Jump to content

Kurban kavramı nerden çıktı

Recommended Posts

Sümerlerde en değerli kurban olarak görülen kuzunun yanı sıra yabani ve evcil domuz dahil olmak üzere diğer hayvanlar da kurban edilirdi. Ancak yabani ve evcil domuz daha çok, bir hastanın iyileşebilmesi maksadıyla kurban edilirdi. Sümerlerde günümüze benzer bir şekilde kurban kesiminden hemen önce kesilecek hayvanın kulağına doğru yaklaşılıp dua okunurdu. Uruk'taki Anu tapınağında bir tabletteki kayıtlar, Sümerlerde bazı hayvanların bazı tanrıların sofrasında yer almasının yasak olduğunu göstermektedir. « Şamaş tapınağında Tanrı Şakkan’a koyun eti sunulmayacak;

Tanrı Sin’in tapınağında Tanrı Harru’ya inek eti sunulmayacak;

Tanrıça Belet-şeri’ye kuş eti sunulmayacak;

Tanrıça Ereş-kigal’e inek ve kuş eti sunulmayacak. »

Kaynak Vikipedi.

Sitelerde Paylaş

İlk nerde ne zaman çıktı bilmem. Ama:

Yüce dinimiz islam kurban olayına sonsuz önem vermiştir. !!! Zekat veren herkes kurbanda kesmelidir. (Adamın iki evi, iki arabası, bankada parası var, verdiği zekat 250 TL). Kurban vaciptir. Kurbanlar küçük ve büyük baş hayvanlardan seçilir. Hayvanlar sağlıklı olmalıdır. Kan akmalıdır. Kan akmazsa kurban olmaz. Yüce dinimiz böyle buyuruyor. Kurbanı kesen kişi sırat köprüsünde o kurbanın sırtında geçecektir. 7 kişilik kurbana girerseniz yediniz birden geçecektir. ikişerde çocuk diyelim. 21 kişi. birerde hanım en az. 28 kişi. O hayvan bu yükü nasıl taşır bilmem. Kutsal kitapta ve hadislerde böyle bilgiler geçmez.

Kurban keserken özellikle çocuklara seyrettirilir. Nedeni çocukların dünyanın soğuk yüzünü çarçabuk bellemeleridir.

Kurban kesince artıkları, yağlı, kemikli kısımları fakirlere verilmek üzere ayrılır. Güzel yerler aile fertlerince yenir.

Sitelerde Paylaş

Kurban kesince artıkları, yağlı, kemikli kısımları fakirlere verilmek üzere ayrılır. Güzel yerler aile fertlerince yenir.

nerde yaziyor yagli ve kemikli kisimlari fakirlere verilir diye ? hic dagitma daha iyi.....

öyle ayirim oldugu zaman kurban olmaz......kurbanin ücde biri fakirlere ( 7 fakire ), ücde biri misafirlere,

ücde biride kendilerine.....diye dagitilir....insanlar egoistlik yapip yagli, kemikli yerleri dagitanlar oluyor

ama yanlis.

tarihinde Mike650 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

MÜSLÜMANLARIN ALLAHI KAFAYI KURBANLA BOZMUŞTUR...

Ademi yaratır ve Bir oğlunu Kurban olarak hemen öldürür...

BAKARA-30.Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi. dedi, o da oluverdi.

MAİDE-27 Onlara Âdem'in iki oğluyla ilgili haberi hakkıyle oku. Hani her ikisi birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen, ötekine):" Seni öldüreceğim" demişti. Diğeri ise şöyle demişti: "Allah, yalnız kendisinden korkanlardan kabul eder".

Kuran Allah tan gelen bir kitapmıdır.Yukarda ki ayetler bunu doğrular niteliktemidir?

Müslümanlar gibi düşünelim ve Kuranı Allah tan gelen kitap kabul edelim.

Allah Tevrat ta Adem in çocuklarıyla ilgili olayı detaylarıyla anlatmıştı burada neden tekrarlıyor? Tekrar anlatmasının mantığı ne olabilir?Bakara suresinde meleklerin daha insan yaratılmadan önce insan hakkında tahminlerinin doğru çıkması için mi maide suresindeki olay gerçekleşsin istiyor?Öyleyse Acelesi ne ki Allahın meleklerin haklı olduğunu insanlar daha fazla çoğaldığında gösteremez mi?

Ademin çocuklarından biri diğerine ne söylüyor?

Allah Ademi yarattı daha çocuklarını ne hale getirdi.

