Jump to content

Güpegündüz sokak ortasında infaz

Recommended Posts

Bu aralar sosyal medyada çok konuşulan bir olay var.

Aşağıdaki linkte hem olay anının kaydedildiği bir video hem de olayın nasıl meydana geldiği hakkında gerekli açıklamalar var.

https://www.facebook...403465669710200

Bu olay hakkında insanlar iki zıt kutba ayrılmış durumda. Bir kesim polisi haklı görürken diğer taraf olaya polis cinayeti gözüyle bakmaktadır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olay acı bir olay, fakat senin söylediğin gibi olaya tam vakıf olmadığımız için, herkes kendi penceresinden olaya baktığı için konuyu değerlendirmek çok yanlıştır. Yorumları okumuz zaman, onların da tam olaya vakıf olmadıklarını anlıyoruz. İşin bir diğer tarafı, bu polisler eğer verdikleri silahları( burada zorunlu demiyorum) kullanmıyacaklarsa, ne zaman kullanacaklar? O zaman bu adamlara silah vermenin mantığı nedir anlamış değilim. Anlayan varsa birisi söylesin. Amerikada polislere silah veriyorlar ama, adamlara yetki de veriyorlar. Bence bu şekilde(bu olay için söylemiyorum) kullanmayacaklarsa, ingiltere gibi, silahsız görev yapsınlar. Böyle acı olaylarda yaşanmaz.

Sitelerde Paylaş

Bu aralar sosyal medyada çok konuşulan bir olay var.

Aşağıdaki linkte hem olay anının kaydedildiği bir video hem de olayın nasıl meydana geldiği hakkında gerekli açıklamalar var.

https://www.facebook...403465669710200

Bu olay hakkında insanlar iki zıt kutba ayrılmış durumda. Bir kesim polisi haklı görürken diğer taraf olaya polis cinayeti gözüyle bakmaktadır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Eğitimsiz,kopya iltimas ile mezun olan,ordu ya alternatif güç olarak oluşturulmaya çalışılan psikolojik testlerden geçemeyen,beline hükümet eliyle silah koyulan ve okyanus ötesinden takdis edilen, güç bende deyip beyzbol sopasını göklere kaldırarak uyuz titrek itten kaplan,kendisinden hiii man olan yavşaklardan başka ne beklenirdi ki..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhtemelen polis haklı çıkar ...Allah esirgesin küçük çocuk sandalyeyle polisin ağzını yüzünü parçalasaydı, ya kalbini çıkarsaydı dışarı...Çocuğun suç aleti gayet tehlikeli sayılan bir iskemle...

Yakup toplum bitik...Ne devlet devlet ,ne toplum toplum...Herşey leş oldu bu ülkede..

Öyle tehlikeli günlere gebe ki Türkiye , bir kıvılcım da patlayacak gibi görünüyor toplum....Sünnisi şiisine ,Türk'ü Kürd'üne , dincisi laik'ine hatta fenerlisi galatasaraylısına girip büyük bir kaos çıkacak gibi ülkede...Bu ülke öylesine karışık ve değişik ideolojilerle harmanlanmış insanların yaşadığı bir ülke ki, bunalım tavan yapmış vaziyette..Zaten ekonomik buhran ve işsizlik içindeki halkın psikoloji öfkeyi tetikliyor..Bir de ideolojik kavgalar eklenince delirmek kaçınılmaz oluyor...

Bu ülkede bir kıvılcım olursa taş taş üstünde kalmaz .At izi it izine karışır , taraflar öyle karışık ki insanlar kim vurduya gider....

Nereden geldim ki ben bu konulara yahu....Tam bunları düşünürken senin açtığın başlığı görünce döküldüm demek ki.....

Konuya dönecek olursak ,polis hasta ,normal değil.. ...Öfke kontrolü olmayan birinin eline nasıl silah verirler dersen burası Türkiye ..Herkes herşey olabiliyor rastgele..

