Jump to content

Non-Teistlerin Teistlerden ne farkı var?

Recommended Posts

Hala aynı küt adam.

Bizim ateizme bir şey yaptığımız, bir şey kattığımız yok. Ateizm burada duruyor ama senin ne kadar hoşuna gitmese de diğerleri de var.

Ve ezici çoğunluğu bir dine inanan insanların yaşadığı şu dünyada, tüm dinsizlerle çok büyük paydada buluşuyoruz biz.

Dinsiz yaşamak ve dinle mücadele etmek. Burada kimin agnostik, kimin panteist, kimin deist olduğunu bile bilemiyorsam, bu çok iyi, şahane bir şey demektir. Çünkü hepimiz aynı şeyi yapıyoruz, aynı biçimde düşünüyor ve hep birlikte çalışıyoruz demektir.

Sen ise bu çok önemli, öncelikli ve değerli şeyi görmeyip ayrıntıya takılıyor ve dinsizleri dışarı atıyorsun.

Öncelikli olan bu. Bunu da kimsenin bozmasına izin vermeyeceğim şahsen. Senin o sınırlı dünyanı buraya taşıman, buraya zarar veremeyecek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hala aynı küt adam.

Bizim ateizme bir şey yaptığımız, bir şey kattığımız yok. Ateizm burada duruyor ama senin ne kadar hoşuna gitmese de diğerleri de var.

Ve ezici çoğunluğu bir dine inanan insanların yaşadığı şu dünyada, tüm dinsizlerle çok büyük paydada buluşuyoruz biz.

Dinsiz yaşamak ve dinle mücadele etmek. Burada kimin agnostik, kimin panteist, kimin deist olduğunu bile bilemiyorsam, bu çok iyi, şahane bir şey demektir. Çünkü hepimiz aynı şeyi yapıyoruz, aynı biçimde düşünüyor ve hep birlikte çalışıyoruz demektir.

Sen ise bu çok önemli, öncelikli ve değerli şeyi görmeyip ayrıntıya takılıyor ve dinsizleri dışarı atıyorsun.

Öncelikli olan bu. Bunu da kimsenin bozmasına izin vermeyeceğim şahsen. Senin o sınırlı dünyanı buraya taşıman, buraya zarar veremeyecek.

Beni senin ne yaptığın ilgilendirmiyor.

Dürüst ol ve Non-Teizmi savun bundan sonra.

Sen bir Ateizm savunucusu değilsin.

Sen Non-Teizm savunucususun.

Bunu vurgula.

Kendinden başla.

Bundan sonra kendine Ateist deme.

Sen Ateist değilsin.

Sen Non-Teizmin ortak çıkarını düşünen birisin.

Bunda dürüst ol ve bunu öne çıkar.

Sen Non-Teistsin.

Bundan sonra kendine sakın Ateistim deme.

Sitelerde Paylaş

Bunun nedeni nedir?

İşin özeti şu.

Ateizme yaklaştıkça daha az tepene binilir. (ateistler tarafından)

Ateizm açısından bakınca, insanalrın bir ''salaklık'' sıralaması vardır.

Ve bu sıralamanın en altında da ''teizm'' vardır.

Yani olabilecek en salakça şey teizmdir.

Ondan sonra deizm

sonra agnostizm

sonra ateist agnostizim

gibi

Teistler en aşşağı sınıf ve en kalabalık olanlar onlar olduğu için, teistlere karşı verilen mücadelede, onlardan uzak ateizme yakın olanlar daha çok tolere edilebiliyor.

Aslında hepsi salak. Ama en salakları teistler.

Sitelerde Paylaş

Bunu vurgula.

Kendinden başla.

Bundan sonra kendine Ateist deme.

Sen Ateist değilsin.

Sen Non-Teizmin ortak çıkarını düşünen birisin.

Bunda dürüst ol ve bunu öne çıkar.

Sen Non-Teistsin.

Bundan sonra kendine sakın Ateistim deme.

Müslüman de bari, hastalıklı adam..

