Jump to content

Kuran ve kan parası, yol açtığı açtığı adaletsizlik vs çağdaş hukuk

Recommended Posts

"Bakara 178, Kuran'daki akıl almaz ayetlerden biri, klasik bir aşiret töresinin yazıya dökülmüş hali" diyerek, bu efsanevi ayetteki bir diğer cümleciğin enine boyuna tartışılmasında Kuran'daki mantığın anlaşılması açısından fayda görüyorum.

Bu ayet, aşiret hukukunda görülen kan parası uygulamasını meşrulaştırmaktadır. Kan parası uygulaması ise güçlüyü koruyan, zayıfı ezen bir uygulamadır. Bu sebeple de hiçbir çağdaş ülkenin yasalarında kasten cinayet işleyen birisinin kan parası ödeyerek cezadan kurtulması mümkün değildir.

Kan parası uygulamasını savunmaya çalışacak arkadaşlar dünyadan ve hukuktan haberi olmayan arkadaşlar lütfen önce kan parası uygulamasının sakıncalarını düşünürler ve araştırırlarsa sevinirim.

Ama bunu yapamıyorlarsa şu soruya cevap vermeleri bile yeterlidir;

Niçin çağdaş ülkelerde "kan parası" uygulaması yoktur?

Not:Kan parası karşılığı katili affetmeye yetkili olanın ölen ağabeyi olması da ayrıca tartışılacaktır :D

----------------------------------------------------

178- Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Bakara 178, Kuran'daki akıl almaz ayetlerden biri, klasik bir aşiret töresinin yazıya dökülmüş hali" diyerek, bu efsanevi ayetteki bir diğer cümleciğin enine boyuna tartışılmasında Kuran'daki mantığın anlaşılması açısından fayda görüyorum.

Bu ayet, aşiret hukukunda görülen kan parası uygulamasını meşrulaştırmaktadır. Kan parası uygulaması ise güçlüyü koruyan, zayıfı ezen bir uygulamadır. Bu sebeple de hiçbir çağdaş ülkenin yasalarında kasten cinayet işleyen birisinin kan parası ödeyerek cezadan kurtulması mümkün değildir.

Kan parası uygulamasını savunmaya çalışacak arkadaşlar dünyadan ve hukuktan haberi olmayan arkadaşlar lütfen önce kan parası uygulamasının sakıncalarını düşünürler ve araştırırlarsa sevinirim.

Ama bunu yapamıyorlarsa şu soruya cevap vermeleri bile yeterlidir;

Niçin çağdaş ülkelerde "kan parası" uygulaması yoktur?

Not:Kan parası karşılığı katili affetmeye yetkili olanın ölen ağabeyi olması da ayrıca tartışılacaktır :D

----------------------------------------------------

178- Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.

Çok önemli bir tespit yapmışsın arkadaşım teşekkürler, parası olan ölmüyor, parası olmayan ise serbestçe öldürülebiliyor işte Kuran'ın adaleti.

Sitelerde Paylaş

kan parası meselesinin güçlüyü koruduğu düşüncesine katılmıyorum.

çünkü bir kişi isterse bill gates olsun. aile affetmedikten sonra parasının hiçbir hükmü yoktur.

çok zengin bir kişi maktul ailesi tarafından affedilmeyebilirken,

çok fakir bir kişi ise maktul ailesi tarafından affedilebilir.

aile ya tazminattan tamamen feragat edebilir ya da kişinin bütçesine uygun bir tazminat talep edebilir.

2- tamam da, orası (urfa) dağ başı mı, muz cumhuriyetinde mi yaşıyor bu insanlar?

polis var, jandarma var, mahkeme var, hapishane var, var da var yani.

tüm bu birimlerin bir avuç çapulcunun üstesinden gelemeyeceğini söylemeyeceksen heralde.

gariban katilin ağanın talep ettiği tazminatı karşılayamaması bir adaletsizlik değildir.

çünkü ortada bir fırsat eşitliği var.

ağa fakir katile kısas uygulatabilme hakkına sahip olduğu gibi, fakir aile de katil ağaya kısas uygulatabilme hakkına sahiptir.

ağa fakir katilden tazminat talep edebildiği gibi, fakir aile de ağadan tazminat talep etme hakkına sahiptir.

fakirin fakir olup tazminatı ödeyecek güce sahip olmaması adaletin suçu mudur?

ayrıca, bildiğim kadarıyla islam hukukunda kişi kaldıramayacağı yükten sorumlu değildir.

ve yine bildiğim kadarıyla, cizye ödeyecek güce sahip olmayanlardan cizye talep edilmez. üstüne bir de maaş bağlanırmış.

bu açıdan bakarsak islam devleti bu konuda fakir katile yardım edebilir. tıpkı avukat tutamayacak olanlara devletin ücretsiz avukat tahsis etmesi gibi.

