Jump to content

KURAN DEĞİŞTİRİLİMİŞ SONRADAN İLAVELER YAPILMIŞTIR

Recommended Posts

Okudum cübbeli. Hareke demiyor harf diyor. Harf ve anlam değişikiliği diyor. Adam ingilizce olarak açık açık yazmış. Tabii sen ingilizce bilmediğin için yazılanı anlamıyorsun.

Verdiğim linki tıkla ve biraz aşağıya gel.

arapça harfler aynı, sadece üzerindeki harekeleri farklı. Lütfen dikkatli incele. Sen ard niyetli biri değilsin, doğrusu neyse onu söylersin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 172
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

[img=http://answering-islam.org/Green/seven/hafs_2.132.gif]

Ibrahim enjoin (wawassaa) on his sons ... 2:132	

[img=http://answering-islam.org/Green/seven/warsh_2.131.gif]		

Ibrahim left (wa’awsaa) to his sons 2:131	

The Warsh version has an extra alif in the word but

in both cases the word means almost the same thing. This seems to be a

difference in dialect.

Burada elif farkı var mı yok mu cübbeli

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tefsirciler bir harfin esreli veya ötüreli okunmasına göre ayetin anlamını tartışıp dururlar. Anlam çok farkediyor olmalı ki sayfalar dolusu yazarlar. Bir nokta bir virgül bile cümlenin anlamını değiştirir.

Tamam bunu kabul ediyorum. Ama ben diyorum ki harflerde değişiklik yoktur. Harekelemede ve noktalamada farklılık vardır.

Sitelerde Paylaş

[img=http://answering-islam.org/Green/seven/hafs_2.132.gif]

Ibrahim enjoin (wawassaa) on his sons ... 2:132	

[img=http://answering-islam.org/Green/seven/warsh_2.131.gif]		

Ibrahim left (wa’awsaa) to his sons 2:131	

The Warsh version has an extra alif in the word but

in both cases the word means almost the same thing. This seems to be a

difference in dialect.

Burada elif farkı var mı yok mu cübbeli

verdiğin linki tıklayınca Error 404: File not found yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Bak dostum bu akşam Kur'anı dinlersen şu kanaata varabilirsin......

Dinlediğinde göreceksin ki;

Birincisi; bu hiçbir kitaba benzemiyor.

İkincisi; Hiçbir kitaba benzemiyorsa,

ya hepsinin üstünde

ya da hepsinin altında

ortada ihtimal yok, yoksa benzeri olmalıydı...

Hepsinin altında olduğunu şeytan bile söyleyemiyor....

Hepsinin üstünde olduğuna test edip öğrenme imkanı sana, sadece dinleyip düşüneceksin...Bu kitap Allah kelamıysa mutlaka sana bunu hissettirir, istersen tabii ki...

Yok benim dediğim doğrudur dersen... Sana uğurlar olsun derim..

Bir tecrübe bin nasihata bedeldir...

Sitelerde Paylaş

Modüratörler benim özelliklerime birşeyler yapmış resim ekleyemiyorum.

Gösterecem gösteremiyorum. O linki tıkla. Aşağıda arapça kelimeler yanyana konduğu bir tablo var. orayı bul. ben inlecedim. sağdaki ve soldaki kelimeler arasında harf farklılıkları var.

Senin bu huyunu beğeniyorum, gerçek neyse o çıksın derdindesin.

Sitelerde Paylaş

Sıkıldın mı? şeklinde bir cümledeki sesli harfleri noktalı yazarsan değiştirmiş olursun. Harf değişmedi demek boşuna. Sesli harfler arapçada hareke ile belirtilir.

Arabistandaki Kuranlara bir bakın, asla hareke yoktur. Nahiv ilmi bilmek işte bu yüzden çok önemli.

Ama eminim siz nahiv diye birşeyi bile ilk defa duyuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Tabloya iyi bakın. Solda iki "vav"ın arasında "elif" yok iken, sağda aralarında bir "elif" var.

2 sırada ise kelimenin başında bir "ve" var. Yani her bir versiyonda ayrı ayrı ekleme mevcut.

Tecvid derslerinde hepsi izah ediliyor. Öğrenmek isteyen göz atsın. İnsan bilmediği şeye düşman olur.

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=tr&q=cache:lYbC_oq-EoUJ:http://www.islamdergisi.com/tecvid-ilmi/tecvid-nedir/%2Btecvid+dersi+vav+hareke+g%C3%B6revi&gbv=2&gs_l=heirloom-hp.12...2031.16000.0.17328.35.32.1.1.1.1.594.5144.2-14j3j0j1.18.0...0.0...1c.lN3nQwQudS8&ct=clnk

Sitelerde Paylaş

. Ali KAYA

Arap alfabesinde nokta ve hareke yoktur. Ana dili Arapça olanlar kelime yapısından kelimeleri doğru okuyup, doğru olarak telaffuz ediyorlardı. Arap olmayana Araplar “Acem” derler. İslâmiyet yayıldıkça acemler Müslüman olmaya ve Kur’ân okumaya başladılar. Acemler okurken yanlış okuyarak yanlış anlamalara sebep oluyordu. Bunun üzerine noktalama ve hareke koymaya ihtiyaç duyuldu.

