Jump to content

ATEİST-TEİST ARASINDAKİ FARKLAR VE ORTAK PAYDALAR NELERDİR?

Recommended Posts

Özet olarak diyebiliriz ki ateizm ilkelerini kendisini savunan ateistlerden alır.

Bu durum ateizmin hem en zayıf tarafıdır, hem de en kuvvetli tarafıdır.

Ateizmin bu özelliğini dikkate almayan bir ateist ona büyük zararlar verebilir.

Ateistler ateizme hangi değerlerini yansıtıyorlarsa, onların izlediği ateizm odur.

Onlar bilimsel, insancıl ve özellikle çağdaş değerler değillerse, ateizmin sorunu olarak algılanırlar.

Ve bu sorunun üstesinden gelmek sanıldığı kadar kolay değildir.

hacı dede

iyi demişsin güzel demişsin de

bunlar bu topraklarda geçerlilik kazanmıyor maalesef

bilimselliği geçtim, insancıllık ve medeniyet müslümanlarda ne kadar önemliyse ,

gerek forumlar gerek gerçek hayattan tanıdığım çoğu türk ateistlerinde de o kadar...(istisnalar olmak kaydıyla)

artık bu 1000 lerce yıllık kültürden mi yoksa dinden mi yoksa genetik mi yoksa hepsi mi tartışılır..

tarihinde rising force tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tespit ettigim bir nokta var...

ateist olarak hic kuralımız olmayabilir insani kurallar dısında (yardim,sevgi gibi)

biz de demiyoruz kotu ol kotuluk yap bunlar insanligin ortak paydalari...genel mantik

aslinda dogal secilimin dogru calismasini ve insanligin gelismesini istiyorsak ilk basta biz ateistler insanligimizi unutmamiz lazim

birine yardim elbet ederiz bunu cennet odulu icin yada bir cikar icin yapmayiz kendimizi iyi gostermekte dahil

yardim ederiz cunku en basta insan oldugumuz icin insana ve yasayan tum canlilara saygimiz vardir

bunu dini gerekceyle degil bu soz en dogru sekilde anlatir durumu

SANA yapilmasini istemedigin seyi karsindakinede yapma.... olay bu kadar basit.

tarihinde rainman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk müslüman ateistleri'nin çoğu bilimsel değil kişilik bozukluğu ürünü ateistlerden oluşuyor. Benim gözlemim bu yönde ve biraz pesimistim...Çoğu beyaz yaka , sosyopat ve manüpülasyonla insan yönlendirme ,kandırma, bir diğerini kullanma , egolarını yüceltme amacıyla ateist oluyor ...Ya da medeniyeti sınırsızlık ,saygısızlık ,bencillik , hatta sapıklıkla karıştıran insanlar oluyorlar..Bunlar çocuk eğitiminden anlamadıkları için çocukları da hayasız yetiştiriyorlar..Sadece bencillikleri yüzünden ailelerini ,sevdiklerini bir arada tutamayan ateistler gördüm....Adı ateist ama Türk ateist müslümanı işte...

Bulunca çekip çükünü koparanlar oluyor bunlar genellikle....Türkiye'de ahlaksızlığın umursamazlığın adı olmuş ateizm...Bunlara değer nedir diye sorsan dedikodu etmemek , dilenciye para vermek demekten başka bir şey diyemezler..Yani değer dediğiniz şeyi ne kadar basite indirgediklerini ifade etmeye çalışıyorum...Yapmadıkları ahlaksızlık , saygısızlık kalmaz çoğunun . Bencilce kendi işlerine yarayanları alır işlerine yaramayanı kabullenmezler..

İşlerine ne gelirse değer o oluyor anlık olarak ..Öyle ahım şahım değerleri falan yok Türk ateistlerin ki, onlar da oldukça azınlık bir grup zaten..Müslüman ülkeden ateist çıkmıyor,çıkanı da dengesiz oluyor .Bilimselliği sos olarak kullanıyor çoğu...

Tabii istisnalar da var...Ama çoğunluğu böyleler...

Sitelerde Paylaş

Özet olarak diyebiliriz ki ateizm ilkelerini kendisini savunan ateistlerden alır.

Bu durum ateizmin hem en zayıf tarafıdır, hem de en kuvvetli tarafıdır.

Ateizmin bu özelliğini dikkate almayan bir ateist ona büyük zararlar verebilir.

