Jump to content

Ateistler için ahlakın kökeni nedir?

Recommended Posts

• İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yardımcı olalım. Ateistler için ahlakın kökeni beyindir. Beyin arı ise insan doğru düşünüp karar vereceğinden ahlaklıdır. Beyin din gibi safsatalarla dolu ise insan istemesede ahlaksızdır.

Bkz: http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=52789

Şimdi siz tabi itiraz edeceksiniz. Binde bir böyle çıkar diye ama, bende peşin peşin söyleyim o zaman her düşüncenin iyisi kötüsü vardır. Ateistlerinde iyisi kötüsü vardır. O zaman hiç tartışmayalım.

Sitelerde Paylaş

Bir sürü canlısı olarak insanın, ateist yada teist olması farketmeksizin, ahlakı empatiye dayanır. Dinlerin ahlakı sahiplenmesi eski toplumlarda birey ile toplum arasındaki güç dengesinin din ile sağlanmasından kaynaklanıyor. Din kurumsallaşmadan önce de birlikte yaşayan insanlar birbirlerini öldürmekten çekiniyor grup içi kurallara uyuyorlar birbirleri ile ilgileniyorlar koruyorlardı. Çünkü sürtüştüğü ya da takıştığı kişi yakın iliişkide olduğu birebir tanıdığı veya akrabalarının tanıdığı birisiydi veya akrabasının kendisiydi. Grup düzeni her zaman için bireysel çıkardan daha önemli olduğu için karşılıklı sürtüşmeler grup baskısı ile halledilirdi. Daha kalabalık toplumlara doğru evrildikçe birbiri ile tanışmayan hatta hiç karşılaşmamış insanların karşısındakini öldürmemek veya zarar vermemek için hiçbir nedeni yoktu. Bunun için toplum yapısı geliştikçe ve büyüdükçe paralel olarak kör inançlar kurumsallaşmış din haline gelmiş ve karmaşık toplum yapıları bu sayede kurulabilmiştir. Artık akraba, tanıdık veya grup baskısı olmasa da içinde bulunduğu toplumun bir anlamda hukuk kurallarını oluşturan ve güç kullanım yetkisini iktidara bağlayan din ile düzen sağlanmış oluyordu. Bu tarihsel gerçek nedeniyle nerede bir iktidar karşıtlığı görürseniz başka bir inanç tarafı daha görürsünüz.

Tüm bunların ve ahlak dediğimiz şeyin nedeni doğada tek değil çok kişiyken yaşama şansımızın olması ve empatiyle grup içi iletişimi dayanışmayı sağlamamız.

http://greatergood.berkeley.edu/article/item/the_evolution_of_empathy

Sitelerde Paylaş

Yardımcı olalım. Ateistler için ahlakın kökeni beyindir.

İyi Neden İyidir? İyi ve Kötünün Bilimsel İzahı nedir?

Evrimin doğal seçilimle işlediğini açıklayan Darwinci görüş sahip olduğunuz iyilik, ahlak, namus, duygudaşlık ve merhamet gibi eğilimlerinizi açıklamakta yetersiz kalır. Doğal seçilim açlık, korku ve cinsel arzuyu kolayca açıklayabilir ki bunların hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

Fakat yetim bir çocuğu bir kenarda ağlarken fark ettiğimizde,

yaşlı bir dulun yalnızlığına ve umutsuzluğuna tanık olduğumuzda

ya da acılar içinde inleyen bir hayvanı gördüğümüzde hissettiğimiz iç burkucu merhamet hissi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünyanın öbür ucunda yaşayan, asla tanışmayacağınız ve yüksek olasılıkla yaptığınız iyiliğin karşılığını veremeyecek olan tsunamizedelere giysi, para gibi kaynağı belli olmayan hediyeler göndermenizi sağlayan bu güçlü dürtünün sizdeki kaynağı nedir?

Sitelerde Paylaş

Ben araştırdım, bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

rahatın yerinde..

diğer tebliğciler gibi ateistleri sorguya çekip duruyorsun.

cehennemi dayatan dincilerin

bu dünyadaki tanrısal kökenli (g)azapları ve ikiyüzlü zavallı tavırları da var.

dinsel kanunları yazıp uygulayanlar(yani siz)dinsel kanunların yatırımından asla etkilenmez.

ikiyüzlüler sizi.

peki ahlakın kaynağı ne..

