Jump to content

Ateist neden kötülük yapmaz?

Recommended Posts

• İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birine kötülük yapmanı engelleyen senin dilin, ırkın, rengin, insan olman değil inançlı-dindar olmandır.

Cehalet bir yazgı değil ,seçimdir..Sen bile isteye seçmişsin....

Seçici algın seni taraftarı bulunduğun din kurumuyla özdeşleştirip ,kendine gerçek olmayan insanüstü özellikler yükleyerek egolarını tatmin etmene,birileriyle bütünleşme ve sürü ihtiyacını karşılamaya , dolayısıyla da objektifliğe kan doğrayıp , yanlış değerlendirme yapmaya itiyor...

Ne kadar cahilce..

Birisine kötülük yapmayı seçmemenin kökeni birincil olarak , doğuştan getirdiğin hormonların ,bio kimyasalların v.s. dir ..Seconder olarak yetiştiğin büyüdüğün çevrenin ne kadar sağlıklı olduğu , ailenin değerleri , seni büyüten anne - babanın ruhsal durumları ,zekaları , kültürleri , bu güne kadar girdiğin arkadaş çevrelerinin nasıl olduğu , senin hangi davranışları benimsediğin hangilerini benimsemediğinle ilgilidir...

Öyle zart diye çıkıp dindir dersen hiç gerçekçi olmaz...

Zaten müslümanlar din yüzünden değil , dine rağmen iyidirler....Dinin yanlışlarını dillendiremeseler de , içlerinden düşünürler..Salak değil ya bunların çoğu..

Forumda " aslında o gerçek müslüman değil, bu gerçek müslüman değil " diyerek dolaşanların varlığı , bir savunma geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını gösteriyor...Yani onlar da bir şeylerin doğru olmadığının farkında aslında...Ama bunu genellikle Kuran'ın yanlış yorumlanmasına , ya da başka diğer sebeplere bağlıyorlar...Sadece fanatiklik yapmak için yapıyorlar bunu..Hiç dürüst değiller ve gerçeklerle yüzleşemiyorlar....Sadece bu özellikleri bile yeterince kötü olmalarına neden olarak gösterilebilir müslümanların..Dürüst ,kendisini yargılayabilen , cesur ,erdemli ,etik olmak herşeydir...Aslında iyilik bu saydığım özelliklerden yola çıkılarak sorgulayarak kazanılan ve geliştirilebilen bir şeydir...

Kötülük nedir ki zaten ?

Sitelerde Paylaş

ateist de yapacağı davranışın karını zararını hesaplar...

eğer bu hesap sonunda zarar göreceğini anlarsa yapmaz tabi akıllıysa ...

kötülük dediğimiz davranışlar genelde zararı daha çok görünen şeyler olduğundan ateistin bunlardan uzak durması normaldir...

ama bazen hesap hatası yaparak kötülüğü yaptığı da olur...

Sitelerde Paylaş

Bir film yüzünden bugün 4 Amerikalı, sayısını bilemediğim kadar da Libyalı müslüman öldü.

Ölüm sebepleri, hristiyanların Muhammed'e 'hakaret' eden bir film yapmaları.

Kur'an ateistlere ve dinsizlere, hakareti geçin, küfür ediyor.

Fakat ben daha dinsizlerin roketli saldırıyla müslüman öldürdüklerini görmedim.

Sitelerde Paylaş
Birisine kötülük yapmayı seçmemenin kökeni birincil olarak , doğuştan getirdiğin hormonların ,bio kimyasalların v.s. dir ..Seconder olarak yetiştiğin büyüdüğün çevrenin ne kadar sağlıklı olduğu , ailenin değerleri , seni büyüten anne - babanın ruhsal durumları ,zekaları , kültürleri , bu güne kadar girdiğin arkadaş çevrelerinin nasıl olduğu , senin hangi davranışları benimsediğin hangilerini benimsemediğinle ilgilidir...

Hormon, bio kimyasal dediğin şeyler, "git sık şunun gırtlağını" da diyor ama, ne olacak şimdi? Karşımdakinin gırtlağına yapışmaktan beni ne alıkoyabilir? Hele ki kimsenin bilmediği, görmediği, duymadığı bir yerde.

Öyle zart diye çıkıp dindir dersen hiç gerçekçi olmaz...

İşte burada zart diye din devreye giriyor ve beni gırtlağa yapışmaktan alıkoyuyor.

