Jump to content

Et yemek yobazlıktır!

Recommended Posts

Ne alaka? tüketimsel olarak bir canlının neslini tüketmediğin sürece hayatını yaşamak için beslenmeye ihtiyaç duyuyoruz doğal olarak fasulyeyide yerim yeri geldiğinde ineğide...

Hiç bir canlının neslinin tükenmemesini istemekle yemek arasında fark var eğer bir canlının neslinin tükeneceğini bilseydim çaresiz kalmadığım sürece o canlıyı yemezdim... En basit yırtıcı hayvanlar bile bunu içgüdüsel olarak yapıyor yavruları yemekten uzak duruyorlar neslin sürekliliği için biz neden farklı davranalım?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Verdiğim örnekte canlının nesli tükenecek diye birşey söylemedim. Sadece seçmiş olduğun canlı ölecek. O canlıya ait mevcut tür yaşamına devam edecek. Yani fasulye, inek ve insan türleri var olacaklar gene.

Anlaman için biraz daha açık yazayım. Önünde bir tane fasulye bir tane inek bir tanede insan var.

Evet bir seçim bekliyorum senden.

Son olarak şunuda belirteyim seçimi yapıp soruyu cevapladığın zaman aslında kendi sorunun cevabınıda almış olacaksın zaten.

tarihinde BufferOverflow tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zerath daha kaç defa yazacaz??

biyolojide hayvan ve bitki ayrımı neden var?? neden iki ayrı kategori var?? bunun nedenini sen de biliyorsun.. ama hala bitkiyle hayvanı bir tutuyorsun..

biz et yemeye neden karşıyız? hayvanlar kendilerine yapılanları hissetme yetisine sahip.. acı ve korku gibi güçlü hislere sahipler.. bu yüzden insan hayvanları beslenme zincirinden çıkarmalıdır diyoruz..

bunlar bitkilerde olmayan şeyler.. çünkü bitkilerin bir beyni ve sinir sistemi yok hayvanlar gibi.. acı ve korku gibi temel hislere sahip değiller.. olsaydı bunu gözlemlerdik.. "ya varsa" demenin bir anlamı yok..

neden bitki yiyoruz?? yaşıyor olmamız bize beslenme zorunluluğu yaratıyor.. biz diyoruz ki bu beslenme işini yaparken, tıpkı insanlar gibi acı ve korku gibi duyguları olan hayvanlar yerine bitkiler tercih edilmelidir.. bu zorunluluğa böyle karşılık verilmelidir..

bizim hayvan değil de bitki yememiz temelde etik bir tutumdur.. biz "insanlar acı ve işkence yaşamasın" derken aynısını gidip hayvanlara yapmayı yanlış buluyoruz.. işkence ve şiddete tümüyle karşıyız.. yani çıkış noktamız mantık değil.. ahlaki tutum ön planda (mantık boyutu da var, ama ikinci planda, üretim ve sağlık koşulları vs. daha önce yazdım)..

Eğer senin çıkış noktan mantık olsaydı, neden insan öldürmeye, işkence yapmaya karşı olduğunu açıklayamazdın.. sokakta gördüğün bir çocuğa veya kötü durumdaki birine neden yardım edilmesi gerektiğini, hiç tanımadığın insanlara bile kötü davranılmasına neden karşı olduğunu açıklayamazsın.. çünkü bunlar etik tutumlar, bunları mantıkla açıklayamazsın.. işte biz de etik bir tutum sergiliyoruz.. et değil bitki yiyin derken temelde etik birşeyden bahsediyoruz.. işin etik boyutunu neden göremiyorsun? bu kadar şiddet, işkence ve katliamı, her gün yüz binlerce kez??

daha önceki sorumu tekrarlıyorum: siz şiddete, işkenceye ve öldürmeye karşı mısınız gerçekten??? bunu söyleyebilir misiniz??? buna cevap verin önce..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zerath daha kaç defa yazacaz??

biyolojide hayvan ve bitki ayrımı neden var?? neden iki ayrı kategori var?? bunun nedenini sen de biliyorsun.. ama hala bitkiyle hayvanı bir tutuyorsun..

