Jump to content

Ateist neden kötülük yapmaz?

Recommended Posts

ben ateist olsam, olmayan herkesin olmesi icin birseyler yapmam gerektigini dusunurdum. dusunmuyorsam zaten ateist olamazdim.

dogal seleksiyondiye birsey var dimi? ben tanrinin varligina inanan insanlari, az gelismis olarak goruyor isem, kendimi onlarin soyunu kazimak icin yetistirirdim, diger ateistlerle birlik yapartim.

boylece dunyadaki besin kaynaklarin benim gibi fazla gelismis insanlara kalmasi gerektigini dusunurdum.

ateist kotuluk yapabilir, sonrasindada dogal seleksiyon diyip isin icinden cikabilir.

Sen müslüman kal, insanlığa böylece daha az zararlı olursun, tanrısızda insan olunabileceğini kafanda canlandıramıyorsan ateizme hiç bulaşma.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ben ateist olsam, olmayan herkesin olmesi icin birseyler yapmam gerektigini dusunurdum. dusunmuyorsam zaten ateist olamazdim.

dogal seleksiyondiye birsey var dimi? ben tanrinin varligina inanan insanlari, az gelismis olarak goruyor isem, kendimi onlarin soyunu kazimak icin yetistirirdim, diger ateistlerle birlik yapartim.

boylece dunyadaki besin kaynaklarin benim gibi fazla gelismis insanlara kalmasi gerektigini dusunurdum.

ateist kotuluk yapabilir, sonrasindada dogal seleksiyon diyip isin icinden cikabilir.

:blink:

Siz fazla bilimkurgu filmi seyrediyorsunuz heralde.....

Ne kadar enteresan , değişik fikirlerle geliyorlar buraya ...Apışıp kalıyorum artık..

Sitelerde Paylaş

İyi o zaman sen başında eli sopalı üstün bir hayali varlığa inanmaya devam et.

Sitelerde Paylaş

hayat tecrubesi, dunyada kac insanla iletisim kurdugunla ilgili olabilir.

Yok , buraya ateistleri kötülemek için çok kişi gelir de, sizin gibi ,dünyanın besin kaynaklarından girip , soyu kazıyarak doğal seleksiyondan çıkanına hiç rastmamamıştım .... :D

Sitelerde Paylaş

her dincinin kötülük yapma potansiyeli olduğu kadar

her ateistin de o kadar kötülük yapma potansiyeli var..

her dincinin ne kadar ruh hastası olma potansiyeli varsa

her ateistin de o kadar ruh hastası olma potansiyeli var..

buraya gelen her dincinin önüne gelen ateisti kötü insan olarak yaftalaması ne kadar abesse

cevap yazan ateistlerin sanki her birinin iyilik timsaliymiş gibi tavır takınmaları da o kadar abes...

iyilik yaparlar, yapmazlar ayrı zaten kimseyi de bağlamaz

Sitelerde Paylaş

Yok , buraya ateistleri kötülemek için çok kişi gelir de, sizin gibi ,dünyanın besin kaynaklarından girip , soyu kazıyarak doğal seleksiyondan çıkanına hiç rastmamamıştım .... :D

inaniyorumki ateist olanlardanda dinci forumlara girip birseyleri kotulemek isteyen insanlar vardir diye dusunuyorum. gecen youtubeda ateizm videolarini izlerken kurani yirtan bir kadin gordum, gercekten cok aci.

ben biraz farkli boyuttayim. bir yaraticinin olduguna inaniyorum ve onu bulmaya calisiyorum, sadece bu. matrix ve 13. kat filmlerinin etkisinde kalmis olabilirim fakat kafamdaki tanri tam olarak o degil.

benim gozumde bir musluman hiristiyan ve ateist arasinda hic bir fark yok suan. hepsinde bir on yargi var. hepsinin genel amaci digerini kotulemek. hickimse onu bulmaya cabalamiyor.

tarihinde aytacaksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inaniyorumki ateist olanlardanda dinci forumlara girip birseyleri kotulemek isteyen insanlar vardir diye dusunuyorum. gecen youtubeda ateizm videolarini izlerken kurani yirtan bir kadin gordum, gercekten cok aci.

ben biraz farkli boyuttayim. bir yaraticinin olduguna inaniyorum ve onu bulmaya calisiyorum, sadece bu. matrix ve 13. kat filmlerinin etkisinde kalmis olabilirim fakat kafamdaki tanri tam olarak o degil.

benim gozumde bir musluman hiristiyan ve ateist arasinda hic bir fark yok suan. hepsinde bir on yargi var. hepsinin genel amaci digerini kotulemek. hickimse onu bulmaya cabalamiyor.

