Jump to content

Ateistler için ahlakın kökeni nedir?

Recommended Posts

İyi de, ahlakın en en en temel kuralı zaten "Sana yapılmasını istemediğini den de başkasına yapma" veya diğer deyişle "Sana yapılmasını istediğini sen de başkasına yap" değil mi? "Altın Kural" denir buna etikte.Kimse karşılıklılık ilkesini reddetmez, gayet tabii bir karşılığı vardır. İnsanlar ne denli barışçıl ve birbirine destek olursa mesela, o kadar huzur içinde ve mutlu yaşanır, mutlu mesut ve sağlıklı çocuklar yetiştirilir.Yoksa şiddet, kargaşa ve kaosa neden olan şeylere neden karşı çıkalım ki? Dünyanın öteki tarafında yaşanan bir savaş beni neden üzsün aksi takdirde?Bunlar boş saldırılar cübbeli. Genleriyle insanı ayıramazsın, ayırırsan anlayamazsın, sapla da samanı karıştırıp saçmalarsın.Bize ödül veren bir otorite yok. Kimseden huri nuri, şarap fındık fıstık beslemiyoruz. Aklımız doğruyu bulmamıza yetiyor, iyilik güzellik sonrası dilenmiyoruz.Biraz da bu tarafından bak istersen.

Çok güzel ama küçük bir yanlışlık var yazında. Bilinçli olmadığını biliyorum ama düzeltelim de insanlar yanlış öğrenmesin.

Diyorsun ki:

ahlakın en en en temel kuralı zaten "Sana yapılmasını istemediğini den de başkasına yapma" veya diğer deyişle "Sana yapılmasını istediğini sen de başkasına yap" değil mi?

Ahlakın bu kuralını siz dinlerden öğrendiniz. Dinleri çıkartırsan senin elinde sadece hayvanların yaşantısı kalır. O vakit sadece hayvanlara bakarak birşeyler öğreneceksin. Yanlışsam burayı düzelt.

İşte o vakit sen bana altın kural olarak dediğini hayvanların yaşantısından örnekle göstermek zorundasın, yani şunu: "Sana yapılmasını istemediğini den de başkasına yapma"

Bu kural hangi hayvan davranışında vardır?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sözde yüzde 99u müslüman ülke.. 18 yaşına giren her erkek soluğu genelevlerde alıyor.. ballandırarak da anlatıyor.. belli bir yaşa gelip gitmeyene de tuhaf gözle bakarlar.. erkek olarak görmezler.. kadını aşağılamayı, küfürlü konuşmayı, kaba olmayı, vurdu kırdı yapmayı marifet sanarlar..

mümin kadınlar da olan biteni sadece izler.. oğlunun kızlarla olmasına birşey demez, geneleve gitmesine bile ses etmez.. erkektir yapar der.. ama kızına gelince orda dur der.. gerekirse döver.. bu müslüman toplumlarda kadın diye birşey de kalmamış.. tamamen erkekleşmişler, erkeklerin zihniyetine göre hareket ediyorlar, onlar gibi düşünüp davranıyorlar..

işte müslüman ülkesinde, dinin temeli olduğunu söylediğiniz ahlakınız böyle birşey.. hala da gelip konuşursunuz işte..

Sitelerde Paylaş

ontoloji nedir bilmeyen, bireyler arasındaki ilişkinin temelinin neye dayandığını bilmeyen, özneler-arası ilişki, "ben" ve "öteki" kavramlarından bihaber olan adamlar gelmiş ahlakın temeli dindir diyor.. buna niye şaşıralım ki.. adam bilmiyor konuşuyor işte..

karşı karşıya gelen iki insan birbirine eşit ve özgür yaşamak istediğinde, birbirine müdahale etmemeye karar verdiğinde ahlak dediğimiz şey oluşmuş oluyor.. ahlakın temeli budur.. iki kişi arasındaki karşılıklı onaylamayla başlar, sonra 3, 5, 10, 20 kişi olur ve böyle gider.. bilmeden konuşuyor cahil müslüman..

Sitelerde Paylaş

yüzde 90ı müslüman olan ülkeye ya da müslüman ülkelerde her gün yaşanan rezaletlere, olup bitenlere bakmadan gelip burda ahlaktan bahseden ya da ateistlerin ahlakını sorgulayan adama sadece yüzsüz denir, kör cahil denir.. ikiyüzlü denir..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlakın bu kuralını siz dinlerden öğrendiniz.

Dinleri çıkartırsan senin elinde sadece hayvanların yaşantısı kalır.

şapşal..senin dininde tanrı'nın maddesel ve maddesel olmayan iki yönü var.

tanrı size bu dünyayı seks ve şiddet yoluyla ele geçirmenizi söylüyor kutsal kitaplarınızda.

maddeden kaçındığınız yok.

öbür dünyanız bile maddesel..hayvani..

ayrıca kendini kadınların yerine koysana..

müslümanlık, erkek cinselliği temelli sapık bir din.

