Jump to content

Eyvahcubbeliye İslam ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz...

Recommended Posts

işin tuhafı cennette hedef de olmayacak.. ne amacı var cennetten içeri girdiğinde insanın? dinde bütün hedef bu, rıza kazanıp cennete girmek, sonra hedef yoktur ki..

Nerden biliyorsun hedef olmadığını? Cennette neler olacak senin haberin var mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,9k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dönem şartlarına göre.Abartılı olarak gümüz şartlarına görede öyle.

o dönemde ömrünü köle olarak geçirmiş birini özgür bırakırsan aç kalır ,İsterse azad edileceğini söylersen birikim yapar kendini hazırlar ve özgürlüğünü ister.Özgürlüğünü edinme hakkı kuran ayetiyle kölededir.

Öte yandan ben aldığım maaşla zar zor geçiniyorum.Köle ise maaş almaz ama efendisi ona bakmaya mecburdur.yediğnden yedirmeye, giydiğinden giydirmeye.zor işlerde yardım etmeye.Hangi patron bunu yapar.Üç kuruş verir, açmısın tokmusun bakmaz bile.

niye aç kalsın, diğerleri ne yapıyorlarsa, köle de onu yapabilir, iş verilebilir, o süreç içerisinde de ganimetin beşte birisi, köleler için ayrılır böylece sıkıntı olmaz. birde özgür bırakın diye emreden ayet hangisi, ben yok diyebiliyorum o yüzden ısrarla soruyorum.. köle olmak o dönemde de avantajlı filan değildir, öyle olsaydı efendiler kendilerini köle, yapıp kölelerini efendi yapmazlar mıydı?
Sitelerde Paylaş

1) Ayetleri yanlış anlamışsın. Bir kişiye 2 taraftan da verilen kitap yok.

2) Videodaki örnekte sağ beyin inançsız sol beyin inançlı. O zaman mucize çöktü mü?

1- yanlış anlamadım. beynin sol tarafı inançsız, sağ tarafı inançlı diye yazmıştın. ben de kuran ın inançlıları sağcı, inançsızları da solcu olarak tanımladığını yani kuran la bilimin uyuştuğunu göstermek için o ayetleri aktardım buraya.

2- anlayabildiğim kadarıyla videoda da sağ beyin inançlı, sol beyin inançsız diyor. çöken bişey yok yane.

Sitelerde Paylaş

Nerden biliyorsun hedef olmadığını? Cennette neler olacak senin haberin var mı?

dünyevi ögelerin dışında insan aklının alabileceği neler var? amacım seni zor duruma düşürmek değil, samimi olarak soruyorum.
Sitelerde Paylaş

dünyevi ögelerin dışında insan aklının alabileceği neler var? amacım seni zor duruma düşürmek değil, samimi olarak soruyorum.

20 yıl önce interneti insanın aklı alır mıydı?

200 yıl önce uçağa binileceğini insanın aklı alır mıydı?

Beni zor duruma düşüremezsin equus, ben bu işlerde kaşarlaştım artık.

Sitelerde Paylaş

20 yıl önce interneti insanın aklı alır mıydı?

200 yıl önce uçağa binileceğini insanın aklı alır mıydı?

Beni zor duruma düşüremezsin equus, ben bu işlerde kaşarlaştım artık.

bu dediğin şeylerin hepsi maddeden ibaret ama.. hepsi madde ile açıklanabiliyor.. ama cennet fizik ötesi.. fizik ötesi özelikleri olabilen bir yer..
Sitelerde Paylaş

Ben hala koleligin niye kaldirilmadigina dair bir aciklama bekliyorum...

Farzedelim sen x ülkesinin imparatorusun.

Ben de müslümanların halifesiyim.

Seninle savaştık ve sen kaybedeceğini anlayınca geri çekildin,

Ben senin 2000 askerini esir olarak aldım.

Sonra da onları al esirlerini dedim geri verdim.

Sen bir ay sonra bir daha saldırdın ve bu sefer kazandın. İslam'da bitti.

Sitelerde Paylaş

Farzedelim sen x ülkesinin imparatorusun.

Ben de müslümanların halifesiyim.

Seninle savaştık ve sen kaybedeceğini anlayınca geri çekildin,

Ben senin 2000 askerini esir olarak aldım.

Sonra da onları al esirlerini dedim geri verdim.

Sen bir ay sonra bir daha saldırdın ve bu sefer kazandın. İslam'da bitti.

