Jump to content

Evrenin Gerçekleri

Recommended Posts

ZEki yaşam için omurga ve omurilik şarttır. Daha bunu bilmeyen adam bana cahil diyor, gel de bir yerlerine gülme.

Ben sana omurganın neden var olduğunu yazıyorum sen hala aynı teranedesin. Zeki bir yaşam biçimi için omurga şart değildir. Omurganın görevi duyu ve hareketi vucutta taşımak ve almaktır. Zeki bir yaşam için merkezi sinir sistemine benzer bir yapı olmalıdır. İletinin taşınması için sinire bile ihtiyaç olmayabilir. Kas dokusu bile ileti taşıyabilir. Ama sen bunu bilmezsin tabii. Sinir yoluyla taşınması biraz daha hız kazandırır ama başka bir canlı başka bir hücresel çözüm bulabilir bu soruna. İlla akson ve dentritler gerekmez. İlla miyelin kılıflar gerekmez. Omurga ya da iskelet sistemi bile gerekmez. Pekala kas sistemi şekil değiştirip destek organa kemik kadar sertleşmeden, sadece kasılarak dönüşebilir.

Kemikleri selülözden bir canlı olabilir. Hareketlerini hücresel su basıncını değiştirerek yapabilir. Bitkilerin yaptığı gibi. Böcek avlayan bitkiler böceklerden daha hızlı hareket ederler.

Çeşitliliğin sonu yoktur. Bu sonsuz çeşitlilikte insanı aramak aptallıkların en büyüğüdür. gülerler adama

Sitelerde Paylaş
  • İleti 106
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nasıl bir kafa yapısı var buradaki insanlarda ya.

Aynı madde bütünlüğü oluşamaz evrende.

Aynı bileşenlerden bir gezegen oluşsa bile aynı bileşenlerden bir mars, bir jupiter, bir satürn oluşamaz.

Aynı ebatta ve aynı etkilerde güneş oluşamaz.

Milimetrik değişimler bile çok farklı materyallerden çok farklı canlılar oluştururdu bu gezegende.

Tanrıcılık oynamayın.

Sitelerde Paylaş

Basit yaşamsal tepkiler ve reflekslerdir. Ahtapotlar'da bu basit ve ilkel tepkilere, reflekslere sahiplerdir.

Ahtapotlar hakkında hiçbir bok bilmediğin ortada. Ahtapotlar öğrenebilir diyorum sen basit ilkel tepkilerden bahsediyorsun. Öğrenmek bir refleks değildir ki. Gerçi sen reflekslere içgüdü diyorsun. Refleks başkadır içgüdü başkadır. Refleks ani tepkilerdir. İçgüdü ise davranış kalıplarıdır. Göç etme içdüsü gibi. Üreme içgüdüsü gibi.

Ahtapotların öğrenebildiğine dair deneyler var. Aç google ı oku. Bunun için omurgaya veya omuriliğe ihtiyaçları yok.

Sitelerde Paylaş

Hiçlik;

Bizim evren diye kasdettiğim içinde bigbang neticesinde oluşmuş fizik yasalarına tabi olan evreni kasdediyorum. Biliyorsun ki paralel evrenlerden, katlı evrenlerden bahsediliyor. O evrenlerde hangi fiziksel kanunlar ve işleyişler var bilmiyoruz.

Bunların hepsi palavra. Farklı madde türlerine sahip evrenler yok. Işık hızıyla trilyon yıl uzağa gitsen bile tek bulacağın devasa toz ve gaz bulutları, plazma zerreleri, ışınlar vs. olacak. Kısacası uzay'da merak etmeyi gerektirecek bir halt yok. Çoğu gezegen zaten gaz devidir. Yoğunluğu sudan bile küçüktür, çekirdeği sıvıdır. Mars gibi sert zemine sahip üstünden kumlardan, kayalardan başka bir halt olmayan gezegenler 2. sırada gelir. Bazı gezegenler'de ise su, atmosfer ve bizim gibi sıradan biyolojik canlılar vardır.