Ateistler ateizme hangi değerlerini yansıtıyorlarsa, onların izlediği ateizm odur.

Onlar bilimsel, insancıl ve özellikle çağdaş değerler değillerse, ateizmin sorunu olarak algılanırlar.

Ve bu sorunun üstesinden gelmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Gerçekten ateizmi temsil etmek, değerler yüklemek bana manasız geliyor. Ateizmin sorunu dinse, bu zaten ateizmin çözebileceği bir sorun değil. Günümüzde bilgiye erişim inanılmaz kolay. Eleştirel düşünme yeteneğine sahip olanlar dindeki aksaklıkları, tutarsızlıkları artık çok kolay görebilir ve dini bırakabilir. Ateistler belki bu süreci hızlandırabilir ama bu şekilde dini bırakacak olanlar zaten çok küçük bir azınlıktır. Diğerleri çoğunluğu takip edecek ve çoğunluğun ideolojisini benimseyecektir. Bu insanlar eleştirel düşünemeyen çoğunluktur.

Dinden kopuş sosyolojik bir süreçtir ve bu süreç çoktan başladı. Batı toplumları hızla dini terkediyor ve hristiyan olanlar da sadece gelenekleri takip ediyor. Hristiyanlık uzun zamandır sembol olmaktan öte değildi ama artık o gücünü de kaybediyor. Türkiyede de çoğunluk için islam sadece sembol olarak mevcut. Dindar olmayan ailelerde büyüyen yeni nesillerde dinden kopuş artıyor. Avrupayı geriden takip etsek de dinin etkisi zayıflıyor.

Dünya yeni bir çağa girdi ve bu çağda eski dinlere yer yok. Dinler yavaş yavaş yok olacak. Bizim birey olarak bu sürece yapabileceğimiz katkı çok az, zahmete değmez.

Sitelerde Paylaş

Gerçekten ateizmi temsil etmek, değerler yüklemek bana manasız geliyor. Ateizmin sorunu dinse, bu zaten ateizmin çözebileceği bir sorun değil. Günümüzde bilgiye erişim inanılmaz kolay. Eleştirel düşünme yeteneğine sahip olanlar dindeki aksaklıkları, tutarsızlıkları artık çok kolay görebilir ve dini bırakabilir. Ateistler belki bu süreci hızlandırabilir ama bu şekilde dini bırakacak olanlar zaten çok küçük bir azınlıktır. Diğerleri çoğunluğu takip edecek ve çoğunluğun ideolojisini benimseyecektir. Bu insanlar eleştirel düşünemeyen çoğunluktur.

Dinden kopuş sosyolojik bir süreçtir ve bu süreç çoktan başladı. Batı toplumları hızla dini terkediyor ve hristiyan olanlar da sadece gelenekleri takip ediyor. Hristiyanlık uzun zamandır sembol olmaktan öte değildi ama artık o gücünü de kaybediyor. Türkiyede de çoğunluk için islam sadece sembol olarak mevcut. Dindar olmayan ailelerde büyüyen yeni nesillerde dinden kopuş artıyor. Avrupayı geriden takip etsek de dinin etkisi zayıflıyor.

Dünya yeni bir çağa girdi ve bu çağda eski dinlere yer yok. Dinler yavaş yavaş yok olacak. Bizim birey olarak bu sürece yapabileceğimiz katkı çok az, zahmete değmez.

Sizde ateizmi temsil etmek kapasitesi olmadığının farkındayız. Bu çok açık bir farkındalık.

Sizden ateizmi simgelemeniz istenmiyor. Sadece ateizmin önünde köstek olmamanız isteniyor.

Madem bu konuda kendinizi yetersiz hissediyorsunuz neden dinleri eleştiren iletiler asıyorsunuz.

Sizin ateistik görüşleriniz sizin ateizm anlayışına yansıtıyor.

Ateizm söz konusu olunca sizde başka nitelikler yok.

Bunu anlıyoruz. Kabul de ediyoruz.

Anlamadığımız ve kabul etmediğimiz husus sizin bu forumda neden teizmi eleştiren iletiler yazdığınız.

Siz kim oluyorsunuz da din ve İslam'la ilgili yorumlar yapıyor, ahkamlar kesiyor ve onları eleştiriyorsunuz.

Bence siz haddinizi aşıyorsunuz.

Dinleri eleştirecek niteliklere sahip olmadığınızı siz kendiniz kabul ediyorsunuz.