Polis egosantrik ve güç gösterisinin bokunu çıkartmış görüntüde..Duygu vicdan kalmamış ya da buhran içinde cinayet işliyor....Çocuk ve ailesi tarafından sinirleri bozulmuş olan polis hele bir de oruçluysa cinnet geçirmiştir muhtemelen.

Polis haksız her halükarda...

Sitelerde Paylaş

Bilen bilir karabağlar mimli yerlerdendir. Çoğu mahallesine polis girmeye epey çekinir. Yaşanan olay tam olarak ne bilmiyoruz. Şu suçlu bu suçludur demek doğru değil. Bir insanın öldürülmesini elbette tasvip etmiyorum. Polis zor durumdaysa göğüse doğru değil öldürücü olmayan bölgelere ateş etmeli ve kişiyi yaralayarak etkisiz hale getirmelidir.

Sitelerde Paylaş

Olay acı bir olay, fakat senin söylediğin gibi olaya tam vakıf olmadığımız için, herkes kendi penceresinden olaya baktığı için konuyu değerlendirmek çok yanlıştır. Yorumları okumuz zaman, onların da tam olaya vakıf olmadıklarını anlıyoruz. İşin bir diğer tarafı, bu polisler eğer verdikleri silahları( burada zorunlu demiyorum) kullanmıyacaklarsa, ne zaman kullanacaklar? O zaman bu adamlara silah vermenin mantığı nedir anlamış değilim. Anlayan varsa birisi söylesin. Amerikada polislere silah veriyorlar ama, adamlara yetki de veriyorlar. Bence bu şekilde(bu olay için söylemiyorum) kullanmayacaklarsa, ingiltere gibi, silahsız görev yapsınlar. Böyle acı olaylarda yaşanmaz.

Olay gerçi basına da yansıdı, ancak birçoğu pek araştırmadan birkaç satırla haberi verip geçmişler. Hürriyet Gazetesi ise tek satır yazmadan sadece videosunu verdi. Gel gör ki bu olay sosyal medyada fırtınalar kopardı. Özellikle facebook ve ekşi sözlük gibi çeşitli sitelerde sayfalarca tartışıldı. Hala daha harıl harıl tartışılıyor.

Dediğim gibi herkes değişik değişik fikirlere sahip. Ben başlarda tarafsız kalmaya çalıştım. Biraz da ikircikli davrandım. Böyle ikircikli davranmamın sebebi, olayın tam manasıyla nasıl geliştiğini bilmememdi. Videodaki görüntü öncesi neler olmuştu bilmiyordum örneğin.

Fakat sonradan öğreniyoruz ki durum şu şekilde gelişiyor: Olay belalı bir mahalleye ait belalı kimselerle geçiyor. Adamlar ehliyetsiz araç kullanıyorlar. Sonra da polis otosuna çarpıyorlar. Polisler ceza yazmak isterken engellemek gibi girişimde de bulunuyorlar. O arada polislerden birinin oldukça sakat bir tavırla telsizle birisinin kafasına vurması sonucu ortam iyice geriliyor. O arada içlerinden birinin ( ki ölen şahıstır bu ) sandalyeyi kaptığı gibi polislerin üzerine yürümesi sonucu iş tamamen rayından çıkıyor. Silahını çeken polislerden biri önce bacağa, sonra da adamın göğsüne sıkıyor. Hem de defalarca. Zaten videoda da görünüyor bu.

Olayın bir yönü böyle.

Diğer yönüne bakarsak, orada epey bir polis var. İsteseler bu saldırgan tipleri silaha sarılmadan çok daha rahat bir şekilde önleyebilirlerdi. Buna sayı olarak da müsaitler, fizik olarak da. Ayrıca saldıran kişinin elinde neticede tabanca veya bıçak gibi öldürücü bir cisim yok. Silahını ateşleyen polis silah kullanma yetkisini oldukça kötüye kullanmış bence. Bacağa sıkması bir yere kadar tolere edilebilir belki ancak göğse sıkması resmen öldürmek amacıyla sıktığının bir göstergesi. Ayrıca, adamı vurduktan sonra diğer meslektaşları şoka girip ne yapacaklarını bilmez bir halde şaşkın şaşkın dolaşırken o, elinde silah oldukça sakin tavırlar sergiliyor.

