Jump to content

Eyvahcubbeliye İslam ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz...

Recommended Posts

Bir sürü gereksiz cümle kurmuşsun. Faydasız, zaman kaybı, yazık.

Gökte görünen yıldızlar da nokta gibi görünür bazen de hiç görünmez. Ancak her biri koca bir galaksidir onların ama sen bilmezsin. Bilmediğin, bilemediğin ya da bilmek istemediğin için sana nokta gibi görünür. Sonra da aaa yıldız kaydı dersin ve bir dilek tutarsın.

"Allahım babam bana bir bisiklet alsın amin."

Anlamadığınız şeyleri dilemektir sizin işiniz ya da en fazla gökte asılı yıldız dersiniz. Halbuki hiçbir şey gökte değil .Hepsi ait olduğu evren boşluğunda salınıyor. Bunlar da gereksiz değil mi? Nokta o nokta galaksi değil boşver sen cübbeli. Sen islami sorulara yanıt ver. Cehenneme odun olacaz işte sen boşver bizi :)

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,9k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Gökte görünen yıldızlar da nokta gibi görünür bazen de hiç görünmez. Ancak her biri koca bir galaksidir onların ama sen bilmezsin. Bilmediğin, bilemediğin ya da bilmek istemediğin için sana nokta gibi görünür. Sonra da aaa yıldız kaydı dersin ve bir dilek tutarsın.

"Allahım babam bana bir bisiklet alsın amin."

Anlamadığınız şeyleri dilemektir sizin işiniz ya da en fazla gökte asılı yıldız dersiniz. Halbuki hiçbir şey gökte değil .Hepsi ait olduğu evren boşluğunda salınıyor. Bunlar da gereksiz değil mi? Nokta o nokta galaksi değil boşver sen cübbeli. Sen islami sorulara yanıt ver. Cehenneme odun olacaz işte sen boşver bizi :)

Yıldızların büyüklüğüne takılma, 300 milyar yıldızı da evren boşluğunda salına salına dolaştığını da sanma.

Sadece şunu kendine sor:

"Neden hiçbirşey yerine birşeyler var?"

Sitelerde Paylaş

İlahî irade mutlaktır, her şeyi kuşatıcıdır. Onun iradesinin haricinde hiçbir şey yoktur. İnsanın yapıp ettikleri de dâhil kainatta olan biten her şey yüce Allah'ın iradesi dâhilindedir. Yüce Allah dilemedikçe hiçbirimiz hiçbir şey yapamayız. Bunun diğer bir ifadesi, iyilik olsun kötülük olsun yaptığımız her ne şey ise o Allah'ın iradesinden geçmiş demektir.

İrade ile rıza ayrı ayrı şeylerdir. Allah'ın bir şeyi irade etmesi o şeyden razı olması demek değildir. Allah Teâlâ kâinatta olan biten her şeyi bilen ve tedbir edendir. Meseleye bu yönden bakacak olursak Allah'ın iradesi demek, meydana gelmek için izin bekleyen şeye Allah'ın meydana gelme izni vermesi demektir ve tamamen varoluşla alakalıdır.

Yanlış bilinen bir olay: "Allah'ın iradesi karşısında insan tıpkı rüzgâr karşısındaki yaprağa benzer. Yaprak nasıl rüzgâr karşısında edilgen durumdaysa insan da Allah'ın iradesi karşısında tamamen edilgendir, kendinden bir irade ve tercih hakkına sahip değildir. "

Doğrusu şudur: İnsan bir iş yapmak ister, bu isteğe Allah müdahale etmez. Etmez ama bu istek insanın içine nerden gelir? Eğer insanın yapmak istediği şey Allah'ın yap dediği şeylerden ise bu meleklerin fısıldamasındandır. Eğer Allah'ın yasaklarından olan birşey ise bu da şeytanın vesvesesindendir. İnsanın içinde hem kötülüğe çağıran şeytanlar hem de iyiliğe çağıran melekler vardır. Bunlar içimizde sürekli iktidar mücadelesi vermektedir. Bazı insanlar için melek gibi adam benzetmesi yapılır, işte bu o insanın iç dünyasında meleklerin galip geldiğini gösterir. Bazen de şeytana pabucunu ters giydirir deriz birisi için. İşte o adam da sürekli kötülük yapan biridir.

