Jump to content

Ateist neden kötülük yapmaz?

Recommended Posts

ama herşeyin ötesinde.. iyilik veya kötülük kavramları dinle veya dinsizlikle alakalı değildir.. bu bir hayat ve dünya görüşü meselesidir.. hayata, insanlara, topulam vs. bakışı bunu belirler.. ahlak, vicdan vs.. dolayısıyla bir insanın sırf ateist diye gidip kötülük yapabileceğini düşünmek salakçadır.. bu teorik ve pratik olarak temelsizdir ve gerçek hayatta da karşılığı yoktur..

mesela ben ateistim. ve vejetaryenim. yani bırak insanlara kötülük yapmayı, hayvanlara yapılmasına bile karşıyım.. peki neden?? bireysel duruşumdan, hayat, insan vs. ile ilgili düşüncelerimden dolayı.. yani temel değerlerimle ilgili.. yoksa ateist olmamla ilgisi yok...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir de şu var..

siz ateist değilsiniz.. bir ateistin ne düşündüğünü, ne hissettiğini bilmiyorsunuz, bilemezsiniz.. bilseniz ateist olursunuz..

o yüzden kalkıp da "ateistler şöyle yapsın, ateistler neden böyle yapmıyor, niye şöyle yapıyor" diye sormanız anlamsız, saçma..

bilmiyorsunuz, nedeni bu işte...

Sitelerde Paylaş

bir de şu var..

siz ateist değilsiniz.. bir ateistin ne düşündüğünü, ne hissettiğini bilmiyorsunuz, bilemezsiniz.. bilseniz ateist olursunuz..

o yüzden kalkıp da "ateistler şöyle yapsın, ateistler neden böyle yapmıyor, niye şöyle yapıyor" diye sormanız anlamsız, saçma..

bilmiyorsunuz, nedeni bu işte...

Günah yok hoca size devam.

Sitelerde Paylaş

saçma bir soru.ateist kötülük yapmaz diye bir şey mi var?ateist kötülük yapar ama bu yaptığı kötülüğe "din,yaratıcı öyle istiyor" tarzından ucubik kılıflar bulmaz.yani bu bile başlı başına onurlu bir harekettir.

Sitelerde Paylaş

Kendisini ölümünden sonra yargılayacak olan Allah'a inanmayan bir ateist neden kötülük yapmaz?

Kimsenin bilmediği, görmediği, duymadığı tenha bir yerde görüp arzuladığı bir kadına neden tecavüz edip öldürmez mesela? Ne polis var, ne jandarma, ne de mobese... ancak her yer ve zamanda her şeyi gören-duyan Allah var. Yoksa ateistler gizliden gizliye Allah'a mı inanıyorlar, yoksa agnostikler mi? "Ne olur olmaz ben kötü bir şey yapmayayım, bakarsın Allah vardır, gerek Dünya'da, gerekse de ahirette bunun hesabını sorabilir" diye mi düşünüyorlar?

Dinci neden yapmıyorsa o nedenle ,sıkar biraz ,hukuk kuralları yapışır yakana

Biraz zekaca ileri sorular sorsanızya ayrıca.Ateist diye ayrı bir canlı türü mü var ,hapisteki adamlar ateistdi sanki...

Kendisini ölümünden sonra yargılayacak olan Allah'a inanmayan bir ateist neden kötülük yapmaz?

Kimsenin bilmediği, görmediği, duymadığı tenha bir yerde görüp arzuladığı bir kadına neden tecavüz edip öldürmez mesela? Ne polis var, ne jandarma, ne de mobese... ancak her yer ve zamanda her şeyi gören-duyan Allah var. Yoksa ateistler gizliden gizliye Allah'a mı inanıyorlar, yoksa agnostikler mi? "Ne olur olmaz ben kötü bir şey yapmayayım, bakarsın Allah vardır, gerek Dünya'da, gerekse de ahirette bunun hesabını sorabilir" diye mi düşünüyorlar?

Sapık olmadığı için olabilir mi acaba..............

Allah korusun ,ya senin zihniyettkiler allaha inanmasa ne olurdu ,töbw töbee,potansiyel sapıklar

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kötülüğün, fenalığın din,dil,ırk ayrımı yoktur. İçinde gerçek Allah korkusu olmayan herkez kötülük yapabilir.