Bence bu olay bir cinayet. Eğer polis herkese bu şekilde muamele edecekse polisliğin bir manası kalmaz. Ne güzel, baktın adam arsızın teki çıktı, çek silahı vur öldür. Polislik bu değildir. Kanunların polise bu kadar kolay silah kullanma yetkisi verdiğini sanmıyorum ayrıca. Silaha sarılmak en son seçenek olmalı. İlaveten insan hayatı bu kadar ucuz değildir, olmamalı da.

Benim görüşlerim bu yönde.

Sitelerde Paylaş

Kalabalık olduklarında veya takviye ekipler geldiğinde vatandaşa zulüm eden çok polise şahit oldum.Tekme tokat vatandaşı döven ,hakaret eden,tüm güç kendisinde olduğunu bildiği için ve çevresinde ki meslektaşları da yardım edeceği için şerefsizlik yapan çok polis gördüm.Ailesinde polis olanlar alınabilir ama benim düşüncem polis olmanın ön şartı o.çocuğu olmaktır.

Sitelerde Paylaş

Şiişşşşş kendine gel. Ailesinde polis olanlar alınmasın de bari. Böyle genellemelerle insanlara direkt hakaretler edemezsin.

Yazdıklarım benim tecrübelerim ,gördüklerimdir.Benim tanıdığım ,gördüğüm,olaya tanık olduğum tüm polisler belirttiğim ön koşula tabidir maalesef.Üstünde üniforma ,cebinde silah var diye insanları; karısının ,çocuğunun yanında rencide etme hakkını kendinde gören ,cemaatin köpeği haline gelmiş bu otorite müsvettelerine layık bir kelamdır...
Sitelerde Paylaş

Kalabalık olduklarında veya takviye ekipler geldiğinde vatandaşa zulüm eden çok polise şahit oldum.Tekme tokat vatandaşı döven ,hakaret eden,tüm güç kendisinde olduğunu bildiği için ve çevresinde ki meslektaşları da yardım edeceği için şerefsizlik yapan çok polis gördüm.Ailesinde polis olanlar alınabilir ama benim düşüncem polis olmanın ön şartı o.çocuğu olmaktır.

Babası bu meslekten emekli biri olarak, az bile yazmışsın arkadaşım diyorum. Dürüst, vatandaştan ve kanundan yana olan polisleri de artık aralarında yaşatmıyorlar. Eskiden de zorlarlardı ama şimdilerde iyice rezil.

Geçenlerde babamla konuştuk yine, o emniyet müdürü olarak emekli oldu ve İstanbul'un kritik bölgelerinde çalıştı hep. İşin iç yüzünü de epeyce iyi bilen biri olarak, sadece küfreder polislere. Yukarıdaki güruh, 1980'lerin ortalarına doğru yetiştirilmeye başlandı, yepyeni bir zihniyetin geleceğini o zamanlarda görmüş ve emin olmuştuk, diyor.. O devirlerde polisin belki yarısına yakını daha insancıl, idealist, dürüst ve demokrattı, elediler onları ya da kendilerine benzetmeyi başardılar. Dayanabilenler emekli oldu işte...

Polis her tür insanlar karşılaşır. Delisiyle, manyağıyla, psikopatıyla, sarhoşuyla, kafası iyisiyle, herkesle muhatap olur, hatta darp bile görür.

