Jump to content

İslami Site Temsilcileri ile Tartışma

İslami Site Temsilcileri ile Tartışma  

27 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bu tartışma iki kişi tarafından yapılan bir tartışma olsa da etkileri cok fazla olabilecek bir tartışmalar dizisidir.

Siteye katılımları arttıracaktır.

Tartışmanın seviyesizleşecegi yönündeki iddiaya katılmıyorum-

Davet edecegimiz müslüman siteler vakıf,ilahiyat,diyanet,tarikat,cemaat ,islam üzerine araştırma yapan siteler olacaktır.

Bu yüzden tartışmaya davet edecegimiz ateistlerin de entellektüel düzeyi yüksek,konuya vakıf ateistler olacaktır.

Bu projeye katılım cok olursa ateistforum yönetimini ikna etmemiz daha kolay olur.Forum yönetiminin hakikaten işi cok fazladan yük olmayalım.

Bütün arkadaşları bu projeye katılmaya cagırıyorum

ENTELLEKTÜLLERIN TARTISMASI

Bu anketin amaci islamci entellektüellerle ateist entellektüellerin tartisabilecegi bir projeyi gerceklestirecek bir ekip oluşturmaktı.

Sanirim yeteri kadar anlatamadim.

Bu calışma ilerde tanınmış şahsiyetlerin ateistforum da yapacagi yazılı veya görüntülü tartışmalara ön hazirlik gibi olacakti.

Bu tartismalarin yaratacagi etkileri tekrar düşünmenizi öneriyorum.

Sitelerde Paylaş

Burada amaç, tartışılacak kişileri ikna etmek olmayacaktır sanırım. Kimsenin böyle bir beklenti içinde olduğunu sanmıyorum..

Bilgili, donanımlı ve İslamcılarla tartışmak konusunda biraz da tecrübeli birkaç ateistle, yine kendine göre donanımlı ve tartışma yapmaya açık birkaç İslamcının, önceden kararlaştırılmış bir alanda tartışması gayet güzel, yararlı ve hatta eğlenceli bir aktivite olabilir.

Hatta anladığıma göre ipucu, bu tartışmanın gününü ve saatini internette iyice yayıp izleyici sağlamak gibi bir düşünceye de sahip.

Ateizm, AKP'nin dini baskı aracı haline getirdiği şu günlerde daha da fazla merak ediliyor, günlük dile giriyor. Muhtemelen fakındasınızdır, ateizm hakkında en küçük bir fikri olmayan insanlar bile sağda solda "hadi bunu da açıklayın ateistler" diye espri yapıyor, bu espri moda...

Hem çok abartılmaması hem de küçümsenmemesi gereken güzel bir öneri bence. Eğer bir karara varılırsa ayrıntılar daha sonra konuşulur.

Örneğin biz, İslamcılar "Allah birdir (sayıyla 1)" deseler bile inanılmaması gerektiğini iyi bilen ve dolayısıyla onlara itimatta temkinli insanlar olarak bu tartışmanın yapılacağı alanı kendimiz belirlemek isteriz, bütün yazışmaları anlık kaydetmek isteriz vs vs..

Çok yıllar evvel Ateistforum'un kurucularının da içinde bulunduğu çok sağlam bir ateist grup, yine ünlü bir İslami sitenin yöneticileriyle aynı burada sözü edilen biçimde tartışmış. Doğal olarak İslamcılar hezimete uğramış ve daha sonra bütün iletileri kafalarına göre düzenlemiş, silmiş veya kendi yanıtlarını değiştirmiş, sonra da "Ateistlerin Büyük Yenilgisi" başlıklarıyla sanal aleme yaymış. Çok büyük rezillik. İlginç olarak bu oynanmış metinlerde bile kimin haklı olduğunu görmek gayet kolaydı.:)

Bu tür ayrıntılar var ama önce bu tartışma işine nasıl baktığımızı, neler getirip neler götüreceği konusunda neler düşündüğümüzü ciddi olarak tartışırsak daha verimli olur.

Sitelerde Paylaş

Burada amaç, tartışılacak kişileri ikna etmek olmayacaktır sanırım. Kimsenin böyle bir beklenti içinde olduğunu sanmıyorum..

