Jump to content

ALEVİLİK ALİDEN DEGİL , ALAVDAN ALINMIŞTIR (IŞIKDAN)

Recommended Posts

tahmin ediyordum alevi olduğunu.ateistlerin büyük çoğunluğunu aleviler oluşturur,alevi ateist olur ama sünni ateist olmaz.yani ateist olan sünniyim demez ama aleviyim der.türkiyede ateistiğin temelinide aleviler atmıştır.ama bu sitede önceden sünni olanlar yoğunlukta.

Yahu atılan2 benle uğraşma, benim öz inancım sizinkilerden daha insancıl ve ben ondan bile iğğğğğğğreniyorum, kaldıki sünni inancı kusturacak derecede iğrençken bana neyden bahsediyorsun ve nasıl bir gönderme yapabiliyorsun o teeeeeeeertemiz bulduğun pürüpak islamına........ha birde ben ateistin ne olduğunu bile bilmezdim, yinede dinlerden iğrenirdim, meğerse ben ateistmişim ama benim haberim yokmuş, bir şekilde birşeylerin cevabını ararken senin o çok sevdiğin dindar hükümet sayesinde kafamda sorular oluştu ve kişiliğim beni bu steye yönlendirdi,......... birde tahminlerini sevsinler senin, sen o tahmini birazda, eğer allah yoksa sorusuna yor. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu atılan2 benle uğraşma, benim öz inancım sizinkilerden daha insancıl ve ben ondan bile iğğğğğğğreniyorum, kaldıki sünni inancı kusturacak derecede iğrençken bana neyden bahsediyorsun ve nasıl bir gönderme yapabiliyorsun o teeeeeeeertemiz bulduğun pürüpak islamına........ha birde ben ateistin ne olduğunu bile bilmezdim, yinede dinlerden iğrenirdim, meğerse ben ateistmişim ama benim haberim yokmuş, bir şekilde birşeylerin cevabını ararken senin o çok sevdiğin dindar hükümet sayesinde kafamda sorular oluştu ve kişiliğim beni bu steye yönlendirdi,......... birde tahminlerini sevsinler senin, sen o tahmini birazda, eğer allah yoksa sorusuna yor.

aynen dediğin gibi,aleviler ateist olabiliyor doğuştan ama farkında olmuyorlar.bu arada belirtmeliyim senin durumunda olan arkadaşlarım var.alevi ateist,çok değer verdiğim insanlardır.yerme değil bir paylaşımdı iletim.
Sitelerde Paylaş

din=islam vb

din karşıtlığı=ateizm

bu kafa yapısı yanlış algılara yol açabilir.

çünkü din karşıtlığını yansıtmanın farklı yolları vardır.

isteyen dinlerdeki sayısız bölünmeye baksın. :)

dini terketmek-eleştirmek nisbeten kolay sayılır..çünkü dinci-totaliter-dünyevi-kötü birileri hep vardır.

ama ölümsüz yaşam kaynağı olan bir tanrı düşüncesini tamamen terketmek kolay değildir.

sonuçta kişiler ateizm ve dinler arasında geniş bir yelpazede yalpalar durur.

yaşlanma ve yakınların kaybı ,ölüm ve hiçlik korkusunu ve tanrı düşüncesini hep gündemde tutar..

71 yaşındaki dünyanın bir numaralı ateist'i dawkins bile bir tanrı'nın var olabileceğini söyledi bu sene.

evet o bir agnostik veya agnostik ateist..(ya varsa :) )

safkan ateistler için zaten sorun yok.

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

din=islam vb

din karşıtlığı=ateizm

bu kafa yapısı yanlış algılara yol açabilir.

çünkü din karşıtlığını yansıtmanın farklı yolları vardır.

isteyen dinlerdeki sayısız bölünmeye baksın. :)

dini terketmek-eleştirmek nisbeten kolay sayılır..çünkü dinci-totaliter-dünyevi-kötü birileri hep vardır.

ama ölümsüz yaşam kaynağı olan bir tanrı düşüncesini tamamen terketmek kolay değildir.

sonuçta kişiler ateizm ve dinler arasında geniş bir yelpazede yalpalar durur.

yaşlanma ve yakınların kaybı ,ölüm ve hiçlik korkusunu ve tanrı düşüncesini hep gündemde tutar..

