Jump to content

KURAN DEĞİŞTİRİLİMİŞ SONRADAN İLAVELER YAPILMIŞTIR

Recommended Posts

Nahl 103. Andolsunki biz onların, "Kur'an'ı ona bir insan öğretiyor" dediklerini biliyoruz. İma ettikleri kimsenin dili yabancıdır. Bu Kur'an ise gayet açık bir Arapça'dır.

Binlerce yıl sonra gelecek kurana allah yapılan eleştirileri önceden yazmış.

Levhi mahfuzda bu da mı yazıyormuş?

Bu komedilerle nasıl düşünmeden yaşayabiliyorsunuz anlamıyorum?

Allah'ın ezeli ilim sahibi olduğunu anlayamazsan sana bu durum komik gelir.

Sana güncel bir örnekle seviyene göre açıklayayım.

Bilimadamları diyor ki:

İyi bir matematiksel hesapla yarın neler olacağını bilmek mümkündür.

Seviyene göre oldu mu yoksa olmadı mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 172
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben sana daha önce bu konuda bilimsel çalışma yapmak istiyorsan neler yapan gerektiğini yazmıştım. Ben çocukluğumda edip Yüksel'in kitabını okumuştum. Hatta ona bir mektup yazıp Kurandaki 2 ayeti nasıl çıkarırsın diye de sormuştum. Sen yazdığın programları diğer kitaplar üzerinde denedin mi?

Sen bence oturup adam akıllı araştırmamışsın bu konuları.

Bende Edip'in son kitabı var, dilersen sana özelden gönderebilirim. İngilizce ama.

Türkçesi de mevcut ama eski versiyon. Onuda gönderebilirim.

Bu arada ne programından bahsediyorsun anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Ooooo! Bazıları heecanlanmışlar. Ve malum müslüman palavralarına devam ediyorlar.

Bir kaç örnak de Sanaa Kuran tomarlarından verelim.

Sanaa Kuran Tomarları hakkında Elisabeth Puin şimdiye dek 4 makale yayınladı. Bu tomarların bir kaç sayfasını günümüz Kahire Kuranı (= Türküye'de kullanılan Kuran) ile karşılaştırıyor.

İlk makalesinde resimleri bir ara yayınlamıştım. Link şurada: http://www.turandurs...p?t=9070&page=2

Eniyisi o resimleri buraya da alalım:

sanakoran1.jpg

sanakoran2.jpg

sanakoran3.jpg

sanakoran4.jpg

sanakoran5.jpg

sanakoran6.jpg

Devam ediyor!

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunu oku veya özelden CharlesDarwin nikli arkadaşa sor. Bilmemek ayıp değil..

Çok eski bir yazıydı. Bunu sorarken kuantum denilen bir olgunun bizim hayatlarımızda etkisi var mı aslında onu öğrenmek istemiştim. Kuantum seviyesinde birşeylerin ne yönde gideceğini bilmenin imkanı yoktur. Einstein de" tanrı zar atmz" derken kuantumdan bahsetmiştir ve ona inanmadığını dile getirmek istemiştir.

Kuantum dünya eğer makro Dünya2ya etki ediyorsa gelecek bilinemez. Eğer etkimiyorsa gelecek bilinebilir. Ancak bunu yapabilecek kapasitede bir makina ya da zihin olamaz.

Bilinip bilinmemesi farazi bir sav. Amaç kuantum dünyasının makro dünyaya ne kadar etkisi var bunu sorgulamaktı.

Sitelerde Paylaş

Elisabet Puin'in ilk makalesinden devam...

sanakoran7.jpg

Palimsestin orijinal reesmi:

sanakoran10.jpg

Makalenin konusu bu silinmiş olan yazıyı şu anda elimizde bulunan Kuran ile karşılaştırmak. Makalede standart Kuran veya Kahire Kuran'ı olarak isimlenidiriliyor.

Resimlerdeki ilk satır şimdiki Kuran'ın yazısı (StT-Satırı = Standart Text)

Eğer resim 2 satırlı ise, 2. satır silinmiş yazıyı veriyor. Sayfa 479, 480, 481 vs. de olduğu gibi.

