Jump to content

Et yemek yobazlıktır!

Recommended Posts

Neyin ilkel olup olmadıgı benim için artık son derece tartışmalı hale geldi, burger King'de de Hamburger yeyince modern kurban kesince ilkel mı oluyoruz henüz emin değilim. Bu arada ben hayvanları çok severim köpeğim de var zaten ama bu tür durumlara notr bakmak gerek bence. ( iPad den yazı yazmak amma zormus)

Bende nötr bakıyorum olaylara, yoksa insan kafayı yer, ama kurban etme amacıyla kesilen hayvanın anlamam, beslenme amacıyla kesilmesini anlarım bir yerde fakat kurban ritüeliyle kesilmesi daha vahim çünkü bu insanın sadece cennet amacıyla algısını kör eder ve hiç bir şekilde ileri bir zaman diliminde bile, o hayvanında insana benzer iç güdülerinin olduğunu algılatmaz, önünde bariyer oluşturur, o insanda farkında olmaz aslında canının ne kadar tatlı olduğunun ve durmadan hayvani içgüdüsünün verdiği davranışla durmadan kendi tatlı canını cennettede hayal ederek hayvan gırtlakladığının, buda insanın ilkelliğini aşmasının önünde engel teşkil eder sürekli.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

egodan bahsediyor adam.. yahu "hayvanların canı cehenneme ben et yemeye devam ederim" diyen adam egoisttir asıl.. bunu görmüyor musun?? egon için yapıyorsun bunu işte.. biz kendi egomuz için hayvanların öldürülmesine karşıyız diyoruz.. adam gelmiş bize egoist diyor.. böyle oksimoron bir insansın işte..

burada ilkel alışkanlığınızı savunmak için bin türlü bahane uyduruyorsunuz hala..

bu çağda, bu üretim teknikleriyle, yarattığı bütün yıkıma ve şiddete rağmen hala et yemek ihtiyaçtır falan filan diye geveliyorsunuz.. gören de 10 bin yıl önceki gibi avlanarak yiyorlar sanacak..

alışmışız, bırakamıyoruz, seviyoruz, yiyoruz deyin gitsin.. ne diye kıvranıyorsunuz??

Sitelerde Paylaş

neden kıvrandığınız ortada aslında.. et yeme alışkanlığının kötü ve yıkıcı olduğunu siz de fark ettiğiniz için, bu davranışınızı aklamaya çalışıyorsunuz.. bu zevkten vazgeçemediğiniz için, hayvanlara yapılanları normalleştirmeye çalışıyorsunuz.. nolmuş ki diyorsunuz.. tıpkı dindeki yanlışları ve kötülükleri gördüğü halde, bir alışkanlık halinde inanmaya devam eden, adım atmaya korkan müslümanlar gibisiniz.

bir de "bitkiler de acı ve korku hissediyor" demeye çalışanlar var.. müslümanların "ya allah varsa bir düşün" demesi gibi, "ya bitkiler de acı ve korku hissediyorsa" diye komiklik yapıyorsunuz.. bu tavrınızla müslümanlara da benziyorsunuz işte..

bir alışkanlığı savunmak uğruna ne duruma düştüğünüz görün..

seviyoruz, yiyoruz diyip çıkın.. et yemek uğruna yapılan rezaletleri savunmaya çalışmayın..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bilinçli olarak et yemeyi bıraktıktan sonra, vejetaryenlerin neden bu kadar karşı olduğunu anlarsınız.. o zaman her yerde et yiyen insanlar gördüğünüzde bir korku filmi izlemiş gibi hissedeceksiniz.. herkesin şiddete ve işkenceye nasıl ortak olduğunu göreceksiniz.. anlaşılmaz ve kabul edilemez olduğunu göreceksiniz..

şimdiki tavrınız, ateist olmadığı halde ateistler hakkında atıp tutan müslümanların tavrı gibi.. ama et yemeyi bıraktıktan sonra, "müslümanlar nasıl bu saçmalıklara inanıyor" diyen ateistler gibi olacaksınız.. şu an müslümanlara benziyosunuz malesef...

Sitelerde Paylaş

Et yemek bir ihtiyaç olmasa bile bir zevktir. Dünyada binlerce insan türk kebabına hayran kalıyor ve yiyor...