Sen çok özelsin yani, seçilmiş insansın. Lafa bak! Hepsinde ön yargı varmış, sende yok sanki. Önyargı herkeste vardır, önemli olan önyargılarının aksine bir durumla karşılaştığın zaman o önyargıya saplanıp kalmamak.

Sitelerde Paylaş

Konumuz insanlar saniyordum. Hayvanlarda dahilse haklisin.

Biz insanlar canavariz.. Benim dediklerim insan olanlar icindi.

Dikkat ederseniz baslikta tecavüz soygun gibi adi suclardan bahsedilmis.

SAYGILAR

Hayvanlar da dahil. Neden olmasın ki? Onlar da sizin gibi birer canlı değil midirler?

Onlar da tecavüze (zoofili) uğramıyorlar mı? Onlar da soyulmuyorlar (sütleri sağılmıyorlar) mı?

İnsan da bir tür hayvan değil midir, hayvan dediğimiz canlılar ile insan dediğimiz canlılar bir değil midirler size göre?

Neden canlıları insan ve hayvan diye ayırıyor ve insanları kutsallaştırırken, hayvanları bayağılaştırıyorsunuz?

İnsanların boğazlanıp yenmesine karşı olup hayvanların boğazlanıp yenmesine karşı değil iseniz, insanlara işkence edilmesine karşı olup hayvanlara işkence edilmesine de karşı değilsinizdir sanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar da dahil. Neden olmasın ki? Onlar da sizin gibi birer canlı değil midirler?

Onlar da tecavüze (zoofili) uğramıyorlar mı? Onlar da soyulmuyorlar (sütleri sağılmıyorlar) mı?

İnsan da bir tür hayvan değil midir, hayvan dediğimiz canlılar ile insan dediğimiz canlılar bir değil midirler size göre?

Neden canlıları insan ve hayvan diye ayırıyor ve insanları kutsallaştırırken, hayvanları bayağılaştırıyorsunuz?

İnsanların boğazlanıp yenmesine karşı olup hayvanların boğazlanıp yenmesine karşı değil iseniz, insanlara işkence edilmesine karşı olup hayvanlara işkence edilmesine de karşı değilsinizdir sanıyorum.

Yanlış adrese gönderme yapıyorsun. Bunları kendine sorman lazım. Bak bakalım kitabına, bir tane hayvan sevgisi, doğa sevgisi ile ilgili ayet var mı? Tam tersine her fırsatta hayvanları aşağılama var.

Sitelerde Paylaş

Biraz uzun olacak...

Öyle mi? Bir kötülük yapınca ateşe mi atılıyorsun?

Hayır, hatamı anlamak için dayak yemem, işkence görmem gerekmiyor. Yüzsüz arsız değilim. Vicdanım sızlıyor ve bu bana dayaktan beter geliyor.

Kaynak?

Çin-Din

ve

Kadına Şiddet araştırması

şeklinde google lat çok allengirli bir bilgi değil, ulaşması gayet rahat

Sen de "ateist-laik ülkelerde polis, jandarma, mobese, mahkeme, hapishane yok" diyenlerdensin anlaşılan.

Safsata1 - Sapla samanı ne güzel birbirine karıştırıp aha size argüman yaptım yerseniz diyebiliyorsun? Eşşek yok karşında yemeyiz.

Dediklerin teokratik devletlerde de var. Allah korkusu dediğin sopa o kadar da caydırıcı değil mi yoksa? Sen dayak yeme korkusuyla kötülük yapmadığını söylüyorsun ben vicdanımın beni kötülük yapmaktan alı koyduğunu söylüyorum. Kötülük yapmamıza engel olan öz denetim mekanizmalarından bahsediyrouz burada. Mahkeme-hapis-polis her iki grup için de var olduğundan kötülüğün kaynağını bulmakta bir etkisi yok.

Cinsellik denilen istek, erkeğin penisiyle dakikayı bulmayan zaman dilimlerinde uğraşarak giderilebileceği bir şey ise, nikah daireleri ve genelevler neden vardır, süs olsun diye mi?

Cümleni ya dikkatsizce kurmuşsun ya da dervişin fikri neyse zikri de o olur ilkesinin bir kere daha kanıtlandığına şahit olmuşuz. Evlilik müessesi ile kerhaneyi aynı klasmana sokman abes kaçmış.

"Ben Müslümanım" diyen herkesi Müslüman sayabilirsin belki ancak "ben Müslümanım" diyenlerin her yaptıklarını İslam'dan sayamazsın. Masum bir insanı öldüren ateistin yaptığını ateizme mal edebilirsin ancak masum bir insanı öldüren Müslümanın yaptığını İslam'a mal edemezsin.