biz et yemeye neden karşıyız? hayvanlar kendilerine yapılanları hissetme yetisine sahip.. acı ve korku gibi güçlü hislere sahipler.. bu yüzden insan hayvanları beslenme zincirinden çıkarmalıdır diyoruz..

bunlar bitkilerde olmayan şeyler.. çünkü bitkilerin bir beyni ve sinir sistemi yok hayvanlar gibi.. acı ve korku gibi temel hislere sahip değiller.. olsaydı bunu gözlemlerdik.. "ya varsa" demenin bir anlamı yok..

neden bitki yiyoruz?? yaşıyor olmamız bize beslenme zorunluluğu yaratıyor.. biz diyoruz ki bu beslenme işini yaparken, tıpkı insanlar gibi acı ve korku gibi duyguları olan hayvanlar yerine bitkiler tercih edilmelidir.. bu zorunluluğa böyle karşılık verilmelidir..

bizim hayvan değil de bitki yememiz temelde etik bir tutumdur.. biz "insanlar acı ve işkence yaşamasın" derken aynısını gidip hayvanlara yapmayı yanlış buluyoruz.. işkence ve şiddete tümüyle karşıyız.. yani çıkış noktamız mantık değil.. ahlaki tutum ön planda (mantık boyutu da var, ama ikinci planda, üretim ve sağlık koşulları vs. daha önce yazdım)..

Eğer senin çıkış noktan mantık olsaydı, neden insan öldürmeye, işkence yapmaya karşı olduğunu açıklayamazdın.. sokakta gördüğün bir çocuğa veya kötü durumdaki birine neden yardım edilmesi gerektiğini, hiç tanımadığın insanlara bile kötü davranılmasına neden karşı olduğunu açıklayamazsın.. çünkü bunlar etik tutumlar, bunları mantıkla açıklayamazsın.. işte biz de etik bir tutum sergiliyoruz.. et değil bitki yiyin derken temelde etik birşeyden bahsediyoruz.. işin etik boyutunu neden göremiyorsun? bu kadar şiddet, işkence ve katliamı, her gün yüz binlerce kez??

daha önceki sorumu tekrarlıyorum: siz şiddete, işkenceye ve öldürmeye karşı mısınız gerçekten??? bunu söyleyebilir misiniz??? buna cevap verin önce..

Sana ya varsa diyen yokki yazdığımı okumuyorsun atıp tutuyorsun?

Ben hayvanların işkence edilmesine karşıyım bunu engellemeye çalışırım mevcut yöntemler hayvanın acı çekmeden öldürülebilmesini sağlayabilecek seviyede bunu yapabilirler ama ucuza kaçıp yapmıyorlar buna bende karşıyım zaten ancak

Hayvanı yakaladık (yada yetiştirdik) uyuşturduk ve öldürdük ondan sonra kesim işlemleri ve prosese soktuk

Bu hayvanın çektiği işkence 0 hissettiği korku 0

Ama hayvanseverlerin genel olarak karşı çıktığı bu değil onlara göre hayvanlar birer CANLI olduğu için yaşama hakları olmalı bu karşı çıkma eylemi genel olarak bunun üzerinde döner...

Sen inatla demek istediğimi anlamamış ayağı yapıyorsun yaşam haklarına çok saygı duyduğun hayvanları koruyorsun ama neticede senin benim gibi yaşayan bir organizma olan bitkileri yemekte bir sakınca görmüyorsun tekrar yazıyorum mantığımı anlamamış gibi davranmaktan vazgeç;

DUYULARININ OLMAMASI BİTKİLERİN CANLI OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ CANLILARIN YAŞAMA HAKKINA BU KADAR SAYGI DUYUYORSAN BİTKİLERN DE YAŞAMA HAKKINA NEDEN SAYGI DUYMUYORSUN...

Sitelerde Paylaş

Verdiğim örnekte canlının nesli tükenecek diye birşey söylemedim. Sadece seçmiş olduğun canlı ölecek. O canlıya ait mevcut tür yaşamına devam edecek. Yani fasulye, inek ve insan türleri var olacaklar gene.

Anlaman için biraz daha açık yazayım. Önünde bir tane fasulye bir tane inek bir tanede insan var.

Evet bir seçim bekliyorum senden.