Size zaten zafer mujdelenmis. Yani hicbir sekilde islam bitmeyecek denmis. Kitabin her daim ortada olacagi soylenmis. Bunu tanri dedigine gore, sizinde buna inanmaniz lazim. Sonucta koleligi kaldirmamak hala gecersiz sebep.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

niye aç kalsın, diğerleri ne yapıyorlarsa, köle de onu yapabilir, iş verilebilir, o süreç içerisinde de ganimetin beşte birisi, köleler için ayrılır böylece sıkıntı olmaz. birde özgür bırakın diye emreden ayet hangisi, ben yok diyebiliyorum o yüzden ısrarla soruyorum.. köle olmak o dönemde de avantajlı filan değildir, öyle olsaydı efendiler kendilerini köle, yapıp kölelerini efendi yapmazlar mıydı?

İyide herşeyi güllük gülistanlık sanıyorsun.Hekez aynı anda azat edildiğinde, bir ekonomik kriz gelişir.Bir günde iş arayan sayısı belirsiz köle.Bu duruma hiçbir alt yapı yok.İşte o alt yapı süreci oluşturulmuş.

Mantığın çok dökülüyor kusura bakma.sıkıştırmak için saçmalaşıyorsun.Efendi neden kölle olsun.sana kendimden örnek verdim.Maaşımla yarı aç yarı tok yaşıyorum.Tüm ihtiyaçlarımın karşılandığı ama özgürlüğümün olmadığı bir sistem bana çekici geliyor,yaşadığım şartlardan dolayı.

O dönemdede, özgür kalsan iş bulman lazım, maaşla geçinebilecekmisin, evlenebilecekmisin vs.

Nûr 33

(Medenî 102) Evlenme imkanını bulamayanlar ise; Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve cariyelerden) mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir hayır (kabiliyet ve güvenilirlik). görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki zorlanmalarından sonra Allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Size zaten zafer mujdelenmis. Yani hicbir sekilde islam bitmeyecek denmis. Kitabin her daim ortada olacagi soylenmis. Bunu tanri dedigine gore, sizinde buna inanmaniz lazim. Sonucta koleligi kaldirmamak hala gecersiz sebep.

Allah İslamın bitmeyeceğini söylerken emirlerimi tutarsanız diye de şart koşmuştur.

Biz de Allahın emirlerini yerine getiriyoruz. Kölelik düşmana karşı bir gözdağıdır. İslam'a savaş açmaya cesaret eden çıkmasın diyedir.

Osmanlı, Amerikan gemilerinden Akdenizde dolaşmaları karşılığında haraç almıştır. Osmanlı Amerikadan güçlüydü.

Sitelerde Paylaş

Allah İslamın bitmeyeceğini söylerken emirlerimi tutarsanız diye de şart koşmuştur.

Biz de Allahın emirlerini yerine getiriyoruz. Kölelik düşmana karşı bir gözdağıdır. İslam'a savaş açmaya cesaret eden çıkmasın diyedir.

Osmanlı, Amerikan gemilerinden Akdenizde dolaşmaları karşılığında haraç almıştır. Osmanlı Amerikadan güçlüydü.

Islamla savas acmaya cesaret etmesinler diye kolelik kalkmadiysa, musluman olan koleler ne is? Onlara niye kolelik var, sonucta kole muslumansa islama savas acamaz.

Isiniz gucunuz korsanlik yapip, milleti haraca baglamak. :) Cok buyuk ismis gibi bide buyuk yazmis.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senaryoyu biraz değiştireyim.

savaş oldu müslümanlar 200 esir aldı.

Allah isterseniz fidye ile isterseniz fidyesiz bırakın dedi.

Müslümanlar düşündüler, mali desteğe ihtiyacımız var, fidyeli serbest bırakalım.

esirler ganimet olarak askerlere paylaştırldı.Askerler onların fidyelerinden masraflarını karşılacaklar.

esirleri evlerinde misafir ederler.Yediğinden yedirir,giydiğinden giydirirler.ama ağır iş olmamak kaydıyla çalıştırırlar.

Kötü muamele yapamazlar,kötü söz söyleyemezler.Esirim kölem diyemezler.

sonra bu esirler özgür olunca ne yaparlar.Tekrar müslümanlara savaş mı açarlar, yoksa durup şöyle bir düşünürler mi.

Sitelerde Paylaş

Islamla savas acmaya cesaret etmesinler diye kolelik kalkmadiysa, musluman olan koleler ne is? Onlara niye kolelik var, sonucta kole muslumansa islama savas acamaz.

Zaten köle müslüman olmuşsa bir süre sonra azad edilir. Cariyelerden biriyle evlendirilir.

Nur 32- Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

33- Evlenemiyenler (malî imkânı buna elvermiyenler) Allah kendilerini fazl-u kereminden zengin kılıncaya kadar iffetli kalmaya çalışsınlar. Sahip olduğunuz köle ve cariyelerinizden belli bir para ödemek suretiyle azâd edilmesi hakkında yazılı bir anlaşma yapmak isteyenlerle —onlarda iyi bir durum biliyorsanız— yazılı anlaşma yapın. Allah'ın size verdiği maldan onlara verin.