Bilgili, donanımlı ve İslamcılarla tartışmak konusunda biraz da tecrübeli birkaç ateistle, yine kendine göre donanımlı ve tartışma yapmaya açık birkaç İslamcının, önceden kararlaştırılmış bir alanda tartışması gayet güzel, yararlı ve hatta eğlenceli bir aktivite olabilir.

Hatta anladığıma göre ipucu, bu tartışmanın gününü ve saatini internette iyice yayıp izleyici sağlamak gibi bir düşünceye de sahip.

Ateizm, AKP'nin dini baskı aracı haline getirdiği şu günlerde daha da fazla merak ediliyor, günlük dile giriyor. Muhtemelen fakındasınızdır, ateizm hakkında en küçük bir fikri olmayan insanlar bile sağda solda "hadi bunu da açıklayın ateistler" diye espri yapıyor, bu espri moda...

Hem çok abartılmaması hem de küçümsenmemesi gereken güzel bir öneri bence. Eğer bir karara varılırsa ayrıntılar daha sonra konuşulur.

Örneğin biz, İslamcılar "Allah birdir (sayıyla 1)" deseler bile inanılmaması gerektiğini iyi bilen ve dolayısıyla onlara itimatta temkinli insanlar olarak bu tartışmanın yapılacağı alanı kendimiz belirlemek isteriz, bütün yazışmaları anlık kaydetmek isteriz vs vs..

Çok yıllar evvel Ateistforum'un kurucularının da içinde bulunduğu çok sağlam bir ateist grup, yine ünlü bir İslami sitenin yöneticileriyle aynı burada sözü edilen biçimde tartışmış. Doğal olarak İslamcılar hezimete uğramış ve daha sonra bütün iletileri kafalarına göre düzenlemiş, silmiş veya kendi yanıtlarını değiştirmiş, sonra da "Ateistlerin Büyük Yenilgisi" başlıklarıyla sanal aleme yaymış. Çok büyük rezillik. İlginç olarak bu oynanmış metinlerde bile kimin haklı olduğunu görmek gayet kolaydı. :)

Bu tür ayrıntılar var ama önce bu tartışma işine nasıl baktığımızı, neler getirip neler götüreceği konusunda neler düşündüğümüzü ciddi olarak tartışırsak daha verimli olur.

Muhabbet fedaileri adlı nurcu sitesi değil mi? Google ateistforum yazdığımda cıkmıştı.

Ateistforum yöneticileriyle İman Hakikatleri adına yapılmış tartışma diye.

Sonuç olarak oradaki kişilerin imanı artmış

Oğuz tartışma başladıgında yokmuş orada.

Bizimkilerin argümanları da sahabe ayakta işedi demiş başka sahabe Peygamber ayakta işemedi demiş.

Bu çelişkiymiş de buna cevap vermişmişlermiş.

Görünce harbi kızdım bizimkilere (eğer gerçekten böyleyse) damardan girecek o kadar cok konu var ki.

Bu kadar basit bir mesele ile argüman mi oluşturulur.

Sitelerde Paylaş

Muhabbet fedaileri adlı nurcu sitesi değil mi? Google ateistforum yazdığımda cıkmıştı.

Ateistforum yöneticileriyle İman Hakikatleri adına yapılmış tartışma diye.

Sonuç olarak oradaki kişilerin imanı artmış

Oğuz tartışma başladıgında yokmuş orada.

Bizimkilerin argümanları da sahabe ayakta işedi demiş başka sahabe Peygamber ayakta işemedi demiş.

Bu çelişkiymiş de buna cevap vermişmişlermiş.

Görünce harbi kızdım bizimkilere (eğer gerçekten böyleyse) damardan girecek o kadar cok konu var ki.

Bu kadar basit bir mesele ile argüman mi oluşturulur.

Siteyi hatırlamıyorum ama ama senin gördüğün tartışmanın seni kızdırmasının nedeni, benim yukarıda saydığım yöntemlerle yaptıkları sahtekarlık işte.

Bunlara güvenilmez. O yüzden böyle bir tartışma olacaksa İslamcılara ait bir yerde olmamalı. Bu asla kabul edilmemeli.