Eğer silinmiş yazıda önceleri oynama yapılmışsa (düzeltme, silme, kazıma gibi) resimler 3 satırlı olarak veriliyor.

1. satır (StT-Satırı ) yine şimdiki Kuran'ın yazısı

3. satır (a-satırı) silinmiş yazının orijinal halini veriyor

2. satır (b-satırı) silinmiş yazının üzerinde oynandıktan sonraki halini veriyor.

Meğer tek harfi dahi değişmemiş bir kitapta sadece kelime değiştiliği bulunmakla kalmıyor, fazladan cümleler de var gibi duruyor. Tabi bazı çıkarılmış kelime ve cümle de var gibi. Gibi diyorum, çünkü arapçam yok.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Elisabet Puin'in ikinci makalesinden bir kaç örnek:

vomkoranzumislam1.jpg

vomkoranzumislam2.jpg

vomkoranzumislam3.jpg

vomkoranzumislam4.jpg

vomkoranzumislam5.jpg

vomkoranzumislam6.jpg

Sanırım bu kadar örnek yeter.

"Tek harfi dahi değişmemiştir" demekle olmuyor bu işler.

Parmak saymasını öğrenen kişilerin (Edip ve çömezleri) parmak sayılarından keramet çıkarmaya çalışmaları ile de olmuyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Modüratörler benim özelliklerime birşeyler yapmış resim ekleyemiyorum.

Gösterecem gösteremiyorum. O linki tıkla. Aşağıda arapça kelimeler yanyana konduğu bir tablo var. orayı bul. ben inlecedim. sağdaki ve soldaki kelimeler arasında harf farklılıkları var.

Sevgili CharlesDarwin.

Sorun moderatörlerde değil. Sorun sitenin güvenliği için sadece belli dosyaları kabul etmesinde. Mesela "gif" uzantılı resimler forum tarafından kabul edilmiyor. Resimler için "jpg" veya "jpeg" formatları kabul ediliyor sadece. "Gif" formatındaki resimleri bilgisayarına indir, mesela paint ile "jpg" formatında kayıt et ve "jpg" formatı ile foruma yükle.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

. Ali KAYA

Arap alfabesinde nokta ve hareke yoktur. Ana dili Arapça olanlar kelime yapısından kelimeleri doğru okuyup, doğru olarak telaffuz ediyorlardı. Arap olmayana Araplar “Acem” derler. İslâmiyet yayıldıkça acemler Müslüman olmaya ve Kur’ân okumaya başladılar. Acemler okurken yanlış okuyarak yanlış anlamalara sebep oluyordu. Bunun üzerine noktalama ve hareke koymaya ihtiyaç duyuldu.

Hz. Osman’ın (ra) çoğalttığı nüshalarda nokta ve hareke bulunmuyordu. Hicrî 65 tarihinde Abdulmelik b. Mervan (v.86/705) zamanında Hz. Ali’nin (ra) talebesi ve Arap gramercisi/ nahivcisi, Arap gramerinin temellerini atan Ebu Esved ed-Düelî (v.68/688) halifenin emriyle Kur’ân-ı Kerime ilk olarak noktalama işaretlerini koymuştur. Daha sonra Hasen-i Basri (v.110/728) kıraat imamlarından Nasr b. Âsım (v.89/707) ve Yahyâ b. Ya’mer (v.129/746) tarafından geliştirilmiştir.