Peki burada sorulacak soru, şeytan veya melek senin birşey yapmanı zorlayabilir mi?

El cevap: Asla. Ne şeytanın ne de meleğin sana bir işi zorla yaptırma gücü yoktur. Onlar sadece seni gaza getirmekle görevlidir.

tarihinde eyvahcubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insan kendisini günaha sürükleyecek şartlardan uzak durmalıdır. Mesela öfke hali günah işlemek için elverişli şartların oluştuğu haldir. Duygular yoğunlaşır, basiret kararır... Allah Resulü kendimizi bu şartların kucağına bırakmamamızı, mesela kalkıp abdest almamızı, vaziyetimizi değiştirmemizi emreder. Biz kendimizi olumsuz şartların kucağına bıraktıysak bundan da sorumluyuz. Yine ayette geçtiği gibi Allah'ın ayetlerinin inkâr ve istihza konusu kılındığı meclislerde oturmamız yasaklanır. Çünkü bu, imanı tehdit eden şartların oluşmasına ve bizi kuşatmasına yol açar. Bir insan bu uyarıyı dikkate almayıp orada oturmaya devam eder de içinde küfre karşı bir meyil oluşursa bundan sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Diğer bir örnek, Allah zina yapmayın demiyor, zinaya yaklaşmayın diyor. Müslüman zina yapmaması için zinaya götüren sebepleri de ortadan kaldırmakla yükümlüdür. Mesela gözlerimizi haramlara bakmaktan korumalıyız. Müstehcen sitelerden, dergilerden, gazetelerden uzak durmalıyız.

Sitelerde Paylaş

1-Hocam hiç tanrının olamayacağı fikrini düşündün mü ?

2-Peki bu siteye girdiğinde dine karşı bakış açın değişmedi mi ?

3-Bir de modern çağdaş Türkiye kavramından ne anladıınızı merak ediyorum .. Teşiekür ederim şimdiden..

1- Düşünmedim. Benim için Allah'ın varlığı ayan beyan ortada çünkü.

2- İmanımın ateşi çok darbe aldı. Allah'ın inayeti olmasa ateist olurdum. Kesinlikle bu foruma girilmemeli.

3- İslam yaşanıyorsa o vakit çağdaşlık vardır, modernlik vardır. Az yaşanıyorsa az vardır. Hiç yaşanmıyorsa hiç yoktur.

Sitelerde Paylaş

Eyvahcubbeliye İslam ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz ama sıkıştığı zaman alacağınız cevap her zaman şu olacaktır.

Senin nasıl davrandığın bu soruya bir cevap teşkil etmez dedik ya, bu mantıkla sen de hiçbir sapık inancı eleştiremezsin..

Ben bir mantikla sapiklari elestirmiyorum, Allah yap dedi diye yapiyorum.

Kimseyi ikna edemiyorum diye de uzulmuyorum cunku hidayetin Allahtan oldugunu biliyorum.

Ben bir robot gibi islam ne emrediyorsa yapiyorum, neyi yapma diyorsa onu yapmiyorum.

Emirleri sorgulamiyorum. Seyhim ne derse yapiyorum.

Sitelerde Paylaş

Eyvahcubbeliye İslam ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz ama sıkıştığı zaman alacağınız cevap her zaman şu olacaktır.

Nerde sıkışmışım kardeşim. Sıkışırsak tuvalete gideriz. Ben ne dediğimin, ne yaptığımın farkındayım evelAllah.

Sitelerde Paylaş

Yıldızların büyüklüğüne takılma, 300 milyar yıldızı da evren boşluğunda salına salına dolaştığını da sanma.

Sadece şunu kendine sor:

"Neden hiçbirşey yerine birşeyler var?"