Son olarak şunuda belirteyim seçimi yapıp soruyu cevapladığın zaman aslında kendi sorunun cevabınıda almış olacaksın zaten.

Ben nesli tükenecek gibi algıladım o sebeple...

Dediğim gibi benim için 3 ü de farklı eğer bu seçim tek seferlikse fasulyeyi seçerdim ama söz konusu beslenme olunca seçimim farklı olurdu insan türü tek tip besinle (ne olursa olsun) yaşayamaz o yüzden yerine göre ikisinide seçebilirdim...

tarihinde zerath tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

DUYULARININ OLMAMASI BİTKİLERİN CANLI OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ CANLILARIN YAŞAMA HAKKINA BU KADAR SAYGI DUYUYORSAN BİTKİLERN DE YAŞAMA HAKKINA NEDEN SAYGI DUYMUYORSUN...

beslenme bir zorunluluktur, ama acı ve korkuyu ileri düzeyde hisseden hayvanlar yerine bitkilerle beslenme ihtiyacını karşılayalım diyoruz.. bu etik bir meseledir.. çıkış noktası mantık değil... sen hala mantıktan bahsediyorsun.. neden insan öldürmeye, işkence yapmaya karşı olduğunu.. sokakta gördüğün bir çocuğa veya kötü durumdaki birine neden yardım edilmesi gerektiğini, hiç tanımadığın insanlara bile kötü davranılmasına neden karşı olduğunu mantıkla açıklayabilir misin?? buyur açıkla.. açıklayamazsın.. bu etik bir tutumdur.. bu anla artık..

asıl sorun: hayvanlara işkence yapılması, şiddete uğraması, acı çekerek öldürülmesi.. bu olduğu sürece et yemek bütün bunlara neden olmaktır.. hayvan yetiştirip yemeye bu yüzden karşıyız.. acıyı ve korkuyu hissetmede hayvanların bizden farkı yok.. ama bitkiler böyle değil.. arada böyle bir fark olduğu için, böyle bir biyolojik ayrım olduğu için bitkileri tüketebiliriz diyoruz.. hayvan yerine sebze meyve tercih etmemizin nedeni budur.. bu kadar açık..

o kadar mantıktan bahsediyorsun; madem öyle, çiftliklerde yapay şekilde, yapay yemlerle ve kimyasal katkılarla, ilaçlarla beslenen hayvanları yemenin mantığını bana açıkla hadi.. kalp-damar, kolesterol, sindirim ve dolaşım hastalıkları, çeşitli kanserler.. bütün bunlara neden olan etleri yemenin mantığını açıkla hadi.. hayvanları beslemek amacıyla üretilen yemler için milyonlarca araziyi ve doğal kaynağı tüketmeyi, sonra bir de hayvanı yetiştirmek için bir sürü doğal kaynak tüketmeyi, bunun mantığını bana açıkla.. iki kez kaynak tüketiyorsun, her şeyi iki kez harcıyorsun.. bunları mantıkla açıkla bakalım..

kitlesel hayvancılık küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri.. bu ile hayvan yemeye son vermek için yeterli bir neden.. insanlık, dünya ve doğal düzen adına bundan daha mantıklı bir neden olabilir mi?? hayvanları kitlesel olarak yetiştirirken istediğin kadar iyi davran, istersen klasik müzik dinlet.. doğaya verdiği zararı değiştirmez.. kitlesel hayvancılık yüzünden hayvan sayısı bilinçli olarak artırılıyor.. bu da zararın giderek artması demek..

Sitelerde Paylaş

hayvancılık sektöründe başka bir şey daha var.. hayvanlar yapay yollarla dölleniyor.. çeşitli aletlerle veya el yordamıyla.. yani inekler ve koyunlar vs. bildiğin tecavüze uğruyor.. normalde hayvanlara tecavüz edenleri haberlerde falan gördüğümüzde ohaa deriz.. ama bu çiftliklerde hergün yapılıyor..

hayvanlara baskı ve şiddet uygulamayı, işkenceci, tecavüzcü ve sonunda katil olmayı savunuyor musunuz???

