Jump to content

Ateistler için ahlakın kökeni nedir?

Recommended Posts

• İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cevap orda icinde anlamiyormusun? Sende müslümanlarin ahlakina bak kackere degisti durdu? mesela babanin yaninda cocuguinu alip öpuyormuyun?

SAYGILAR

Müslümanların ahlakının dedişip değişmediğinin hiçbir önemi yoktur. Ama sorduğu soruyla bence verdiğiniz cevaplar birbirleriyle hiç uyumlu değil.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların ahlakının dedişip değişmediğinin hiçbir önemi yoktur. Ama sorduğu soruyla bence verdiğiniz cevaplar birbirleriyle hiç uyumlu değil.

Nasil uyumlu degil. Ahlakin tanimin var orda. Bir yerinde din ile baglantisi varmi?

Ahlak toplum ile alakali bir durum ve degisken.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ateisti teisti yok.

İnsanlık için ahlakın kökeni dinler değildir.

Ahlaksal değerler sosyal olmanın sonucu olarak ortaya çıkmışlardır.

Din onlara kapitalize olarak ahlakı tekeline almıştır.

Dinler temelde kötü ahlakı simgelerler.

Çünkü dinlerin savunduğu ahlak çağa uymaz, değişmez ve katı değerler olarak kalır.

İslam ahlakının kötü ahlakı simgelemesinin başka nedeni yoktur.

1400 yıl öncesinde yaşayan çöl bedevilerinin ahlakını devam ettiren İslam dini o ahlak gibi geri, yobaz ve çağdışıdır.

Günümüzdeki ahlak anlayışı da en az dinler kadar çağ dışı, değişmez ve katıdır. Çünkü melezdir; ne tamamiyle din kökenlidir, ne de tamamiyle doğa kökenlidir. Bana göre ahlak, canlının doğasına uygun hareket etmesidir. Kutuplarda ahlaki olan sıkı giyinmek, çöl sıcağında ise çıplak gezmektir ya da kendini cinsel anlamda korumaktır. Bunun dışındaki ahlakı apış arasında arayan tüm anlayışlar soyuttur, insan doğasına aykırıdır.

Sitelerde Paylaş

"Ateistler için ahlakın kökeni" diye bi genelleme olamaz. Ateizm bi ideoloji değildir.

İdeoloji olması şart değil.

Ateistler için ahlaktan bahsedilebilinir.

Teistler için ahlaktan bahsedersen, ateistler için de ahlaktan bahsedebilmelisin.

Bir değerin ahlakından bahsetmek için onun ideoloji olması gerekmez.

Ama önce ahlakı doğru değerlendirmek gerekir.

Sitelerde Paylaş

Yanlış soruya verilen cevaplar da yanlış olur tabii. Ateistleri insanlıktan soyutlayıp sonra da onlar için ahlakın kökenini soran birine verilecek en iyi cevap başka bir sorudur. İnsanlık için ahlakın kökeni nedir? Bu soruya da cevap vermeyeceği için sorularına cevap verilmeyi hak edecek birisi değildir. Sorduğum soruya cevap verebilmesi için biraz ahlak felsefesi bilmelidir. Ahlak felsefesi bilen birisi de zaten böyle dandik bir soru sormaz.

Sitelerde Paylaş

İyi Neden İyidir? İyi ve Kötünün Bilimsel İzahı nedir?

Evrimin doğal seçilimle işlediğini açıklayan Darwinci görüş sahip olduğunuz iyilik, ahlak, namus, duygudaşlık ve merhamet gibi eğilimlerinizi açıklamakta yetersiz kalır. Doğal seçilim açlık, korku ve cinsel arzuyu kolayca açıklayabilir ki bunların hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

hepsinin sağ kalmak ya da genlerimizin korunmasında doğrudan payı vardır.

Fakat yetim bir çocuğu bir kenarda ağlarken fark ettiğimizde,

yaşlı bir dulun yalnızlığına ve umutsuzluğuna tanık olduğumuzda

ya da acılar içinde inleyen bir hayvanı gördüğümüzde hissettiğimiz iç burkucu merhamet hissi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünyanın öbür ucunda yaşayan, asla tanışmayacağınız ve yüksek olasılıkla yaptığınız iyiliğin karşılığını veremeyecek olan tsunamizedelere giysi, para gibi kaynağı belli olmayan hediyeler göndermenizi sağlayan bu güçlü dürtünün sizdeki kaynağı nedir?

Şunu söylemeliyim ki çocukluğumdan beri gerek hayvanlara olsun gerek insanlara olsun yaptığım yardımların,iyiliklerin hiçbirini sevap kazanacağım düşüncesiyle yapmadım.Aklımın ucundan dahi geçmedi aman efendim şu kadına yardım edeyim de sevap kazanırım belki dediğimi hatırlamıyorum.Sevap kazanayım düşüncesi ile yapılan her yardımı/iyiliği çıkar doğrultusunda yapılan eylemler olarak görüyorum.

Dinli veya dinsiz,iyi insanlar iyilik kötüler kötülük yapar.Ama iyi insanların kötülük yapması ancak dinin harcıdır.

Steven Weinberg

Sitelerde Paylaş

Nasil uyumlu degil. Ahlakin tanimin var orda. Bir yerinde din ile baglantisi varmi?

Ahlak toplum ile alakali bir durum ve degisken.

SAYGILAR

O zaman ortaya şöyle bir paradoks çıkıyor, dinleri karıştırmıyorum, ahlak olmadan önce insanlar ahlaksız mıydı? ya da günümüz ahlakına uygun yaşamayan insanlar ahlaksız mıdır? Cübbelinin verdiği videodakilerden birisi o kıyafetle modern şehirlerde dolaşsalar bunlar anti ahlaki mi değerlendirilir?