Size göre sizden ateizme yansıyan bir değer yok.

Bu durunda dinleri eleştirmeye de hakkınız yok.

Sizin ateizminizin içi boş.

Bunu kabul etmek bizim için sorun değil.

Sorun sizin kendi ateistik değerlerinizi ortaya koymadan dinleri ve dindarları eleştirmeniz.

Sitelerde Paylaş

Madem bu konuda kendinizi yetersiz hissediyorsunuz neden dinleri eleştiren iletiler asıyorsunuz.

Ben kendimi yetersiz hissetmiyorum. Uzun zamandır da dini hedef alan iletiler asmıyorum.

Burada bulunma sebebim de fikir alış verişi.Beyin fırtınası yaparız, tartışmak adına tartışırız

Ben birilerinden bir şeyler öğrenirim, birileri benden bir şeyler öğrenir.

Ama bunu foruma ilk geldiğimdeki gibi "crusade" olarak görmüyorum artık. Artık dinden dönen insanları kurtarılmış olarak görmüyorum.

İnsanı dini inancı değişse de kafa yapısı değişmiyor ben bunu gördüm. Bağnazlık, dar görüşlülük her kesimde yaygın.

Tartışma kültürü olmayan o kadar çok ateist gördüm ki bu forumda ateizmin insanı değiştireceği inancımı tamamen yitirdim.

Sitelerde Paylaş
Ben kendimi yetersiz hissetmiyorum. Uzun zamandır da dini hedef alan iletiler asmıyorum.

Burada bulunma sebebim de fikir alış verişi.Beyin fırtınası yaparız, tartışmak adına tartışırız

Ben birilerinden bir şeyler öğrenirim, birileri benden bir şeyler öğrenir.

Ama bunu foruma ilk geldiğimdeki gibi "crusade" olarak görmüyorum artık. Artık dinden dönen insanları kurtarılmış olarak görmüyorum.

İnsanı dini inancı değişse de kafa yapısı değişmiyor ben bunu gördüm. Bağnazlık, dar görüşlülük her kesimde yaygın.

Tartışma kültürü olmayan o kadar çok ateist gördüm ki bu forumda ateizmin insanı değiştireceği inancımı tamamen yitirdim.

Bunlara hiç itirazımız yok.

Ama bunları düşünmek için bir takım değerlere sahip olmanız şart.

O değerler ne ise onlar sizin simgelediğiniz ateizme yansıyor.

Demek ki ateist olarak sizde bazı değerler var.

Biz o değerleri savunmanızı bekliyoruz sizden. Başka bir beklentimiz yok.

Çünkü ateizme yansıyan o değerler hem sizi bize tanıtıyor, hem de sizin savunduğunuz ateizmi ateist olmayanlara tanıtıyor.

Eğer kendinizi ateist kabul ediyorsanız, bu forumda yazacağınız her iletinin ateizmi simgeleyeceğini de düşünmelisiniz.

Ateizm yalnız teist olmamak demenin çok ötesine geçiyorsunuz bu yorumunuzla..

Ve siz öyle bir ateist değilsiniz o zaman.

Sizden kimse bir amaç ve misyon beklemiyor.

Sadece ateist kimliğinizi dürüst ve doğru olarak belirtmenizi bekliyor.

Mütevazi görünmenin ne size bir yararı var ne de ateizme.

Burası savaş meydanı kardeşim. Tavazunun da yeri yok burada, abartının da...

Sitelerde Paylaş

Her ateist ateizmi temsil ediyorsa sayısız ateizm yorumu var demektir.

Hangisi gerçek ateizmi temsil ediyor? Marxist ateistler mi, liberal ateistler mi, apolitik ateistler mi?

Milliyetçi ateistler mi anti milliyetçi ateistler mi? Tek eşliliği savunan ateistler mi, çok eşliliği savunan ateistler mi?

Ateizm bana kalırsa özgür düşüncenin sembolü olmalı. Basmakalıp bir ideoloji değil, farklı ideolojilere sahip insanların ortak paydada buluştuğu bir platform olmalı.

Sitelerde Paylaş

Özel mesajla bana kızan bazı arkadaşlar olmuş yukarıdaki iletimi okuyunca,hak verenler ,başka bir şey anlatmak istediğimi düşünenler de olmuş ..Buradan cevap vereyim.Zaten yazacaktım ama geç olduğundan agresifçe yarıda keserek arkası yarın yaptım istemeyerek...

