Jump to content

Ateistler için ahlakın kökeni nedir?

Recommended Posts

Ateistler sağ kalmak ya da genlerinin korunması durumu dışında başka bir sebeple iyilik yapamaz.

Yapar diyen varsa bana bilimsel delil getirsin.

Dindarlar cennet ve huri isteği dışında başka bir sebeple iyilik yapamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yaptığım yardımları bana haz versin diye yapmıyorum.Dediğim gibi sevap kazanayım diye yapılan eylemler tamamen insanın cenneti arzulamasından kaynaklanıyor.

üzgünüm bu yanıt yanıt değil. neden iylik yaptığını bilmek ve anlamak zorundasın. neden iyilik yapıyorsun çünkü yapıyorum. neden kötülük yapmıyorsun çünkü yapmıyorum. bu bir cevap değil.

Vecize', herkes bilir, özlü söz demek, peki ya 'cevize'?

'Cevize' de, bir özü olmadığı, özlü olmadığı hâde özlü söz gibi görünen, hoş ama boş sözlere denir. Meselâ size vecize görümünde bir cevize örneği vereyim:

— Yaşam önemlidir!

Beğenmedinizse, şunu seçin:

— Yaşam yaşamdır!

Böyle derin cevizeler karşısında insan ne diyebilir. Susmalı, (kana kana) içmeli, kendimizden geçmeli!

Artık kendimizden geçtiğimiz için, 'ars longa' hakkındaki cevizeleri sıralamayacağım. Nasıl olsa her edebiyatçı sanatın uzunluğu, yaşamın kısalığı üzerine döktürür, döktürmüştür, daima da döktürecektir. Doktorlarınsa umurunda değil. Yakışır. Ses etmemeli.

Cevizelerin birer vecize olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Çok basit. Cevize sahibine hemen şu soruyu sorun:

— Nasıl yani?

Şayet cevize sahibi, özlü sözünün özü üzerine konuşmaya başlarsa ve sözün özünü açıklayabilirse, o bir vecizedir. Fakat bir açıklamaya yapamaz ve "Ne demek nasıl yani, demin söyledik ya yaşam önemlidir, yaşam yaşamdır" türünden tekrarlara geçerse, elinizde bir vecize değil, bir cevize bulunduğundan emin olun. Burada kesin ölçüt, "Nasıl yani?" sorusudur. Sorun ve bekleyin!

-Dücane Cündioğlu-

Sitelerde Paylaş

Benim anlatmak istediğim o değil, fakat sen özellikle o şekilde arıyorsun. Haberlerde görüyorum, türkiyede veya başka ülkelerde, zaten haberlere çıkmasından dolayı bunun normal standarın, normal olarak algılanan ahlaki değerlerin dışına çıktığından dolayıdır, sokak ortasında sevişen çiftler anti ahlaki olarak değerlendirilir. Ama, baktığımız zaman sokak ortasında bir çift hayvan çifteştiği zaman, insanlar bunu ahlaksızlık olarak değerlendirmez. Ama bir insan aynı şeyi yapsa, bu hemen ahlaksızlık olarak değerlendirilir.

Hayvanlarda akil yok utanma yok.

Bizde utanma var akil var kiskanclik var varda var.

Anlatmak istedigim ahlak kelimesinin icini istedigin gibi dolduramazsin.

O her topluma göre degisik degisik sekillenir.

Ben anlamiyorum bu tartismalar ile neyi ispatlamaya calisiyorsunuz. Bana öyle geliyorki siz sunu ima etmeye calisiyorsunuz: Ateist biri ahlaksiz olur yikar döker rahatsizlik verir. Isiniz gücünüz ateistler ile aranizda fark var demek ve o farkta siz hep iyisiniz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

<p>

Ateistler sağ kalmak ya da genlerinin korunması durumu dışında başka bir sebeple iyilik yapamaz.