O tartışmalarda -senin deyiminle" öyle damardan işlenmiş konular vardı ki, İslamcılar çıldırmıştı. Gerçekten çok zevkli tartışmalardı.

Senin okudukların montajlanmış hali işte.:)

Sitelerde Paylaş

tarafsız bir platformda tartışılabilir ancak ben ateistlerin böyle bir şeye cesaret edemeyeceklerini düşünüyorum.

Ateistler böyle bir tartismaya cesaret edemezler :wub: diye bir secenek mi daha koysaydik acaba?

Galatı meşhur yanlışın(kelimenin) yaygin kullanilmasina derler.

Aslinda sayin Müminin düşüncesi müslümanlar arasinda yaygindir ,hatta cogu müslüman icin fikri sabittir desem abartmamis olurum herhalde

Sitelerde Paylaş

ex-müslim bir antiteist'i kabul ederseniz ben tartışırım. her türlü dangesiz lafa söze de katlanabilirim :)

akşamdan akşama zamanım oldukça fikirlerimi yazabilirim ancak. eskisi kadar sık katılamıyorum foruma.

ateistler de müslümanlar da diğer teistler de benim fikirlerimi pek sevmezler.

her iki tarafa da saçma gelen fikirlerim vardır :)

Sitelerde Paylaş

ex-müslim bir antiteist'i kabul ederseniz ben tartışırım. her türlü dangesiz lafa söze de katlanabilirim :)

akşamdan akşama zamanım oldukça fikirlerimi yazabilirim ancak. eskisi kadar sık katılamıyorum foruma.

ateistler de müslümanlar da diğer teistler de benim fikirlerimi pek sevmezler.

her iki tarafa da saçma gelen fikirlerim vardır :)

hakaret etmeden seviyeti tartışmalara bende varım.ama söz yetiremeyince hakararete başlamıyorlarmı ,bütün hevesim kaçıyor tartışmadan kopuyoırum.ya şu sitede her türlü hakaretin önüne geçilse tartışma cenneti olacak. tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayin Afrodit,sayin atilan2,fedakarliginiz icin tesekkürler ancak bu anketin amaci tartismaci aramak degil.

Bu proje icin gönüllülerin sayisini ögrenmek ,buna paralel olarak bu isin yapilabilecegi konusunda ateistforum yönetimine bir fikir vermektir.

tarihinde ipucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok yıllar evvel Ateistforum'un kurucularının da içinde bulunduğu çok sağlam bir ateist grup, yine ünlü bir İslami sitenin yöneticileriyle aynı burada sözü edilen biçimde tartışmış. Doğal olarak İslamcılar hezimete uğramış ve daha sonra bütün iletileri kafalarına göre düzenlemiş, silmiş veya kendi yanıtlarını değiştirmiş, sonra da "Ateistlerin Büyük Yenilgisi" başlıklarıyla sanal aleme yaymış. Çok büyük rezillik. İlginç olarak bu oynanmış metinlerde bile kimin haklı olduğunu görmek gayet kolaydı. :)

Ben bu tartismalar dizisinin dar cercevede kalacagini düsünmüyorum.Bunun ulusal düzeyde etkilerinin olacagina inaniyorum.

Buraya zaman zaman cokkaliteli ilahiyatcilar gelmekte boylarinin ölcülerini alip sesizce kayboluyorlar.Kartvizitleri olmayan bu isimsiz müslümanlar önemsenmiyorlar bile

Eger bu isimler vakifin,tarikatin sanal veya reel bir kurumun temsilcisi olarak geldiginde yaratacagi dalgalanmayi düsünün bir dakika...

Islamci akademik cevreleri bu tartismalara davet ettigimizde,karsilarinda formasyonlarina uygun akademik isimler isteyenlerde olacaktir.

Biz bunlara karsi dine karsi elestiriel yazilar yazan akademik,arastirmaci yazarlara teklifler götürebiliriz.

Özellikle bilim ve ütopya ve bilim ve gelecek dergileri üzerinden bu yazarlara ulasabiliriz(onlara ulasmanin sorun olacagini sanmiyorum)

Böyle kartvizitleri olan isimleri burada tartistirabilirsek,ateistforum üzerine düsen misyonu layikiyla yerine getirmis olacaktir.