Tabii ki kızıyorum Türk ateistlere..İçleri geçmiş ,aygın baygın ,nihilistçe ve saçma sapan bencillikleriyle oturup duruyorlar..Onlara ayar vermek isterim..Herkesin bir fikri olduğu gibi benim de kendime göre fikirlerim var..

Forumdaki ateistlerin çoğunluğu bireysel,çılgın ya da bohem bir ateizmi savunuyorlar.Kendine has bencilce ,üstten bakan bir tavırları var...Hiçbiri herhangi bir değeri sahiplenmek istemiyor.Bunu hor görüyor ve ateizmin sadece tanrı tanımamaktan başka bir şey olmadığını savunup duruyorlar..Başlığa da bakarsanız anlarsınız zaten arkadaşların tavırlarından..Hatta foruma bakarsanız da görürsünüz bu İçi geçmişlik ,başıboşluk ,internet fareliklerinin yazılarına nasıl yansıdığını..

E ben bunlara ne yazayım ? Bir yandan da yazmak istiyorum ...

Adam hiç hakkı değilken üst insan moduna girmiş..Hangi getirisi olan ,faydalı bir ilke yükledi ki ateizmine, tanrı tanımazlıktan başka? kendisini bu kadar üstinsan sayabilsin...

Müslümanlar, kötü diye addettiğimiz kültür,görüş ve farzlarını bizlerin gözüne sokup savunmalarına rağmen ,Türk ateistlerinin bunların karşısında birleşerek ortaya koydukları savundukları bir değerleri yok. İki tane bilmişçe eleştiri yapıp ,narsist laf edip öylece bakıyorlar...Demek varoluşunu eklemleyeceği bir etik değeri yok ki kendisini sadece tanrı tanımaz diye niteleyip, kesip atıyor..Kendi kendilerini hiç eleştirmiyorlar öncelikle...

Forumda gördüklerim, hacı'nın da yazdığı, sanatsal nesir ve şiir tarzındaki yazılarla bireysellik ayrıca çok bilmişlik,ya da tam tersi nötrallik.

Benim en çok dikkatimi çekenler; asosyalliğin ve paylaşımsızlığın övülmesi , nihilizmin methi , hedonizmin dibi ,özgürlük diyerek ortalarda dolaşmalar,özgürlüğü her istediğini yapabilmek zannetmeler, saptırmalar....Demokrasiden atıp tutmalar ama demokrasinin tarifini bilememeler. Ateistlerin bir ahlağı olmasının ateizme hakaret olarak kabul edilmesi , laikliğin ve Atatürk'ün aşağılanması .. Ateist oldukları halde dincileri destekleyen liboşlar, saçma falan filanlar ve bireysel tartışmalar...Toplumdan kopuk , ailelerine,sevdiklerine yabancılaşmış asosyalleri, ya da antisosyalleri çağrıştırıyorlar..Manipülasyon var, ama iş fiiliyata gelince sıfır..Hayvani dürtülerle haklı çıkmaya ve ayakta kalmaya çalışıyorlar ellerinde klavyeleriyle...

Gerçeklerden kopuk ve kendi alemlerindeler...Başıboş,dağınık,yüzer gezer,bireysel ateistlerle bu ateizm işi yürümez.Beraberce faydalı şeyler üretilerek insanlığa yol yordam gösterilemez. Kimsenin görüş açısını genişletmesine yardımcı olunamaz.Medeni bakış açısı kazandırılamaz..

Ateist aydın olmalıdır aynı zamanda, bencil ve vurdumduymaz değil..Bizimkiler bencilce ,vahşi şekillerde ayakta kalmaya ve kendilerini savunmaya çalışıyorlar.Ezilmek istenen ,horlanan kişilerin hınç dolu davranışlarına sahipler ..Hayvani bir ilkellik barındırıyor kendilerini haklı çıkarma ve aklama davranışları..Yada tamamen bir bırakmışlık çarpıyor göze..

Oysa ki ,varoluşu sürdürebilmek için bir şeye eklemlenmek gerekir...Bir şeylerin tarafında ve yanında olmak gerekir.Bir takım değerleri olmak gerekir.

