Jump to content

Münafık kimdir, münafıklık nedir, münafık nasıl tespit edilir?

Recommended Posts

Münafıklık; Kuran'da, islamda ve müslümanların yaşamında önemli yer tutan bir kavram olmasına rağmen forumda hak ettiği yeri bulmadığını üzülerek müşahade ettim :D Halbuki dini bütün insanlar bu kavramı günlük yaşamlarında sık sık kullanırlar ama frumdaki dinci arkadaşlarımızın ağzından bu kavramı hiç duymuyoruz. Bu başlıkta münafık ve münafıklığın ne olduğunu, bir münafığın nasıl tespit edilebileceğini ya da tespit edilmesinin mümkün olup olmadığını, mürted ile münafık arasındaki farkı, ele almak istiyorum.

Bu çerçevede;

Münafığın kim olduğunu ve tespit yöntemlerini bizlere söyleyebilecek müslüman arkadaş var mı?

Sitelerde Paylaş

Aklıma münafıklıkla ilgili bir anım geldi. Bir yaşlı komşumuz vardı. Bayramda bunun elini öpmeye girdik evine. Oturduk. Hoş beş sohbet. Amca dedim, sizin oğlunuz vardı. İsmi ismetti sanırım. O ne iş yapıyor?

Amca dedi: "O müftülüğe girdi. Münafık olarak." Hay allah amca sen çok yaşa emi. Çok gülmüştük bu lafa. Oğlu müftülüğe "mürakıp" olarak girmişti işe. Bizde adamcağızı konuşturmak için sormuştuk zaten :)

Sitelerde Paylaş

Müslümanların %99'u münafıktır zaten.

Mümin olanlar da taliban, el kaide vesaire.

Kendileri münafık olduklarından pek böyle konulara uğramaz müslümanlar.

Çünkü her söylenecek söz onların suratında patlayacak,

kendilerinin münafık olduklarını anlayacaklardır.

bir mümin, kafir icadı birşeyi kullanmaz,

ama münafık kullanır.

bilgisayar, internet, elektrik gibi.

Hepsi ateist icadı.

Bu konuya uğramazlar.

Uğramayamazlar.

Çünkü burada yazan müslümanların çoğu, kendi inançlarını kaytarmak için buradalar.

Gerçeği bulmak için değil.

Gerçeği bulmak isteyenler, arar okur, düşünür bulur,

dürüst iseler.

Dürüst değilseler laf salatası yaparlar.

Burada yazan müslümanlar gibi.

Gözleri vardır görmezler, kalpleri vardır 'düşünmezler', kulakları vardır duymazlar.

İşte bunlar hayvandan daha aşağıdırlar.

Kafirlerin ta kendileridirler.

Sitelerde Paylaş

Hala uğramıyorlar, sabırla bekleyeceğim. Münafık tespit yöntemini bulana kadar daha doğrusu kendilerine itiraf ettirene kadar bekleyeceğim.

Müslüman arkadaşlar münafıkları nasıl tespit ediyorsunuz, utanıyor musunuz söylemeye?

Günlük yaşamda çok sık kullandığınız bu sıfatı gelin de bir anlatın nedir, nasıl tespit edilir?

Sitelerde Paylaş

kendilerinin münafık olduklarını anlayacaklardır.

bir mümin, kafir icadı birşeyi kullanmaz,

ama münafık kullanır.

bilgisayar, internet, elektrik gibi.

Hepsi ateist icadı.

Bu konuya uğramazlar.

Uğramayamazlar.

Çünkü burada yazan müslümanların çoğu, kendi inançlarını kaytarmak için buradalar.

Gerçeği bulmak için değil.

Gerçeği bulmak isteyenler, arar okur, düşünür bulur,

dürüst iseler.

Dürüst değilseler laf salatası yaparlar.

Burada yazan müslümanlar gibi.

Gözleri vardır görmezler, kalpleri vardır 'düşünmezler', kulakları vardır duymazlar.

İşte bunlar hayvandan daha aşağıdırlar.

Kafirlerin ta kendileridirler.

Ben uğradım bak ve sana münafıkdan ne anladığını bile bilmediğini söylüyorum.Sen kimsenin içini bilemezsin.Bu yüzden kim münafık kim değil onu hiç bilemezsin..Adamın açığını mı yakaladın da eminsin?

Hangi cesaretle bu tür genellemelerde bulunuyorsun?

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben uğradım bak ve sana münafıkdan ne anladığını bile bilmediğini söylüyorum.Sen kimsenin içini bilemezsin.Bu yüzden kim münafık kim değil onu hiç bilemezsin..Adamın açığını mı yakaladın da eminsin?