Basra valisi Ziyad resmi bir emirle Ebu Esved ed-Düelî’ye haber göndererek Kur’ân-ı Kerimin okunmasının kolaylaştırılmasını ve bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapılmasını istedi. Bunun üzerine Ebu Esved bu konuda bilginlerle de görüşerek Kur’ân-ı Kerimde bulunan Arap harflerini birbirinden ayırmak için işaretler koymak için çalışmalara başladı. “Be-te-se” harfleri, “Cim-Hâ-Hî” harfleri, “Sin-Şın-Sad-Dat-Tı ve Zı” “Kaf ve Fe” harfleri biribinin aynı olduğu için bunları Arap olmayanların ayırması ve doğru okuması için üzerlerine ve altlarına nokta koymaya karar verdi. Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

Arap gramerini bilmeyenler için inceltmek için “Ye” harfinin görevini yapacak şekilde harfin altına, yukarı çekmek için “elif” harfinin yanına harfin üzerine çizgi ve “vav” harfini andıran uzatmak ve kalın ses çıkarmak için de “ötre” koydu.

. Ali KAYA

Arap alfabesinde nokta ve hareke yoktur. Ana dili Arapça olanlar kelime yapısından kelimeleri doğru okuyup, doğru olarak telaffuz ediyorlardı.

Bu söylem tabiki yalan.

Araplar kendileri de doğru dürüst anlamıyorlar. Bu gün dahi arap dünyasında bir eczacının/doktorun yazdığı harekeli/harekesiz reçetenin diğer bir eczası taafından yanlış okunması dolayısıyla yanlış ilaç karışımı yapması anlatımları bol duyulan olaylar.

İslâmiyet yayıldıkça acemler Müslüman olmaya ve Kur’ân okumaya başladılar. Acemler okurken yanlış okuyarak yanlış anlamalara sebep oluyordu. Bunun üzerine noktalama ve hareke koymaya ihtiyaç duyuldu.

Yine yalan!

Seslendirme işaretlerinin yabancılarla ilgisi bulunmuyor. Arapçanın yazılım sisteminden kaynaklanıyor bu. Arapça harflaerinin sadece bir kaç tanesi tek bir ses veriyor. Diğerleri, 20'den fazla harf, birden fazla ses veriyor. Bu söylediğim harflerle ilgili. Harekelerden (seslendirme işaretlerinden) tamamen bağımsız.

Kuran değişmemiştir masalaının tarihi o kadar uzun değil. Ancak bir kaç yüzyıllık bir süredir bu masal piyasada bulunuyor. Daha önceki müslümanlar (mesela 1000'li yıllarda) için değişik yazılımda kuranların bulunması doğaldı. Hatta bazıları bu değişik yazılımları listelemişlerdi. Bu listelere göre değişik yazılımlarların sayısı 10 000'den (yazı ile: On binden) daha fazla. Bu listeler İslam literatüründe mevcut. Fakat günümüz müslümanları bunları görmezden gelirler.

Kuranın harfi dahi değişmedi masalı piyasaya çıktı ama, piyasada hala değişik yazılımda kuranlar bulunuyor. Herbirisinin de yandaşı olduğu için, herkes kkendi kuranının gerçek Kuran diye algılıyor. Bundan kaçış mümkün değil.

Denize düşenin yılana sarılması misali, yüzyıldan fazla bir süredir, değişik yazılımlı kuranları aynı şekilde okumak için çalışmalar yapılıyor. Bu yüzden yeni yeni seslendirme işaretleri ekleyip duruyorlar. Yazılışı değişik olsa da okunuşu aynı diyebilmek dertleri.

Mesela Türkiye'de de kullanılan Kuran literatürde Kahire Kuranı olarak biliniyor. Ezher Üniversitesinin 1920'li yıllarda gerçek Kuran budur diye piyasaya sürdüğü Kuran'dır bu. Neden gerçek Kuran'ın o olduğu hakkında ise hiç bir bilgi bulunmuyor. ne piyasaya sürdükleri Kuran'da ne de herhangi bir başka eserde. Bu Kuran'ın (Kahire Kuranının) yazı ekibi 1920'li yıllarda yine bazı yeni işaretler soktular Kuran'ın içerisine. Bu işaretler o güne kadar henüz piyasada bulunmuyorlardı. Ama yine de hala

Hz. Osman’ın (ra) çoğalttığı nüshalarda nokta ve hareke bulunmuyordu.

Tipik müslüman yalanları.