Kendine sanal, sınırlı bir dünya yaratmış, ateistlerden başka herkesin her konudaki fikrini reddeden ve bunu "Çünkü sen agnostik ve sanrılısın, senin hiçbir düşüncenin değeri olamaz, politika hakkında da fikir yürütemezsin" diyen bir algısı bozuksun.

Ben çıkar tek başıma savunurum ateizmi, Tanrı'nın kesinlikle olmadığını da çatır çatır anlatır, tartışırım. Ama karşımdakine senin gibi bel altı çalışmam.

"Sen bir agnostiksin ve sanrılısın, gerçeklik algın yok, o nedenle hiçbir düşünceni belirtme hakkın olmamalı" demem.

Sen tepeden tırnağa bel altı çalışıyor, insanları aşağılıyorsun. Sana diyorum ki o kadar güveniyorsan kendine, otur ve ateizmi anlat, Tanrı'nın neden olmadığını ve olamayacağını söyle.

Ama hepsinden önce git ve inanç nedir, insanlar neden hala inanır, neyin savunmasıdır bu ve neden-nasıl aktarılır, iyice bir öğren.

Seni okuyan da hep böyle ateisttin, din virusu sana hiç bulaşmamış da milleti ondan bu kadar aşağılıyor sanacak..

Ben dinsiz ailede büyüdüm, hiç Tanrı inancıyla tanışmadım, buna karşın çok daha kolay ve rahat anlıyorum olan biteni.

Çünkü bilimsel bakma ve bilgiyi kullanma yetim var, senin gibi küt değilim.

Müslümanlardan farkın yok çünkü insanlara asla alan tanımıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Müslüman de bari, hastalıklı adam..

Kendine sanal, sınırlı bir dünya yaratmış, ateistlerden başka herkesin her konudaki fikrini reddeden ve bunu "Çünkü sen agnostik ve sanrılısın, senin hiçbir düşüncenin değeri olamaz, politika hakkında da fikir yürütemezsin" diyen bir algısı bozuksun.

Ben çıkar tek başıma savunurum ateizmi, Tanrı'nın kesinlikle olmadığını da çatır çatır anlatır, tartışırım. Ama karşımdakine senin gibi bel altı çalışmam.

"Sen bir agnostiksin ve sanrılısın, gerçeklik algın yok, o nedenle hiçbir düşünceni belirtme hakkın olmamalı" demem.

Sen tepeden tırnağa bel altı çalışıyor, insanları aşağılıyorsun. Sana diyorum ki o kadar güveniyorsan kendine, otur ve ateizmi anlat, Tanrı'nın neden olmadığını ve olamayacağını söyle.

Ama hepsinden önce git ve inanç nedir, insanlar neden hala inanır, neyin savunmasıdır bu ve neden-nasıl aktarılır, iyice bir öğren.

Seni okuyan da hep böyle ateisttin, din virusu sana hiç bulaşmamış da milleti ondan bu kadar aşağılıyor sanacak..

Ben dinsiz ailede büyüdüm, hiç Tanrı inancıyla tanışmadım, buna karşın çok daha kolay ve rahat anlıyorum olan biteni.

Çünkü bilimsel bakma ve bilgiyi kullanma yetim var, senin gibi küt değilim.

Müslümanlardan farkın yok çünkü insanlara asla alan tanımıyorsun.

Zırvalık.

Konunun başından beri hiç gerekçe sunamıyorsun.

Bunun yerine zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsun.

O insanlara algılaırnın bozuk olduğunu diyen ben değilim.

Materyalizm diyor. Materyalizm insanda Ateizm olarak kendini gösterebiliyor.

Sen yalancısın.

Çıkarlaırn yüzünden bu non-teistlere gerçekte onların beş para etmediğini söyleyemiyorsun.

Beyaz adamın zencisi.

Sitelerde Paylaş

Zırvalık.

Konunun başından beri hiç gerekçe sunamıyorsun.

Bunun yerine zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsun.

O insanlara algılaırnın bozuk olduğunu diyen ben değilim.

Materyalizm diyor. Materyalizm insanda Ateizm olarak kendini gösterebiliyor.