Dünyada ilk insanlar yaratılmış ve kardeş kardeşi öldüreceğim diyor ve öldürüyor da.

Hangi menfaatleri çatıştı birbirini öldürmek için ? Ne yi paylaşamadılar?

Daha yeryüzünde kimse ölmemiş ölmeyi yada öldürmeyi nereden biliyorlar?

Ademin çocuklarının birbirini öldürme nedeni ne olabilir?

Kurban edilecek başka insan yok.İbrahim peygamberle bir hayvanın kurban edileceği bildirilmemiş.

Ademin çocukları neden Allaha Allahın kendi yarattığı bir hayvanı kurban etsin?

Allah ilk defa insanlardan hediye alıyor neden beğenmiyor? Haydi kötü olan şeytan olsa tamam kabul etmez diyeceğim ama kabul etmeyen Allah.

tarihinde abdullahabdal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk hangi kültürde görülmüş, neyin üzerine çıkmış? Nasıl bu kadar kabul ve beğeni görmüş?

Hele bir de oğulla kuzunun değiş tokuş efsanesi var! Akıllı adamı delirtir.

Nerden çıktıysa çıktı, ben artık vejeteryan olmaya karar verdim, çünkü hayvanlara yapılan vahşetlerle ilgili videolar izledim, mide falan kalmadı yani, bundan sonra sebze, meyve ve süt ürünleri, yumurta gibi gıdalardan başka şey tüketmemeyi düşünüyorum. Zaten ezelden beri kurban bayramından kesilen etlere ağzımı sürmem tiksinirim, kırmızı eti sevmem. Ben bir tavuk ve balık yerdim artık onları da bırakacağım. Madem biz bu doğanın bir parçasıyız atalarımız da bu doğadan gelmiş, bu doğada yaşayan tüm canlıları koruyalım derim. Yani bir insan sebze ve süt ürünleri yiyerek de gayet güzel yaşar. Yani etteki protein sütte de var, peynirde de var, hayvanı kesip doğramak neden yani, hayvana o kadar eziyet, ne gerek var? Üstelik kırmızı et zararlı, kalorili, yaşlanmaya sebeb, kalbe zarar...

Sitelerde Paylaş

Ben genç kızken bir yazı okumuştum, Adam Sanat'da yazılmıştı; "Gümüşlü Kız" adında bir denemeydi. Şükrü Günbulut yazmıştı.

Kurban bayramında fotokopi ile çoğaltıp sağa sola dağıtırdım "sevap" diye bu yazıyı.

Aradan yıllar geçti, kurban edilecek koyunların elektrik şokuyla bayıltılması gerektiği anlayışı gelişti. Bizimkiler hemen itiraz ettiler; kurban olayın farkına varmalıymış.

Sitelerde Paylaş

İlk nerde ne zaman çıktı bilmem. Ama:

Yüce dinimiz islam kurban olayına sonsuz önem vermiştir. !!! Zekat veren herkes kurbanda kesmelidir. (Adamın iki evi, iki arabası, bankada parası var, verdiği zekat 250 TL). Kurban vaciptir. Kurbanlar küçük ve büyük baş hayvanlardan seçilir. Hayvanlar sağlıklı olmalıdır. Kan akmalıdır. Kan akmazsa kurban olmaz. Yüce dinimiz böyle buyuruyor. Kurbanı kesen kişi sırat köprüsünde o kurbanın sırtında geçecektir. 7 kişilik kurbana girerseniz yediniz birden geçecektir. ikişerde çocuk diyelim. 21 kişi. birerde hanım en az. 28 kişi. O hayvan bu yükü nasıl taşır bilmem. Kutsal kitapta ve hadislerde böyle bilgiler geçmez.

Kurban keserken özellikle çocuklara seyrettirilir. Nedeni çocukların dünyanın soğuk yüzünü çarçabuk bellemeleridir.

senin kurban ve din tarifin bana biraz tuhaf geldi.

Sitelerde Paylaş

Kurban da Sümer'lerden çıkmış, şimdi onla ilgili bir makale okuyordum da. Sümerler çok Tanrılıymış mesela çok Tanrılı bir kavimdeki adetlerin İslam'a geçmesi de ayrı bir ilginçlik. Şimdi müslüman arkadaş "Nerden çıktığını bilmem ama" demeden önce bir zahmet araştırsın.

