Jump to content

TYanrı evlat kurban etmek

Recommended Posts

Dediklerine bir yere kadar katılıyorum. İsmail, ibrahime ait değil, Herşey Allah'a ait. Bu doğru. Buradaki mevzu şu. en sevdiği varlığı Allah'a feda etmiyor, Allah'ın emrini yerine getiriyor.

Peki Allah'ın emrettiği şey ahlaken yanlışsa? O zaman da o emir yerine getirilmeli mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hamdolsun küfredenlerden değiliz :D

Ama gerçek hayatta bu dediğinizi göremiyoruz, niye acaba? Hatta tam tersini görüyoruz.

Kime inanalım gözlerimize mi size mi?

Not:Bu arada sizin hiç saygısız veya konu bulandıran tavrınızı görmedim.

Ama işte bir sorunda burdan kaynaklanıyor. Bir imam örnek veriyorum, çıkıp camide içki alemi yapıyor diye bütün imamları böyle göstermek doğru mu ? Aynı şekilde inanmayan kimselere karşı yanlış tavır takınan kimseleri baz alarak müslümanlar böyle demekte bence doğru değil.

Not: Gerçekten bende senin bir saygısızlığını görmedim. Bilgin var. Bu muhakkak. Araştırdığında belli. Benim senin hakkında tek bir düşüncem olabilir. umarım birgün gerçekleri görürsün.

Sitelerde Paylaş

allahin demek kula ihtiyaci varmis,sayin yargic baska sorum yok...

Senin sorun yok ama benim sorum var.

Çünkü İhtiyaç farklı birşey. Ben sana şunu sorayım. Sen ihtiyaç deyince ne anlıyosun.

Mesela yaşamak için oksijene ihtiyacın var.

Ya da hayatını devam ettirmek için yemeğe ve içmeye ihtiyacın var.

şimdi Allah'ın varlığının bekası için kula ihtiyacı var mı ?

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki Allah'ın emrettiği şey ahlaken yanlışsa? O zaman da o emir yerine getirilmeli mi?

evet. Sana bana göre çok zor bir imtihan. Ancak olayın şu yönüde gözden kaçıyor. Allah ismaili kendine kurban istemiyor.

İbrahim eğer bir oğlu olursa onu yedi yaşına geldiğinde kurban edeceğini adak ediyor.

O vakit geldiğinde de Allah yaptığı adağı ibrahim peygambere hatırlatıyor.

Sitelerde Paylaş

Dediklerine bir yere kadar katılıyorum. İsmail, ibrahime ait değil, Herşey Allah'a ait. Bu doğru. Buradaki mevzu şu. en sevdiği varlığı Allah'a feda etmiyor, Allah'ın emrini yerine getiriyor.

Sırf erkek çocuğu olsun diye "adak" adamıyor mu? Adağı da :"Belli bir yaşa gelince o çocuğu keseceğim" değil mi? Rüyasında bu adağı, rab ona hatırlatmıyor mu?(vakit geldi diye...)

Nasıl olur da bir baba sırf bir erkek çocuk edinmek, onunla övünmek için sonunda "evladını keseceği" bir adak adayabilir?!

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her insan gibi her peygamberde sınanıyor.

Elbette peygamberlerin sınavı biz aciz kulların sınavı ile bir olmayacak.

Hz ibrahim öyle bir sınavdan geçiyor ki, ateşten gömlek. Şu küçücük ismail, eğer Rabbimin emri ise tereddüt etme babacım diyen çocuk, hani erdem sahibi salih bir peygamber olacak çocuk...

O dahi bu olayda imtihanda.

Ne ibrahim a.s. tereddüt ediyor, ne de ismail.

Sınav bitene kadar. ibrahim sınavı geçeceğini kanıtladığı vakit, bıcak incecik teni keser mi ?

Şu taşı ortadan ikiye ayıran bıçak...

Bu ibrahim a.s. tek imtihanı değil ki şaşırıyorsunuz ?

Hani ibrahim a.s. ateşe atılmıştı da, ateş Allah'ın izni ile ona serin oldu.

O ateşe atılacağını bile bile davasından vazgeçmedi.

Ama dedik ya peygamberin imtihanı farklı, bizim imtihanımız farklı. Öyle de olmalı.

Müslümanlar komediler

Sitelerde Paylaş

Senin sorun yok ama benim sorum var.

