Jump to content

ALEVİLİK ALİDEN DEGİL , ALAVDAN ALINMIŞTIR (IŞIKDAN)

Recommended Posts

İşte böyleee,

Bu yazımızın amacı Alevilerin Alevi degil Alav halkı,ışık halkı olduğdur.Selçuklu ve AZGIN GAVUR Osmanlıdan bu halk kendilerini koruyabilmeleri için başka adlarla kurtuluş yolu aranmıştır.

Aslında ALAV (ışık) halkının

ne Arapla

ne Islamla

nede Alıyla hiçbir bağlantısı yoktur.

Buyurun bir dörtlügü okuyalım.

Sorma ne hacet bizlere sofu

Ta evvel künyede ismimiz vardır

Dünya kurulmadan yüz bin yıl evvel

Şu yeşil kandilde cismimiz vardır.

Gerçekten ışık halkının tarıhı çok eskidir .

Mılattan 2000 yıldan daha öncelere dayanır bu IŞIK halkının tarıhı.

Gelin bunu irdeleyelimde

Bu ınsanları Arap

Aliden

Hüseyinden

Hasandan

Yezidden

Muaviyeden

Araplıktan kurtaralım

Karınca gadarınca.

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Bu yazımızın amacı Alevilerin Alevi degil Alav halkı,ışık halkı olduğdur.Selçuklu ve AZGIN GAVUR Osmanlıdan bu halk kendilerini koruyabilmeleri için başka adlarla kurtuluş yolu aranmıştır.

Aslında ALAV (ışık) halkının

ne Arapla

ne Islamla

nede Alıyla hiçbir bağlantısı yoktur.

Buyurun bir dörtlügü okuyalım.

Sorma ne hacet bizlere sofu

Ta evvel künyede ismimiz vardır

Dünya kurulmadan yüz bin yıl evvel

Şu yeşil kandilde cismimiz vardır.

Gerçekten ışık halkının tarıhı çok eskidir .

Mılattan 2000 yıldan daha öncelere dayanır bu IŞIK halkının tarıhı.

Gelin bunu irdeleyelimde

Bu ınsanları Arap

Aliden

Hüseyinden

Hasandan

Yezidden

Muaviyeden

Araplıktan kurtaralım

Karınca gadarınca.

Tolonbeg

bunu ilk defa duyuyorum.

Sitelerde Paylaş

Babamın kökü Dersim ' e dayandığı için bizde bolca alevilik ile ilgili kitap var. Ben de arada sırada alır okurum. Bunu da bir kitaptan okumuştum . Kitabın adı "Aleviliğin Gizli Tarihi" idi. Orada da aleviliğin adının ali' den değil luvi adından geldiğini söylüyordu. Ateş anlamındaymış.

Sitelerde Paylaş

müslüman olmak istemeyen bazı türk toplulukları baskı görmemek için şiileri örnek alarak aleviliği ortaya çıkarmışlardır.amaçları müslüman gibi gözüküp baskıları engellemek,aynı zamanda kendi eski inançlarının ritüellerini devam ettirmekti.zamanla şiilikten çok etkilenen bazı kolları,islam ritülerrinide benimsemişlerdir.bu yüzden günümüzde alevilik çok farklı kollarda yaşanmaktadır.şiilere yakın olanlarda vardır.eski inançlarının ritüelleri ağır basanlarda.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aleviliğin ne olduğunu bilmiyorum, bende aleviyim ama bildiğim birşey varsa aleviliğin islamla hiçbir alakasının olmaması, alevilikte geçen allah, muhammet , ali sözleri kesin baskılardan kurtulmak için, ister istemez alevi inancının içine yerleşmiş, orda bahsedilen allah, muhammet, ali bilinen allah muhammet ali değil bu kesin.

Sitelerde Paylaş

bu linkteki luvili bağlantısının nedeni açık.

luvililer ari ırktan..

kürtler de ari ırktan..

yani aleviliği ve köklerini türklükten arındırmak isteyenlerin iddiası.

Hadi ya! O zaman sizin türkçü - turancı palavralarınıza inanalım. Aleviler, Luvilerin - Hititlerin torunlarıdırlar. İşgalciler bilerek ve kasıtlı olarak Alevileri sürekli islamcı ve turancı palavralara çekmişlerdir. Böylece köklerinden ve geleneklerinden koparmayı ve Anadolu'nun gerçek sahipleri olduklarını unutturmayı hedeflemişlerdir. Türkler, Kürtler, Müslümanlar ve Hristiyanlar işgalcilerdir. Benim gibi soyunu ve özlerini bilen Anadolular hala var ve sizin palavralarınıza karınları tok. Umarım bir gün gaflet uykusundan uyanıp, işgalcilere gereken dersi verebiliriz.