Sitelerde Paylaş

Bitkisel beslendiğimde vücudum zayıf düşüyor,hastalıklara karşı direncim azalıyor.Demek ki vücudumun ete ihtiyacı var.Bitkiler tek başına yeterli olmuyor.

külliyen yalan.. vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesi, protein vitamin vs. sebze ve meyvelerde var.. baklagiller iyi bir protein kaynağıdır.. hem de bunlar ete göre çok daha sağlıklı.. hala kendinizi kandırıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Okuduğunu anlayabiliyor musun?

Bal gibi de ete ihtiyaç vardır.

Günlük protein ihtiyacı tahmini 70-100 gramdır. Bu miktar protein alınmazsa vücut kendi yapısında protein yakarak azot muvazenesini tutmağa çalışır ki, bu uzuvların yıpranma ve aşınması demektir. Tiroit ve böbrek üstü ve Hipofiz bezlerinin hormonlarını yapabilmeleri için ham madde olarak proteine ihtiyaç vardır.

Gıdada protein az olduğu zaman vücut su tutarak şişmeye meyil eder. Ayrıca ruhî depresyon olur ve hayat neşesi azalır. Ayrıca proteinler, vücutta yanmaları hızlandırırlar. Zayıflama rejimlerinde kâfi protein bulunması bu sebeptende mühimdir. Nihayet protein maddelerinin sür’atle tokluk hissi

vermeleri de önemlidir.

Proteinli gıdaların hayvani ve nebatî çeşitlerinin kalori kıymetleri aynı olmakla beraber, gıdaî kıymetleri farklıdır. Çünkü hayvani proteinler vücudun muhtaç olduğu bütün âmin asitlerini ihtiva ettikleri halde nebatilerde bir kısmı eksiktir.

Kaynak http://www.tedaviyon...n-ihtiyaci.html

Müslüman falan değilim.Böyle konuşup kurban konusuyla üzerime geleceğini düşündün ama yanıldın.

Sitelerde Paylaş

Cidden baydı bu vejeteryanlar. Laftan da anlamıyorlar okuduğunu da anlamıyorlar. Ne oldu gıda ürünlerindeki hayvansal maddeler. lüp lüp götürüyorsunuz ?

O hayvansal maddeler çok mu insancıl elde ediliyor? Önceki mesajlarımda kuş ve balık örneklerime de cevap gelmedi.

et yemiyorsan yemezsin birşey diyen yok sana ama et yiyenlere yobaz diyemezsin. Hayvan yemiyor diye kendini insan sanıyorlar. Hayvansınız la sizde kabul edin ya da etmeyin.

cidden baydınız...

Sitelerde Paylaş

et yiyenler daha mı uzun ve sağlıklı yaşıyor yani..

doğu illerine bak..et ve pilavdan başka bir şey yemezler.

onlar çok daha mı iyi durumda..

doktorlar doğu görevinden kurtuldu demek ki.

------------------

bitkilerin bilinç ve canı olduğunu söyleyenlerin çoğu,ruhçu dinsel akımlar..

bu ruhçu akımlara göre her şey tanrı'dır (panteizm)veya her şey tanrı'dadır(panenteizm).

bitkilerin bilinç sahibi olup acı çeken,korku duyan birer varlık olduğunu kanıtlayan (!)uydurma anlatılar üretirler.

tanrı'nın ruhu bitkiler içinde de vardır derler. tabii bu tanrı,monoteizm'in kral tanrısı değildir.

Sitelerde Paylaş

Cidden baydı bu vejeteryanlar. Laftan da anlamıyorlar okuduğunu da anlamıyorlar. Ne oldu gıda ürünlerindeki hayvansal maddeler. lüp lüp götürüyorsunuz ?

O hayvansal maddeler çok mu insancıl elde ediliyor? Önceki mesajlarımda kuş ve balık örneklerime de cevap gelmedi.

veganlar hiçbir hayvansal gıda tüketmez.. bunu yazdık zaten.. mesela süt içeren herhangi birşey yemezler. alternatifler var.. onları yiyorlar.. lüp lüp yiyen yok yani..

et yemeyenlere bu tür şeyleri söylemek aslında suçluluk psikolojisi galiba.. biz yiyoruz ama siz de yiyorsunuz demek..

kendini kandırmaya devam..