Ateist değersiz ,felsefesiz ,hak- hukuksuz ,ilkesiz , "doğru" savunmasız olmaz..Ülkenin ateistleri ateizme değer,ilke ve fikir katmadan ayakta kalamazlar.Ateizmi savunabilmek için ileri görüşlü ilkeleri olmalıdır ki, buna tutunup birleşip hayatta kalabilsinler...

Müslümanların değerleri din ,şeri hükümler ile geriye gitmekse , ateistlerin değerleri laikliğe sarılarak, Atatürk ilke ve devrimlerini savunup müslümanların karşısında durmak olmalıdır bana göre.. . Bilimsel ahlak kurallarını, ilkelerini benimseyip ,onları her ortamda savunup insanlığa öğretmek ve toplumda o ilkelerle davranmaktır....

Kısaca Atatürkçülüğe ve laikliğe eklemlenmeleri en uygun olanıdır..Çünkü Türk ateistlerinin Türkiye'nin hal ve şartlarında eklemleneceği ikinci bir mantıklı seçenek daha yoktur...

En çok merak ettiğim, arabesk Türkiye liboşlarıdır mesela benim..Acaba kendi varlıklarının karşısında olan dindarları savunarak ne şekilde ayakta kalmayı düşünürler?..............Onları hiç anlayamamışımdır.

Hiç insan hayat görüşü ve anlayışını ortadan kaldırmayı kendisine görev bilmiş bir otoriteyi kabullenebilir mi? onu alkışlayıp ve destekleyebilir mi?... Onların savunduğu özgürlük ve demokrasi anlayışında büyük sakatlıklar var..

Bir diğer yaklaşım da, ateistlerin ahlak kuralları olmaması gerektiğidir ki, bu da çok saçma bir görüştür..Ateizmin en büyük kozu laik hukuk kurallarının ahlağını,yani insani bir yaşam alanı yaratmak için bilimselliğe yakın genel davranış ahlağını savunmaktır ki; bu kurallar içinde zaten tam non - teist bir ateizm barındırır....

Türkiye ateistleri varlıklarını savunup ,ayakta kalabilecek düzeyde değiller maalesef yukarıda saydığım sebeplerden dolayı...Dağınıklar ve kendilerini nasıl savunup,nasıl hayatta kalabileceklerinden habersizler................Saksılarda böyledirler .

Daha bir çok konu var Türk müslüman ateistlerine veryansın etmek için ama şimdilik yazmıyorum. Konunun gidişatına göre gerekirse daha sonra devam ederim...Belki başlık sahibi başka bir şeye parmak basmak istemiş olabilir.Konu benim yazdıklarıma endexlenmesin...Sadece kendi fikirlerimi yazdım..

Sitelerde Paylaş

Her ateist ateizmi temsil ediyorsa sayısız ateizm yorumu var demektir.

Hangisi gerçek ateizmi temsil ediyor? Marxist ateistler mi, liberal ateistler mi, apolitik ateistler mi?

Milliyetçi ateistler mi anti milliyetçi ateistler mi? Tek eşliliği savunan ateistler mi, çok eşliliği savunan ateistler mi?

Ateizm bana kalırsa özgür düşüncenin sembolü olmalı. Basmakalıp bir ideoloji değil, farklı ideolojilere sahip insanların ortak paydada buluştuğu bir platform olmalı.

Marksist olan neden marksist olduğunu da söylüyor.

Marksist olan marksizmi biliyor. Marksizmin bir takım ilkeleri var. Onlar Marksizden marksistlere yansıyor.

Onlar marksistler tarafından kabul ediliyor. Savunuluyor.

Ateizmde olduğu gibi ateistlerin ilkelerinin ateizme yansıması gibi değil.

Ateizmin bütün ilkelerinin kökeni ateistlerdir. Ateizm marksizm gibi bir dogma değildir.

Kaç türlü ateizm olabilir?

Ama milyonlarca farklı düşünen ateist vardır.

Biz ateizm türlerinden bahsetmiyoruz. Ateizmin ilkelerinden bahsediyoruz.

O ilkeler ateizme ateistlerden yansımıştır diyoruz.

Sizden ateizme birşey yansımıyor malesef.. Bu ateizmin değil, sizin ateizm anlayışınızın sorunu.

Dogmatik bir inancı savunan bizim anladığımız anlamda ateist değildir.

Marksist ateisttir elbette ama o marksist ateisttir. Ateist değildir.

Onun için önemli olan marksizmdir. Ateizm değildir?