Bana verdiğin cevapların tümünde bir geçiştirme ve kelimeleri yuvarlama çabası var. Çünkü akıl ve mantık kanalından konuşunca cevap verecek argümanlarınız devre dışı kalıyor. Sorduğun sorunun ne kadar boş olduğunu söylemek gerek.

Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var diye sorunca zaten herkesin aklına islam geliyor ve müslüman oluyorlar.Tövbe. İslamın tanrısı çarpsın sizi. Mantık fukaralığı bu başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

Bana verdiğin cevapların tümünde bir geçiştirme ve kelimeleri yuvarlama çabası var. Çünkü akıl ve mantık kanalından konuşunca cevap verecek argümanlarınız devre dışı kalıyor. Sorduğun sorunun ne kadar boş olduğunu söylemek gerek.

Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var diye sorunca zaten herkesin aklına islam geliyor ve müslüman oluyorlar.Tövbe. İslamın tanrısı çarpsın sizi. Mantık fukaralığı bu başka bir şey değil.

Aynı yuvarlamayı asıl sen yapıyorsun. Mantık nedir? Mantığına birşey neden ters geliyor? İnkara sürükleyen sebepler nedir? Çift yarık deneyini bana mantığınla izah edebilir misin?

Sorular yukarda. Varsa bilgin cevapla. Yoksa öğren.

Sitelerde Paylaş

Nerde sıkışmışım kardeşim. Sıkışırsak tuvalete gideriz. Ben ne dediğimin, ne yaptığımın farkındayım evelAllah.

Alıntıladığım iletilerde bu açık değil mi, git konuyu bir daha oku istersen..

Orada söylediğin şeyi bir başka inançlı söylese, oda haklı oluyor ve sen buradaki mantıksızlığı ''ben mantığımla değil, sorgulamadığım emirlerle konuşuyorum'' diyerek sıvamaya çalışıyorsun..

Eğer mantığımızla tartışmayacaksak nasıl bir ortak doğruya varabiliriz, kafan güzel mi senin(:

Sitelerde Paylaş

Alıntıladığım iletilerde bu açık değil mi, git konuyu bir daha oku istersen..

Orada söylediğin şeyi bir başka inançlı söylese, oda haklı oluyor ve sen buradaki mantıksızlığı ''ben mantığımla değil, sorgulamadığım emirlerle konuşuyorum'' diyerek sıvamaya çalışıyorsun..

Eğer mantığımızla tartışmayacaksak nasıl bir ortak doğruya varabiliriz, kafan güzel mi senin(:

İnsan bir inanca sahip oldu mu bunu kolay kolay değiştirmez. İnanç takım tutmaktan beterdir. Ama bu her inançlının doğru yolda olduğunu göstermez. Anlama özürlü müsün?

Sitelerde Paylaş

İnsan bir inanca sahip oldu mu bunu kolay kolay değiştirmez. İnanç takım tutmaktan beterdir. Ama bu her inançlının doğru yolda olduğunu göstermez. Anlama özürlü müsün?

Senin yürüttüğün mantıkla her inançlı doğru yolda olmuş oluyor işte, bunu anlayamayacak kadar gerizekalı mısın?

Ben mantığımla değil, sorgulamadığım dini emirlerle hareket ediyorum deyip savunma mı yapılır?

Sitelerde Paylaş

Senin yürüttüğün mantıkla her inançlı doğru yolda olmuş oluyor işte, bunu anlayamayacak kadar gerizekalı mısın?

Ben mantığımla değil, sorgulamadığım dini emirlerle hareket ediyorum deyip savunma mı yapılır?

Mantığımla dinin kapısına kadar gelirsin. İçeri gireceksen mantığını bırakacaksın. Emirleri uygulayacaksın. Vardır bi hikmeti diyecek, kurcalamayacaksın. İslam teslim.

Sitelerde Paylaş

Mantığımla dinin kapısına kadar gelirsin. İçeri gireceksen mantığını bırakacaksın. Emirleri uygulayacaksın. Vardır bi hikmeti diyecek, kurcalamayacaksın. İslam teslim.

bu şekilde hristiyanlık yada budizme girsem de olur mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...