Sitelerde Paylaş

Sayin Afrodit,sayin atilan2,fedakarliginiz icin tesekkürler ancak bu anketin amaci tartismaci aramak degil.

Bu proje icin gönüllülerin sayisini ögrenmek ,buna paralel olarak bu isin yapilabilecegi konusunda ateistforum yönetimine bir fikir vermektir.

Bak sen site sahipleriyle bir tür tartışma ortamı yaratalım diyorsun ya, ben de buyur diyorum :)

Daha ne diyim :)

Herneyse, ihtiyaç olursa ben yardımcı olmaya çalışırım.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir tartışma düzenlenecekse, alelade bir islami site temsilcisiyle falan değil, halk arasında az çok tanınan, bilinen ve hani şu "islamcı aydın" tabir edilen kişilerle ayarlanmalı. (Tabi islamcı birine aydın denip denemeyeceği bir tartışma konusu ateistler arasında, ama o tartışmayı ayrı tutuyorum. İslamcı birine aydın denebilsin ya da denemesin, toplumda "islamcı aydın" tabir edilen kişiler var). Tabi öyle birileri bulunup da razı edilebilirse.

O zaman bir anlamı olur ve faydalı olur. O durumda eğer benden talep edilirse, ben de bu tartışmayı yapacak kişilerden biri olmaya razıyım.

Ama dediğim gibi, kimlerle yapılacağı önemli. Alelade kişilerle ve internetteki alelade islamcı site temsilcileriyle yapılacak bir tartışmaya katılmayı düşünmem muhtemelen. Ama uygun birileriyle olacaksa, ben de desteklerim.

Sitelerde Paylaş

"Bu çeşit mesâili münakaşa etmenin birinci şartı, insafla, hakkı bulmak niyetiyle, inatsız bir surette, ehil olanların mabeyninde, sû-i telâkkiye sebep olmadan müzakeresi caiz olabilir.

O müzakere hak için olduğuna delil şudur ki:

Eğer hak, muarızın elinde zâhir olsa, müteessir olmasın, belki memnun olsun.

Çünkü bilmediği şeyi öğrendi.

Eğer kendi elinde zâhir olsa, fazla birşey öğrenmedi; belki gurura düşmek ihtimali var"

Bediüzzaman hazretlerinin belirttiği çerçevede olabilir neden olmasın :)

AhmetBaha,

İmzanızdaki site, bizim sitemizin linkini yayınlıyor mu veya bağlantı olarak vs veriyor mu?

Eğer öyle değilse imzanızı kaldırın lütfen.

4-) Forumlarımızda başka bir forumun veya sitenin reklamı ancak o forum veya sitede bizim sitemizin reklamı yapılmak kaydı ile verilebilir.

Bunun dışında:

Burası Risale adlı zırvanın tebliğ edilebileceği bir yer değil.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir tartışma düzenlenecekse, alelade bir islami site temsilcisiyle falan değil, halk arasında az çok tanınan, bilinen ve hani şu "islamcı aydın" tabir edilen kişilerle ayarlanmalı. (Tabi islamcı birine aydın denip denemeyeceği bir tartışma konusu ateistler arasında, ama o tartışmayı ayrı tutuyorum. İslamcı birine aydın denebilsin ya da denemesin, toplumda "islamcı aydın" tabir edilen kişiler var). Tabi öyle birileri bulunup da razı edilebilirse.

O zaman bir anlamı olur ve faydalı olur. O durumda eğer benden talep edilirse, ben de bu tartışmayı yapacak kişilerden biri olmaya razıyım.

Ama dediğim gibi, kimlerle yapılacağı önemli. Alelade kişilerle ve internetteki alelade islamcı site temsilcileriyle yapılacak bir tartışmaya katılmayı düşünmem muhtemelen. Ama uygun birileriyle olacaksa, ben de desteklerim.

Senin ,hacinin ya da tespit ettigimiz ateistlerin karşısına siradan temsilcileri cikarmayı düşünmüyoruz.Hem size hem biz okuyucuya eziyet etmeye niyetimiz yok :lol:

Ateistforum yönetimi bu konuda bir karar alirsa IfeelGood arkadasimizin sorumlulugunda bir calisma baslatabiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...