Sitelerde Paylaş

Tanrı bu kadar aciz mi ki bi koyuna tav oluyor...Et mi çekiyo canı acaba. -_-

İnsanların canı et çekiyor Tanrı bahane, bazen düşünüyorum da insanın doğasında var sanki vahşet, hayvanlara acı çektirmek, bunun içinde araya Tanrı'yı sokuyorlar. Şimdi kurban bayramında zavallı hayvanlara yapılacak işkenceleri düşünüyorum da... Kurban etinden hep tiksinmişimdir, her kurban bayramında aynı terane, herkes et yerken ben mutfakta makarna yaparım.

Sitelerde Paylaş

Kurban toplumsal bir olaydır. Benim tahminim ilkellere kadar gittiği yönündedir. İlk devlet olan sümer bir rahip devletiydi. O yüzden kurbanlar sunaklarda kesilir ve başka yerlerde de kesilmesi yasaktır. Ordan topluma statüsü oranında paylaştırılır. Bir çeşit vergidir de...

Yahudilerin ilk yıllarında dönen bütün siyasi entrikaların içerisinde de yine sunaklar başı çekmektedir. Anladığım kadarı ile o zamanki din adamlarının en önemli gelir kaynakları kurbandan kesilen etlerdir.

Sitelerde Paylaş

Kurban toplumsal bir olaydır. Benim tahminim ilkellere kadar gittiği yönündedir. İlk devlet olan sümer bir rahip devletiydi. O yüzden kurbanlar sunaklarda kesilir ve başka yerlerde de kesilmesi yasaktır. Ordan topluma statüsü oranında paylaştırılır. Bir çeşit vergidir de...

Yahudilerin ilk yıllarında dönen bütün siyasi entrikaların içerisinde de yine sunaklar başı çekmektedir. Anladığım kadarı ile o zamanki din adamlarının en önemli gelir kaynakları kurbandan kesilen etlerdir.

Aslında bütün mesela din adamlarının gelir kaynaklarıdır, zaten din dayatmasının altında da bu var, din ortadan kalkarsa bir sürü insan aç kalacak, sırf kendi çıkarları için gerçeklerin üstünü örtmeye çabalıyorlar. Düşünsenize İslam kalktı ortadan kim gidecek Mekke'ye, kim gidecek hacca, ya tur firması sırf 6 milyar alıyor millet Muhammed'i ziyaret edecek diye, 2 hafta 6 milyardı sanırım, bir de Mekke'de hacılar sayesindeki ticareti düşünün, Arabistan'ın din sayesinde elde ettiği geliri düşünün. Dawkins hala nasıl yaşıyor anlamıyorum, adamın şimdiye dek çoktan öldürmeliydiler. Dincilerin ateistleri öldürmelerinin tek sebebi budur, maddiyat gider diye korkuyorlar başka ne olacak yani...

Sitelerde Paylaş

Aslında bütün mesela din adamlarının gelir kaynaklarıdır, zaten din dayatmasının altında da bu var, din ortadan kalkarsa bir sürü insan aç kalacak, sırf kendi çıkarları için gerçeklerin üstünü örtmeye çabalıyorlar. Düşünsenize İslam kalktı ortadan kim gidecek Mekke'ye, kim gidecek hacca, ya tur firması sırf 6 milyar alıyor millet Muhammed'i ziyaret edecek diye, 2 hafta 6 milyardı sanırım, bir de Mekke'de hacılar sayesindeki ticareti düşünün, Arabistan'ın din sayesinde elde ettiği geliri düşünün.

Aslında din ve toplumsal yaşam birbiri ile iç içe konulardır.

Kurban mevzusu na dönersek birçok toplumda hasat zamanı genç kızlar kurban edilirdi. Bunun açıklamasına burda girmeyeceğim en azından bir bilgi olsun diye söylüyorum. İbrahimin oğlunu kurban etme olayının da bununla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. O dönem peygamberler dönemidir ve her peygamber bir nevi de toplumsal önderdir de...

Eğer bir kıtlık yada bir yenilgi ile karşılaşıldı ise bu genelde önderlerden bilinir ve önderler de kurban verir. Bunun örnekleri bir çok toplumda görülmüştür. Stalinin çocuklarını almanlara kurban vermesini de ben bu örneklerden biri sayıyorum.

Sitelerde Paylaş

İlk hangi kültürde görülmüş, neyin üzerine çıkmış? Nasıl bu kadar kabul ve beğeni görmüş?

Hele bir de oğulla kuzunun değiş tokuş efsanesi var! Akıllı adamı delirtir.

Hem akıllıyım diyorsun, hem soruyorsun? Sen ne çelişkensin. Akıllısın madem ya inanma, yada inanıyorsan sorma. Akıllı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...