üzerine kuma üstüne kuma gelse ne yaparsın.

dayak yesen,sokağa atılsan .

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir sürü canlısı olarak insanın, ateist yada teist olması farketmeksizin, ahlakı empatiye dayanır. Dinlerin ahlakı sahiplenmesi eski toplumlarda birey ile toplum arasındaki güç dengesinin din ile sağlanmasından kaynaklanıyor. Din kurumsallaşmadan önce de birlikte yaşayan insanlar birbirlerini öldürmekten çekiniyor grup içi kurallara uyuyorlar birbirleri ile ilgileniyorlar koruyorlardı. Çünkü sürtüştüğü ya da takıştığı kişi yakın iliişkide olduğu birebir tanıdığı veya akrabalarının tanıdığı birisiydi veya akrabasının kendisiydi. Grup düzeni her zaman için bireysel çıkardan daha önemli olduğu için karşılıklı sürtüşmeler grup baskısı ile halledilirdi. Daha kalabalık toplumlara doğru evrildikçe birbiri ile tanışmayan hatta hiç karşılaşmamış insanların karşısındakini öldürmemek veya zarar vermemek için hiçbir nedeni yoktu. Bunun için toplum yapısı geliştikçe ve büyüdükçe paralel olarak kör inançlar kurumsallaşmış din haline gelmiş ve karmaşık toplum yapıları bu sayede kurulabilmiştir. Artık akraba, tanıdık veya grup baskısı olmasa da içinde bulunduğu toplumun bir anlamda hukuk kurallarını oluşturan ve güç kullanım yetkisini iktidara bağlayan din ile düzen sağlanmış oluyordu. Bu tarihsel gerçek nedeniyle nerede bir iktidar karşıtlığı görürseniz başka bir inanç tarafı daha görürsünüz.

Tüm bunların ve ahlak dediğimiz şeyin nedeni doğada tek değil çok kişiyken yaşama şansımızın olması ve empatiyle grup içi iletişimi dayanışmayı sağlamamız.

http://greatergood.b...tion_of_empathy

Dinler değil mi mezhep kavgasına, din kavgasına sebep olan ve binlerce hatta milyonlarca insanın ölümüne neden olan. Yahudiler eğer Yahudi olmasalardı belki de 2.dünya savaşında katledilmeyeceklerdi. Sırf yahudilik dini yüzünden katledilmediler mi? Dinler katliamdan ahlaksızlıktan başka ne getiriyor ki insana?

Sitelerde Paylaş

"çıkar" kelimesinden rahatsız olan adam, allahla her gün pazarlık yapıyor kişisel çıkarı için, cennete gitmek için,.. ama görmüyor ki.. bu kadar yüzsüz işte..

bana dokunma, beni öldürme demek de çıkardır.. kim böyle bir çıkarını savunmaz ki?? çıkar diyince aklınıza çek senet işleri mi geliyor??

bence şu adamı daha fazla ciddiye almayın.. defalarca yazılan şeyleri sorup duruyor hala. okumuyor demek ki adam.. atın gitsin en iyisi bunu, boşuna yer kaplıyor..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye yapıyorsun?

1) sağ kalmak

2) genlerinin korunması durumu

3) Yazmayı çok isterdim ama 3. şıkkınız malesef yok. Var diyen varsa buyursun yazsın.

Senin iyilik yapmanın tek dayanağı inandığın din mi cübbeli?...Öyleyse pek bi acizsin de haberin yok.

Sitelerde Paylaş

bence şu adamı daha fazla ciddiye almayın.. defalarca yazılan şeyleri sorup duruyor hala. okumuyor demek ki adam.. atın gitsin en iyisi bunu, boşuna yer kaplıyor..

Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar, Peygamberimizi de Mekke'den kovmuşlardı. Ama sonra ne oldu?

Sitelerde Paylaş

Eveeet, ben sadece Rabbime kulluk yaparım. Rabbim ne emrederse onu yaparım. Tek derdim Rabbimin mahşer günü bana aferim demesidir.

O halde sana aciz kelimesi çok yakıştı.Ya da zavallı...O kadar zavallısın ki yaptığın şeylerin arkasında hep dini görüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Senin iyilik yapmanın tek dayanağı inandığın din mi cübbeli?...

Öyleyse pek bi acizsin de haberin yok.

bu cübbeli denen sapık,

ancak kendi tarikatındakilere -o da belki -iyilik yapar.

çünkü müslümanlar'ın hırsız,ikiyüzlü ve yalancı olduğunu iyi bilir.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim.

çıkar kelimesinden rahatsız olduysanız açıklayayım. Aslında karşılıklı çıkarlar demek doğru olur.

Mesela en temel örnek:

Ben yaşamak istiyorum beni öldürme. Sen yaşamak istiyorsun ben seni öldürmeyeceğim.

Aslında ahlakın kökeni sadece "empati" desek yeterlidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...