-insanın genetik mirası,

-aile ve toplum

-devlet vb.

dinsel hiyerarşiler,siyasal gücü yitirmemek için temelsiz palavra sloganlar üretirler.

onlara göre her şey tanrı'dan gelir...

bu nedenle ahlakı da din ve tanrı (inancı)sağlar iddiası da böyle bir şey..

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazımdan alıntı yaptığın için yazıyorum.

Bir ben hiçkimseye yardım için para göndermedim. Nedenini tahmin edebilirsin. Maddi sıkıntı diyelim.

İki o yukarda yazdığın, allaha atıfta bulunduğun merhamet hislerinin allahla pek ilgisi yoktur. İnsanın beyni buna hüküm verir. Eğer dediğin gibi bütün hisler allahtan ise niye bazı insanlar acımasız? Demekki allahla pek ilgisi yok. İnsandan insana değişiyor. Beyin bunda rol sahibi.

Sitelerde Paylaş

ateistler için ahlakın kaynağı maddedir. Fakat bakıyorsunuz, aynı maddeden gelen elmas çok değerlidir(biz insanlar ona değer atfediyoruz), kömür çok değersizdir. Bunun nedeni nedirse, ahlaken birisine iyi, birisine kötü dememizin nedeni de odur. Yani sadece yalan söylemiş oluruz. Materyalizme göre iyi, güzel, çirkin, kötü diye birşey yoktur. Değerli ya da değersiz birşye de yoktur. Maddeye yüklediğimiz soyut şeylerin hepsini biz insanlar uydurduk.

Sitelerde Paylaş

ateistler için ahlakın kaynağı maddedir. Fakat bakıyorsunuz, aynı maddeden gelen elmas çok değerlidir(biz insanlar ona değer atfediyoruz), kömür çok değersizdir. Bunun nedeni nedirse, ahlaken birisine iyi, birisine kötü dememizin nedeni de odur. Yani sadece yalan söylemiş oluruz. Materyalizme göre iyi, güzel, çirkin, kötü diye birşey yoktur. Değerli ya da değersiz birşye de yoktur. Maddeye yüklediğimiz soyut şeylerin hepsini biz insanlar uydurduk.

Çok teşekkür ederim. Bütün ateistler için gerçek budur.

Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim. Bütün ateistler için gerçek budur.

Asıl sorulması gereken şudur bence, 10 gram altın bir kilo demirden niçin daha değerlidir. Mesela bir insan niçin bir hayvandan değerlidir. Bir köpek niçin, bir bitkiden değerlidir. Ya da bir bitki bir taştan niye değerlidir. Bir insan bunların hepsinden niçin daha değerlidir. Sorulması gereken bence budur.

Sitelerde Paylaş

Asıl sorulması gereken şudur bence, 10 gram altın bir kilo demirden niçin daha değerlidir. Mesela bir insan niçin bir hayvandan değerlidir. Bir köpek niçin, bir bitkiden değerlidir. Ya da bir bitki bir taştan niye değerlidir. Bir insan bunların hepsinden niçin daha değerlidir. Sorulması gereken bence budur.

çünkü,

para tanrı kadar soyut, ve en az onun kadar somut bir kavramdır. -dücane cündioğlu-

Sitelerde Paylaş

Ben araştırdım, bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Ateisti teisti yok.

İnsanlık için ahlakın kökeni dinler değildir.

Ahlaksal değerler sosyal olmanın sonucu olarak ortaya çıkmışlardır.

Din onlara kapitalize olarak ahlakı tekeline almıştır.

Dinler temelde kötü ahlakı simgelerler.

Çünkü dinlerin savunduğu ahlak çağa uymaz, değişmez ve katı değerler olarak kalır.

İslam ahlakının kötü ahlakı simgelemesinin başka nedeni yoktur.

1400 yıl öncesinde yaşayan çöl bedevilerinin ahlakını devam ettiren İslam dini o ahlak gibi geri, yobaz ve çağdışıdır.

Sitelerde Paylaş

Ateisti teisti yok.

İnsanlık için ahlakın kökeni dinler değildir.

Ahlaksal değerler sosyal olmanın sonucu olarak ortaya çıkmışlardır.