Safsata 2- Hristiyanlık ortaçağda nasıldı şimdi nasıl? Dinler ona inananların düşünce sistemlerinin ortak kümesidir. Doğar, yaşar, gelişir ve değişirler. Bunu sağlayan da inanırlarıdır.

Ayrıca bir insanın sırf müslüman olması masum birini öldürmeye nedendir. Çünkü kitapta yazılıdır. Hüre hür kölye köle kadına kadın öldürülür. Hızır yolda gördüğü çocuğu sonradan kötü biri olacak diye öldürür, dinden çıkanlar öldürülür, zina yapan kadınlar öldürülür vs. vs.

Tüm Müslümanları öldür ancak Kur'an'ı muhafaza et. Bak bakalım, Müslümansız İslam oluyor mu, olmuyor mu?

İslam'ı var eden Müslüman değildir, Müslümanı var eden İslam'dır. İslam olmasa Müslüman diye bir şey olur mu?

Geçmiş medeniyetlerin insanları ölüp eserleri nasıl geride kalıyor, var olmaya devam ediyor ise Müslümanlar yok olsa da İslam öylece geride kalıp var olmaya devam edecektir.

Safsata 3- Yarın 1 tane inanırı kalmasa islam var olmaya devam mı edecek? Bugün Athena, İssis, Ra var mı? Bunlar ölü tanrılardır, sadece anı olarak varlardır. Hiç inanırı kalmaz ise islam belki bir wikipedia başlığı olarak kalır ama onu yaşatacak ritüellerini gerçekleştirecek inanırları olmadan ölüdür.

Her Müslümanın hareketi İslam'ın parçası değildir. Bir Müslümanın her namazı, orucu, zekatı, haccı İslam'ın bir parçasıdır ancak alkolik bir Müslümanın tek bir kadehi dahi İslam'ın bir parçası değildir çünkü içki içmek İslam'ın emri değildir.

İslamın uygulanmasını emrettiği kötülükleri bir tarafa bırakırsak bu dediğinde haklısın.

Fakat bir de ne islamın parçasıdır biliyor musun?

İnanırın namazı kıldığı caminin günde 5 kere insanın kendi konuştuğunu duymayacağı bir desibelde, bozuk hoparlörden ezan okumasından rahatsız olup olmaması islamın bir parçasıdır.

Oruç tutarken başkasının tutmamasına sinirlenip sinirlenmemek islamın bir parçasıdır.

Hac organizasyonunun düzgün yapılıp yapılmadığı islamın bir parçasıdır.

Yaşlı arap zenginlerinin Suriye'den kaçan mültecilerin küçük kızlarına talip olması islamın bir parçasıdır.

Bütün bunlar islam kültürüdür. İnsanlar tarafından yaratılır, yaşatılır veya terk edilir.

Çünkü İslam'da masum bir insanı öldürmek suçtur ve cezası vardır ancak ateizmde böyle bir şey yoktur.

Safsata tekrarı- Hayır islam pek çok kültürde sudan bulunacak sebeplerden dolayı öldürmeyi meşru kılar.

"İlk yapacağım icraat, bu millet ve devletin bu hale gelmesinde en büyük sorumluluğu taşıyan yobazları, sarıklı softaları sarıklarından yakalayıp ibret-i âlem için sokaklarda dizi dizi asmak olacaktır."

Bkz. İstiklal Mahkemeleri

İstiklal mahkemeleri insanları namaz kılıyor diye değil askere gitmiyor, millet 7 düvele karşı savaşırken din elden gidiyor diye isyan çıkartıyor diye öldürdü. Kurunun yanında yaş da yanmadı mı? Yandı...

Ateizm, Allah'ın olmadığı dolayısıyla da ölümden sonra kimseyi suçlarından ötürü cezalandırmayacağı inancını savunur. Böyle bir inanca sahip birisinin değil bir insanı tüm kainatı havaya uçurmasına bile engel olacak bir şey yoktur; Ne de olsa "Allah yok, cehennem yalan".

Safsata-4- Yardımlaşma, zayıfı koruma, empati yapma gibi duygular zaten evrimimizin bir sonucu olarak içimizde var. Bir insan diyor ki sokakta yürüyen küçük çocuğun elindeki şekeri almam çünkü cezalandırılmaktan korkuyorum, başkası diyor ki şekeri almam çünkü çocuk üzülür. Hangisi daha doğru? Hangi insan "iyi" kategorisisine girer?

Kaldı ki birinin tüm kainatı havaya uçurmak gibi yorucu, organize bir kötülüğe girişmesi ancak bir ideoloji bir inanç ile mümkün olur. Ateizm her ikisi de değildir.