Sitelerde Paylaş

İyide herşeyi güllük gülistanlık sanıyorsun.Hekez aynı anda azat edildiğinde, bir ekonomik kriz gelişir.Bir günde iş arayan sayısı belirsiz köle.Bu duruma hiçbir alt yapı yok.İşte o alt yapı süreci oluşturulmuş.

Mantığın çok dökülüyor kusura bakma.sıkıştırmak için saçmalaşıyorsun.Efendi neden kölle olsun.sana kendimden örnek verdim.Maaşımla yarı aç yarı tok yaşıyorum.Tüm ihtiyaçlarımın karşılandığı ama özgürlüğümün olmadığı bir sistem bana çekici geliyor,yaşadığım şartlardan dolayı.

O dönemdede, özgür kalsan iş bulman lazım, maaşla geçinebilecekmisin, evlenebilecekmisin vs.

Nûr 33

(Medenî 102) Evlenme imkanını bulamayanlar ise; Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve cariyelerden) mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir hayır (kabiliyet ve güvenilirlik). görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki zorlanmalarından sonra Allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

ya neden dökülsün, ganimetler zaten onlardan alınmıyor mu? sen diyorsun ki köle biraz birikim yapsın alt yapı oluştursun, sonra özgür olsun diyosun, aslın bu nasıl mantık, kölenin birikim yapacak neyi var ki, sanki efendisinden maaş alıyor dimi? gereli süreçte, gerekli alt yapıyı oluşturmak için ganmetten pay ayrılması bu mu kötü mantık? niye ganimetten köleler için pay ayrılmıyor, ganimetin yarısı köle ve cariyelerin gereksinimleri için kullanılırsa, geçinmek içinn birierine köle olmya gerek kalmaya bilir. var mı böylebir uygulama yoktur? çünkki nereye gidiyor ganimetler efendilere. verdiğin ayete gelirsek, orada hiç de emir yoktur, köleler isterse, sizde hayır görüyorsanız diyor, yani efendisi ben hayır görmüyorum derse itiraz edebilir mi? hani nerede cehennem azabı burada niye yok, ? neden kölelerinizle anlaşma yapmak isteyenlerin teklifini red edene bir azap yok. ayrıca köle özgürleşmek için neden anlaşma yapmak zorunda kalıyor, neden bedel ödemesi gerekli, zaten bu insanın maddi varlığı ganimet olarak alınmış ve ne hale gelmiş, hala ondan para isteniyor? efendi nin diline bırakılmış kölenin geleceği, efendi ben bir hayır görmüyorum derse, bu soruları es geçmeden madde madde cevaplarsan sevinirim.
Sitelerde Paylaş

senaryoyu biraz değiştireyim.

savaş oldu müslümanlar 200 esir aldı.

Allah isterseniz fidye ile isterseniz fidyesiz bırakın dedi.

Müslümanlar düşündüler, mali desteğe ihtiyacımız var, fidyeli serbest bırakalım.

esirler ganimet olarak askerlere paylaştırldı.Askerler onların fidyelerinden masraflarını karşılacaklar.

esirleri evlerinde misafir ederler.Yediğinden yedirir,giydiğinden giydirirler.ama ağır iş olmamak kaydıyla çalıştırırlar.

Kötü muamele yapamazlar,kötü söz söyleyemezler.Esirim kölem diyemezler.

sonra bu esirler özgür olunca ne yaparlar.Tekrar müslümanlara savaş mı açarlar, yoksa durup şöyle bir düşünürler mi.

Abdullah İbni Ömer ashâb-ı kirâmın ileri gelen zenginlerindendi. Servetinin fazla birikmesine meydan vermez, eline geçeni yoksullara dağıtırdı. Sahip olduğu şeyler içinde en çok beğendiklerini, Allah yolunda kurban edilmek veya sadaka olarak verilmek üzere ayırırdı. Bir defasında câriyelerinden birine aşırı sevgi duymaya başlamış, onu hemen âzâd ederek diğer âzadlılarından biriyle evlendirmişti.

İyi halini gördüğü ve bilhassa namaz kıldığını öğrendiği bütün kölelerini âzâd etmeye başlamıştı. Dostlarından biri onu uyarma gereğini duydu. Kölelerinden bir kısmının sırf âzâd edilmek için câmiye gittiğini söyleyince ona:

Bizi Allah ile aldatmak isteyenlere aldanmaya razıyız, karşılığını verdi. Çeşitli sebeplerle 1000’den fazla köle âzâd etti.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...