Bold yaptığım kısımdaki idda biçimin sanki biraz basit olmuş. Yani hiç bir bilimsel dayanak ve açıklama yapmadan sadece açmış olduğun konuyu gözü kapalı olarak savunmak adına verilmiş bir cevap. Hani bu alanda kalem oynatmış birisi olsan belki dikkate alınabilir bu cümlen. Kuantum fiziği, sicim teorisi, karadelikler bunları araştırıp bilimsel anlamda hayal gücünü biraz geniş tutmanı tavsiye edebilirim.

Kaldı ki parale evrenler kavramı bugün bilimsel terimlerle tartışılabiliyor. Ama kesin var ya da yok diyemeyiz. Bugün bigbang konusu bile tartışmalı bir konudur.

Benim sana paralel evrenleri örnek olarak sunmamdaki sebep biraz olsun ufkunu geniş tutman farklı fiziksel kanunlar varsa olabilme ihtimalini göz önünde bulundurman içindir.

Bunun haricinde diğer yazdığın kısımlar ise yaşadığımız evren için çok halk tabiri bilinen bilgilerin ifade biçimi olmuş. Örneğin karadeliklerde zaman ve ışık yoktur. Karadelik merkezinde gerçekleşen olayları günümüz fiziği ile açıklayamıyoruz fakat karadeliklerin varlığı bilimsel çevreler tarafından kabul edilen bir gerçektir. Sen hala plazma, gaz bulutu ve ışınımlardan bahsediyorsun.

Örneğin diferansiyel denklemlerle fiziksel kanunları çözmeye çalışıyoruz. Fakat biz öyle çözüm üretip dif denklemleri kurduğumuz için fiziksel kanunlar işlemiyor. Tamamen bu bizim formülasyon biçimimiz. Farklı notasyonlarla farklı sayısal ifadelerle (ki bu sayılarda olmayabilir) aynı neticelere ulaşılabilir (burada neticede bizim şu an bulduğumuz gibi olmayabilir) Ama olayın fiziksel sonucu için ortak çıkarım yapılabilir.

Yani oluşabilecek canlı biçimini hayal ederken kendi oluşmuş fiziksel ve evrensel kabullerimiz çerçevesinde düşünme. Eğer hayal gücünü biraz geniş tutabilirsen bambaşka canlı biçimlerinin kendi formulasyon ve notasyonları ile beli bir zeka sergileyebileceğini anlayabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Ben sana omurganın neden var olduğunu yazıyorum sen hala aynı teranedesin. Zeki bir yaşam biçimi için omurga şart değildir. Omurganın görevi duyu ve hareketi vucutta taşımak ve almaktır. Zeki bir yaşam için merkezi sinir sistemine benzer bir yapı olmalıdır. İletinin taşınması için sinire bile ihtiyaç olmayabilir. Kas dokusu bile ileti taşıyabilir. Ama sen bunu bilmezsin tabii. Sinir yoluyla taşınması biraz daha hız kazandırır ama başka bir canlı başka bir hücresel çözüm bulabilir bu soruna. İlla akson ve dentritler gerekmez. İlla miyelin kılıflar gerekmez. Omurga ya da iskelet sistemi bile gerekmez. Pekala kas sistemi şekil değiştirip destek organa kemik kadar sertleşmeden, sadece kasılarak dönüşebilir.

Kemikleri selülözden bir canlı olabilir. Hareketlerini hücresel su basıncını değiştirerek yapabilir. Bitkilerin yaptığı gibi. Böcek avlayan bitkiler böceklerden daha hızlı hareket ederler.

Çeşitliliğin sonu yoktur. Bu sonsuz çeşitlilikte insanı aramak aptallıkların en büyüğüdür. gülerler adama

Olur olur sen istersen elmastan canlı bile olur. Sinir sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun omurga yapısı yoksa zeki canlı oluşmaz. Çünkü sinir sisteminin merkezi ve çevresel olarak bölünümü burada yer almaktadır. Sinir sisteminin kavramsal zekaya değin yetkin ürünler üretmesine yol açacak gelişimi omurgalıların meydana gelmesi ile mümkün olmuştur. Zeki canlı olan insan boşuna omurgalı bir canlı değildir.