Sitelerde Paylaş

Hirsizlik yapanin kolu kesiliyor.......................af yok !

Nikahsiz sex yapan kadin taslaniyor.............af yok !

Adam öldüren Katil para karsiligi serbest kalabiliyor ..........af var !

( Katil para ödeyerek ayni zamanda cehennem atesindende kurtuluyor ! )

Islamiyetin adaleti......Dagbasi adaleti......Orman adaleti......!

tarihinde Mike650 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu açıdan bakarsak islam devleti bu konuda fakir katile yardım edebilir. tıpkı avukat tutamayacak olanlara devletin ücretsiz avukat tahsis etmesi gibi.

Bu iki cümleden Cem Yılmaz'a epeyce malzeme çıkabilir. İslam devleti fakir katile yardım edebilirmiş, adam öldürmeyi spor sandın galiba, oldu olacak devlet sponsorlukta yapsın bari. Hatta kendisi yapamıyorsa yasalarla özel sektörün yolunu açsın. Yeni bir milli sporumuz doğmuş olur.

Devletin görevi katillere yardım etmek değil, onların cezasını çekmesini sağlamaktır.

Ücretsiz avukat sağlamak, herkesin savunma hakkını güvence altına almak içindir, katillere yardım yapmak için değil.

Sitelerde Paylaş

Hz. AİŞE’nin evindeydi. Peygamber’in vefatından sonra odaya giren aç bir keçi içerisinde recm ayetleri bulunan sayfayı yemiştir…[; İbni Mace Nikah 36,1944 veya Hanbel 5/131,132,183 ve 6/269]

Hadi hep beraber gülelim. Anlamayan varsa detaya inebiliriz.

[Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüz değnek vurun.Eğer ALLAH’a ve o son güne inanıyorsanız, ALLAH’ın hükmünü yerine getirirken onlara karşı yumuşamayın. İnananlardan bir takım da onlara yapılan azabı gözleriyle görsün] [nur suresi 2. ayet]

Kuran'da recim (taşla öldürme) cezası yoktur. Tevratta vardır. Ama değişikliye uğradığı için nedenli doğrudur bilemem. Ama Kuran'da bu ceza yoktur ve kadın erkek ayırt etmez.

Hadisleri anlamak zor. Çok hadis var.

tarihinde CaN06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'da recim (taşla öldürme) cezası yoktur. Tevratta vardır. Ama değişikliye uğradığı için nedenli doğrudur bilemem. Ama Kuran'da bu ceza yoktur ve kadın erkek ayırt etmez.

Evet kuranda recm yazmiyor ama gerizekali seriat ülkeleri uyguluyor.......keci masalina inaniyorlar....GERIZEKALILAR !

Sitelerde Paylaş

Keşke bir Allah olsaydı diyesim geliyor çünkü Allah bu kadar adaletsizlik yapmazdı

Sitelerde Paylaş

Hz. AİŞE’nin evindeydi. Peygamber’in vefatından sonra odaya giren aç bir keçi içerisinde recm ayetleri bulunan sayfayı yemiştir…[; İbni Mace Nikah 36,1944 veya Hanbel 5/131,132,183 ve 6/269]

Hadi hep beraber gülelim. Anlamayan varsa detaya inebiliriz.

[Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüz değnek vurun.Eğer ALLAH’a ve o son güne inanıyorsanız, ALLAH’ın hükmünü yerine getirirken onlara karşı yumuşamayın. İnananlardan bir takım da onlara yapılan azabı gözleriyle görsün] [nur suresi 2. ayet]

Bir soru: Zina yapan bekarsa ne ceza verilir, evliyse ne ceza verilir?

Sitelerde Paylaş

Keşke bir Allah olsaydı diyesim geliyor çünkü Allah bu kadar adaletsizlik yapmazdı

Ben Deistim ve gercek Allahin var olduguna inaniyorum.....Kuranda bahsedilen hayali allah adaletsiz,

gercek Allahla karistirmamak lazim.......gercek Allah Adaletli..

Sitelerde Paylaş

O hadis sağduyu Kuran'da öyle yazmıyor.

