Jump to content

Eyvahcubbeliye İslam ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz...

Recommended Posts

Soru: "Sakal ve sarık sünnet midir? Muhalif kaviller olduğu için soruyorum. Mesela Yaşar Nuri Öztürk, "Ebu Cehil de sakallıydı ve sarık sarıyordu; o yüzden sakal ve sarık sünnet değildir. Yörenin ve zamanın adetleridir" diyor."

Cevap: Sakal ve sarık sünnettir. Ebû Cehil'in veya diğer herhangi bir inkârcının sakallı-sarıklı olması, bunları sünnet olmaktan çıkarmaz. Bilindiği gibi vahiy üç türlü ahkâm vaz etmiştir:

1. Önceden hiçbir şekilde bilinmeyen ve uygulanmayan hükümler; ibadetler için niyet şartı, abdest, gusül... gibi ahkâm böyledir.

2. Mevcut uygulamaları kökünden kaldıran hükümler; faizin yasaklanması gibi.

3. Mevcut uygulamaları ıslah eden, daha doğrusu "İslamîleştiren" hükümler; alış-veriş, nikâh, talak, hac, vakıf... ahkâmı gibi. Sakal ve sarık da böyledir. Efendimiz (s.a.v) bu tür uygulamaları belli bir şekil ve içerik değişikliği ile tatbik ettiği için artık bunların inkârcılarla ilgisi kesilmiş demektir.

Cahiliye döneminde müşriklerin Kâbe'yi tavaf ettiğini biliyoruz. Nasıl bu durum hac ibadetinin İslam'a has olduğu gerçeğini değiştirmezse, sakal, sarık vb. uygulamalarda böyledir.

Peki köse olanların günahı ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,9k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Köse olanlara günah yok. Ama sakalı çıkıyorken kesmek günahtır. (memur veya işçiyse değildir.)

Sünneti uygulamak iyidir ama uygulamayanların günahkar olduğunu sadece senin şeyhin söylüyor.

Hala ölmemişken kılı,tüyü bırak da rabbine koş.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

MÂİDE - 48 Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.

Her peygambere ayrı şeriat kanunları verilmiş. Ayetin manası budur

Peygamberlerinin serietiyla neyi deniyor?

Sitelerde Paylaş

Adam öldü dostum :(

Fikrlerini genelde sacma bulsamda, bagzen bana beklemedigim bakis acilari sunuyordu!

Yüzüslügüne sahit oldum ama burdaki cogu müslümanin aksine, kivirttigini görmedim!

Yazik olmus :ph34r:

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sahi cübbeli kardeşimiz neden gelmedi.Cihattan kaçmak olmaz. kardeşim, okuyorsundur eminim.Bak forumda reformcu diye sınıflandırdığın dini bozanlar kaldı. Ona göre vebal var sana. -_-

Bu forumda reformcu bir müslüman görmedim.Varsa ismini verebilir misin lütfen..

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...