Hz. Osman’ın (ra) çoğalttığı nüshalarda nokta ve hareke bulunmuyordu. Hicrî 65 tarihinde Abdulmelik b. Mervan (v.86/705) zamanında Hz. Ali’nin (ra) talebesi ve Arap gramercisi/ nahivcisi, Arap gramerinin temellerini atan Ebu Esved ed-Düelî (v.68/688) halifenin emriyle Kur’ân-ı Kerime ilk olarak noktalama işaretlerini koymuştur. Daha sonra Hasen-i Basri (v.110/728) kıraat imamlarından Nasr b. Âsım (v.89/707) ve Yahyâ b. Ya’mer (v.129/746) tarafından geliştirilmiştir.

Basra valisi Ziyad resmi bir emirle Ebu Esved ed-Düelî’ye haber göndererek Kur’ân-ı Kerimin okunmasının kolaylaştırılmasını ve bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapılmasını istedi. Bunun üzerine Ebu Esved bu konuda bilginlerle de görüşerek Kur’ân-ı Kerimde bulunan Arap harflerini birbirinden ayırmak için işaretler koymak için çalışmalara başladı. “Be-te-se” harfleri, “Cim-Hâ-Hî” harfleri, “Sin-Şın-Sad-Dat-Tı ve Zı” “Kaf ve Fe” harfleri biribinin aynı olduğu için bunları Arap olmayanların ayırması ve doğru okuması için üzerlerine ve altlarına nokta koymaya karar verdi. Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

Sitelerde Paylaş

İslam bilginleri “Nahiv, Kıraat, Tefsir, Lügat ve Fıkıh bilmeyenlerin vakıf yerlerini, yani Kur’ân okurken duracakları yerleri hakkıyla bilmeleri mümkün değildir” görüşünde birleşmişler ve “Tecvit” üzere Kur’ân okumanın “Kur’ân-ı tertil üzere okuyunuz” (Müzemmil, 73:4) ayetine göre vacip olduğunu söylemişlerdir. Tertilin ise Hz. Ali’nin (ra) tarifi ile “Tecvidi’l-hurûf ve ma’rifeti’l-vukûf” yani “Harfleri mahrecinden çıkarmak ve durak yerlerini bilmek” şeklinde açıklamışlardır. Bu nedenle durak yerlerini bilmek gerçekten büyük önem kazanmaktadır.

Bu nedenle ilk olarak Muhammed b. Tayfur es-Secâvendî (v.560/1164) okunan ayetlerin manalarını göz önünde bulundurarak “mim, tı, cim, ze, sad, la” gibi işaretler koymuştur. Daha sonra bu işaretler geliştirilmiş, ancak hepsine birden ilk koyana izafeten “Secâvendî” adı verilmiştir.

Secavendî’nin koyduğu işaretler şöyledir:

“Mim” Vakf-ı Lâzımdır. Burada durmak vaciptir.

“Tı” Vakf-ı Mutlaktır. Burada durmak mutlaka gereklidir.

“Cim” Vakf-ı Caizdir. Burada durmak caizdir.

“Ze” Vakfı bir vecihle caizidir. Burada durmak bazılarına göre caizdir.

“Sad” Vakf-ı zaruret. Burada durmak zarurete binâen câizdir.

“Lâ” Vakf-ı lâ yecûzu. Burada durmak kesinlikle doğru değildir ve durulmaz demektir. Misal olarak “Feveylün lil musallîn” “Ellezîne hüm an salâtihim sâhûn.” Maûn Suresinin bu iki ayetinden birincisinde durduğunuz zaman “namaz kılanlara yazıklar olsun” denmiş olur ki bu Kur’ânın amacına tamamen aykırı bir manayı ifade eder. Burada “Lâ” işareti vardır ve durulmaz. İkinci ayetle beraber manası ise “Namaza önem vermeyerek kılmayanlara, namaz konusunda yanılanlara yazıklar olsun” anlamı çıkar ki doğru olan budur.

Peygamberimiz (sav) sahabelerine Kur’ân öğretirken durak yerlerini de öğretmekteydi. Sahabeler “peygamberimizin (sav) ayet sonlarında durarak okuduğunu” rivayet ederler. Ancak bu yukarıda örnek olarak verilen ayetlerde peygamberimizin (sav) durduğu manasını çıkarmak doğru değildir. Durak yerlerini bilmek tecvidin, yani Kur’ânı doğru okumanın şartlarından birisidir. (Suyutî, El-İtkan, 1:83)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...