Sitelerde Paylaş

Sonsuz cesitlilikte sonsuz cesitte insanda vardir o zaman,tipleri baskadir...

Doğru mantık yürütüyorsun ama sonsuzu ben mecazi olarak kullandım. Evrende sonsuz sayıda yaşanabilir gezegen yok. Dolayısı ile gerçek anlamda sonsuz bir olasılık yok. Ama olasılıklar fazla, yaşama elverişli gezegen sayısı az ise evrenin hiçbir yerinde insan olamaz. Ancak olasılıklar az yaşayan gezegen sayısı çok ise bu olasılıklar içinde bir yerlerde tıpkı bizim gibi bir insan türü olacaktır.

Ama ben olasılık miktarının yaşayan gezegen sayısından daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bold yaptığım kısımdaki idda biçimin sanki biraz basit olmuş. Yani hiç bir bilimsel dayanak ve açıklama yapmadan sadece açmış olduğun konuyu gözü kapalı olarak savunmak adına verilmiş bir cevap. Hani bu alanda kalem oynatmış birisi olsan belki dikkate alınabilir bu cümlen. Kuantum fiziği, sicim teorisi, karadelikler bunları araştırıp bilimsel anlamda hayal gücünü biraz geniş tutmanı tavsiye edebilirim.

Kaldı ki parale evrenler kavramı bugün bilimsel terimlerle tartışılabiliyor. Ama kesin var ya da yok diyemeyiz. Bugün bigbang konusu bile tartışmalı bir konudur.

Benim sana paralel evrenleri örnek olarak sunmamdaki sebep biraz olsun ufkunu geniş tutman farklı fiziksel kanunlar varsa olabilme ihtimalini göz önünde bulundurman içindir.

Bunun haricinde diğer yazdığın kısımlar ise yaşadığımız evren için çok halk tabiri bilinen bilgilerin ifade biçimi olmuş. Örneğin karadeliklerde zaman ve ışık yoktur. Karadelik merkezinde gerçekleşen olayları günümüz fiziği ile açıklayamıyoruz fakat karadeliklerin varlığı bilimsel çevreler tarafından kabul edilen bir gerçektir. Sen hala plazma, gaz bulutu ve ışınımlardan bahsediyorsun.

Örneğin diferansiyel denklemlerle fiziksel kanunları çözmeye çalışıyoruz. Fakat biz öyle çözüm üretip dif denklemleri kurduğumuz için fiziksel kanunlar işlemiyor. Tamamen bu bizim formülasyon biçimimiz. Farklı notasyonlarla farklı sayısal ifadelerle (ki bu sayılarda olmayabilir) aynı neticelere ulaşılabilir (burada neticede bizim şu an bulduğumuz gibi olmayabilir) Ama olayın fiziksel sonucu için ortak çıkarım yapılabilir.

Yani oluşabilecek canlı biçimini hayal ederken kendi oluşmuş fiziksel ve evrensel kabullerimiz çerçevesinde düşünme. Eğer hayal gücünü biraz geniş tutabilirsen bambaşka canlı biçimlerinin kendi formulasyon ve notasyonları ile beli bir zeka sergileyebileceğini anlayabilirsin.

Paralel evrenler vs. diye zırvalayan birine verilecek en güzel cevabı verdim. Bana ahyal gücümü biraz geniş tutmamı tavsiye etmişsin. İşte senin sorunun bu kendini hayal ve yalanlara çok kaptırmışsın. Ben de sana biraz gerçek evrene ve yaşama dönmeni tavsiye ediyorum. Karadelikler gözükmeyen sönmüş yıldız kütleleridir. Çekim etkisine giren maddenin atomik yapısı bozulur. Karadeliklerden daha önceden bahsetmedin, ben de palavra filan demedim boşuna şark kurnazlığı yapmaya ve bana ders vermeye çalışma evreni senden çok daha iyi biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Olur olur sen istersen elmastan canlı bile olur. Sinir sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun omurga yapısı yoksa zeki canlı oluşmaz. Çünkü sinir sisteminin merkezi ve çevresel olarak bölünümü burada yer almaktadır. Sinir sisteminin kavramsal zekaya değin yetkin ürünler üretmesine yol açacak gelişimi omurgalıların meydana gelmesi ile mümkün olmuştur. Zeki canlı olan insan boşuna omurgalı bir canlı değildir.