Fazlası da elbette ki zararlı faydalı olduğunu söyleyen yok. Kalp damar tıkanıklığı vs.... saysay bitmez, bir lezzet sonuçta bu saatten sonra artık kimse bu alışkanlığından vazgeçmez.

Sitelerde Paylaş

alışmışız, bırakamıyoruz, seviyoruz, yiyoruz deyin gitsin.. ne diye kıvranıyorsunuz??

E diyoruz ama senden kurtulamıyoruz ki? Ben dedim valla, çok et tüketen biri olmasam da gayet seviyorum ve vazgeçmeyi de hiç düşünmüyorum.

Ama sen yine de çok kızıp sinirleniyorsun.. Ne zorbalığı kaldı insanların, ne müslümanlığı ne de başka bir şeyleri..

Seninle tartışamıyorlar bile.. Sürekli et yiyenlere hakaretler savunuyorsun. İnsanların sana laf anlatma hevesi kalmıyor ki..

Hem neden hesap vermeliler ayrıca? Deli misin BABAYARO?

Kurban Bayramı geliyor, hepimiz için eziyet ama seni hiç düşünemiyorum. Umarım sizinkilerin kurban kesme alışkanlığı yoktur, yoksa ne yaparsın bilmem..

Bak neler düşündürttün bana. Tavırların eleştirilerin o kadar duygusal, o kadar şiddet dolu görünüyor ki, düşüncelerini gölgede bırakıyor.

Sen vejetaryen misin vagen mi?

Sitelerde Paylaş

Ego tatmini için hayvan öldürmek doğru değildir.Fakat yemek için öldürmek doğrudur.Adil değildir.Doğada da adalet yoktur.Birşeyin ilkel olması onu yanlış yapmaz.Kimseyi de zorla vejetaryen yapamazsınız.İsteyen et yiyebilir.Yazı da ilkel ama bak hala onu kullanıyoruz.Üretim tekniklerinde yapılan yanlışlara müdahale etmek bence yanlış.Çevreye zarar veriyorsa bile bu onun sorunu.Doğanın işine karışmayın.Doğanın parçasısıyız hepimiz.Seviyor ve yiyoruz evet.Çoğu kişi faydası için değil sevdiği için yiyor.Buda yanlış değil.Et yemek kötü ve yıkıcı olabilir.Gözümde bir sinek öldürmekten farksızdır.Doğanın işine karışmayın daha önce dediğim gibi.Çarpıtma yapmayın.Kimse bitkiler acı çekiyor demedi."Sen de bitkilerin yaşam hakkına saygı göster öyleyse." dediler.Et yemek ilkellik,vahşilik diyerek yememeyi tercih edebilirsiniz.Ama et yiyenleri yiyemezsin diye zorlamak,bağnazlıktır.Size etteki proteinin bitkilerden elde edilemeyeceğini,et yemediğimizde vücudun zayıf düşeceği,dirençsiz kalacağını söyledim.Siz hala tam tersini söylüyorsunuz.Ya okuduğunuzu anlayamayacak derecede bağnazsınız,yada trollük amacıyla yazıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

gözünüz kapalı haybeye konuşuyorsunuz.. çiftliklerde neler olduğunu, sizin için neler yapıldığını bilmiyorsunuz.. sadece bildiğinizi sanıyorsunuz.. tahmin ediyorsunuz sadece.. mesele öldürmekle sınırlı değil.. bunu fazlasıyla aşıyor..

haktan bahsediyorsunuz.. acı ve korkuyu üst düzeyde hisseden hayvanlara işkence etmeye, baskı ve şiddet uygulamaya, vahşice kesmeye hakkınız var mı yani?? işkenceci olma hakkını nerden alıyorsunuz?? bunu mu savunuyorsunuz siz?? biz yapmıyoruz demeyin, sizin adınıza yapılıyor bunlar.. siz kiralıyorsunuz insanları, parayla yapıyorlar sizin için.. herşey sizin için..

neyi savunduğunuzun farkında mısınız siz?? bunların devam etmesini istedikten ve neden olduktan sonra, bir takım değerlere, etik bir anlayışa sahip olduğunuzu, tutarlı olduğunuzu kim söyleyebilir ki??

