Jump to content

ATEİST-TEİST ARASINDAKİ FARKLAR VE ORTAK PAYDALAR NELERDİR?

Recommended Posts

Çık aradan internet faresi. Hadi bakayım arkadaşlarının yanına, oyun oynamaya.

Ya da azıcık kafanın içindeki çalıştır, azıcık zorla da iki satır bir şey yaz, biz de okuyalım.

Ama nasıl olmuşsa doğru anlamışsın. Burada senin gibi ateistimsiler hakkında konuşuluyor gerçekten.

Hiç değilse bu kadarını anlayabilmişsin, buna da şükür...

Hitap tarzın gibi tahlil yeteneğinde yok ,ben hiç dedimmi ateistim diye yada ateistlere özel bölüme başvurdum mu?Sensin ateist :) Ben sadece dinden çıktım diye tanımladım kendimi.Benim yolum daha uzun belki yeni başlıyo sen noktanı koymuşsun benim daha yolum var ,son konusunda alimler bile kesin konuşamaz. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hitap tarzın gibi tahlil yeteneğinde yok ,ben hiç dedimmi ateistim diye yada ateistlere özel bölüme başvurdum mu?Sensin ateist :) Ben sadece dinden çıktım diye tanımladım kendimi.Benim yolum daha uzun belki yeni başlıyo sen noktanı koymuşsun benim daha yolum var ,son konusunda alimler bile kesin konuşamaz. :)

Aman işim yoktur da seni takip edecektim.. Dinsiz olman yeter, ille de ateist olman gerekmiyor. Bu başlıkta tartışılanlar dinlere karşı tavır alanları, bütün dinsizleri kapsıyor aslında. Kimsenin alnında "Şu agnostik, bu ateist, bu panteist" yazmıyor, hepimiz dinsiziz ve din savunurlarıyla tartışıyoruz vs vs..

Evet, ben bu konuda net olarak noktayı koymuş bitirmişim, sen alimlerle falan debelenedur...

Sitelerde Paylaş

öyleyse sen daha ne idiğü belirsiz (kendisi bile ne olduğunu henüz bilmeyen ve belki de hiç bilmeyecek olan)meczubun birisin.

Sen dine geri dön kardeşim. Bu uzun yolda sana çok çektirirler.. ateistler ve teistler.. Şamar oğlanı olursun.

Sitelerde Paylaş

öyleyse sen daha ne idiğü belirsiz (kendisi bile ne olduğunu henüz bilmeyen ve belki de hiç bilmeyecek olan)meczubun birisin.

Sen dine geri dön kardeşim. Bu uzun yolda sana çok çektirirler.. ateistler ve teistler.. Şamar oğlanı olursun.

senden yada ötekinden berikinden olmadığım kesin, RTE kafalı gördüm seni,taraf olmayan bertaraf olur kıvamında küstahca ve palavra ,senin ve bazılarının bi ağız dolusu salyaya karışmış hakaretleriyle kimse küçülmez .

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Ben Türkiye'li ateist ve teistten yola çıkarak konuşacağım..

Ateist ve teist, çoğunlukla aynı ortamda büyümüş ve aynı doğmatik değerlerle eğitilmiş oldukları için ahlaki altyapıları aynıdır. Bu iki farklı görüşe sahip fakat aynı coğrafyada yetişmiş insan; mesela ekmeği yere koymaktan içten içe kaçınır, israfın yanlış olduğu inancıyla büyüdüğünden dolayı doymuş olsa bile tabağındaki son lokmayı asla geride bırakmaz; eğer erkekler ise, kadınların cinsel özgürlüklerini doyasıya yaşamalarına içten içe hiddetlenir; eğer kadınlar ise eşini kendisini korumakla yükümlü bir güvenlik birimi gibi görür ve tipik "baba" otoritesini aileyi kontrol etmekte caydırıcı bir unsur olarak kullanmaktan çekinmez. Bunlar dini kaynaklı kabullenişlerdir mesela ama ateistlerin istisnalar olsa bile mutlak suretle kabullendikleri yargılar olmuştur. Üzerine düşünülünce, bu listenin o kadar uzun olduğuna şahit olabilirsiniz ki..

Ateist ve teist, "adaletten şüphen varsa katil ol" tarzında bir yaklaşıma sahiptir, abartmaya meyilliyizdir. Demek istediğim, bu iki farklı insan; düşüncelerini karşısındaki kişiden üstün göstermek adına uç noktalarda galeyancı vaazlara girişmekten çekinmez, yapabiliyorlarsa manipülasyon yaparlar ve karşısındakini kötü hissettirerek egosunu tatmin etmek adına ağır ithamlarla yargılamaya girişirler. İki tarafın da çoğunlukla kendi birikimleri üzerinden konuşmasına değil de karşı tarafın aptallıklarından ve kusurlarından dem vurmasına şahit olursunuz. Oysa asıl yapılması gereken karşı tarafa istediklerinizi aktarabilecek seviyede düşüncelerinizi basite indirgeyip, saygılı bir dil kullanmaktır.

Ateist ve teist, bu ülkede bilim yapacak bir ortama sahip değildir. Teist, kendisini sürekli evrendeki her türlü keşfi inandığı öğretilere uyumlandırmak gibi bir obsesyona kaptırır; ateistin durumu daha da vahimdir çünkü gücü elinde bulunduran ve düşünce özgürlüğünün önemini henüz kavrayamamış insanlara karşı bir var olma savaşı içerisindedir, çoğu zaman bilimsel araştırmalarını yapacak bir ortama dahi girilmesi engellenmeye çalışılır veya araştırmaları için ekonomik desteği bulamaz; güç bela bu araştırmalarını tamamlasa bile, verilerini sunabileceği olgun bir topluluk bulamayacaktır zira yine karşısına çıkacak olan, en iyi ihtimalle ortadaki bilimsel verileri yine inançlarına uydurmakla kafayı bozmuş fakat nasıl olduysa bir şekilde doçenttir profesördür doktordur vs. vs. akademik ünvanlar almış kişiler olacaktır. Öyle ki, en çarpıcı fosilleri bile allahın insanlığı test etmek için yarattığı şeyler olarak düşünen çok ünlü kişiler bulabilirsiniz etrafınızda mesela.

Aklıma ilk gelenler bunlar benim.. : )

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...