Bunlarla başetmenin yolu silaha sarılmak değildir. Esas psikopatlık budur. silaha ne zaman başvurulacağı da yasalarda açıkça belirtilmiştir ama bunların amirleri müdürleri de kendileri gibi olduğu, daha da kötüsü en tepelerden böyle eğitildikleri için önlerine gelenin kafasına sıkıyorlar.

Norveçlilerin biz sözü vardır: "Tanrı tekmeleyen hayvanlar yarattı, Norveç polisi hepsini işe aldı.

Yukarıdaki meselenin tartışılacak hiçbir yanı yok. Polis zaten güçlü, o sandalyeye gelen aptalı etkisiz hale getirmek onlar için iki dakikalık iş. Hiç beceremezlerse bir diğeri arkasına geçip tek jopla indirir aşağı. Ona bile gerek yok...

Polis devleti olmaya doğru hızla ilerliyoruz. Bu ilk değil. Son yıllarda bu gibi görüntüler çok arttı ve emin olun o polislerin hepsi de hala göreve devam ediyor. Görüntüyü kurtarmak için üç beş gün açığa alınırlar, sonra da ödüllendirilirler.

Sitelerde Paylaş

Polis olmak için 70 iq yetiyor. İnanmayan araştırsın.

bu gerçekten düşük bu derece önemli bir meslek için; polisin kendisinin durum analizi yapıp, doğru karar verebilmesi gerekir. 70 iq, zeka geriliği olarak konulmuş sınırın sadece 10 puan üstünde.

emin misin? belki polisler arası araştırma da bu zeka seviyesinde bir ortalamaya sahip oldukları çıkmış olabilir ama 70 iq sınırının bir işe alım formunda kriter olarak yer alması biraz saçma duruyor.

Sitelerde Paylaş

Zamanında polislik ve astsubaylık için sınavlara ve mülakatlara girmiştim.Tüm testleri ve sınavları başarıyla geçtim fakat bir kapının arkasında konuşulanları duyunca tüylerim ürperdi.Şu çocuğun babası bilmem ne,araya sıkıştırıverelim diyenler,renk körlerine sağlam raporu çıkaranlar vs..Tabi ben kazanamadım.Ülkede adalet olmayınca ne olursan ol baban general falansa kesin üst rütbeli bir polis veya subay olursun.

Sitelerde Paylaş

bu gerçekten düşük bu derece önemli bir meslek için; polisin kendisinin durum analizi yapıp, doğru karar verebilmesi gerekir. 70 iq, zeka geriliği olarak konulmuş sınırın sadece 10 puan üstünde.

emin misin? belki polisler arası araştırma da bu zeka seviyesinde bir ortalamaya sahip oldukları çıkmış olabilir ama 70 iq sınırının bir işe alım formunda kriter olarak yer alması biraz saçma duruyor.

%100 eminim. Bütün polisler 70 iq demiyorum. Ama polis olmak için spor faaliyetleri haricindeki mülaaktı geçmek için 70 iq yetiyor. Ve geçenlerin çoğu 70 iq. Yaşananlarda bunu kanıtlıyor. Kardeşim polislikten istifa ettiği için iyi biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarım benim tecrübelerim ,gördüklerimdir.Benim tanıdığım ,gördüğüm,olaya tanık olduğum tüm polisler belirttiğim ön koşula tabidir maalesef.Üstünde üniforma ,cebinde silah var diye insanları; karısının ,çocuğunun yanında rencide etme hakkını kendinde gören ,cemaatin köpeği haline gelmiş bu otorite müsvettelerine layık bir kelamdır...

Benim polislere ölüp bittiğimi sanıyorsan, fena yanılıyorsun. Fakat genelleme yoluyla doğrudan bireylere yönelik hakaret bile değil küfür etmenizi uygun bulmadım. İçlerinde sizin belirttiğiniz aksine sadece bu işi ekmek kazanmak amacıyla yapan insanlarda var.