Zaten müslümanlar din yüzünden değil , dine rağmen iyidirler....Dinin yanlışlarını dillendiremeseler de , içlerinden düşünürler..Salak değil ya bunların çoğu..

Din dışı gerekçelerle iyi olmanın bir mantığı yoktur. Din dışı gerekçelerle iyilik yapanlar da yine kendi çıkarları için yapıyorlar, yoksa mazoşist değil ya bu insanlar, değil mi ama?

Forumda " aslında o gerçek müslüman değil, bu gerçek müslüman değil " diyerek dolaşanların varlığı , bir savunma geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını gösteriyor

Her gün camide olan bir müslüman ile her gün meyhanede olan bir müslüman bir midir?

Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?

Sitelerde Paylaş

Bir film yüzünden bugün 4 Amerikalı, sayısını bilemediğim kadar da Libyalı müslüman öldü.

Ölüm sebepleri, hristiyanların Muhammed'e 'hakaret' eden bir film yapmaları.

Kur'an ateistlere ve dinsizlere, hakareti geçin, küfür ediyor.

Fakat ben daha dinsizlerin roketli saldırıyla müslüman öldürdüklerini görmedim.

amerikalılara yazık olmuş :(... Dediğin gibi biz hiç roketle saldırmadık. Farkımız ortada
Sitelerde Paylaş

Laik (dinsiz) devletlerde neden polis, jandarma, hapishane var o halde? Yoksa bu laik (dinsiz) devletler sizlere dolaylı yoldan "yüzsüz, arsız, vicdansız" mı demek istiyorlar?

Şeriatla yönetilen devletlerde neden varsa aynı nedenden dolayı var.

Ulaşması gayet rahatsa, buraya ulaştırman da gayet rahat olmalı. Bi' zahmet ulaştırıver o halde.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87in_Halk_Cumhuriyeti

http://bianet.org/kadin/toplumsal-cinsiyet/112521-turkiyede-her-10-kadindan-4u-aile-ici-siddet-magduru

Ben teokratik devletlerde olmadığını iddia etmedim. Bazı insanlarda Allah korkusu az olabiliyor ya da hiç olmayabiliyor. Böyleleri için de elbette sopa gerekiyor. Vicdan, bir Allah korkusu kadar etkili olamaz. Çünkü Allah'a inanan kişi yapacağı en ufak kötülüğün dahi karşılığını gerek Dünya'da, gerekse de ahirette alacağını bilir ancak Allah'a inanmayan kişi, yapacağı en büyük kötülüğün dahi (yakalanmadığı müddetçe) gerek Dünya'da, gerekse de ahirette karşılıksız kalacağına inanır.

Vicdan, insan olan bir insanda allah korkusundan çok daha etkilidir. Anan baban, soyun sopun çevren insan gibi insanlarsa yetişkin hale geldiğinde iyilik yapmak için ödüle kötülük yapamamak için ise cezaya-korkutulmaya ihtiyaç duymazsın. Ahlaki değerleri dinler icat etmemiştir. Hititlerde, Azteklerde, Mısırlılarda adam öldürmenin, iftira atmanın, tecavüzün, hırsızlığın kötü olduğunun gayet bilinci içindeydiler.

Evlilik ile kerhaneyi aynı klasmana sokmamın sebebi, ikisinin de ortak bir paydada buluşuyor olmalarıdır: Cinsellik.

Sizin aksinize bizim "mezhebimizde" cinsel ihtiyaçları gidermek evlenme nedenleri arasında öyle arkalarda yer alır ki kerhane ile evlilik aynı klasmana sokulunca garip gelir. Biz hayat arkadaşı olmak, aile kurmak için evleniriz. Cinselliğimizi evlilik dışında da yaşayabiliriz. Senelerdir söyleriz islamın cinsellik anlayışı evlilik kurumunu da kişiye özel kerhane haline getiriyor diye, itiraz edersiniz. Kendi ağzınızla düştünüz.

İslam, Hristiyanlık değildir. Hristiyanlığın tahrif edilmiş olması, İslam'ın tahrif olması anlamına gelmez. İslam'da masum bir cana kıymak tüm insanları öldürmek olduğundan, iddian geçersizdir. Bahsi geçen öldürmeler haklı gerekçelere dayanır.

Zina yapan kadının, din değiştiren insanın, kısasta farz kılınan hüre hür köle köle kadına kadının öldürülmesinin ve musa ile yürürken hızırın küçük çocuğu öldürmesinin haklı nedenlerini açıklamanızı rica edeceğim o zaman.