Türkiye ve Dünya'daki katliamların, tecavüzlerin, kötülüklerin Müslümanlar tarafından işlendiğini nereden biliyorsun? Ama bak sana şunu söyleyeyim; Katliam, tecavüz, kötülük ile dolu olduğunu söylediğin Türkiye ve Dünya, şeriat ile yönetilmiyor; Laiklik (dinsizlik) ile yönetiliyor. Şimdi anladın mı tüm kötülüklerin anasının ne olduğunu?

Safsata 5- Şeriatla yönetilen ülkelerin durumları o kadar ortada ki bu argümanı ortaya atacak yüzü nereden buldun merak ediyorum.

Allah yok demek, mobese, hakim-savcı-yargıç yok demektir. Cehennem yok demek, hapishane yok demektir. Mobesenin, hakimin, savcının, yargıcın ve de hapishanenin olmadığı bir yer hayal et bakalım.

Safsata 6- Allah ile mobesenin ne alakası var ya iyice saçmalamaya başladın.

Yamyam diye bir şey duymadın mı sen?

Yamyamlık da dini bir uygulamadır.

Sitelerde Paylaş
Hayır, hatamı anlamak için dayak yemem, işkence görmem gerekmiyor. Yüzsüz arsız değilim. Vicdanım sızlıyor ve bu bana dayaktan beter geliyor.

Laik (dinsiz) devletlerde neden polis, jandarma, hapishane var o halde? Yoksa bu laik (dinsiz) devletler sizlere dolaylı yoldan "yüzsüz, arsız, vicdansız" mı demek istiyorlar?

Çin-Din

ve

Kadına Şiddet araştırması

şeklinde google lat çok allengirli bir bilgi değil, ulaşması gayet rahat

Ulaşması gayet rahatsa, buraya ulaştırman da gayet rahat olmalı. Bi' zahmet ulaştırıver o halde.

Dediklerin teokratik devletlerde de var. Allah korkusu dediğin sopa o kadar da caydırıcı değil mi yoksa? Sen dayak yeme korkusuyla kötülük yapmadığını söylüyorsun ben vicdanımın beni kötülük yapmaktan alı koyduğunu söylüyorum. Kötülük yapmamıza engel olan öz denetim mekanizmalarından bahsediyrouz burada. Mahkeme-hapis-polis her iki grup için de var olduğundan kötülüğün kaynağını bulmakta bir etkisi yok.

Ben teokratik devletlerde olmadığını iddia etmedim. Bazı insanlarda Allah korkusu az olabiliyor ya da hiç olmayabiliyor. Böyleleri için de elbette sopa gerekiyor. Vicdan, bir Allah korkusu kadar etkili olamaz. Çünkü Allah'a inanan kişi yapacağı en ufak kötülüğün dahi karşılığını gerek Dünya'da, gerekse de ahirette alacağını bilir ancak Allah'a inanmayan kişi, yapacağı en büyük kötülüğün dahi (yakalanmadığı müddetçe) gerek Dünya'da, gerekse de ahirette karşılıksız kalacağına inanır.

Cümleni ya dikkatsizce kurmuşsun ya da dervişin fikri neyse zikri de o olur ilkesinin bir kere daha kanıtlandığına şahit olmuşuz. Evlilik müessesi ile kerhaneyi aynı klasmana sokman abes kaçmış.

Evlilik ile kerhaneyi aynı klasmana sokmamın sebebi, ikisinin de ortak bir paydada buluşuyor olmalarıdır: Cinsellik.

Safsata 2- Hristiyanlık ortaçağda nasıldı şimdi nasıl? Dinler ona inananların düşünce sistemlerinin ortak kümesidir. Doğar, yaşar, gelişir ve değişirler. Bunu sağlayan da inanırlarıdır.

Ayrıca bir insanın sırf müslüman olması masum birini öldürmeye nedendir. Çünkü kitapta yazılıdır. Hüre hür kölye köle kadına kadın öldürülür. Hızır yolda gördüğü çocuğu sonradan kötü biri olacak diye öldürür, dinden çıkanlar öldürülür, zina yapan kadınlar öldürülür vs. vs.

İslam, Hristiyanlık değildir. Hristiyanlığın tahrif edilmiş olması, İslam'ın tahrif olması anlamına gelmez. İslam'da masum bir cana kıymak tüm insanları öldürmek olduğundan, iddian geçersizdir. Bahsi geçen öldürmeler haklı gerekçelere dayanır.