sadece insanların öldürülmesine, insanlara şiddet ve işkence yapılmasına, insana yönelik vahşete karşı olmak sizi kötü olmaktan kurtarmaz.. tutarlı değilsiniz, çünkü başka bir şiddeti, işkenceyi ve öldürmeyi normal görüyorsunuz.. karşı olduğunuz herşeyin hayvanlara yapılmasına razısınız.. nerde tutarlılık??? siz şiddete, işkence ve öldürmeye karşı mısınız gerçekten?? bunu söyleyebilirmisiniz??

siz şiddeti, işkenceyi ve öldürmeyi normal karşılıyorsunuz.. " ne olmuş ki" diyorsunuz hiç çekinmeden.. bu durumda, sizin insanların ölümüne ve işkence görmesine duyarsızlaşmanıza sadece bir adım var.. hitler almanyasında neden duyarsızdı insanlar?? çünkü o adımı atmışlardı..

siz istediğiniz kadar duygusal deyin.. ben, sırf yemem için bir hayvanın doğduğu andan itibaren baskı şiddet ve işkenceye uğramasını, robotik ve acımasız bir şekilde öldürülmesini asla normal göremiycem.. ne olmuş ki diyemiycem.. sırf yemek zevki için böyle bir acımasızlığa ve kötülüğe ortak olamam.. benim için böyle birşey yapılması insanlıktan çıkarır beni.. bunu normal görebilmem mümkün değil.. buna duygusallık deyip geçin.. peki sizi insan yapan şey nedir?? şiddete, işkenceye ve katliama karşı sizi duyarsız yapan nedir?? buna sadece insanlar için karşı çıkıp, aynı şeyleri yaşayan diğer hayvanlar için susmak büyük bir ikiyüzlülük..

Sitelerde Paylaş

Hiç bir canlı annesini veya yavrusunu benim soframda damak tadı oluşturmak için kaybetmeyi haketmiyor.

Hayvanlara hiç acı çektirmeyecek bir biçimde dahi olsa onları öldürüp yemek mantıklı değil. Nedeni ise günümüzde artık alternatif beslenme biçimleri etin yerine alınabilecek gıda türleri fazlasıyla mevcut ve biliniyor.

Et lezzetli olabilir. Fakat yediğimiz bir hamburgerin hangi aşamalardan geçerek önümüze geldiğini düşününce insanın bu konudaki farkındalığı biraz olsun artıyor.

Canlı kesiliyor => Derisi yüzülüyor => Parçalara ayrılıyor => Kıyma haline geliyor. Sonrasında önümüze kadar hazırlanan süreçlerden geçiyor.

Bu noktada biraz olsun empati yapalim. Yeryüzünde yaşan bizden daha zeki bir canlı türü olsun ve bunlar insan eti yemekten çok keyif alsınlar onlara lezzetli gelsin. Tabi alternatif yemek seçenekleri de olsun sadece secdikleri için insan eti yiyor olsunlar. Tabi bizim dilimize bilmesinler.

Şimdi yukarıdaki kesim süreçlerinin aynısını size yapsalar hatta çocuğunuzu gözünüzün önünden alıp kesimhaneye götürseler sizde bağırsanız çığlık atsanız ve de yapmayın Hayırrr! diye söyleseniz. Fakat nafile bir güzel evladınızı parça parça yapıp mideye indirdiklerini düşünün.

Bunu kimse istemez sanırım. Hangi gerekçe ile olursa olsun bunu isteyecek kişi yoktur.

Peki sormak lazım kendinize yapılmasını istemediğiniz bu durumu sırf doğal bir kanun diyerek ve hayvanlardan daha zeki olduğumuz için onlara bunu yapmak ne kadar mantılıdır?

Doğadaki etobur hayvan bunu yapıyor ama onun başka bir alternatifi yok ve bu konuda insan gibi bir farkındalık kazandığını sanmıyorum.

Ama bizim bilinç ve farkındalık düzeyimiz hayvanlara göre gelişmiş. Kaldı ki alternatif beslenme seçeneklerimizde mevcutken bunu neden göz göre yapalım ki?