Din onlara kapitalize olarak ahlakı tekeline almıştır.

Dinler temelde kötü ahlakı simgelerler.

Çünkü dinlerin savunduğu ahlak çağa uymaz, değişmez ve katı değerler olarak kalır.

İslam ahlakının kötü ahlakı simgelemesinin başka nedeni yoktur.

1400 yıl öncesinde yaşayan çöl bedevilerinin ahlakını devam ettiren İslam dini o ahlak gibi geri, yobaz ve çağdışıdır.

Mesela müslümalara göre içki içmek , kadınları açık giyinmesi ahlaksızlıktır, ateistlere göre ahlaksızlık değildir bunlar. Müslümanara göre zina yani nikahsız kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi ahlaksızlık ve günahtır. Ama ateistlere göre, bu ahlaksızlık değildir. Ateistlerin bol yaşadığı avrupa ülkelerine baktığımız zaman, erkek erkeğe cinsel ilişki hatta evlilik ahlaksızlık değildir. Ama dindarlar göre bu ahlaksızlıktır. Kürtaj olayında keza öyledir.

Sitelerde Paylaş

Ahlakin tanimi nedir?

1. Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulunduklari davranis biçimleri ve kuralları, aktöre, töre, moral, etik.

2. Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim.

3. İyi nitelikler, güzel huylar

Simdi ne kadar basitsin cübbeli. Saniyorsunki bir adam müslüman degilse baska bir halt degildir. Öyle degil cübbeli senin gibi islama gönül vermemis ne kadar insan var biliyormusun? Ve onlarin yarisindan fazlasi müslümandan daha ahlakli. Ahlaki böyle ulu orta tekeline almak bence en büyük ahlaksizlik.

Diyelimki müslüman ken ögrendiklerimizin bazilari ile hala ayni ahlaki sürdürüyoruz. Ne var bunda size batan ne anlamiyorumki? Bunun böyle olmasi yada müslümanligin bir kac kurali ile yasamak müslüman olmakmi? Yada ben ateisttim dersem müslümanligin hic bir kurali bana uymazmi?

Müslümanlikta elbette güzel ögretiler var ama bunlar onu gercek bir din yapmazki. Kuranda incil gibi insan ürünü. Bosa kasmayin. Iyilik doldurun dünyayi, bizde övünelim, sevinelim. Yok öyle degil iste. Bugün müslümanin en büyük düsmani önce akilsizligi sonra diger müslümanlar. Unutma.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ahlakin tanimi nedir?

1. Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulunduklari davranis biçimleri ve kuralları, aktöre, töre, moral, etik.

2. Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim.

3. İyi nitelikler, güzel huylar

Simdi ne kadar basitsin cübbeli. Saniyorsunki bir adam müslüman degilse baska bir halt degildir. Öyle degil cübbeli senin gibi islama gönül vermemis ne kadar insan var biliyormusun? Ve onlarin yarisindan fazlasi müslümandan daha ahlakli. Ahlaki böyle ulu orta tekeline almak bence en büyük ahlaksizlik.

Diyelimki müslüman ken ögrendiklerimizin bazilari ile hala ayni ahlaki sürdürüyoruz. Ne var bunda size batan ne anlamiyorumki? Bunun böyle olmasi yada müslümanligin bir kac kurali ile yasamak müslüman olmakmi? Yada ben ateisttim dersem müslümanligin hic bir kurali bana uymazmi?

Müslümanlikta elbette güzel ögretiler var ama bunlar onu gercek bir din yapmazki. Kuranda incil gibi insan ürünü. Bosa kasmayin. Iyilik doldurun dünyayi, bizde övünelim, sevinelim. Yok öyle degil iste. Bugün müslümanin en büyük düsmani önce akilsizligi sonra diger müslümanlar. Unutma.

SAYGILAR

Adam sana ateistler için ahlakın temeli ne diyor?, senin verdiğin cevaba bak!!!!

tarihinde zangief tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adam sana ateistler için ahlakın temeli ne diyor?, senin verdiğin cevaba bak!!!!

Cevap orda icinde anlamiyormusun? Sende müslümanlarin ahlakina bak kackere degisti durdu? mesela babanin yaninda cocuguinu alip öpüyormusun?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...