71 yaşındaki dünyanın bir numaralı ateist'i dawkins bile bir tanrı'nın var olabileceğini söyledi bu sene.

evet o bir agnostik veya agnostik ateist..(ya varsa :) )

safkan ateistler için zaten sorun yok.

ee şimdi bu adam bunadımı.ne oldu tanrı yoktu.şimdi onun yolundan giden milyonlarca genç ,tanrı yok diyor.71 lerinde olabilir diyecekler.bunebiçim perhiz bune biçim lahana turşusu.
Sitelerde Paylaş

Türkler ortadoğuda tutunmak için Müslüman dinini kabul ettiler.ancak toplumsal olan kimliklerinide muhafaza etmek istiyorlardı.Yoksa Ortadoğuda eriyebilirlerdi.Bu Yüzdende İslami anlatımların aslında ruhi anlatımlar olduğunu ve bu anlatımda geçen her canlı cansız her nesneninde bir manevi mefhum olduğunu izaha çalıştı Türk sofileri.Özetle anlattğım bu akımada YESEVİİK denildi.Bildiğimiz en meşhuruda Yunus Emre idi.Onun nefeslerine bakacak olusak Ne Muhammed ne ali Ne hasan ,huseyn nede Oniki imamlar vardır.Ve kanaatımca Taptuk emre ,Hacı Bektaşı veli (şayet yaşamışlarsa) alevi değildi onlar Yeseviydiler.alevilik ise yeseviliğin Şiilik ile birleşimidir.yani şiaya ait mevhumların açıklanması alevilik yada Bektaşiliktir.Bir kısım Türkde Yesevilikle Sünniliği birleştirdi.Ve onlarda Ehli sünnet mevhumlarını açıkladılar.Dikkat edilecek olunursa Türkiyede her tarikatın bir alevi birde sünni kesimi vardır.Mütedeyyin mevleviler,İçki içen namaz ,Oruç tutmayan mevleviler gibi.

Ancak alevilikte yesevilik Sünniliğe göre çok daha ağır basar.Muhammedin tarihi bir varlık olmayıp onun insanda oluşan ebedi ve ezeli bir nur olduğunu söyler.Yani Nurdan kasıt düşüncedir. Ezeli ve ebedilikten kasıtsa İnsanın yaratılmadığını onun ezelden beri var olduğunu belirtmekten başka bir şey değildir.O zaman İnsanda oluşan muhammedde ezelidir.O aşkın ta kendidir. ali ise İradeyi Külliye fatıma safiyet Hasan şahadetin acısı huseyn ise şahadetin idrakidir.Kerbalada ölen Abbas ise Emektir.Onun şahadetinden anlatılan ise Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceğinin dolaylı yoldan anlatımıdır.

Sitelerde Paylaş

Türkler ortadoğuda tutunmak için Müslüman dinini kabul ettiler.ancak toplumsal olan kimliklerinide muhafaza etmek istiyorlardı.Yoksa Ortadoğuda eriyebilirlerdi.Bu Yüzdende İslami anlatımların aslında ruhi anlatımlar olduğunu ve bu anlatımda geçen her canlı cansız her nesneninde bir manevi mefhum olduğunu izaha çalıştı Türk sofileri.Özetle anlattğım bu akımada YESEVİİK denildi.Bildiğimiz en meşhuruda Yunus Emre idi.Onun nefeslerine bakacak olusak Ne Muhammed ne ali Ne hasan ,huseyn nede Oniki imamlar vardır.Ve kanaatımca Taptuk emre ,Hacı Bektaşı veli (şayet yaşamışlarsa) alevi değildi onlar Yeseviydiler.alevilik ise yeseviliğin Şiilik ile birleşimidir.yani şiaya ait mevhumların açıklanması alevilik yada Bektaşiliktir.Bir kısım Türkde Yesevilikle Sünniliği birleştirdi.Ve onlarda Ehli sünnet mevhumlarını açıkladılar.Dikkat edilecek olunursa Türkiyede her tarikatın bir alevi birde sünni kesimi vardır.Mütedeyyin mevleviler,İçki içen namaz ,Oruç tutmayan mevleviler gibi.

Ancak alevilikte yesevilik Sünniliğe göre çok daha ağır basar.Muhammedin tarihi bir varlık olmayıp onun insanda oluşan ebedi ve ezeli bir nur olduğunu söyler.Yani Nurdan kasıt düşüncedir. Ezeli ve ebedilikten kasıtsa İnsanın yaratılmadığını onun ezelden beri var olduğunu belirtmekten başka bir şey değildir.O zaman İnsanda oluşan muhammedde ezelidir.O aşkın ta kendidir. ali ise İradeyi Külliye fatıma safiyet Hasan şahadetin acısı huseyn ise şahadetin idrakidir.Kerbalada ölen Abbas ise Emektir.Onun şahadetinden anlatılan ise Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceğinin dolaylı yoldan anlatımıdır.

çok güzel bilgiler gerçekçi kardeşim. zihnine bereket. fakat ne yazık ki burada senin yazdığını idrak edebilecek fazla sayıda zihin yok. ne acı...

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Gerçekci ammada salladın.

Muhammedi

Tarıkatları

bilmesek yutturacan bize.

Evet onlar Alavı Türkmenlerdir.

Mevleviler ise Allahlla konuştuğunu iddie eden Mevleneyi öncü seçmişlerdir.

Eccik okuda ondan sonra gel olmamı?