Sitelerde Paylaş

Proteinli gıdaların hayvani ve nebatî çeşitlerinin kalori kıymetleri aynı olmakla beraber, gıdaî kıymetleri farklıdır. Çünkü hayvani proteinler vücudun muhtaç olduğu bütün âmin asitlerini ihtiva ettikleri halde nebatilerde bir kısmı eksiktir.

peki madem işin fayda-zarar kısmındasın.. et ürünlerinin kalp-damar, kolesterol, sindirim sorunu ve bağırsak kanserleri gibi hastalıklara neden olmasına ne diyeceksin?? madem fayda peşindesin bunda ne gibi bir fayda var?? etin 1 tane faydası varsa 10 tane zararı var.. ki o faydayı da başka yollardan alabiliyorsun.. buyur hesapla faydayı ve zararı..

Sitelerde Paylaş

birçok hindu ve budistin ve daha birçok insanın yemek listesinde et yoktur.. hayvanları öldürmeyi doğru bulmuyorlar.. bu yüzden hayatı boyunca hiç et yemeyen milyonlarca insan var.. bu insanlar yaşamıyor mu??

et yemeyen insanların et yiyenlere göre daha az hastalandığı ve kanser gibi hastalıklara daha az yakalandığı araştırmalarla kanıtlanmış.. dünya kanser araştırma fonu et yemeyin diye bağırıyor.. daha ne anlatıyorsunuz siz?? ilkel bir alışkanlığı savunmak için daha neler yapacaksınız acaba..

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin kırmızı et için geçerli.Her ette böyle zarar yok.Hem süt tam aksine bağırsak kanserini önler,daha birçok faydası vardır.Sütten ve süt ürünlerinden elde edemediğin kalsiyumu ve D vitaminini nasıl açıklıyorsun?

Hadi D vitaminini hergün yarım saat güneş banyosu yaptığın için karşıladın,sütteki kalsiyumu karşılayacak besin var mı?

Sitelerde Paylaş

veganlar hiçbir hayvansal gıda tüketmez.. bunu yazdık zaten.. mesela süt içeren herhangi birşey yemezler. alternatifler var.. onları yiyorlar.. lüp lüp yiyen yok yani..

et yemeyenlere bu tür şeyleri söylemek aslında suçluluk psikolojisi galiba.. biz yiyoruz ama siz de yiyorsunuz demek..

kendini kandırmaya devam..

Tabi tabi. Hepiniz öylesiniz hiç şüphemiz yok (!) Ayrıca et yediğim için kendimi suçlu vb. hissetmiyorum. Ben ve benim gibi kişiler kendini doğadan soyutlamış kişiler değil. Yaklaşık 1 saat önce et döner yedim. ekmekten taşıyor böyle mis gibi kokuyor :D

Döner yediğim için kendimi suçlu hissetmiyorum. Tadı hoşuma gittikten sonra herşeyi yerim /salyangoz börtü böcek vb. Tadı güzelse sıkıntı yok.

Sitelerde Paylaş

Hadi D vitaminini hergün yarım saat güneş banyosu yaptığın için karşıladın,sütteki kalsiyumu karşılayacak besin var mı?

sütteki kalsiyumun vücuda hiçbir faydası yok.. çünkü sütteki kalsiyum ve fosfor miktarı birbirine yakın olduğu için vücut kalsiyumu kullanamıyor.. fosfor kalsiyumu notralize ediyor diyelim kısaca.. kalsiyum istiyorsan yeşil yapraklı bitkiler ve hatta su içmek bile yeterlidir.. normal beslendiğinde kalsiyum alıyorsun zaten.. ayrıca süte gerek yok yani..

Sitelerde Paylaş

Ben ve benim gibi kişiler kendini doğadan soyutlamış kişiler değil.

tam tersine.. doğadan soyutlanmışsınız.. davranışınızın doğaya verdiği zararları görmüyorsunuz.. çevreye ve hayvanlara yapılanlara tamamen duyarsızlaşmışsınız.. doğa düşmanı olmuşsunuz farkında olmadan.. bu tüketim alışkanlıkları yüzünden doğa her geçen gün kötüye gidiyor.. doğa sizin umrunuzda bile değil sonuç olarak..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...