Bir hadis paylaştım. Aslında Kuran-ı Kerim'de varmış recim ama keçi yemiş. Bunlar dini işine geldiği gibi yorumlayanlar. Ondan diyorum peygamberin 41 hadisi var diye.

Yani evliyse bekarsa diye birşey yok zinanın cezası bu.

Edit. Başka cezalarda var ama recim yok.

Sitelerde Paylaş

Ben Deistim ve gercek Allahin var olduguna inaniyorum.....Kuranda bahsedilen hayali allah adaletsiz,

gercek Allahla karistirmamak lazim.......gercek Allah Adaletli..

Hoca Kuran' da yazmıyor. Kuranı değiştiremiyorlar hadisler yazıyorlar işlerine geldiğince. Kuran-ı değiştiremezler. Zaten insan yazmazı olsa bunlar hadiste(bazı) değil Kuran'da yazardı. Kuran-ı inkar etme bence.

Sitelerde Paylaş

O hadis sağduyu Kuran'da öyle yazmıyor.

Bir hadis paylaştım. Aslında Kuran-ı Kerim'de varmış recim ama keçi yemiş. Bunlar dini işine geldiği gibi yorumlayanlar. Ondan diyorum peygamberin 41 hadisi var diye.

Yani evliyse bekarsa diye birşey yok zinanın cezası bu.

Edit. Başka cezalarda var ama recim yok.

Evliye de, bekara da aynı ceza mı yani? 100 sopa mı? Burada bir tuhaflık yok mu?

Sitelerde Paylaş

Aşağıda Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili ufak bir detay var. Bunu okuduğunuzda kızcağızın ailesinin para karşılığı katil Cem Garipoğlu'nu affetmeye hazır olduğunu göreceksiniz ve hukukçuların kan parasına tepkisini de. Eğer kan parası uygulaması olsa muhtemelen kızın ailesi katili affedecek ve o sapık ruhlu şahıs başka avlar peşine düşecekti. Kan parasının nasıl bir ilkellik olduğunu anlamayanlara ilk örnek olarak sunuyorum.

Bu çağda kan parasının savunulduğunu görmekten de utanıyorum

----------------------------------------

Hukukta helallik olmaz bunun adı kan parası

Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin yakından takip ettiği ve destek verdikleri Karabulut cinayetinde baba Süreyya Karabulut'un, "3 milyon euro" helallik istemesi siyaset dünyasını şaşırttı. Cinayetin gündeme geldiği Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin değerlendirmeleri şöyle:

bullet.jpgHalide İncekara (AK Parti İstanbul): Epeydir ailenin sinirleri yıprandı. Komisyonda cinayetle ilgili yapılan önerilere destek verdim. Aile, kendilerini kontrol edemedikleri bir süreç yaşıyor. Allah yardımcıları olsun.

bullet.jpgÇetin Soysal (CHP İstanbul): Hunharca işlenen cinayet var. Kamuya mal olmuştur. Burada bir takım tuzaklar kurulabilir. Birileri bu tuzaklar içine girebilir. Düşebilir. Bu durum, böyle bir cinayet gerçeğini değiştirmez. Bu dava, Süreyya Karabulut davası olmaktan çıktı. Ben de şoke oldum. Ama hukuki destek devam edecek.

bullet.jpgAhmet Ersin (CHP İzmir): Çok şaşırdım. Acısıyla, cinayet faillerini ortaya çıkarmak için verdiği çabayla tam aksi bir tutum. Üzüldüm. Araştırma önergemi geri çekmem. Devletin kurumlarının zan altında kalmaması için bu komisyonun kurulmasından yanayım.

bullet.jpgMalik Ecder Özdemir (CHP Sivas): Bizim amacımız üzerinden 200 gün geçen cinayetin aydınlatılması. Babanın açıklamalarını etik bulmadım. Bu işlenen cinayet kadar vahim bir olay... Ahlaki değil. Kan parası iddiası doğru ise kendisini kınıyorum. Hangi gerekçeyle bu parayı istediyse ve nereye kullanacaksa kullansın hiç etik değil. Bu iki tarafın da pazarlık yaptığını gösteriyor. Ama, önemli olan yaşam hakkı elinden alınan bir geç kızın zanlısının yakalanması.

bullet.jpgHülya Koçyiğit: Kan parası, modern çağda çok incitici bir şey. Böyle bir anlaşmanın olması insanın içini ürpertiyor. Ailenin kızlarının adına bir hastane veya okul açılmasını talep etmelerine gönülden katılırım. Ancak para talebi beni biraz irkiltti. Vicdanım buna katılamaz.