Sen yalancısın.

Çıkarlaırn yüzünden bu non-teistlere gerçekte onların beş para etmediğini söyleyemiyorsun.

Beyaz adamın zencisi.

Aptal, iki senedir aynı şeyleri söylüyorsun, bin kere yazdım, açıkladım. Sadece ben değil, bir yığın pozitif denilen türdeki ateist yazdı.

Dinsizlere senin davrandığın gibi, senin baktığın gibi bakan tek bir ateist daha yok, göremiyor musun?

Ne çıkarım olacak onlardan, ahlaksız? Senin gibi hastalıklı birinin onları beş para etmez sanrılılar olarak görmesi hastalık değil de ne?

Sen tek tek insanlarla uğraşıp onları aşağılıyor ve dışlıyorsun, bense düşündükleri ve söyledikleriyle ilgileniyorum.

Sende öyle bir zeka ve kapasite olmadığı, dünyan dar ve sınırlı, kişiliğin de kimliğin de sadece "ateist olmak" üzerine oluştuğu için böyle debelenip durursun. Senin o kimliğini çekip alsak senden, geriye boş bir çuval bile kalmaz.

Müslüman kılıklı cahil yobaz..

Kendini bir halt sanıyor, müslümanlıktan ateistliğe terfi edince kendini birden çok üstün bir insan türü olarak görmeye başlıyor, diğer tüm dinsiz akımlara eğilimli insanlar üzerinden ateizm öğretiyor bana..

Biz insanları konuşuyoruz burada, aptal. Sen sadece onları aşağılamak ve dışlayıp teistlerle bir tutmak suretiyle ateizm inşa ediyorsun.

Materyalizm anlayışın da 2+2=4. Git biraz evrim öğren, inanç nedir öğren, ondan sonra ateizm sat.

Sen kendini konumlandırmak için dinleri ve dinsizleri kullanıyor, onlara ihtiyaç duyuyorsun.

Bozuk algılı, saf bilinçsiz adam..

Sitelerde Paylaş

Sahtekar,

Sen bu başlıkta ateizm mi savunuyorsun? Sen burada non-theist akımlara karşı ateistik bir argüman sunup onları mı çürütüyorsun?

Hayır. Sen insanları konuşuyorsun her zamanki gibi. Dinsizleri dindarlarla aynı gördüğünü, farkları olmadığını, onların da algısı bozuk bilinçler olup derhal dışlanmaları gerektiğini anlatıyorsun, ben de bu yöntemin kesin olarak karşısında olduğumu söylüyorum. Tartıştığımız şey dinsizlere karşı aldığın aptal pozisyon ve bizi de aynı pozisyon içinde görme isteğin.

Ondan sonra kalmış bana bundan sonra nontheism i savun diyor..

Sanki kendisi onu çürütmüş, dişe dokunur bir ateizm anlatısı yapmış, ateizm öğretmiş gibi..

Ben senin gibi zayıf, çürük ateist değilim ki dinsizlerden bu kadar korkup çekineyim?

Sen düşüncelerini anlatıp savunma eksikliğini, dinsizlere sadece saldırı ve aşağılama yoluyla gidermeye çalışan birisin ve tek doğru dokunuşta dağılıyorsun.

Defalarca gördüm bunu.

Sitelerde Paylaş

Sizi bir halt içinde görmek istemiyorum.

Manyak manyak konuşma.

Bana aptal gerzek demeyle, yaptığın mantıksızlık yok olmuyor.

Bak ne yaptığını söyleyeyim sana.

2+2 için tek geçerli sonuç vardır o da 4.

Sen 2+2 işlemine 1,2,0 diyenleri (teistleri) dışlıyorsun, düşman görüyorsun (yukarıda yazdın) ancak 3, 5 diyenlere istisna yapıyorsun.

Konunun başlığı bunun nedeni.

Bunun hiçbir açıklaması yok Ateizm ve Materyalizm açısından.

Ama sen yine bana hakaretler düzerek bu konuyu kapatıyorsun, hasta, geri zekalı diyerek başka yere taşıyorsun.