Nazist de ateist olabilir, faşist de. Biz dogmalarını ateizmden soyutlamayanların ateizmini kabul etmiyoruz.

Biz çeşitli dogmalar ve eğilimlerle kirletilmemiş, yozlaştırılmamış yalın ateizmden bahsediyor ve burada onu savunuyoruz.

Dikkatinizden kaçmış olmalı.

Sitelerde Paylaş

Bence sorun senin ateizm anlayışında hacı.

Kafanda bir ideal ateist kimliği oluşturmuşsun, buna uygun olmayanın ateistliğini kabul etmeyiz diyorsun.

Ateizmin bir otoritesi mi var? Ateizm komitesi kurup kimin ateist olacağına öyle mi karar vereceğiz?

Ateizmin ilkelerini ateistlerin ilkeleri oluşturur diyorsun ama senin kafandaki ilkelere uygun olmayanlar gerçek ateist değildir diyorsun.

Pekala bir marxist de marxist olmayanların gerçek ateist olmadığını savunabilir.

Onlar da ateisttir ve onların ilkeleri de ateizme yansımalıdır senin dediğine göre.

Ateizm kavramı islam veya marxizm gibi bir siyasi görüş ve ahlak anlayışı paketini içermez.

Seküler siyaset ve seküler ahlak vardır. Ateist siyaset ve ateist ahlak yoktur.

Bu işin içinden çıkamazsın hacı. Ateizm her daim ikinci bir tanım olarak kalacaktır.

Komünist-ateist, nihilist-ateist, liberal-ateist, hümanist-ateist gibi.

Sitelerde Paylaş

Çok ilginç bir gözlemimi paylaşmak istiyorum, muhtemelen pekçok ateist arkadaş da aynı şeyi gözlemlemiştir. Aslında uzun uzun yazmışlar, ben basitçe özetleyeceğim.

Türkiye ateistlerinin internette, özel olarak da ateist sitelerde aktif olan önemli bir bölümü, ateizmin doğru anlatılması ve yayılmasını baltamak amacı güdüyor gibi..

Dinlerin statik ve çarpık ahlak anlayışını eleştirmek için sizin bir anlayışınız bulunmalı. Öyle ya, karşılığında bir görüşünüz, bir alternatifiniz olmalı ki din ahlakını savunan kişiyi eleştirdikten sonra o alternatifi sunabilesiniz. Hatta alternatif sunmayı bırakın, eleştirmek için bile bir temele sahip olmalısınız. Neye göre ahlaksızca buluyor, doğru olanın hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?

İşin kötüsü dinlerin varoluşa net yanıt vermek dışında, ahlakla ilgili savunmaları da onları çok güçlü kılar. Bu durum aynı anda dinleri yerden yere vurabileceğiniz en zayıf yöndür.

Ahlak yoktur, ben hiçbir ahlakı kabul etmek zorunda değilim, ülkenin hali beni hiç ilgilendirmiyor, saygıdan bana ne, toplumdan bana ne, ben zaten aykırıyım, zaten müslümanken yeteri kadar baskı gördük bari şimdi rahat edelim, kimse bana bir şey öğretemez, ben Allah'ı bile aşmışım da geri kalanı takar mıyım, ateizmin bir kitabı ahlaki anlayışı yoktur, herkes istediğini sınırsızca yapsın, hiçbir şeyin anlamı yoktur hayatta vs vs....

Kapkaranlık, içeriksiz, zararlı, saçmasapan düşünceler ve onlarla uyumlu bir yaşam biçimi..

Ateizmi anlatmak, insanlara doğruları aktarmaya çalışmak, hem kendimizi hem başkalarını geliştirmek, dinlerin karanlık dünyasına batmış bireylerin kafasında soru işaretleri oluşturmak, tertemiz ve bilinçli birey sayısını mümkün olabildiğince çoğaltmak, bir yarar sağlamaksa bu gibi platformların amacı, buralarda yazan ateistler bu amaçlarla uyumlu davranmak zorunda hissetmelidir kendilerini..

Karanlık, tutarsız, saçma, temeli olmayan agresif düşünceler insanı korkutur, iticidir. Huzursuz eder. Aslında bu düşünceler her yerde rahatsız eder ve iter.

İlginç bulduğum, hayata bambaşka gözle bakmaya başladığını ve aydınlandığını durmaksızın söyleyen ve müslümana ağzını geleni esirgemeden aktaran ateistin bu karanlık ve amaçsızlık içinde kendini üstün de görmesi..