Evet, 1 tane inanırı kalmasa bile, Kaynağı (Kur'an) kaldığı sürece, İslam var olmaya devam edecektir.

Ansiklopedik olarak evet varlığını sürdürür. Yaşar mı? Hayır...

İslam'ın emrettiği bir kötülük yoktur. İslam, iyiliği emredip kötülükten men etmektir.

Sırf peygamberinizin sünneti bile islamın ne denli kötülük üretebileceğinin kanıtıdır.

Evet, İslam'da meşru öldürmeler de vardır ve hepsi de haklı gerekçelere dayanır, dayanmalıdır.

Nedir o haklı gerekçeler?

İstiklal mahkemeleri, şapka takmaya muhalefet eden insanları öldürdü.

Yani çerkez ethem, ahmet anzavur filan şapka takmak istemedikleri için mi asıldı?

Not: Şapka takmaya muhalefet eden insanları da öldürdü evet, belirttiğim gibi kurunun yanında yaş da yandı.

Ayrıca sizin düşünce sisteminize göre birisini öldürmek için islamda var olduğunu iddia ettiğiniz "haklı" sebepler kadar haklı bir sebeptir şapka takmamak.

Empati, inanca dayalıdır. Empati, eden bulur düşüncesidir. Edene bulduracak olan kimdir?

En güçlü insan, kimden bulacaktır mesela? İlahi adaletten mi?

İnsanın boşaltım sistemi ne kadar inanca dayalı ise empati de o kadar inanca dayalıdır. Empati eden bulur demek değildir. Zahmet edip öğrendikten sonra atıp tutun.

Gen bencil ise ve senin mutluluğun başkasının üzüntüsüne bağlı ise, çocuğun elindeki şekeri alırsın.

Çocuğun üzülmemesi seni mutlu ediyorsa, çocuğun elinden şekeri almazsın ancak yine bencil olan genine hizmet etmiş olursun.

Genin bencil olmasıyla benim psikopat olma olasılığım arasında bir bağlantı yok.

Evet çocuğun şekerini almamakla gene kendime hizmet etmiş olurum çünkü sonrasında üzülmem kendimi kötü hissetmem bu da allah sopası olmadan iyilik yapmanın insanın doğasında olduğunun kanıtıdır.

Ateizm, bünyesinde birçok ideoloji barındırmaktadır. Ateizmin en başlıca ideolojisi ise laikliktir. Bunun dışında Stalinizm, Marksizm, Leninizm, Maoculuk gibi kanlı ideolojiler de ateizmin çatısı altında buluşmaktadırlar.

Söylediğin şey şuna benziyor: İslam bünyesinde bir çok ideoloji barındırıyor. Şiilik, Caferilik, Hanefilik Malikilik gibi kanlı ideolojiler de islam çatısı altında buluşmaktadır.

Marksizm-Leninizm de kanlı bir ideoloji değildir yanlış öğretmişler sana. Ayrıca ateizm saydığın ideolojilerden hiç birisini benimsemez.

Ben ortada olan bir şey göremiyorum, varsa öyle bir şey, ortaya at da biz de görelim ancak şeriatla değil laiklik (dinsizlik) ile yönetilen Türkiye ve Dünya'nın hali ortadadır.

En basitinden çocuk ölümleri oranlarına bak. İlk 50 de kaç tane müslüman ülke var son 50 de kaç tane var? Sen tembelsindir bakmaya üşenirsin ben söyliyeyim. Sondan 57. sırada olan Katar'a kadar 1 tane müslüman ülke yok son 50 içinde... Çocuklarını korumaktan aciz bir kültürün iyi olduğunu ve sorun olmadığını iddia ediyorsun utanmadan.

İkisi de olan biteni kaydetmektedir, bir farkla; Mobese sadece belli bir zaman ve mekanda kayıt yapabilirken, Allah her yer ve zamanda kayıt yapabilmektedir.

O zaman şahadet ederim mobese nin varlığına ve çokluğuna... Ne ispat ettin şimdi?

Din için yamyamlık yapılıyor olması, din dışı yamyamlık yapılamayacağı anlamına gelmez. Tıpkı, Allah rızası için hayvan boğazlamanın, Allah rızası gözetmeksizin hayvan boğazlanamayacağı anlamına gelmediği gibi.

Yani? Allah rızası için adam kesip yemek mi daha iğrenç, ölmemek için adam kesip yemek mi daha iğrenç?