Ateistlerin kötülüğünü boşverin onların Allah (cc) katında bu kafa yapılarıyla bir değerleri yoktur. Onlar istedikleri sonsuzluğu hakadecekler zaten.

Önemli olan müminin kötülüğü inandığı halde yaptığı fenalıklar. Onun için hergün tövbe... Akla geldikçe tövbe.

Ben kendi adima cevap vermek isterim. Evrimi kabul ediyorum her birimizin ortak atasi oldugunu biliyorum. Biz insan turu kadar diger canli turlerinde ayni sekilde yasama hakki oldugunu biliyor ve saygi duyuyorum. Ancak siz inananlarin tanrisi size her kurban bayraminda bir vahseti emreder. Yani siz hem allah sevgisinden bahsederken onun emriyle onun yarattigi bir canliyi(!) canli canli baglayip kesmeyi bir ibadet olarak gorebiliyorsunuz. Aziz Nesin gibi bir aydini ve digerlerini canli canli yakmaya calisacak kadar ileri gidebiliyorsunuz, Sizin o inandiginiz kitapta satanistlerin bile bi tarafini ucuklaticak kadar korkunc olan recm olayini her yil korkusuzca seriat kanunlari altinda ve daha nice vahseti sergiliyorsunuz. Ya bu musluman aleminde allah korkusu yok ya da arkadasim sen fazla dusunuyorsun senin bellek gecersiz islem yurutuyor.

Sitelerde Paylaş

Kötülük göreceli bir kavramdır.Kişinin ahlaki yargılarına göre değişebilir.Ama genel yargıyı baz alarak bir sonuca varırsak hemen hemen mevcut her dinin ahlakı çağdışı kalmıştır.Ahlaksızlığın arttığı yanılgısının sebebi teknoloji sayesinde iletişimin gelişmesi ve herşeyden çok daha çabuk haberdar olmamızdır.Yani şimdi damacanaya tecavüz edenler eskiden eşeğe vs. tecavüz ediyordu.Sanılanın aksine ateizmin ahlaksızlık ile eş tutulması boş ve asılsız bir iddiadan ibarettir.

İslam'da damacana ve eşek ile cinsel ilişkiye girmek yasaktır, suçtur ancak ateizmde böyle bir şey yoktur.

İslam'da tüm müslümanların kabul ettiği bir "genel ahlak" vardır ancak ateizmde böyle bir şey yoktur.

Sitelerde Paylaş

kötülükten kastın ne?? hırsızlık, dolandırıcılık, taciz, tecavüz, yaralama, cinayet vs.??

eğer bunları kastediyorsan, ateistin bunları yapmamasının birçok nedeni var..

her şeyden önce somut bir neden: bunlardan biri yaparsan cezalandırılırsın ve özgürlüğünü kaybedebilirsin.. bu durum ateist veya teist herkes için geçerli..

Yazdıklarımı iyi oku, bak ne yazmışım;

ikincisi, bir insanın ateist olmasının nedenlerinden biri de dinlerde bulduğu yanlış ve kötü şeylere karşı çıkmasıdır..

dinlerde ahlaki olarak yanlış bulduğu birçok şey vardır. özgürlüğü kısıtlama, zorlama, baskı, eşitsizlik, kadın ve çocuk meselesi, inanmayanlara bakış, kendisi gibi olmayanı kötü ve suçlu görme, cezalandırma ve hatta öldürme eğilimi.. ateistler dinlerde gördükleri böyle şeylere karşı çıkar..

PEKİ bir ateist karşı çıktığı ve hatta dini bırakmasına veya bizzat ateist olmasına neden olan şeyi neden yapsın?? bu herşeyden önce mantıksal bir mesele demek ki.. bunu gören ateist bu tür olumsuzluklara girmemeye çalışır

Bunlar yapmadığınız şeyler değil. Bu yüzden mağdur edebiyatı yapmaktan vazgeçin.

bunları ortalama bir ateist için söylüyorum. yani bir ateist böyle düşünür diyorum.. ama tersini yapanlar da var.. sahtekar, dolandırıcı, tacizci, hırsız, yaralama-cinayet işlerine karışan ateistler yok mudur, vardır mutlaka.. ama istisna olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.. çünkü tanıdığım onca ateist içinde hiç böyle birine denk gelmedim.. ayrıca burada ateistlerin bugüne kadar yazdıkları da önemli bir belgedir.. ateistlerin ne düşündüğü ve ne yaptığına dair..

Âyinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz.

ama herşeyin ötesinde.. iyilik veya kötülük kavramları dinle veya dinsizlikle alakalı değildir.. bu bir hayat ve dünya görüşü meselesidir.. hayata, insanlara, topulam vs. bakışı bunu belirler.. ahlak, vicdan vs.. dolayısıyla bir insanın sırf ateist diye gidip kötülük yapabileceğini düşünmek salakçadır.. bu teorik ve pratik olarak temelsizdir ve gerçek hayatta da karşılığı yoktur..

mesela ben ateistim. ve vejetaryenim. yani bırak insanlara kötülük yapmayı, hayvanlara yapılmasına bile karşıyım.. peki neden?? bireysel duruşumdan, hayat, insan vs. ile ilgili düşüncelerimden dolayı.. yani temel değerlerimle ilgili.. yoksa ateist olmamla ilgisi yok...

Ateist diye kötülük yapabileceğini düşünmek gerçekçidir. Teorik olarak gerçekçi olduğu gibi, pratik olarak da gerçek hayatta temelleri vardır. Bkz. Stalin, Mao...

Sitelerde Paylaş

Ateistler icinde benim tanidigim abim diyebilecegim birisi var cinayet islemis vede her an yeniden islemeye hazir fakat bu yapi meselesi birazda onu suruklemisler boyle olmaya. Kendisine hapishanede kurtlu ekmekler icin sukredeceksin diyerek baski yapildigini anlatmisti bir keresinde mesela. Baska yonlerden ise melek gibi bir insan kimsenin etlisine sutlusune karismaz,sozune guvenilir bir insandir.Tabii olarak ateistlerdende teistlerdende suca egilimli insanlar cikabilir.Sizin soylediklerinize gore muslumanlarin hic ahlaksizlik yapmamamis olmalari,suca karismamis olmalari gerekiyor eger gercekten inaniyorlarsa tabii,ayrica ateistler ahlaksiz olur genellemesi cok sacma havada kalmaya mahkum bir iftiradan baska bir sey degildir.

Sitelerde Paylaş

klasik müslo kafası...diyelimki sen ilahi egemenlik varsayalım ateist oldun...hemen ona buna tecavüz edip öldürecek bir istek duyumsarsın demekki...nasıl olsa hesap yoksa

kim tutar seni değilmi???

bir zamanlar sizin gibi olduğum bu çeşit yazılar yazdığım aklıma geliyor ..utanıyorum o zaman kendimden..umarım sende gözünü açarsın bir gün...

Sitelerde Paylaş

Hayır öyle bir görev yok, sen çok film seyretmişsin galiba..

Var da devir değişti artık, kelle sayısı ile olmuyor artık bu işler. Devir değişince müslümanlar da evrim geçirdi, artık kılıç yerine misyonerliğe başladılar.Ama sattıkları mal bozuk olunca bir kaç enayiden başka kimseye yutturamıyorlar artık.

Sitelerde Paylaş

Ateist diye kötülük yapabileceğini düşünmek gerçekçidir. Teorik olarak gerçekçi olduğu gibi, pratik olarak da gerçek hayatta temelleri vardır. Bkz. Stalin, Mao...

Pratik temel olarak 2 adam mı yani.

Biz teistlerin kötülük yapabileceğini düşünüp bunu pratik hayattan temellendirmeye kalksak demek ki bilgisayarların hafızası yetmeyecek... :lol:

Bir ezberlemişsiniz Stalin, Mao (hayret Lenin'i unutmuşsun) ...

Sanki bu adamlardan önce dünya güllük gülistanlık, savaşlar yok, katliamlar yok, işkenceler yoktu.

Biraz saksıyı çalıştırmayı deneyin ama yok işte.

5000 yıllık yazılı insanlık tarihinde Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Hindu, pagan vs ne kadar din varsa geldi geçti.

Bu dinlere mensup krallar, imparatorlar, padişahlar insanlara akıl almadık işkenceler yaptılar.

Bunları söylemeyip 2 tane ateist komünist adamı gösterip de "işte bunlar da ateistti" dersen biz de senin zeka seviyenden şüphe ederiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...