Osman diye birisi yaşamadığı için, herhangi bir şey çoğaltmış olamaz. Ayrıca Osman'ın yaşadığı zaman diye verilen zaman diliminde henüz Kuran Dünyaya gelmemişti.

Alıntının gerisini okumaya, eleştirmeye gerek yok. Yalanlar peşpeşe sıralanmışlar sadece.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

sizin tartıştığınız konunun aslı bu:

Ömer b. Hattâb şöyle demiştir:

"Hişâm b. Hakîm’in, Furkan sûresini, başka bir şekilde okuduğunu duydum. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bu sûreyi bana okumuştu. Az kalsın kendisine çıkışacaktım, ama okumasını bitirinceye kadar sabrettim. Sonra yakasına yapışıp, onu Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e getirdim ve dedim ki:

- Ey Allah'ın elçisi! Bu adamı, Kur’anı, senin okuyuşundan başka bir şekilde okurken işittim.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Oku, buyurdu.

O da ondan duyduğum okuyuşu okudu.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

- Böylece indirildi. Sonra bana: Oku, dedi ve okudum. O da: Böylece indirildi. Bu Kur’an, yedi harf üzere indirilmiştir. Bunlardan hangisi kolayınıza gelirse onunla okuyun". (Buhârî; hadis no: 2287. Müslim; hadis no: 818)..

http://islamqa.info/tr/ref/5142

Ömer'in bir masal kahramanı olduğunu bir kenra bırakayım.

Olsa olsa değişik kuranların piyasada bulunmasından dolayı uydurulmuş bir masaldır bu.

Bu "yedi harf" daha sonra "yedi kıraat", yedi lehçe vs. oldu.

"Yedi" sayısı yetmedi. Bu sayı "on"a çıktı.

"On" saysı da yetmedi, "on dört"e çıktı.

vs. vs.

Kaynak: Die Geschichte des Qorans. Yazarı Theodor Nöldeke.

Türkçesi de var: Kuran'ın Tarihi. http://books.google.de/books/about/Kur_an_tarihi.html?id=iEkWHAAACAAJ&redir_esc=y

Arapçası internette bedava.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Senin dua edip etmeyeceğini de Allah biliyor. Allah herşeyi biliyor...

Herşeyi biliyor..

Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiyor....

şeytan taşlamak için bana yıldız lazım ammm Andremeda komşu galeksiden alacağım uzanamıyorum ne yapmam lazım

MUHAMMED VE KURAN YÜK HAYVANI KATIR’I ALLAHIN YARATMADIĞINI BİLMİYOR

NAHL SURESİ -8 AYET -Hem binesiniz diye, hem de süs olarak atları, katırları ve merkepleri de yarattı. Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yaratır."

Bu ayet de Allah ın katırı yarattığı yazmaktadır.Oysa kırsal kesimdeki her insan bilir ki katır Allah tarafından yaratılmamıştır.Çünkü katır atla eşeğin çiftleşmesiyle oluşmuştur.

Erkek eşek ile dişi at (kısrak) çiftleştiğinde meydana gelen çoğu kez kısır melezi'dir. Erkek at (aygır) ile dişi eşek (kancık) çiftleşirse bardo veya ester denen, at görünümünde ama eşek iriliğinde bir melez ortaya çıkar. Bardo attan çok katıra benzer ancak eşeğin bütün kusurlarını taşır. Bardo katırdan daha az dayanıklı olduğu için seyrek olarak yetiştirilir.Katırlar, kısır hayvanlar olmalarına rağmen dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.

Muhammed o zaman ki Arap toplumuna yazarken ufku at, eşek, katırla sınırlı olacaktı tabi.

ALLAHIN NE ÇOK ŞEY BİLİYOR YAAAAAAAAAAAA

Sitelerde Paylaş

İslam fıtratında yaratıyor. Yani seçimi sana bırakıyor ama ne seçeceğini biliyor. Anlamadın di mi?

Anlasan zaten müslüman olurdun. :)

Müslüğmanların çölde yaşama şartı mı var...

müslümanlar çoğalırsa çölleri çoğaltacakmıyız...