Kuran'a göre münafık tespit edilebilir. Onun için bırak bence Kuran'ı bilen arkadaşlar gelip cevap versinler ama onlar da sessiz, belki bir bildikleri vardır.

Not:Münafıktan isteyen istediğini anlayamaz bu arada.

Sitelerde Paylaş

Kuran'a göre münafık tespit edilebilir. Onun için bırak bence Kuran'ı bilen arkadaşlar gelip cevap versinler ama onlar da sessiz, belki bir bildikleri vardır.

Not:Münafıktan isteyen istediğini anlayamaz bu arada.

Tabi biz inanan biriyiz ama kuranı anlamıyoruz!!!!

http://www.ateistfor...nafıklık +nedir

Bak bu başlıkta münafık nedir ne değildir tanımı var. İnanan insanin içini asla bilemezsiniz ,Allah mısınız yahu.

Sitelerde Paylaş

Tabi biz inanan biriyiz ama kuranı anlamıyoruz!!!!

http://www.ateistfor...lık nedir

Bak bu başlıkta münafık nedir ne değildir tanımı var. İnanan insanin içini asla bilemezsiniz ,Allah mısınız yahu.

Kuran'ı anlayıp anlamadığını sormadım ve yorum da yapmadım. Kuran ı bilmediğini ima ettim. Böyle tuhaf cümleler kuracağına Kuran'ı oku, sana Allah olup olmadığımızı söylerdim ama gerek yok. Kuran da bu tuhaf cümlenin cevabı var.

Bu tuhaf soruyu benim sana sormam lazım; Allah mısın? Allah'ın helal kıldığını sen mi yasaklayacaksın?

Demek insanın içini Allah bilir haaaaa, al sana bir Müslüman yalanının sonu

Tevbe 73-Ey nebî (peygamber)! Münafıklarla ve kâfirlerle cihad et (savaş). Ve onlara sert (katı) davran. Ve onların barınacağı yer cehennemdir ve gidilen yer (dönüş yeri), ne kötü.

Senin duyduğun masala göre "inanan insanın içini sadece Allah bilir"se, Müslümanlar Münafıklarla nasıl savaşacak ve onlara sert davranacak.

Tespit edemediğin şeyin nesiyle savaşacaksın

Onun için bilmediğin konularda laf olsun diye yorum yapma... daha doğrusu topa sert girme :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üzerine 3-5 kuma getirilen Mahidevran'ı örnek alıyorsun.

Güzel.

Bak bu münafıkça bir hareket değil.

islam'da kadının üstüne başka kadın getirdin mi sorun yok.

Serkeşlik etmiyorsun.

Dayağı yemiyorsun.

Allah cennetine koysun inşaAllah.

Onu bunu bilmeyiz,

bunu şunu bilmeyiz.

Kim münafık kim mümin bilmeyiz.

Hiçbirşey bilmeyiz.

diye cevap yazmışsın.

O zaman yat uyu ne işin var burada.

Bugünkü müslümanların %99'u münafıktır.

Her telefon aldığında,

her araba aldığında,

kafirlere para kazandırıyorsun.

Sığar mı bu müslümanlığa?

Dediklerimde yanlış birşey varsa, söyle.

Kafirlere para kazandıran adamdan, mümin olur mu?

müslüman olur mu?

Ameli başka, söylediği başka.

Lafı başka, işi başka.

Sitelerde Paylaş

Ya sen kafa mı buluyorsun,arkadaş ben bu kitabı okuduğumda sen muhtemelen hala ananın karnındaydın>!!

Savaş ayetlerinden bize ne , ben ne zaman domuz eti yiyin dediğimi gördün de utanmadan kuranı bilmiyorsun diyorsun??

O dönemde araplar binbir türlü numara çevirmişler , bizle alakası nedir bunların ??

Yok öyle önüne gelene kitabı bilmiyorsun diye bok atmak ,

Sitelerde Paylaş

Katalan ,

Ya sen kafa mı buluyorsun,arkadaş ben bu kitabı okuduğumda sen muhtemelen hala ananın karnındaydın>!!

Savaş ayetlerinden bize ne , ben ne zaman domuz eti yiyin dediğimi gördün de utanmadan kuranı bilmiyorsun ,yok helal mı kılıyorsun diyorsun??

O dönemde araplar binbir türlü numara çevirmişler , bizle alakası nedir bunların ??