Ben bir çok polisle birebir muhabbet kurmuş biri olarak, deneyimlerimden biliyorum. Askerdeyken göreve bazen özel harekat polisleri de gelirdi bizimle, mevzii de uzun muhabbetler yapardık. Bütün gece veya bazen gündüzleri dağda yapılacak fazla bir şeyde yoktur zaten. Bir çoğu hiçte sizin belirttiğiniz tanımlara uymuyordu.

Polisleri eleştirmek falan tamam ama hakaret etmekte belki tamam, direkt küfür etmek hemde hepsine bence çok uygunsuz.

Sitelerde Paylaş

Emniyet müdüründen katil polise tebrik mesajı

4 genci vuran polisi tebrik etti!

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde 4. sınıf Emniyet Müdürü olan Sedat Göktaş, İzmir Karabağlar'da polisin bir genci infaz etmesi ardından sosyal paylaşım sitesinde skandal açıklama yaptı.

Sedat Göktaş'ın mesajı şöyle:

"Helal olsun sokak ortasında dayak yiyipte üniformayı rezil etmediniz. Ölen ve yaralanan köpeklere Allah'tan rahmet dilemiyorum."

http://haber.gazetev...474472/1/Gundem

http://gundem.milliy...427/default.htm

Bir Emniyet müdürü bile böyle düşünüyorsa böylesi sokak ortası infazlar daha çok yaşanır. Suç mu işledin, polise karşı mı geldin; kim uğraşacak şahsı öldürmeden etkisiz hale getirmeyle, mahkemeyle, tutuklamayla, şunla bunla... Bas altı tane kurşun, hallet orada; dan dan dan dan dan dan… Bitti.

Bu mudur yani?

Sitelerde Paylaş

Türkiye’de yaşayan insanların güvenliğinin kimlerin eline teslim edildiğinin bir diğer örneği de şu aşağıdaki yorumda.

Yorumda bulunan şahıs bir polis:

‘’meslektaşımın eline koluna sağlık. bence meşru müdafaa hakkını kullanmış. gayet de orantılı bir güç kullanmış. adam sandalye ile saldırıyor. polis yanında sandalye mi taşısın vatandaş bana sandalye vuracağı zaman kullanırım diye? devletin kullanması için verdiği silahı en iyi şekilde kullanmış. derhal serbest bırakılmalı ve meslektaşıma bir de ödül verilmeli bence. vatandaş artık haddini bilsin. polis milletin elinde oyuncak oldu. yazık. millet diyor ki ölen sizin bir yakınınz olsaydı ne yapardınız? eğer benim yakınım polise böyle saldırıyorsa onu da vursunlar. hakkıdır. ya saldırılan polis sizin yakınınız olsaydı? buyrun bi de böyle düşünün...’’ (sonses71)

Sitelerde Paylaş

İnfazcı polis bakın kendisini nasıl savunmuş:

'Başıma darbe yiyince silah ateş aldı'

Suçtan beter savunma. Ölümle sonuçlanan olaylarda 'Ayağım takıldı silahım ateş aldı' şeklindeki tuhaf savunmalara bir yenisi eklendi. Üstelik bu kez ortadaki fotoğraflara rağmen...

http://www.aksam.com.tr/basima-darbe-yiyince-silah-ates-aldi--132918h.html

Görüntülerde başına darbe aldığı felan yok.

Kendisini kurtarmak için uyduruyor resmen.

O video görüntüleri olmasaydı başarılı da olurdu bence.

Aşağıda ilginç bir haber var. Habere göre adam nezarette polis silahıyla intihar ediyor:

Polis silahıyla nezarette intihar etti

Büyükçekmece'de 'adam yaralama' suçlamasıyla babası ile birlikte gözaltına alınan Ali Akın, kendisini tuvalete götüren polis memurunun tabancasını alıp, başına ateşleyerek intihar etti

http://www.haberturk.com/gundem/haber/767847-polis-silahiyla-nezarette-intihar-etti

Ne kadar inandırıcı değil mi?!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...