Müslümanı açlıktan öldüren Allah (afrika ve Mynamar da milyonlarca aç müslo)Dünyada mı ceza veriyor onlara...

Nuh Tufanında bebekleri öldürmesinin nedeni...Hıdır Musa olayı gibi mi....

Sitelerde Paylaş

Allah'ın ezeli ilim sahibi olduğunu anlayamazsan sana bu durum komik gelir.

Sana güncel bir örnekle seviyene göre açıklayayım.

Bilimadamları diyor ki:

İyi bir matematiksel hesapla yarın neler olacağını bilmek mümkündür.

Seviyene göre oldu mu yoksa olmadı mı?

Allah matematik mi biliyormuş...

MİRAS KONUSUNU BİLE ÇÖZEMEYEN KURAN HERŞEYİ BİLEN ALLAHIN KELAMI OLABİLİR Mİ?

Muhammed in söylediğine göre ona Allah Miras dağıtımını Nisa suresinde aşağıdaki ayetlerde bildirmiştir.

İlk olarak Mirası vasiyetle çözdüğünü aşağıdaki ayetle bildirmiş.Sonra nedense vazgeçmiştir?

BAKARA-180.Sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, eğer geride bir hayır (mal) bırakmışsa, anaya, babaya ve yakın akrabaya meşru bir tarzda vasiyette bulunması -Allah’a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir hak olarak- size farz kılındı.

DİNAYETİN AÇIKLAMASI;Vasiyetle ilgili bu emir, henüz mirasla ilgili kurallar açıklanmadan önce verilmişti. Amaç ise varisleri adaletsizlikten korumaktı. Daha sonra, mirasla ilgili hükümler Nisâ sûresinde açıklandı.

Açıklamaya göre Allahtan gelen ayet iması yok.Mirasçıları korumak için birileri geçici bir kural koymuş. Daha sonra eksiklik giderilsin diye gerekli düzenleme yapılmıştır şeklindedir.Bu ayet Allahın değilse Kuranda işi ne?

Kuran Allahtan gelme diye kabul ediyorsanız.Allah önce geçici çözüm bulmuş! sonrada düşünüp Nisa-11-12-176 da nasıl olacağına karar vermiş.O kadar düşündüğü halde yinede Matematik hatası yapmış öylemi?

Nisa suresi..11 ayet…Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. eğer çocuğu yok da ana-babası ona varis olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer.

Nisa ..12-yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelale şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. bundan

fazla iseler üçte bire ortaktırlar.

Nisa 176-Senden fetva isterler. De ki: “Allah, babasi ve çocugu olmayan kimsenin mirasi hakkindaki hükmü şöyle açikliyor: Eger çocugu olmayan bir kimse ölür de onun bir kizkardeşi bulunursa, biraktiginin yarisi bunundur. Kizkardeş ölüp çocugu olmazsa erkek kardeş de ona vâris olur. Kizkardeşler iki tane olursa (erkek kardeşlerinin) biraktiginin üçte ikisi onlarindir. Eger erkekli kadinli daha fazla kardeş mevcut ise erkegin hakki, iki kadin payi kadardir.

Bu surelere göre matematiksel olarak mirasın paylaşımı mümkün değildir.Türk miras hukukunu insanlar yazmıştır.Bu hukuka göre bile insanlar yanlışlık yapmazken Allahtan geldiği iddia edilen kitaptaki yanlışlığı beraber inceleyelim.

KALAN MİRAS;ERKEK ÖLDÜ.ANA VE BABASI SAĞ.KARISI VE ÜÇ KIZI VAR.Kalan miras 9 dönüm tarla(Paylaşımı basit olsun diye) Buyurun paylaştırın?(Kuranda ki Tüm miras ayetleri yukarıda var)

Üç kıza 9 dönüm tarlanın üçte ikisi diyor. Bu 6 dönüm tarla yapar.

Anne ye 9 dönüm tarlanın Altıda biri diyor Bu 1,5 dönüm tarla yapar.