Genlerimiz korunsun diye yapmayız iyiliği. Daha doğrusu bunu düşünmeyiz, hatta insanlığın bundan haberi bile yoktur. Dine inanmayanlar bile ahlakın ne olduğunu, kökenini, bilimsel açıklamasını yeterince bilmiyorken senin bu sözlerin bütünüyle gerçek dışı. Çarpıtıyorsun kısacası.Bana sorarsan (sormasan da öyle tabii) sen de tıpkı bütün insanlar gibi türün devamı, genlerinin daha çok ve sağlıklı kopyalanması için iyilik yapıyorsun. Allah ve din gibi faktörler zaten sahte. Onlar olmasaydı da sen iyilik yapacaktın, eğer yapıyorsan.İnsan özgecidir. Bununda nedeni genlerdir, bu özelliğimiz primatlardan da önceki dönemlerimizden bize geçmiştir. Bizi iyilik yapmaya sevkeden başka pekçok özelliğimiz de öyle.İyilik yapan, dayanışmacı, özverili ve özgeci hayvanlar sadece insan değildir. Ahlaki davranışlarımı ortaya çıkaran duyguların kalıntılarını bugünkü insansı maymunlarda, maymunlarda ve diğer büyük beyinli memelilerde görürüz. Dinler ahlakın kökü kökeni değildir, sadece yazılı metinler haline getirmişlerdir ahlakı. Aslında dinlerden önce Hammurabi Yasaları vardır ama sizler bunları görmezden gelirsiniz.Ahlakın kaynağı kökeni dinler değildir. Ama ahlaksızlığın nedeni oldukları kesindir.

Sitelerde Paylaş

Benim anlatmak istediğim o değil, fakat sen özellikle o şekilde arıyorsun. Haberlerde görüyorum, türkiyede veya başka ülkelerde, zaten haberlere çıkmasından dolayı bunun normal standarın, normal olarak algılanan ahlaki değerlerin dışına çıktığından dolayıdır, sokak ortasında sevişen çiftler anti ahlaki olarak değerlendirilir. Ama, baktığımız zaman sokak ortasında bir çift hayvan çifteştiği zaman, insanlar bunu ahlaksızlık olarak değerlendirmez. Ama bir insan aynı şeyi yapsa, bu hemen ahlaksızlık olarak değerlendirilir.

Sizin sorununuz ahlakın ne olduğunu bilmemeniz.

Bu nedenden ahlaksızlık yapıyorsunuz. Bu nedenden iyi ahlaklı olamıyorsunuz. Bu nedenden iyi ahlak sahibi olmanız mümkün değil siz Müslümanların.

Sizin ahlaksızlıklarınızı sayarsak, batı kültüründe ahlaksız olarak bulduklarınızdan çok daha fazla olduğunu görürsünüz.

Saymaya başlayalım mı?

Sitelerde Paylaş

ıfeelgood dedi ki:

İyilik yapan, dayanışmacı, özverili ve özgeci hayvanlar sadece insan değildir. Ahlaki davranışlarımı ortaya çıkaran duyguların kalıntılarını bugünkü insansı maymunlarda, maymunlarda ve diğer büyük beyinli memelilerde görürüz.

El cevap: Buna katılıyorum. Altına imza atarım. Ben diyorum ki ateistler farkında olsun veya olmasın şu sebeplerin dışında iyilik yapamaz:

1) sağ kalmak

2) genlerinin korunması durumu

3) Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

4) Sen benim sırtımı kaşı, ben de seninkini kaşıyayım.

Hadi yine iyisiniz, hakkınızı yemişim, 2 tane daha buldum.

Sitelerde Paylaş

ıfeelgood dedi ki:

İyilik yapan, dayanışmacı, özverili ve özgeci hayvanlar sadece insan değildir. Ahlaki davranışlarımı ortaya çıkaran duyguların kalıntılarını bugünkü insansı maymunlarda, maymunlarda ve diğer büyük beyinli memelilerde görürüz.

El cevap: Buna katılıyorum. Altına imza atarım. Ben diyorum ki ateistler farkında olsun veya olmasın şu sebeplerin dışında iyilik yapamaz:

1) sağ kalmak

eh sende kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyenlerden olduğunu kabul ediyorsun o halde.

iyi ahlak= cennet :D

allahın sırtını kaşı ki oda seninkinin kaşısın.

azcık düşün cübbeli, az dur da düşün.

Sitelerde Paylaş

Günümüz ahlakı din kökenlidir. Bunun en büyük kanıtı da, ateistlerin kendilerini teistlere karşı savunmaya çalışmalarıdır.

Teist diyor ki: "Bak ateistler metroda sevişiyorlar". Ateist de hemen savunmaya geçiyor sanki yapılan şey ahlaksızlıkmış gibi.