Sitelerde Paylaş

tolon dedenin hakkı var. bu konuda katılıyorum. bütün dinlerin kaynağı ışık dinidir. aslında din bile değildir. ışık dini bilginin dinidir. ezoterizmle haşır neşir olan herkes bilir.

NUR 35. Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba kristal bir fanus içindedir; o fanus da sanki ...

Sitelerde Paylaş

tolon dedenin hakkı var. bu konuda katılıyorum. bütün dinlerin kaynağı ışık dinidir. aslında din bile değildir. ışık dini bilginin dinidir. ezoterizmle haşır neşir olan herkes bilir.

NUR 35. Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba kristal bir fanus içindedir; o fanus da sanki ...

Hiç alakasız şeyleri sadece bir kelime benzer diye Kuran'a bağlıyorsunuz ama direkt Kuran'la alakalı şeyleri görmezden geliyorsunuz. Mesela kadını 2. sınıf insan muamelesi görmesi, 3-4 kadın alma, 8-10 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenme, kölelik, cariyelik vs. Ne zaman bu ikiyüzlülükten vazgeçeceksiniz?

Sitelerde Paylaş

Hiç alakasız şeyleri sadece bir kelime benzer diye Kuran'a bağlıyorsunuz ama direkt Kuran'la alakalı şeyleri görmezden geliyorsunuz. Mesela kadını 2. sınıf insan muamelesi görmesi, 3-4 kadın alma, 8-10 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenme, kölelik, cariyelik vs. Ne zaman bu ikiyüzlülükten vazgeçeceksiniz?

hadi oradan sağduyu. zamanım yok başıma iş açma. kuran sabi sübyandan korunmaları gerektiğinde ya da mal mülk çoluk çocuk sizi aldatmasın vs konuları olduğu zaman bahsder.

şimdi hemen talak 4. ayeti çıkar karşıma biliyorum da, o da gayet güzel açıklanabilir.

Sitelerde Paylaş

hadi oradan sağduyu. zamanım yok başıma iş açma. kuran sabi sübyandan korunmaları gerektiğinde ya da mal mülk çoluk çocuk sizi aldatmasın vs konuları olduğu zaman bahsder.

şimdi hemen talak 4. ayeti çıkar karşıma biliyorum da, o da gayet güzel açıklanabilir.

Ya tabii, Kuran'ın sabi sübyanı nasıl koruduğu belli, erkeklerin kucağına atarak. Ne biçim insanlarsınız, anlamak güç. Kuran'da o kadar insanlık dışı, adalete ve vicdana aykırı hüküm varken nasıl görmezden gelebiliyorsunuz? Hayali bir cehennem tehditi vicdan, akıl ve mantığınızı susturacak kadar mı etkili oldu sizlerde?

Sitelerde Paylaş

alevilikteki islam sadece görüntüdür..

islamın neresinde cem saz deyiş var? kadın-erkek birlikte ibadet var mı? namaz yok, 30 gün oruç yok, hacca giden yok.

alevilikteki ali de arabistanda yaşayan ali değildir.. alevi ozanların deyişlerine bakarsanız görürsünüz.. buradaki ali dünya yaratıldığıdan beri vardır.. eski ozanlar işin farkındaydı.. ama bugün çoğu alevi o ali'yi arabistan'daki ali sanıyor.. unutmuşlar işin aslını.. bu da yine osmanlının baskısından.. müslüman gibi görünmek için ali muhammed kuran diye diye müslümanlaştılar..

alevi inancında tanrı despot değildir, kötü söz söylemez, tehdit etmez, aileden biri gibidir, ona sitem edilir, espri yapılır, onunla konuşulur, tanrı insan-ı kamil'in varacağı yerdir.. bugünkü aleviler bunu hala yaşatıyor.. ama ali'yi arabistanlı ali sanıyor çoğu o ayrı tabi..

Sitelerde Paylaş

Aleviliğin ne olduğunu bilmiyorum, bende aleviyim ama bildiğim birşey varsa aleviliğin islamla hiçbir alakasının olmaması, alevilikte geçen allah, muhammet , ali sözleri kesin baskılardan kurtulmak için, ister istemez alevi inancının içine yerleşmiş, orda bahsedilen allah, muhammet, ali bilinen allah muhammet ali değil bu kesin.

tahmin ediyordum alevi olduğunu.ateistlerin büyük çoğunluğunu aleviler oluşturur,alevi ateist olur ama sünni ateist olmaz.yani ateist olan sünniyim demez ama aleviyim der.türkiyede ateistiğin temelinide aleviler atmıştır.ama bu sitede önceden sünni olanlar yoğunlukta.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...