Baba ya 9 dönüm tarlanın Altıda biri diyor Bu 1,5 dönüm tarla yapar.

Toplam zaten 9 dönüm tarla dağıtıldı.Karısına kalmadı.????

Önce vasiyetle olsun diyerek Vasi Mirası nasıl dilerse kendisi pay etsin ayetini göndersin.Sonra yanıldım diye Mirası Allah kendi paylaştırmaya karar versin.Sonrada Allah bunu beceremeyip matematik hatası yapsın!!!

Allah böyle bir paylaşım hatası yapar mı? Allah bizim kadar matematik bilmez mi?

Kurandaki bu Tanrısal olamayacak kadar basit hataları nasıl açıklamayı düşünüyorsunuz?

Kuran a Allah tan gelen bir kitaptır.Muhammed peygamberdir diyen kişilerin tekrar düşünmelerini bekliyorum. Neden sizden bunu bekliyorum.Çünkü Din bile olmayan bir gericiliğe inanıyor olmanız sonucunda.Benim ve Türk çocuklarının gelecekteki hayatı tehlikeye girmektedir.Ben çocuklarımın Afganistan,Somali,Arabistan,Irak,Bengladeş,Mısır,Libya da yaşayan insanlar gibi ilkel koşullarda yaşamasını istemiyorum.Sizin cehaletiniz nedeniyle yaşama hakları ellerinden alınma tehlikesi yaşamaktadırlar. Aslında sizin çocuklarınız içinde İslam kötüdür.Nasıl bir Ana Babasınız anlamak mümkün değil?

Sitelerde Paylaş

HER SURENİN BAŞINDA BESMELE OLMASI KURANA EKLEMELER YAPILDIĞININ BİR BAŞKA KANITIODIR

Dinayet eski başkanı Süleyman Ateş diyor ki..

(terbiyesinden ötürü burada bazı Ahmaklar söylüyorlar ki yazıyormuş ama silmiş)Kur’ân sûreleri, başlarına konan besmelenin harf sayısına göre kodlanmıştır. Besmelede 19 harf vardır. Her sûredeki âyetlerin sayısı da 19 veya 19’un katıdır. Kur’ân-ı Kerîm’de 114 sure vardır. Bu 19’un katıdır. 19x6=114 eder.

İyi ama son iki sureyi duâ kabul edip Mushafına almayan sahâbîler de vardır. Ayrıca Tevbe ile Enfâl’i bir tek sure kabul edenler de bulunduğundan bu iki sure arasına besmele konmamıştır. Bunlar nazara alınırsa Reşad’ın ve yandaşlarının sistemi yıkılmaz mı?

Önce Bismillahirrahmanirrahim’in Arapça orijinalinin 19 harfli değil, 21 harfli olduğunu belirtmiştik. Çünkü normalde bâ’dan sonra ismin vasl hemzesi vardır. Fakat gelenekte öyle yazıldığı için yazımda gösterilmemiştir. Ayrıca el-Rahmân’da mimden sonra bir elif bulunur. Bazıları İshak, Rahmân, Osman gibi kelimeleri asıl kuralına göre elifli yazarlar. Çünkü Rahmân kelimesi fa‘lân vezninde bir sıfattır. Aslı el-Rahmân’dır. Demek ki besmele aslında 19 değil, 21 harflidir.

Ayrıca Besmele, Kur’ân’ın ilk âyeti değildir. Hiç âyet olmayıp, sureleri birbirinden ayırmak için sure başlarına konduğunu söyleyen âlimler de vardır. Zaten besmele, İslâm’dan önce de vardı. ve Araplar işe başlarken ya besmele veya formunda bir cümle söylerlerdi. Böyle iken besmeleyi Kur’ân’ın ilk âyeti saymanın tutarlı yanı var mı? Sadece Neml Suresi’nin 30’ncu âyetinde geçen besmele kesin âyettir. Diğerlerinin âyet olup olmadığı üzerinde görüş ayrılığı vardır. Kisin olmayan şey, bilimsel veri olarak kullanılabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...