Şu da bir gerçek kullandığımız ilaçların test süreçleri için hayvanları kobay olarak kullanıyoruz. Onlar üzerinde deneyler yapıyoruz. ama geldiğimiz yüzyılda et yemeden yani hayvanlara zarar vermeden onların hakkını gözeterek yaşayabiliyoruz. Belkide ilerde artık onları kobay olarak kullanmak zorunda kalmayacağız. Ve onlara daha fazla yaşam hakkı tanıyacağız.

Yani sonuç olarak en makul alternatif çizgi içerisinde bir seçim yapmak lazım. Sadece yemek için yetiştirmek hiçde mantıklı değil. Yukarıda yazdığım süreçleri biraz olsun düşünebilen insan aslında tamamen bireysel alışkanlık ve zaafiyetleri neticesinde bunu yaptığını kabul edecektir.

Ve önüne gelen bir etin hangi süreçlerden geçtiğini düşününce bunun üzerinde empati yapınca. O zaman et yemek ona tiksindirici gelecektir. O zaman bu konuda gerçek farkındalığı kazanmış olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir canlı annesini veya yavrusunu benim soframda damak tadı oluşturmak için kaybetmeyi haketmiyor.

Hayvanlara hiç acı çektirmeyecek bir biçimde dahi olsa onları öldürüp yemek mantıklı değil. Nedeni ise günümüzde artık alternatif beslenme biçimleri etin yerine alınabilecek gıda türleri fazlasıyla mevcut ve biliniyor.

Et lezzetli olabilir. Fakat yediğimiz bir hamburgerin hangi aşamalardan geçerek önümüze geldiğini düşününce insanın bu konudaki farkındalığı biraz olsun artıyor.

Canlı kesiliyor => Derisi yüzülüyor => Parçalara ayrılıyor => Kıyma haline geliyor. Sonrasında önümüze kadar hazırlanan süreçlerden geçiyor.

Bu noktada biraz olsun empati yapalim. Yeryüzünde yaşan bizden daha zeki bir canlı türü olsun ve bunlar insan eti yemekten çok keyif alsınlar onlara lezzetli gelsin. Tabi alternatif yemek seçenekleri de olsun sadece secdikleri için insan eti yiyor olsunlar. Tabi bizim dilimize bilmesinler.

Şimdi yukarıdaki kesim süreçlerinin aynısını size yapsalar hatta çocuğunuzu gözünüzün önünden alıp kesimhaneye götürseler sizde bağırsanız çığlık atsanız ve de yapmayın Hayırrr! diye söyleseniz. Fakat nafile bir güzel evladınızı parça parça yapıp mideye indirdiklerini düşünün.

Bunu kimse istemez sanırım. Hangi gerekçe ile olursa olsun bunu isteyecek kişi yoktur.

Peki sormak lazım kendinize yapılmasını istemediğiniz bu durumu sırf doğal bir kanun diyerek ve hayvanlardan daha zeki olduğumuz için onlara bunu yapmak ne kadar mantılıdır?

Doğadaki etobur hayvan bunu yapıyor ama onun başka bir alternatifi yok ve bu konuda insan gibi bir farkındalık kazandığını sanmıyorum.

Ama bizim bilinç ve farkındalık düzeyimiz hayvanlara göre gelişmiş. Kaldı ki alternatif beslenme seçeneklerimizde mevcutken bunu neden göz göre yapalım ki?

Şu da bir gerçek kullandığımız ilaçların test süreçleri için hayvanları kobay olarak kullanıyoruz. Onlar üzerinde deneyler yapıyoruz. ama geldiğimiz yüzyılda et yemeden yani hayvanlara zarar vermeden onların hakkını gözeterek yaşayabiliyoruz. Belkide ilerde artık onları kobay olarak kullanmak zorunda kalmayacağız. Ve onlara daha fazla yaşam hakkı tanıyacağız.

Yani sonuç olarak en makul alternatif çizgi içerisinde bir seçim yapmak lazım. Sadece yemek için yetiştirmek hiçde mantıklı değil. Yukarıda yazdığım süreçleri biraz olsun düşünebilen insan aslında tamamen bireysel alışkanlık ve zaafiyetleri neticesinde bunu yaptığını kabul edecektir.