Sitelerde Paylaş

ifeelgood, senin aradığın kavram bana kalırsa seküler hümanizm.

Seküler hümanizm, bir dünya görüşünü, evrensel bir ahlak anlayışını içerir.

Ben kendimi seküler hümanist olarak tanımlarım.

Benim burada ahlaki yönümü ortaya koymamanın sebebi önceliklerimin olması.

Ben ahlakın rasyonel düşünce üzerine oturtulmuş olması gerektiğini savunurum.

Çünkü genel geçer bir ahlak anlayışı arıyorsak bu anlayış eleştirel çözümleme sınavını geçmiş olmalıdır.

Ben de gerekse kendi ahlak anlayışımı rasyonel temele oturtmak, gerekse kendini seküler olarak tanımlayan diğerlerinin ne kadar oturtabilmiş olduğunu görmek için ahlaki konulara eleştirel yaklaşmayı severim.

Eleştirel çözümleme sınavından geçmeden kabul edilen her düşünce bana göre dogmadır.

Ben de kafamdaki bu dogmaları rasyonel temele oturtarak sarsılmaz bir dünya görüşü oluşturmaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

ifeelgood, senin aradığın kavram bana kalırsa seküler hümanizm.

Seküler hümanizm, bir dünya görüşünü, evrensel bir ahlak anlayışını içerir.

Ben kendimi seküler hümanist olarak tanımlarım.

Benim burada ahlaki yönümü ortaya koymamanın sebebi önceliklerimin olması.

Ben ahlakın rasyonel düşünce üzerine oturtulmuş olması gerektiğini savunurum.

Çünkü genel geçer bir ahlak anlayışı arıyorsak bu anlayış eleştirel çözümleme sınavını geçmiş olmalıdır.

Ben de gerekse kendi ahlak anlayışımı rasyonel temele oturtmak, gerekse kendini seküler olarak tanımlayan diğerlerinin ne kadar oturtabilmiş olduğunu görmek için ahlaki konulara eleştirel yaklaşmayı severim.

Eleştirel çözümleme sınavından geçmeden kabul edilen her düşünce bana göre dogmadır.

Ben de kafamdaki bu dogmaları rasyonel temele oturtarak sarsılmaz bir dünya görüşü oluşturmaya çalışıyorum.

Bu kadar karmaşık değil. Uzun uzun felsefe yapmayı gerektirmeyecek kadr basittir konu.

Bizim ahlakımız bilimseldir, öyle olmak durumundadır. Ve dolayısı ile hukuktur. Ateistin ahlakı budur, savunmamız ve sunmamız gereken yegane alternatif budur.

İnsanların özel dünyaları hakkında yorumda bulunan, örneğin "zina" diye bir kavramdan bahseden gericiye verilecek en iyi yanıt, hukuk olacaktır.

Ahlaki ilkeler temelde değişmez aslında. Evrimin başından beri aynıdır fakat ayrıntılar kültürden kültüre, toplumdan topluma, çağdan çağa değişir, bu da kaçınılmazdır. Modern hukuk da çağdan çağa değişir, uyum gösterir. O nedenle ateistin ahlakı hukuktur demek yanlış olmaz. Modern hukuku yaratan insanın kendisidir zaten. Püf nokta da bu. Yani yasalar dokunulmaz değildirler. Aynı anda dinsizdirler.

Sitelerde Paylaş

Koşun ateistler hakkınızda yalan,riya dolu süzme tahlillerle sizin aslında ne olduğunuza kanat getirilmiş okuyun neymişsiniz yada ne olmalıymışsınız öğrenin ,bu sayfa sırf kibir ve riya kokuyo .

Çık aradan internet faresi. Hadi bakayım arkadaşlarının yanına, oyun oynamaya.

Ya da azıcık kafanın içindeki çalıştır, azıcık zorla da iki satır bir şey yaz, biz de okuyalım.

Ama nasıl olmuşsa doğru anlamışsın. Burada senin gibi ateistimsiler hakkında konuşuluyor gerçekten.

Hiç değilse bu kadarını anlayabilmişsin, buna da şükür...

Sitelerde Paylaş

Bence sorun senin ateizm anlayışında hacı.

Kafanda bir ideal ateist kimliği oluşturmuşsun, buna uygun olmayanın ateistliğini kabul etmeyiz diyorsun.