Bak yazdıklarına.

Mantıklı, gerçekçi cevap yok.

Varsa yoksa senin görüşün ve diğer ateistlerin görüşü.

Teist yalakalarının görüşü.

Bana senin görüşün lazım değil, bana senin beni ne halt gördüğün de lazım değil.

Bana veriler lazım.

O yüzden tıraşı kes de, yanlışa iltimasın nedenini anlat.

Sana göre olan nedenini değil, Ateizm düzlemindeki nedenini.

Ok?

Beni senin hislerin, görüşlerin, ölmüşlüğün, kalmışlığın ilgilendirmiyor.

Burada verilerle konuşmak zorundasın.

tarihinde Kare As tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kafası arabın tanrı algısına takılıp kalan, hakaret etmeden 3 cümle kuramayan, sağa sola boş beleş hakaret yağdıran soytarıları görmemizi sağlayan bu başlık Foruma büyük katkı sağlamaktadır.

Burada nonteistlere genelleme yaparak "salak" diyen soytarıya da yarın dediklerini yedireceğim. Ciğerleri kaç paraymış, akılları kaç metreymiş göreceğiz.

Sitelerde Paylaş

Kare As,

Sen meselenin politik yönünü görmüyorsun. Burada uğraştığımız konu sadece gerçek nedir konusu değil. Aynı zamanda dinlerin toplum üzerindeki etkisi nasıl hafifletilir, ateistler ve diğer din muhalifleri toplumun geri kalanıyla birlikte, aynı ortamda nasıl problemsiz yaşar, karşılaştıkları sorunlar nasıl azaltılabilir, din muhaliflerinin düşünce özgürlüğü nasıl arttırılabilir vs gibi işin pek çok başka yönü var.

Olay basit bir sayılar konusu. Sadece "pozitif ateizm" denen türde katı ve nihai ateizmi benimseyenlere kucak açar, diğer herkesi dışlarsan, toplumun %99'unun karşısında %1 olarak kalırsın. Diğer küçümsediğin non-teistlerle birlikte aynı politik hareketin içinde kaldığın takdirde ise oranın toplumda belki %20'ye, belki çok daha fazlasına çıkar. O zaman bir gücün olur ve o zaman toplumda birşeyleri etkileyebilir, birşeyleri değiştirebilirsin. Aksi takdirde toplumun karşısında ingilizce tabiriyle bir "freak of nature" kabul edilir, öyle muamele görürsün. Toplumun bir azınlığı veya belli bir kesimi gibi değil, bir tuhaf yaratık, ya da sosyapat gibi falan algılanırsın.

Non-teistlerin, teistlerden farkı ne diye sormuşsun. Farkları, bir ateist inancına ve dinine bağlı tipik bir teistle belki kolay anlaşamaz, uzun süre bir arada bulunamaz vs ama bir agnostik, teist, panteist veya deistle arkadaşlık da yapabilir, aynı ortamda da bulunabilir, hatta evlilik bile sürdürebilir. Hatta, ateist eğer çok katı değilse, dini günlük hayatına fazla karıştırmayan tipik bir laik müslümanla bile arkadaşlık kurup, hatta evlilik sürdürebilir bana sorulursa. Bunun örnekleri çok.

İşin entelektüel kısmına fazla yoğunlaşıyorsun. İşin sosyal, kültürel ve politik yönleri de var.

Hepsini birlikte değerlendirirsen neden pek çok ateistin non-teistlere müslümanlardan daha fazla değer verdiğini görürsün.

Sitelerde Paylaş

Halen daha sosyolojik, psikolojik argümanlar sunuluyor.

Teknik bir gerekçe istiyorum ben.

Düşmanımın düşmanı benim dostumdur, dinlere karşı birlik olma, güç oluştur vs

Bunlar sosyolojik, siyasi, psikolojik gerekçeler. Değişkendirler ve kişilerin, kitlelerin tutumlarına bağlıdır.

Mantıksal temeli yoktur bu tutumun. İsteğe bağlıdır.

Ben teknik gerekçe soruyorum.