Çünkü İhtiyaç farklı birşey. Ben sana şunu sorayım. Sen ihtiyaç deyince ne anlıyosun.

Mesela yaşamak için oksijene ihtiyacın var.

Ya da hayatını devam ettirmek için yemeğe ve içmeye ihtiyacın var.

şimdi Allah'ın varlığının bekası için kula ihtiyacı var mı ?

Allah nedir peki?

Sitelerde Paylaş

Hz. İbrahim'in Gördüğü Rüya Üzerine Oğlunu Kurban Etmek İstemesi ve Bunu Oğluna iletmesi:

100. O : "Rabbim! Bana sâlihlerden olacak bir evlat ver", dedi.

101. İşte o zaman biz onu uslu bir oğul ile müjdeledik.

102. Babasıyla beraber yürüyüp gezecek çağa erişince: Yavrucuğum! Rüyada seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin? dedi. O da cevaben: Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun, dedi.

103. Her ikisi de teslim olup, onu alnı üzerine yatırınca:

104.Biz ona: " Ey İbrahim!" diye seslendik.

105. Rüyayı gerçekleştirdin.Biz iyileri böyle mükâfatlandırırız.

106. Bu, gerçekten, çok açık bir imtihandır.

107. Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.

108. Geriden gelecekler arasında ona (iyi birnam) bıraktık:

109. İbrahim'e selam! dedik.

110. Biz iyileri böyle mükâfatlandırırız.

111. Çünkü o, bizim mümin kullarımızdandır.

112. Sâlihlerden bir peygamber olarak O'na (İbrahim'e) İshak'ı müjdeledik.

113. Kendisini ve İshak'ı mübarek (kutlu ve bereketli) eyledik. Lâkin her ikisinin neslinden iyi kimseler olacağı gibi, kendine açıktan açığa kötülük edenler de olacak.

Sitelerde Paylaş

evet. Sana bana göre çok zor bir imtihan. Ancak olayın şu yönüde gözden kaçıyor. Allah ismaili kendine kurban istemiyor.

İbrahim eğer bir oğlu olursa onu yedi yaşına geldiğinde kurban edeceğini adak ediyor.

O vakit geldiğinde de Allah yaptığı adağı ibrahim peygambere hatırlatıyor.

Bu dediğin Kuran'da yazmaz. Bu hikayenin orijinalinin blunduğu Tevrat'ta da yazmaz. Zaten hikayenin mantığına ters. Çünkü hem "bana evlat ver nolursun neslim devam etsin, mirasçım olsun" diye dua edip sonra da "7 yaşında sana onu kurban edecem" demek tezat. Çünkü öyle yaparsan ne neslin devam eder ne de malına mirasçın olur.

Sitelerde Paylaş

Bu ibrahimin allahı da ne kan düşkünü biriymiş be. Bizim ibraam sünnet derisini allah için kesmemiş miydi? O yetmemiş bu sefer de oğlunu istemiş. Kana susamışlar. Hannibal mı bunlar?

Test abisi bunlar test...:)

pipinin sünnet derisini kesmek ise ibrahim ile tanrısının anlaşması bildiğin gibi. Sünnetli pipilerden onları ayırıyormuş....(Yazık o çocukların vücutları hususunda seçme şansı bile olmuyor. Ailelerinin ve dinlerinin kontrolündeler... Bir de sağlık için diyorlar... Hani rab insanı en güzel şekilde yaratmıştı. Niye kesiyorsunuz o zaman... Hadi anlaşma için olsun ama niye orası:) Niye vücudlarına "iz" koyma gereği görüyor? Hani rab her şeyi biliyor ya ondan diyorum?!

Sitelerde Paylaş

Bu ibrahimin allahı da ne kan düşkünü biriymiş be. Bizim ibraam sünnet derisini allah için kesmemiş miydi? O yetmemiş bu sefer de oğlunu istemiş. Kana susamışlar. Hannibal mı bunlar?

:) Saydıklarının yanı sıra korkaktı da... tabi başka bir adı daha var yaptığının :)

11. Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadın olduğunu biliyorum" dedi,

12. "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerek beni öldürür, seni sağ bırakırlar.

13. Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için bana iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

14. Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzel olduğunu farkettiler.

15. Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna övdüler. Kadın saraya alındı.

16. Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar, sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

17. RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkının başına korkunç felaketler getirdi.

18. Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi, "Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izin verdin? Al karını, git!"

20. Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. Böylece Avram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

http://tr.wikisource...t/Tekvin/BAP_12

Sitelerde Paylaş

:) Saydıklarının yanı sıra korkaktı da... tabi başka bir adı daha var yaptığının :)

11. Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadın olduğunu biliyorum" dedi,

12. "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerek beni öldürür, seni sağ bırakırlar.

13. Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için bana iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

14. Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzel olduğunu farkettiler.

15. Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna övdüler. Kadın saraya alındı.

16. Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar, sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

17. RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkının başına korkunç felaketler getirdi.

18. Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi, "Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izin verdin? Al karını, git!"

20. Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. Böylece Avram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

http://tr.wikisource...t/Tekvin/BAP_12

karsını satana ne denir bilinmi? pezevenk denir.

Sitelerde Paylaş

Biraz araştırdığım kadarıyla çok geçmiş tarihlerde insanların tanrılarına insan adama, kurban etme alışkanlıkları var. Bu bazı medeniyetlerde bakire kadın, bazılarında çocuk, bazılarında iri erkek, bazılarındada toplu insan kurbanları olabiliyor.

Dünyanın yaşını hesapladığımızda islam dini genç bir din sayılır. Yani kendinden nceki birikimleri arap kültürü presine sokarak onlara şekil veren çok akılcı bir din.

Bu tür, ibrahimin ateşe atılma mevzusunu, ismailin kurban edilme mevzusunu buna bağlıyorum ben. Şahsi fikrim budur.

Bir keresinde annemin kendi ağzından duymuştum:

"Vah oğlum eğer cocuk kurban edilmek olsaydı nöörürdük biz. Tüylerim diken diken oldu bahale."

Bende şöyle demiştim: Sizde ederdiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu ateistlert kesin sünnetten korkuyor. Böyle abuk sabuk kelimeler telaffuz edip duruyorlar.

Yok Allah iman ettiğini bilmemiş mi? Yok Allah'ın gücü bu kadar mı? Yok Allah kan akıtmayı emremiş, hannibal mı?

Bunlarla kendi argümanlarınızı ispatmı edebileceksiniz. Ti ye almakla bu iş olmaz. İnanan inanmayan boşe kürek çekiyor.

İbrahim as oğul istiyor dua ile kabul.

Sonrasında rüya görüyor. Oğluda babasının izinde olduğu için gördüğü rüyayı kabulleniyor. O esnada Allah' la bir bağlantı yok. Sadece rüya.

İbrahim as. rüyayı kendi yorumluyor ve kanaatı o yönde oluyor kayıtsız şartsız Allah'a oğlunu kurban ediyor -ki Allah insan kurban etmek yok diyor.

Marsta taşlar yerinden oynuyormuş. Ufo mu acaba. Bilim aşkına ^_^

tarihinde CaN06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ibrahim a.s. tek imtihanı değil ki şaşırıyorsunuz ?

Hani ibrahim a.s. ateşe atılmıştı da, ateş Allah'ın izni ile ona serin oldu.

O ateşe atılacağını bile bile davasından vazgeçmedi.

Ama dedik ya peygamberin imtihanı farklı, bizim imtihanımız farklı. Öyle de olmalı.

böyle imtihan mı olur be? hasta mısınız?? oğlunu benim için keser misin? imtihana bak ya..

Sitelerde Paylaş

Sonrasında rüya görüyor. Oğluda babasının izinde olduğu için gördüğü rüyayı kabulleniyor. O esnada Allah' la bir bağlantı yok. Sadece rüya.

İbrahim as. rüyayı kendi yorumluyor ve kanaatı o yönde oluyor kayıtsız şartsız Allah'a oğlunu kurban ediyor -ki Allah insan kurban etmek yok diyor.

Yani demek istiyorsun ki o rüya Allah'tan değildi, ama İbrahim kendi öyle yoruml<dı. Belki şeytandan bi,r rüya bile olabilir yani. Veya tamamen kendi beyninin uydurması.

O zaman şunu da açıklaman gerekir. Kuran'da şöyle diyor "İbrahim rüyanın gereğini yerine getirdin". Bunu Allah İbrahim'e diyor. O zaman senin tezin ne oluyor sen söyle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...