anlamlı hale gelir. Aksi taktirde senin iddiaların aslı astarı olmayan zırvalardan ibaret kalır.

Müslümanlar eski Yunanca yazılan kitapları Arapçaya çevirmişler ve Batı onlar aracılığı ile eski Yunan felsefesine ulaşabilmiştir.

Batı bilimini doğrudan etkileyen birkaç Arap bilim adamı vardır. Hepsi o kadar.

Bu olayı gözünüzde büyütüyorsunuz. Çünkü başka tutunacağınız birşey yok.

Unutun İslam uygarlığını.. Belki o zaman aklınız başınıza gelir. Hala geçmişte yaşıyorsunuz.

Geçmişin size ne yararı var? Biraz çalışın, okuyun, öğrenin.. Ondan sonra geçmişe bakın.

Geçmişle övünecek durumda değilsiniz. Zavallısınız.. Acınacak durumdasınız..

Sitelerde Paylaş

Sende akıl olmadığına karar verdim. İyi Müslümansın.

Ensest tanımın da ilginç. Hala kızı ile ilişki ensest değil yani sana göre.. Bana göre ve batının yasalarına göre ensest... Batıda kanunen yasak..

Siz daha ensestin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu halinizle elbette ensest yaparsınız..

Atomu Cabir bin Hayyan düşünmedi. Ondan bin yıl önce eski Yunan filozofları düşündü.

Okumayı sevmiyorsunuz.. Çünkü öyle bir alışkanlık edinmedniz.. Size okumanın yararı söylenmedi. Eğitilmediinz.

Sen de benim yazdıklarımı okumamışsın. Sende de okuma tembelliği var. Ben Eski Yunanlı filozofların atom hakkındaki düşüncelerine değindim ve onlar atomu parçalanamaz olarak düşünüyorlardı. Cabir bin Hayyan ise atom poarçalanır ve Bağdat'ın altını üstüne getirecek bir enerji açığa çıkar diyordu. Yani o Eski Yunanlı filozofların düşüncelerini bir fersah daha ileri götürüp 19. asırda ulaşılabilecek merhaleyi daha 8. yy. da katediyordu. Kaynak da gösterebilirim. Sen de aksini ispat edecek kaynak göster ve İslam'da bilimin engellenip engellnmediğini açığa çıkaralım.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar eski Yunanca yazılan kitapları Arapçaya çevirmişler ve Batı onlar aracılığı ile eski Yunan felsefesine ulaşabilmiştir.

Batı bilimini doğrudan etkileyen birkaç Arap bilim adamı vardır. Hepsi o kadar.

Bu olayı gözünüzde büyütüyorsunuz. Çünkü başka tutunacağınız birşey yok.

Unutun İslam uygarlığını.. Belki o zaman aklınız başınıza gelir. Hala geçmişte yaşıyorsunuz.

Geçmişin size ne yararı var? Biraz çalışın, okuyun, öğrenin.. Ondan sonra geçmişe bakın.

Geçmişle övünecek durumda değilsiniz. Zavallısınız.. Acınacak durumdasınız..

Yok Aslında farkımız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...