Safsata 3- Yarın 1 tane inanırı kalmasa islam var olmaya devam mı edecek? Bugün Athena, İssis, Ra var mı? Bunlar ölü tanrılardır, sadece anı olarak varlardır. Hiç inanırı kalmaz ise islam belki bir wikipedia başlığı olarak kalır ama onu yaşatacak ritüellerini gerçekleştirecek inanırları olmadan ölüdür.

Evet, 1 tane inanırı kalmasa bile, Kaynağı (Kur'an) kaldığı sürece, İslam var olmaya devam edecektir.

İslamın uygulanmasını emrettiği kötülükleri bir tarafa bırakırsak bu dediğinde haklısın.

Fakat bir de ne islamın parçasıdır biliyor musun?

İnanırın namazı kıldığı caminin günde 5 kere insanın kendi konuştuğunu duymayacağı bir desibelde, bozuk hoparlörden ezan okumasından rahatsız olup olmaması islamın bir parçasıdır.

Oruç tutarken başkasının tutmamasına sinirlenip sinirlenmemek islamın bir parçasıdır.

Hac organizasyonunun düzgün yapılıp yapılmadığı islamın bir parçasıdır.

Yaşlı arap zenginlerinin Suriye'den kaçan mültecilerin küçük kızlarına talip olması islamın bir parçasıdır.

Bütün bunlar islam kültürüdür. İnsanlar tarafından yaratılır, yaşatılır veya terk edilir.

İslam'ın emrettiği bir kötülük yoktur. İslam, iyiliği emredip kötülükten men etmektir.

Safsata tekrarı- Hayır islam pek çok kültürde sudan bulunacak sebeplerden dolayı öldürmeyi meşru kılar.

Evet, İslam'da meşru öldürmeler de vardır ve hepsi de haklı gerekçelere dayanır, dayanmalıdır.

İstiklal mahkemeleri insanları namaz kılıyor diye değil askere gitmiyor, millet 7 düvele karşı savaşırken din elden gidiyor diye isyan çıkartıyor diye öldürdü. Kurunun yanında yaş da yanmadı mı? Yandı...

İstiklal mahkemeleri, şapka takmaya muhalefet eden insanları öldürdü.

Safsata-4- Yardımlaşma, zayıfı koruma, empati yapma gibi duygular zaten evrimimizin bir sonucu olarak içimizde var. Bir insan diyor ki sokakta yürüyen küçük çocuğun elindeki şekeri almam çünkü cezalandırılmaktan korkuyorum, başkası diyor ki şekeri almam çünkü çocuk üzülür. Hangisi daha doğru? Hangi insan "iyi" kategorisisine girer?

Kaldı ki birinin tüm kainatı havaya uçurmak gibi yorucu, organize bir kötülüğe girişmesi ancak bir ideoloji bir inanç ile mümkün olur. Ateizm her ikisi de değildir.

Empati, inanca dayalıdır. Empati, eden bulur düşüncesidir. Edene bulduracak olan kimdir?

En güçlü insan, kimden bulacaktır mesela? İlahi adaletten mi?

Gen bencil ise ve senin mutluluğun başkasının üzüntüsüne bağlı ise, çocuğun elindeki şekeri alırsın.

Çocuğun üzülmemesi seni mutlu ediyorsa, çocuğun elinden şekeri almazsın ancak yine bencil olan genine hizmet etmiş olursun.

Ateizm, bünyesinde birçok ideoloji barındırmaktadır. Ateizmin en başlıca ideolojisi ise laikliktir. Bunun dışında Stalinizm, Marksizm, Leninizm, Maoculuk gibi kanlı ideolojiler de ateizmin çatısı altında buluşmaktadırlar.

Safsata 5- Şeriatla yönetilen ülkelerin durumları o kadar ortada ki bu argümanı ortaya atacak yüzü nereden buldun merak ediyorum.

Ben ortada olan bir şey göremiyorum, varsa öyle bir şey, ortaya at da biz de görelim ancak şeriatla değil laiklik (dinsizlik) ile yönetilen Türkiye ve Dünya'nın hali ortadadır.

Safsata 6- Allah ile mobesenin ne alakası var ya iyice saçmalamaya başladın.

İkisi de olan biteni kaydetmektedir, bir farkla; Mobese sadece belli bir zaman ve mekanda kayıt yapabilirken, Allah her yer ve zamanda kayıt yapabilmektedir.

Yamyamlık da dini bir uygulamadır.

Din için yamyamlık yapılıyor olması, din dışı yamyamlık yapılamayacağı anlamına gelmez. Tıpkı, Allah rızası için hayvan boğazlamanın, Allah rızası gözetmeksizin hayvan boğazlanamayacağı anlamına gelmediği gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...