Ve önüne gelen bir etin hangi süreçlerden geçtiğini düşününce bunun üzerinde empati yapınca. O zaman et yemek ona tiksindirici gelecektir. O zaman bu konuda gerçek farkındalığı kazanmış olacaktır.

Dediğim gibi duyularının olmaması size bitkileri yeme hakkını da vermiyor onlarıda yemeyin bizi bağnazlıkla suçlayana kadar önce şu gözünüzü açın bu soruyu bin defada olsa sorarım;

Duyuları olmayan ama sonuç itibariyle yaşayan bir organizma olan bitkileri yeme hakkını neye dayanarak kendinizde görüyorsunuz?

tarihinde zerath tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çağdaşlık,yobazlık,modernlik gibi kavramların içinin git gide subjektif olarak doldurulmaya başlandığını fark ettim ben.

Bu konuda vejetaryenler tam olarak neye karşı çıkıyor?

Hayvanlara çiftliklerde,ahırlarda işkence edilmesine,kesilme-öldürülme biçimlerine mi,salt olarak et yemeye mi yoksa ikisine birden mi?

Ayrıca,insanın teisti-ateisti fark etmiyormuş onu da gördüm bu forumda.ya da türklere özgü bir durum bilemiyorum.

İki ateist dinle,tanrıyla ilgili konularında dışında ortak bir noktada çok zor buluştuğu gibi -ki bu gayet normal,aksini savunmuyorum-,herhangi bir konuyu seviyeli,düzgün bir şekilde bile tartışamıyor.

Şu başlıkta olanlara bir bakın,altı sayfa ileti var,ama neredeyse bir arpa boyu yol gidilememiş.He,ortada böyle bir amaç var mı orası da ayrı konu.

Sitelerde Paylaş

gözünüz kapalı haybeye konuşuyorsunuz.. çiftliklerde neler olduğunu, sizin için neler yapıldığını bilmiyorsunuz.. sadece bildiğinizi sanıyorsunuz.. tahmin ediyorsunuz sadece.. mesele öldürmekle sınırlı değil.. bunu fazlasıyla aşıyor..

haktan bahsediyorsunuz.. acı ve korkuyu üst düzeyde hisseden hayvanlara işkence etmeye, baskı ve şiddet uygulamaya, vahşice kesmeye hakkınız var mı yani?? işkenceci olma hakkını nerden alıyorsunuz?? bunu mu savunuyorsunuz siz?? biz yapmıyoruz demeyin, sizin adınıza yapılıyor bunlar.. siz kiralıyorsunuz insanları, parayla yapıyorlar sizin için.. herşey sizin için..

neyi savunduğunuzun farkında mısınız siz?? bunların devam etmesini istedikten ve neden olduktan sonra, bir takım değerlere, etik bir anlayışa sahip olduğunuzu, tutarlı olduğunuzu kim söyleyebilir ki??

sadece insanların öldürülmesine, insanlara şiddet ve işkence yapılmasına, insana yönelik vahşete karşı olmak sizi kötü olmaktan kurtarmaz.. tutarlı değilsiniz, çünkü başka bir şiddeti, işkenceyi ve öldürmeyi normal görüyorsunuz.. karşı olduğunuz herşeyin hayvanlara yapılmasına razısınız.. nerde tutarlılık??? siz şiddete, işkence ve öldürmeye karşı mısınız gerçekten?? bunu söyleyebilirmisiniz??

siz şiddeti, işkenceyi ve öldürmeyi normal karşılıyorsunuz.. " ne olmuş ki" diyorsunuz hiç çekinmeden.. bu durumda, sizin insanların ölümüne ve işkence görmesine duyarsızlaşmanıza sadece bir adım var.. hitler almanyasında neden duyarsızdı insanlar?? çünkü o adımı atmışlardı..

siz istediğiniz kadar duygusal deyin.. ben, sırf yemem için bir hayvanın doğduğu andan itibaren baskı şiddet ve işkenceye uğramasını, robotik ve acımasız bir şekilde öldürülmesini asla normal göremiycem.. ne olmuş ki diyemiycem.. sırf yemek zevki için böyle bir acımasızlığa ve kötülüğe ortak olamam.. benim için böyle birşey yapılması insanlıktan çıkarır beni.. bunu normal görebilmem mümkün değil.. buna duygusallık deyip geçin.. peki sizi insan yapan şey nedir?? şiddete, işkenceye ve katliama karşı sizi duyarsız yapan nedir?? buna sadece insanlar için karşı çıkıp, aynı şeyleri yaşayan diğer hayvanlar için susmak büyük bir ikiyüzlülük..