Sitelerde Paylaş

Ben araştırdım, bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

bulamaman doğal çünkü ateist değilsin.. ateist olmadığın sürece de bilemezsin.. böyle boş boş konuşursun.. ateistler defalarca yazdı bunları, kafa yok ki sende anlayasın..

sen bir budistin veya eskimo'nun ne düşündüğünü, neye inandığını, inanırken ne hissettiğini biliyor musun??? bir ateisti de anlayamazsın.. öyle olmadığın sürece.. beynini ne zaman kullanmaya başlıycaksın bilmiyorum..

Sitelerde Paylaş

Şunu söylemeliyim ki çocukluğumdan beri gerek hayvanlara olsun gerek insanlara olsun yaptığım yardımların,iyiliklerin hiçbirini sevap kazanacağım düşüncesiyle yapmadım.Aklımın ucundan dahi geçmedi aman efendim şu kadına yardım edeyim de sevap kazanırım belki dediğimi hatırlamıyorum.Sevap kazanayım düşüncesi ile yapılan her yardımı/iyiliği çıkar doğrultusunda yapılan eylemler olarak görüyorum.

Ateistler sağ kalmak ya da genlerinin korunması durumu dışında başka bir sebeple iyilik yapamaz.

Yapar diyen varsa bana bilimsel delil getirsin.

Sitelerde Paylaş

Günümüzdeki ahlak anlayışı da en az dinler kadar çağ dışı, değişmez ve katıdır. Çünkü melezdir; ne tamamiyle din kökenlidir, ne de tamamiyle doğa kökenlidir. Bana göre ahlak, canlının doğasına uygun hareket etmesidir. Kutuplarda ahlaki olan sıkı giyinmek, çöl sıcağında ise çıplak gezmektir ya da kendini cinsel anlamda korumaktır. Bunun dışındaki ahlakı apış arasında arayan tüm anlayışlar soyuttur, insan doğasına aykırıdır.

Ahlakın başlangıcını sosyal yaşamda aramanız gerekir.

Dinler sosyal yapıya sonradan giren parazitlerdir.

Sitelerde Paylaş

Dinli veya dinsiz,iyi insanlar iyilik kötüler kötülük yapar.Ama iyi insanların kötülük yapması ancak dinin harcıdır.

Steven Weinberg

çıkar gözetmeksizin yaptığın iyilik sana tarifsiz bir haz veriyordur. bu da bir çıkar sayılır mı ?

Sitelerde Paylaş

O zaman ortaya şöyle bir paradoks çıkıyor, dinleri karıştırmıyorum, ahlak olmadan önce insanlar ahlaksız mıydı? ya da günümüz ahlakına uygun yaşamayan insanlar ahlaksız mıdır? Cübbelinin verdiği videodakilerden birisi o kıyafetle modern şehirlerde dolaşsalar bunlar anti ahlaki mi değerlendirilir?

Ahlaktan senin anladigin aciklik saciklikmi? Evetse onlar sana göre ahlaksiz giyiniyor. Bence onlar kendi kültürüne göre giyiniyor. Yani sana göre ahlaksiz bana göre normal oldular. Sizin ahlak ile ne anladiginiz bir kere net degil.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Steven Weinberg

Yardımı para için yapmıyorsun çünkü paradan çok daha değer verdiğin bir şey için yapıyorsun, huzur için, mutluluk için ve doğal olarak kendin için. Birisine yardım etmek seni mutsuz/huzursuz etse yine de yardım eder misin?

İnsan iyilik de yapar, kötülük de. İnsanlara kötülük yaptıran dinler olabilir ancak bana göre kötü insanların iyi olması için din şarttır.

Sitelerde Paylaş

çıkar gözetmeksizin yaptığın iyilik sana tarifsiz bir haz veriyordur. bu da bir çıkar sayılır mı ?

Yaptığım yardımları bana haz versin diye yapmıyorum.Dediğim gibi sevap kazanayım diye yapılan eylemler tamamen insanın cenneti arzulamasından kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

Ateistler sağ kalmak ya da genlerinin korunması durumu dışında başka bir sebeple iyilik yapamaz.

Yapar diyen varsa bana bilimsel delil getirsin.

bilimden kasıt nedir? fizik mi, matematik mi? kimyamı?

ahlakı bilimsel temele oturtabilmek ancak psikoloji ile olabilir. psikoloji bilimine göre ahak nedir biliyor musun?

Sitelerde Paylaş

Ahlaktan senin anladigin aciklik saciklikmi? Evetse onlar sana göre ahlaksiz giyiniyor. Bence onlar kendi kültürüne göre giyiniyor. Yani sana göre ahlaksiz bana göre normal oldular. Sizin ahlak ile ne anladiginiz bir kere net degil.

SAYGILAR

Benim anlatmak istediğim o değil, fakat sen özellikle o şekilde arıyorsun. Haberlerde görüyorum, türkiyede veya başka ülkelerde, zaten haberlere çıkmasından dolayı bunun normal standarın, normal olarak algılanan ahlaki değerlerin dışına çıktığından dolayıdır, sokak ortasında sevişen çiftler anti ahlaki olarak değerlendirilir. Ama, baktığımız zaman sokak ortasında bir çift hayvan çifteştiği zaman, insanlar bunu ahlaksızlık olarak değerlendirmez. Ama bir insan aynı şeyi yapsa, bu hemen ahlaksızlık olarak değerlendirilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...