İnanamıyorum ,aşın kendinizi yobazlarla bir olmayın....Kuranı bilmiyormuşum da ,yeterince yobaz değilmişim de...............Daha önceki laflarınızı unutmadık

Sitelerde Paylaş

Katalan ,

Savaş ayetlerinden bize ne , ben ne zaman domuz eti yiyin dediğimi gördün de utanmadan kuranı bilmiyorsun ,yok helal mı kılıyorsun diyorsun??

Benle tartışacaksan yukarıdaki gibi tuhaf cümleler kurma.

Sayıklar gibi de cevap verme. Ayette münafıklarla savaş ve sert davran diyor. Yani münafık tespit edilebiliyor. Konumuz münafıka ne yapılacağı değil, anlaman zor değil, derin bir nefes al anlarsın. Buraya kadarını anladıysan devam edeceğim.

Not:Konumuz Kuran'a göre münafıka ne yapılıp yapılmayacağı değil. Tespit edilip edilemeyeceği ve nasıl tespit edileceği.

Sitelerde Paylaş

sorularla islamiyet sitesindeki münafıklık tanımı:

Münafıklık iki anlamda kullanılmaktadır.

Birincisi; inançla alakalıdır. Küfrünü gizleyip, inandığını söyleyen veya inanmış gibi davranış sergileyen kimse bu anlamdaki münafıktır. Münafık dendiğinde ilk akla gelen de budur.

İkincisi; amelî münafıklıktır. Bu çeşit münafıklık daha çok iki yüzlülük yapmak, farklı yerlerde farklı davranış sergilemekle kendini gösterir.

başka bir tanımı var mı bilmiyorum

kendini allah sananlar var ondan tanımı yazayım dedim

Sitelerde Paylaş

sorularla islamiyet sitesindeki münafıklık tanımı:

Münafıklık iki anlamda kullanılmaktadır.

Birincisi; inançla alakalıdır. Küfrünü gizleyip, inandığını söyleyen veya inanmış gibi davranış sergileyen kimse bu anlamdaki münafıktır. Münafık dendiğinde ilk akla gelen de budur.

İkincisi; amelî münafıklıktır. Bu çeşit münafıklık daha çok iki yüzlülük yapmak, farklı yerlerde farklı davranış sergilemekle kendini gösterir.

başka bir tanımı var mı bilmiyorum

kendini allah sananlar var ondan tanımı yazayım dedim

Sitelerde Paylaş

Benle tartışacaksan yukarıdaki gibi tuhaf cümleler kurma.

Sayıklar gibi de cevap verme. Ayette münafıklarla savaş ve sert davran diyor. Yani münafık tespit edilebiliyor. Konumuz münafıka ne yapılacağı değil, anlaman zor değil, derin bir nefes al anlarsın. Buraya kadarını anladıysan devam edeceğim.

Not:Konumuz Kuran'a göre münafıka ne yapılıp yapılmayacağı değil. Tespit edilip edilemeyeceği ve nasıl tespit edileceği.

,

,

Emredersin paşam!!

Al bak naısl tespit edileceği tanımlarda yazıyor ,demekki o dönem öyle tespit edilmiş ,yok öyle popodan önüne gelene münafık demek

O dönemde kimler ikiyüzlülüklerini belli ettiyse onlar münafık oluyor okiş??

Sitelerde Paylaş

Yahu anlamadığın konularda saçma yazıları alıntılayıp durma. Eğer bilgilerine çok güveniyorsan sen git "sorularla islamiyet sitesindeki"ler gelsin.

Sana Kuran dan ayet veriyorum sen cevap olarak bilmemne sitesini hakem kılıyorsun. Sen git onlar gelsin

Sitelerde Paylaş

Münafıklık; Kuran'da, islamda ve müslümanların yaşamında önemli yer tutan bir kavram olmasına rağmen forumda hak ettiği yeri bulmadığını üzülerek müşahade ettim :D Halbuki dini bütün insanlar bu kavramı günlük yaşamlarında sık sık kullanırlar ama frumdaki dinci arkadaşlarımızın ağzından bu kavramı hiç duymuyoruz. Bu başlıkta münafık ve münafıklığın ne olduğunu, bir münafığın nasıl tespit edilebileceğini ya da tespit edilmesinin mümkün olup olmadığını, mürted ile münafık arasındaki farkı, ele almak istiyorum.

Bu çerçevede;

Münafığın kim olduğunu ve tespit yöntemlerini bizlere söyleyebilecek müslüman arkadaş var mı?

Münafık; araziye uymak zorunda kalan kişidir. :D
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...