bullet.jpgİstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Aydeniz Alisbah Tüskan: Helalleşme dini bir yol. Hukuk devletinde helalleşmeye yer yok. Aileler anlaşsa bile devlet suçlunun peşini bırakmaz.

bullet.jpgMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Fayda: Hellaleşme, Allah katında sadece katille maktül arasında olur. Aile cinayete ortak olmuşsa, bu suç hem dini bakımdan hem de hukuki bakımdan cezalandırılır. Bunu sadece maktül affedebilir. Ama Garipoğlu Ailesi'nin cinayette suçu yoksa ya da katil zanlısı Cem'i saklamıyorsa burada affedilecek hiçbir şey yok.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne olursa olsun aileye ait olan affetme hakkının devletin tekeline alınmasını doğru bulmuyorum.

en azından şöyle bir şey olabilir.

aileye kısas hakkı tanınır ancak aile affederse devlet katilin durumuna göre olayı kamu davası kapsamında değerlendirip bir yaptırım uygulayabilir.

Sitelerde Paylaş

Ulu Lulu,

İletini çok sevmişsin tekrar asmışsın ama unuttuğun birşey var burada Kuran ayetindeki ilkelliği tartışıyoruz. Ama sen hem ayeti savunurken hem de

"aileye kısas hakkı tanınır ancak aile affederse devlet katilin durumuna göre olayı kamu davası kapsamında değerlendirip bir yaptırım uygulayabilir."

yazmışsın. Bu yazdığın seni kafir yapar, Allah affetme yetkisini aileye verdikten ve helalleştikten sonra peşini bırakın dedikten sonra sen devlete ne yaptırımı uygulatacaksın?

Allah tan çok mu biliyorsun? Eğer şeriat olsaydı (Allah ın kanunu geçerli olsaydı ülkemizde) Cem Garipoğlu serbest kalabilirdi? Bunun neresi hukuk, o serbest kaldıktan sonra işleyeceği diğer cinayetin sorumlusu kim olacak? Münevverin ailesi mi yoksa şeriat hukuku mu?

Niye hiçbir çağdaş ülkede hatta hemen hemen hiçbir ülkede cinayet gibi suçlarda kan parası uygulaması yok?

Düşün, doğru uzakda değil

Sitelerde Paylaş

O zaman tanrına başka bir ad bulmanı tavsiye ederim. Müslümanların tanrısıyla karışıyor. Mike diyelim ona.

mike olmaz.....ben allahin adini almis olurum.......Yehova diyebiliriz......

yehovanin sahitleri var....bilmem bu dini duydunuzmu......kristiyanligin ilimlisi...daha mantiklisi

Sitelerde Paylaş

Ulu Lulu,

İletini çok sevmişsin tekrar asmışsın ama unuttuğun birşey var burada Kuran ayetindeki ilkelliği tartışıyoruz. Ama sen hem ayeti savunurken hem de

"aileye kısas hakkı tanınır ancak aile affederse devlet katilin durumuna göre olayı kamu davası kapsamında değerlendirip bir yaptırım uygulayabilir."

yazmışsın. Bu yazdığın seni kafir yapar, Allah affetme yetkisini aileye verdikten ve helalleştikten sonra peşini bırakın dedikten sonra sen devlete ne yaptırımı uygulatacaksın?

Allah tan çok mu biliyorsun? Eğer şeriat olsaydı (Allah ın kanunu geçerli olsaydı ülkemizde) Cem Garipoğlu serbest kalabilirdi? Bunun neresi hukuk, o serbest kaldıktan sonra işleyeceği diğer cinayetin sorumlusu kim olacak? Münevverin ailesi mi yoksa şeriat hukuku mu?

Niye hiçbir çağdaş ülkede hatta hemen hemen hiçbir ülkede cinayet gibi suçlarda kan parası uygulaması yok?

Düşün, doğru uzakda değil

ne olursa olsun, katil kişi ne kadar azılı olursa olsun, katili affetmek ya da idam ettirmek ailenin hakkıdır. belki aile sağduyulu davranmayıp azılı bir katilin tazminat karşılığı serbest bıraktırabilir ancak burada bir suçlu varsa da o da ancak aile olabilir. ailenin davacı olmaması, devletin davacı olamayacağı anlamına gelmez.

kan parası yok diyorsun da tazminat ne oluyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...