Yanlış olduğu bariz olan bir sonucun, diğer yanlışlardan ayrılmasının mantıklı gerekçesini soruyorum.

Buna dayanak nedir?

Benim bildiğim kadarıyla böyle bir teknik dayanak yok. Teknik olarak yanlışa tolerans gösterilmesini makul kılan hiç bir gerekçe yok.

Ve bunu anlamaya çalışıyorum.

Şöyle örnek vereyim, 2+2 işlemine 3,8 yanıtını doğru kabul ettiğiniz, yanlışlar içine atmadığınız oluyor.

Neden?

Sitelerde Paylaş

2+2=4 ile materyalizmin bağlantısı bulunmuyor. Doğada 2 diye bir şey yok. Doğada 2 elma 2 kalem 2 insan var. 2+2 maddelerin öz nitelikleri ile ilgili bir ifade değildir. Doğada matematikk bulunmazz biz doğaya bakarak doğayı matematik ile modellemeye çalışırız. 2 elma dediğimizde bile elmalardan biri büyük biri küçük biri kurtlu biri kurtsuz biri sarı biri kırmızı olabilir. Bunlar o elmanın kendi özellikleriyken 2 bir arada bulunmayla ilgili bir kurgusal anlatımdır. 2 elma dediğimizde materyalist olarak özdeş iki elmadan bahsetmiyoruz. Üstelik 1 elma dediğimizde bile o elma ilk 1 elma dediğimiz andaki aynı elma değildir.

Bu kurgu içerisinde şu işlemi de kabul ederiz örneğin: 2-2=0 eder.

2 elma- 2 elma = ?

Materyalizmde ve tekink olarak 0 (sıfır) doğada neyin karşılığıdır? Yok diye bir şey yoktur deriz. Sıfır nedir doğada? Neyin sayısı?

Matematik bir kurgudur. Bir dildir. Bizim doğayı anlamamızda kullandığımız bir dildir.

İnanç, dünyada 7 milyar insan olduğunu düşündüğümüzde 7 milyar değişik versiyonu olan evrimsel bir bilinç adaptasyonudur. İnanç kişi hayatında değiştiği gibi toplumun nesilerinde de değişiklik arzeder. Sadece ateizmi sağlıklı sonuç olarak sunmak faşizan ve yobaz bir duruştur. Çünkü bahsettiğimiz bu inanç değişim sürecini bir anda durur fotoğrafını çeker ve birilerini ateizm cennetine diğerlerini ise hastalık cehennemine gönderir tanrı edasıyla. İçsel dünyasında kimin nasıl mutlu olduğu hakkında olumlu/olumsuz hüküm vermek işte bu tam da bir dindir. Din bazlı yobazların baskılarına karşı koyan ateist ve nonteistlerin bu faşist dinci bakış açısıyla ayrışması teistik bir amaç ve teistik bir duruş arz eder.

Bazılarımız ateist olmadıklarını bilmeden ateist tanrı olmaya çalışıyorlar. Sanırım bu saçmalık daha çapraşık anlatılamaz.

Sitelerde Paylaş

2+2=4 ile materyalizmin bağlantısı bulunmuyor. Doğada 2 diye bir şey yok. Doğada 2 elma 2 kalem 2 insan var. 2+2 maddelerin öz nitelikleri ile ilgili bir ifade değildir. Doğada matematikk bulunmazz biz doğaya bakarak doğayı matematik ile modellemeye çalışırız. 2 elma dediğimizde bile elmalardan biri büyük biri küçük biri kurtlu biri kurtsuz biri sarı biri kırmızı olabilir. Bunlar o elmanın kendi özellikleriyken 2 bir arada bulunmayla ilgili bir kurgusal anlatımdır. 2 elma dediğimizde materyalist olarak özdeş iki elmadan bahsetmiyoruz. Üstelik 1 elma dediğimizde bile o elma ilk 1 elma dediğimiz andaki aynı elma değildir.

Bu kurgu içerisinde şu işlemi de kabul ederiz örneğin: 2-2=0 eder.