İyi güzel söylüyorsunda bitkilerin yaşama hakkına neden saygı duymuyorsun babayaro? ne kadar ilkelsin? ceylanlarda ot yiyor sende bırak yaşasın doğal ortamında neden yiyorsun? yazık değil mi o bitkiye? o da canlı değil mi?

Sitelerde Paylaş

Öncellikle kimseyi bağnaz olarak ben nitelendirmedim. Ama eğer bir bağnazlık nitelemesi yapılacaksa alışkanlıklarınızdan ötürü bir bağnazlık söz konusu olabilir. Yoksa genel kullanım biçimi olan cehaletle bir alakası yok sizin durumun.

Yazdığım iletide size mantıksız gelen kısımlar var mı hiç bunu merak ediyorum. Sonrasında sizin sorunuza cevap vericem.

Sitelerde Paylaş

Öncellikle kimseyi bağnaz olarak ben nitelendirmedim. Ama eğer bir bağnazlık nitelemesi yapılacaksa alışkanlıklarınızdan ötürü bir bağnazlık söz konusu olabilir. Yoksa genel kullanım biçimi olan cehaletle bir alakası yok sizin durumun.

Yazdığım iletide size mantıksız gelen kısımlar var mı hiç bunu merak ediyorum. Sonrasında sizin sorunuza cevap vericem.

Adalet/adil olma duyunuzu yetersiz buluyorum bu konuda empati örneği mesela tipik olarak teyzemin bıyıkları olsaydı amcam olurdu önermesinden farksız (alınma ama) ve kusurlu aynı önermeyi yediğiniz bitkiler içinde kullanabilirsiniz gayet şayet onlarda güçleri yetseydi kendi türlerinin öldürülmesini istemezlerdi. Soruma cevap alabilirim şimdi...

Sitelerde Paylaş

Şimdi zerat verdiğim örneklerdede bazı zaruri durumlardan bahsettim. Örneğin ilaç sektöründe hayvanları kullanıyoruz. Çünkü zaruri bir durum eğer ilaç geliştirmessek bu sefer insan ırkı komple yok olabilir. Ama biz de eğer şu bilinç olursa örneğin şu an ilaç geliştirmek için hayvanları kullanmak zorundayız ama ileride test için hayvanları kullanmadanda ilaç geliştirebileceğimiz noktaya geldiğimizde artık hayvanları bu alanda kobay yapmadan yaşama devam edebiliriz.

Belli gerçekler var. Her canlı hayatta kalmak istiyor ve bunun mücadelesini veriyor. Şu an nasıl ki her devlet kendi bağımsızlığı ve milletinin yaşama hakkını ön planda tutuyorsa aynen doğadaki canlılarda da bu var. Mevcut yüzyılın gerçekleri bu. İnsanlık olarak dünya olarak daha çok yolumuz var. Belki bir 300-500 yıl sonra herkes de insan olma bilinci gelişecek ve miliyetçilik kavramı ortadan kalkacak.

Demek istediğim anlaşılıyordur umarım. Bu sebeple insan hayvandan önce gelir. Çünkü dünyaya yön veren bizleriz medeniyetleri kuran bizleriz.bilim yapıp kainatı keşfeden gene biziz.

Belki gün gelecek insan doğaya hiç zarar vermeden kendi kaynaklarını cansız maddelerden üretebilecek noktaya gelecek. Hiç bir canlının birbirini yok etmeden yaşayabileceği bir ortam sağlayacak.

Şimdi senden üç farklı canlı tipinden birini seçmen isteniyor.

1. Fasulye

2. İnek

3. İnsan

Kendi hayatın için bunlardan birisini seçeceksin ve o canlı artık olmayacak yani ölecek. Bu üç canlıdan kendi hayatına karşılık hangisinin ölmesini istersin.

Seçimin hangi canlıdan yana olurdu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...