Sitelerde Paylaş

amerikalılara yazık olmuş :(... Dediğin gibi biz hiç roketle saldırmadık. Farkımız ortada

İslamcılarla hristiyanlar,

Papa ile Fetullah,

Evangelistler ile Tayyip güçlerini birleştirip, dinsizliğe karşı savaş açtılar.

Çünkü dediğin gibi farklıyız.

Farkımız, tarzımız.

Asmıyoruz, kesmiyoruz.

Ateizm veya dinsizlik, dinlere mahkum olan insanlara nefes aldırıyor.

''İnanmak zorunda değilsiniz, Dinsiz de yaşanıyor, hem de daha insanca, ayrım olmadan, birbirimizi kesmeden''

diyor dinsizlik.

Yahudilik İslam ve hristiyanlık ise, kökleri bir olduğu için,

Ve de dinsizlik, Bu Ortadoğu Ortaçağ mitlerinin köküne kibrit suyu döktüğü için,

Dinsizliğe karşı birleşiyorlar.

Medeniyetler ittifakı adı altında, birbirlerine yağ çekiyorlar.

nedeni de bu.

Yahudilik varsa, Hristiyanlık var, Hristiyanlık varsa İslam var.

Birbirlerinin sırtından meşruluk kazanıyorlar.

Öldürmek meşru, kesmek meşru.

Hepsine göre meşru.

Biz de ''bir dakika, birbirinizi kesmek zorunda değilsiniz'' dediğimiz için bize karşı savaş açıyorlar.

Ama geç kaldılar tabi.

Yazık.

Dinsizlik aldı başını gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Kaynak belgeseller.

Dinleri kabul etmezsen geriye gözlemlerin kalır. Hayvanlara bakarak ahlakı öğrenemezsin.

Hangi belgeseller? Hangi belgeselde kötülük yapmamanın tek şartının inançlı olmak olduğu söyleniyor?

Hayvanlara bakarak ahlakı öğrenemezsin diyorsun. Cehennemde yanma korkum olmasa yarın onu bunu kesmeye başlardım diyen sizden mi öğreneceğim ahlakı?

Öbürü de inançsız insanların iyi olamayacağına dair Stalin, Mao, Pol Pot, M. Kemal vb. dinsiz-imansızlar örnektir demiş.

Kitap yazdı diye milletin hakkında ölüm fermanı çıkartan Ayetullah mı iyi insan?

Haçlı seferlerini emreden papalar mı iyi insan?

İkiz kulelere dalan müslümanlar mı iyi insan?

Cemel vakasında Ayşeyi tutanlar mı iyi insan Ali'yi tutanlar mı? Yoksa bunlar inançlı değil mi?

Sen herşeyden önce bana cevap ver:

Bir insan diyor ki sokakta yürüyen küçük çocuğun elindeki şekeri almam çünkü cezalandırılmaktan korkuyorum, başkası diyor ki şekeri almam çünkü çocuk üzülür. Hangisi daha doğru? Hangi insan "iyi" kategorisisine

girer?

Sitelerde Paylaş

Bir insan diyor ki sokakta yürüyen küçük çocuğun elindeki şekeri almam çünkü cezalandırılmaktan korkuyorum, başkası diyor ki şekeri almam çünkü çocuk üzülür. Hangisi daha doğru? Hangi insan "iyi" kategorisisine girer?

Ben çocuğun elinden şekeri alırım yerine elma veririm. Şeker dişlerine zararlıdır ayrıca içinde boya bulunur derim.

Sitelerde Paylaş

19 yaşındayken hayatında ne oldu?

Çocukluktan beri üst üste biriken şüphelerin üzerine gittim.

Kafamda soru işareti kalmasın dedim.

İslam'ın köküne indim :)

Şüphelerimi, soru işaretlerini kafamdan boşalttım.

Rahatladım.

tarihinde Allahsız (sav) tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir insan diyor ki sokakta yürüyen küçük çocuğun elindeki şekeri almam çünkü cezalandırılmaktan korkuyorum, başkası diyor ki şekeri almam çünkü çocuk üzülür. Hangisi daha doğru? Hangi insan "iyi" kategorisisine girer?

Ben çocuğun elinden şekeri alırım yerine elma veririm. Şeker dişlerine zararlıdır ayrıca içinde boya bulunur derim.

Buna biz laf salatası diyoruz.

Sitelerde Paylaş

demek çocukları böyle kandırıyorsun ve alıyorsun haremine... Eee kuranında sübyancılığı helal kılmış yürü ya kulum...
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...