2 elma- 2 elma = ?

Materyalizmde ve tekink olarak 0 (sıfır) doğada neyin karşılığıdır? Yok diye bir şey yoktur deriz. Sıfır nedir doğada? Neyin sayısı?

Matematik bir kurgudur. Bir dildir. Bizim doğayı anlamamızda kullandığımız bir dildir.

İnanç, dünyada 7 milyar insan olduğunu düşündüğümüzde 7 milyar değişik versiyonu olan evrimsel bir bilinç adaptasyonudur. İnanç kişi hayatında değiştiği gibi toplumun nesilerinde de değişiklik arzeder. Sadece ateizmi sağlıklı sonuç olarak sunmak faşizan ve yobaz bir duruştur. Çünkü bahsettiğimiz bu inanç değişim sürecini bir anda durur fotoğrafını çeker ve birilerini ateizm cennetine diğerlerini ise hastalık cehennemine gönderir tanrı edasıyla. İçsel dünyasında kimin nasıl mutlu olduğu hakkında olumlu/olumsuz hüküm vermek işte bu tam da bir dindir. Din bazlı yobazların baskılarına karşı koyan ateist ve nonteistlerin bu faşist dinci bakış açısıyla ayrışması teistik bir amaç ve teistik bir duruş arz eder.

Bazılarımız ateist olmadıklarını bilmeden ateist tanrı olmaya çalışıyorlar. Sanırım bu saçmalık daha çapraşık anlatılamaz.

Sen ne matematiğinden bahsediyorsun?

O bir örnek.

Hemen sarılmışsın yılana sarılır gibi.

Neyi anlatıyorsun bana?

Yanlışın aslında yanlış olmadığını mı?

Binbir dereden su getiriyorsun.

Kesin Non-Teistsin.

Doğru olmayan sonucun değeri yoktur.

Doğru olmayan sonuca değer verenler bunun nedenini gerekçesini açıklamak zorundadır.

tarihinde Kare As tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki senin fanatik bir dinciden ne farkın var Kare As?

2+2=4

2+2=10

2+2=11

Bu işlemlerden hangisi doğru sence?

Bu saçma bir soru.

Bencesi yok bunun.

Saçma di mi? Tek bir açıdan bakarsan saçma gelir tabii.

Peki ya şöyle ifade etseydim?

2+2=4 (4'den yüksek bir tabana göre)

2+2=10 (4 tabanına göre)

2+2=11 (3 tabanına göre)

Bu eşitliklerin hepsi de doğrudur, yalnız çok yönlü görmeyi bileceksin.

Bu arada non-teistsin falan demeden hemen ekleyeyim, tanrı varmış yokmuş, umurumda bile değil. Ben elimde olan verilere bakarım.

Sitelerde Paylaş

Saçma di mi? Tek bir açıdan bakarsan saçma gelir tabii.

Peki ya şöyle ifade etseydim?

2+2=4 (4'den yüksek bir tabana göre)

2+2=10 (4 tabanına göre)

2+2=11 (3 tabanına göre)

Bu eşitliklerin hepsi de doğrudur, yalnız çok yönlü görmeyi bileceksin.

Bu arada non-teistsin falan demeden hemen ekleyeyim, tanrı varmış yokmuş, umurumda bile değil. Ben elimde olan verilere bakarım.

Tabanlı soru soracaksan tabanını da belirteceksin.

Tabanı gizleyip soru sorup ondan sonra ama bu 4 tabanı demek tek kelimeyle "yavşaklık"

tarihinde Rochader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tabanlı soru soracaksan tabanını da belirteceksin.

Tabanı gizleyip soru sorup ondan sonra ama bu 4 tabanı demek tek kelimeyle "yavşaklık"

Yavşak sensin, tartışacaksan adam gibi tartış. Beynini çalıştıramıyorsan ben de mi kabahat? Bu sorudaki tuzağı 10 yaşındaki bir çocuk bile rahatça görürdü ama dedim ya kafası tek yönde çalışan birisinin başka bir şekilde düşünmesi çok zor diye.

tarihinde Rochader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...