Ateizmin bir otoritesi mi var? Ateizm komitesi kurup kimin ateist olacağına öyle mi karar vereceğiz?

Ateizmin ilkelerini ateistlerin ilkeleri oluşturur diyorsun ama senin kafandaki ilkelere uygun olmayanlar gerçek ateist değildir diyorsun.

Pekala bir marxist de marxist olmayanların gerçek ateist olmadığını savunabilir.

Onlar da ateisttir ve onların ilkeleri de ateizme yansımalıdır senin dediğine göre.

Ateizm kavramı islam veya marxizm gibi bir siyasi görüş ve ahlak anlayışı paketini içermez.

Seküler siyaset ve seküler ahlak vardır. Ateist siyaset ve ateist ahlak yoktur.

Bu işin içinden çıkamazsın hacı. Ateizm her daim ikinci bir tanım olarak kalacaktır.

Komünist-ateist, nihilist-ateist, liberal-ateist, hümanist-ateist gibi.

Tabii orada.. Ama sen orasını henüz anlayamadın. O kadar yazdığım halde.

Bir öküz de ateist bizim gibi.. Ama ben aradaki farkı biliyorum.

Sen bilmiyorsun...

Marksist gerçek bir ateisttir elbette. Ama marksist, marksist ateisttir. Önce marksisttir.. Çoğumuz gibi yalın bir ateist değildir. Diğerleri de öyle..

Marksistin ateizmi öküzün ateizimden farklıdır. Hiç kusura bakma ama seninki farklı değil gibi duruyor.

Varsa bile o farkı ben göremiyorum.

Ben birşeyin içinden çıkacak değilim. Ben sorunumu halletmişim. Ben neden ve nasıl bir ateist olduğumu biliyorum.

Sorun sende.. Henüz kendi ateizminin bile doğru yorumunu yapamıyorsun.

Başkalarının ateizmi sana ağır gelir.

Sitelerde Paylaş

Bu kadar karmaşık değil. Uzun uzun felsefe yapmayı gerektirmeyecek kadr basittir konu.

Bizim ahlakımız bilimseldir, öyle olmak durumundadır. Ve dolayısı ile hukuktur. Ateistin ahlakı budur, savunmamız ve sunmamız gereken yegane alternatif budur.

İnsanların özel dünyaları hakkında yorumda bulunan, örneğin "zina" diye bir kavramdan bahseden gericiye verilecek en iyi yanıt, hukuk olacaktır.

Ahlaki ilkeler temelde değişmez aslında. Evrimin başından beri aynıdır fakat ayrıntılar kültürden kültüre, toplumdan topluma, çağdan çağa değişir, bu da kaçınılmazdır. Modern hukuk da çağdan çağa değişir, uyum gösterir. O nedenle ateistin ahlakı hukuktur demek yanlış olmaz. Modern hukuku yaratan insanın kendisidir zaten. Püf nokta da bu. Yani yasalar dokunulmaz değildirler. Aynı anda dinsizdirler.

Bence bu doğru bir düşünce değil. Örneğin türkiyedeki hukuktan memnun musunuz?

Şüphe üzerine yıllarca boşu boşuna hapis yatan binlerce tutuklu var.

Bize sorulduğunda da "Benim ahlak anlayışım hukuktur" mu diyeceğiz bu durumda?

Her yıl değişen ceza hukukuyla birlikte ahlak anlayışımızı da mı değiştireceğiz?

Sitelerde Paylaş

Bence bu doğru bir düşünce değil. Örneğin türkiyedeki hukuktan memnun musunuz?

Şüphe üzerine yıllarca boşu boşuna hapis yatan binlerce tutuklu var.

Bize sorulduğunda da "Benim ahlak anlayışım hukuktur" mu diyeceğiz bu durumda?

Her yıl değişen ceza hukukuyla birlikte ahlak anlayışımızı da mı değiştireceğiz?

Yasaları değiştirmek zor değil. Değiştiriyoruz da. Biz müslüman bir toplum olarak o yasaları manipüle ediyoruz iktidarlar olarak ama bu gerçeği/doğruyu değiştirmez.

Kimsenin özel dünyasına karışmıyoruz, başkalarına zarar vermedikçe. Modern hukuk böyle söyler. Dinlerde uyku ve tuvalet alışkanlığımıza kadar karışır örneğin.. Ya da gelenekler..

Anlatmaya çalıştığım şey bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...