Görüldüğü üzere, her ne kadar ateistler ahlaklarının kökeninin din olmadığını iddia etseler de gerçekte durum hiç de öyle değil.

Sitelerde Paylaş

eh sende kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyenlerden olduğunu kabul ediyorsun o halde.

iyi ahlak= cennet :D

allahın sırtını kaşı ki oda seninkinin kaşısın.

azcık düşün cübbeli, az dur da düşün.

Dinime küfreden müslüman olsa. Ben Allah rızası için iyilik yapıyorum. Biz de ihlas şarttır. Huri için namaz kılan cehenneme gider.

Sitelerde Paylaş

sokak ortasında bir çift hayvan çifteştiği zaman, insanlar bunu ahlaksızlık olarak değerlendirmez.

Ama bir insan aynı şeyi yapsa, bu hemen ahlaksızlık olarak değerlendirilir.

o işi iki köpek yaptığı zaman,

imanlı bir erkek, eline uzun bir sopa alıp önce köpekleri döver... sonra kovalar.

burası türkiye..

müslüman bir ülke..

Sitelerde Paylaş

ıfeelgood dedi ki:

1) sağ kalmak

İyi de, ahlakın en en en temel kuralı zaten "Sana yapılmasını istemediğini den de başkasına yapma" veya diğer deyişle "Sana yapılmasını istediğini sen de başkasına yap" değil mi? "Altın Kural" denir buna etikte.

Kimse karşılıklılık ilkesini reddetmez, gayet tabii bir karşılığı vardır. İnsanlar ne denli barışçıl ve birbirine destek olursa mesela, o kadar huzur içinde ve mutlu yaşanır, mutlu mesut ve sağlıklı çocuklar yetiştirilir.Yoksa şiddet, kargaşa ve kaosa neden olan şeylere neden karşı çıkalım ki? Dünyanın öteki tarafında yaşanan bir savaş beni neden üzsün aksi takdirde?

Bunlar boş saldırılar cübbeli. Genleriyle insanı ayıramazsın, ayırırsan anlayamazsın, sapla da samanı karıştırıp saçmalarsın.

Bize ödül veren bir otorite yok. Kimseden huri nuri, şarap fındık fıstık beslemiyoruz. Aklımız doğruyu bulmamıza yetiyor, iyilik güzellik sonrası dilenmiyoruz.

Biraz da bu tarafından bak istersen.

Sitelerde Paylaş

Ahlak tamamen dinle ilgili bir öğretidir. Dinler zayıfladıkça, ateizm arttıkça ahlaki değerler biter.

cahil cübbeli.. sen ahlakı ne sanıyorsun?? ahlak başkasına yönelik davranışlarda aranmalıdır.. kimseye zararın yoksa, kandırmıyorsan, yalan söylemiyorsan, haksızlık yapmıyorsan ahlaklısın demektir..

bir insanın tamamen kendisiyle ilgili davranışının ahlakla alakası yoktur.. çünkü bu davranış hiçbir şekilde başka kişilere dokunmaz, ilgilendirmez. zarar veya fayda vermez.. kimseye zararın yoksa istersen çıplak gez..

senin gibiler ahlakı bacak arasında arıyor işte..

bir iskandinav ülkelerine vs bak, bir de müslüman ülkelere. bakalım hangisi ahlaklıymış..

ahlakın dinle uzaktan yakında alakası yoktur.. dinler ahlaki emirler verirler, ama ahlakın kökeni din değildir.. ahlak insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen uzlaşımsal emirler ve öğütlerdir.. karşı karşıya gelen iki insan birbiriyle eşit ve özgür yaşamak istiyorsa ahlak kendiliğinden oluşmuş demektir.. burda dine falan gerek yoktur..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki ateist olarak sen iki köpeği çiftleşirken görsen ne yapardın?

pislik herif sorduğun şu soruya bak.

bana ne ..yoluma giderim.

siz imanlılar ,çoluk çocuğun ahlakı bozulur diye köpeklere şiddet uyguluyorsunuz.

çocuklar her şeyi biliyor...boşuna dövmeyin köpekleri..

köpeklerle seks yapan imanlı erkek de çok bu ülkede.

diyorum işte..müslüman bir ülke..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...