Sen ne laf anlamaz herifsin ya. Senin gibi ateist çok bu forumda. Uğraşmayacağım seninle. Sen o zeki omurgalılardan değilsin.

Sitelerde Paylaş

Sen ne laf anlamaz herifsin ya. Senin gibi ateist çok bu forumda. Uğraşmayacağım seninle. Sen o zeki omurgalılardan değilsin.

Sitelerde Paylaş

Git abilerine sor hacı, anibal filan. Zeki yaşam için omurga ve omurilik en büyük şarttır. Senin gibi bir herifle uğraşmam, uğraşılacak bir şeyin yok zaten.

Sitelerde Paylaş

Tıp öğrencisi sanırım. Sobottay'a fazla çalışmış, insan anatomisinden canlı anatomisi dersi veriyor aklı sıra.

Tıp öğrencisi filan değilim. Bunlar herkesin bilebileceği basit ve temel şeyler zaten. Bunun için tıp okumaya gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Soruyorum çünkü konu çok saçma.

Aynı materyallerden aynı dünya ve aynı canlıları evrenin başka yerinde var diye savunmak, Allah var demek ile aynı şey de ondan soruyorum.

Nasıl bir zeka seviyen ve düşünce sistemin varsa allah demekle aynı şeymiş. Cevap vermeye bile değmeyecek bir aptalsın sadece.

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir zeka seviyen ve düşünce sistemin varsa allah demekle aynı şeymiş. Cevap vermeye bile değmeyecek bir aptalsın sadece.

Kardeşim,

Evrenin hiçbir yerinde buradaki gezegenler (aralarındaki çekim kuvvetleriyle birlikte), güneş, moleküller, moleküllerden oluşan dizilimler, DNA, karşılaşılan şartlar, dünyanın manyetik alanı, dünyanın gaz konsantrasyonu aynen tekrarlamaz.

Tekrarlarsa kasıt olur.

Kasıt var dersen de Allah var dersin.

Sitelerde Paylaş

Hiçlik denen kişilik.

Bir aptal varsa o da sensin. Hiç kızma. Kaşınıyorsun sen.

Çok kızdım bak şimdi! Süper zeka charles bana aptal dedi. Evrenin bütünün de madde yapısının aynı olduğunu söylemekle, allahın var olduğunu söylemek aynı şeymiş. Bunu söyleyene ve destekleyene aptaldan çok daha okkalı küfürler edilir ama gereksiz.

Sitelerde Paylaş

Kardeşim,

Evrenin hiçbir yerinde buradaki gezegenler (aralarındaki çekim kuvvetleriyle birlikte), güneş, moleküller, moleküllerden oluşan dizilimler, DNA, karşılaşılan şartlar, dünyanın manyetik alanı, dünyanın gaz konsantrasyonu aynen tekrarlamaz.

Tekrarlarsa kasıt olur.

Kasıt var dersen de Allah var dersin.

Bunlar maddeden kaynaklanan şartlar. Ben ise evrenin tümünde aynı maddelerin bulunduğunu söylüyorum. Bazıları dünya gibi yaşama elverişli, bazıları değil. Bazıları gaz ve toz bulutu. Bazıları sadece kum ve kayadan ibaret. Bazı yıldızlar ölürken, bazı yıldızlar doğuyor. Bazılarında yaşam yok, bazılarında virüs ve bakteri düzeyinde var, bazılarında akıllı dediğimiz canlılar var. . Kusura bakma ama bu yazdıklarımdan allahın olduğunu sonucunu çıkaran biri sadece zeka özürlüdür.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...