Tolondede

Hiç araştırdınmı Tarikatları .Ha Senin gibilere dedelik kursu açıyorlar orada ne okutmuşlarsa onu bilirsin sen.Gidip gördünmü arkadaşım?Alevi Kadiri,alevi Rifai,Alevi Sinani,Alevi Melami? Ama bu tarikatlerin Sünni olanlarıda var.Yani Sünni kadiri,Sünni Rıfai .Üstelik Alevi tariklerin salikleride Türkmen yada alevi falanda değildir.Sünni insanlardır bunlar. Benim bildiğim yani gördüğüm Eyüpteki Ümmi Sinan tekkesine gidersen şayet bulabilirsin onları

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Alavılarda sütten çıkmış AKKAŞIKTIR diyemeyiz ama,sunnılara göre çok daha ınsancıllardırla..

Hele ŞİİLERİN Irakta kendilerini KAN REVEN içinde bırakmaları,kellelerinin çöl kumuyla dolduğunun ısbatıdır.

Müslümenlerin CAHAL kalmasına kUR,AN nedendir.

Şurayı iyi okuyun.

YÜCEGÜÇ ınsanlardan gayrısının kellesine ÇİPS koymuştur.

Yanı ,(KASAT)(yanı KASET)

Her Tür canlının ÇİPSİ ayrıdır.

Aynı türden olan canlıların başına konan ÇİPLER aynıdır.

Canlılar ÇİPLERİNE göre hereket ederler.

Çipsli olanların kellelerine US konmamıştır.

Yalnız INSANIN kellesine ÇİPS degil US konmuştur.

Çipsi olan istedigini yapamaz.

Çipsinde ne yazılıysa ancak onu yapabilir.

İnsanın kellesine US konmuştur.

Bu muazzam bir bilgisayardır.

Bunu çalıştıranlar

Elekrigi

Motoru

Uçağı

Tıreni

Deniz altıyı

Röketleri

Her türlü sileh ve cephanaları

Otomobilleri

Telsız telefonları

Cep telefonlarını

Televizyonları

Usunuza nakadar alat adavat geliyürse hepsini US bulup çıkarmıştır ortaya..

dünye yaşamını son derece kolaylaştırmıştır.

Müslümenler neden birşey bulup ortaya çıkaramamışlardır.

Çünküüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü Muazzam uslarını kellelerinden alıp çöplüge atmışlar.

Veeeeeeeeeeeeeeeeeeeee şöyle demişlerdir.

DİN , AKIL İŞİ DEGİL , NAKIL İŞİDİR.

NAKIL ÇİPSİN TAAAAA KENDİSİDİR.

YAZILI OLAN BÜTÜN DİN BUYRUKLARI NAKILDIR(ÇİPSDİR).

Din yaşamın heryönünü kapladığından,dindede uS kullanılmadığından bu usu kullanmayanların gelişme gösterebilmesi mümkün degildir.

Çünkü KUR,AN ÇİPSI 1500 yıl önceki ınsanın GELEMİNDEN çıhmıştır.O çipsi kellesine koyan 1500 yıl önceki ınsandan daha ileri düşünemez.

3000 yıl sonrada

6000 yıl sonrada

9000 yılda aradan geçse aynı çips kafada oldukca gene NATO kafa gene NATO mermerdir.

Eller FEZEDE saatta 80,000 km hızla HÜRÜLERİ goştururkan müslümenler yerde bir birlerini goşturuyor.

Ağnadınızda bildiğizmi.

Ayata bahın heleeeee Ahzab 27:Biz size gayrı müslümlerin

Mallarını

Mülklerini

Servetlerini

Daha ayah basmadığınız yerlerinede SİZİ MİRES tayın etmişizdirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

Böyle Allahı olanın çalışmaya istegi olurmu.

İki kulfu

Bir fatıha ohudunmu,dile Allahdan ne dilersen.

Herşeyi ayahlarının önüne GAYMONLA döker vallaaa.

Somalıda açlıhdan ölenleri Allah başka meşgulıyatları dolayısıyla görememiş olabilebüler.

Ogeddin hata gadı gızındada olabile büler.

Yohsa Allah müslümeni aç pırahırmıydı hiç.

Müslümen Allahın en sevgili guludur.

Ne demişti, her doğan ınsanın ölümüne geder rızgını ben verecem.

Anlayın artıh.

Yetti galiiiiiiiiiiiiii :-))))))

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Hak Muhammed Ali dir.Hak doğru,Muhammed İnsan,Ali Allah tır.Yani yüksek Ali manasındadır.Bu yüzden zat-ı Ali niz denir.

Kelime anlamı yücedir "ali"nin. Zatı-aliniz de yüce şahsınız demekten başka bir şey değildir.

Alevi misiniz bilemedim ama alevilerin ortalama bakışını yansıttınız, evet. Forumda sıkça açılan alevi konularında bu tartışmalar uzar gider. Alevi makamlarınsa bu tür beyanları olmaz, o yüzden tartışma hep düğümlenir. Herkes ailesine göre, yöresine göre gözlemlerini söyler. Farklı şeyler söylenirken bu makamların açıklamalarından oruç tutma, kurban kesme ve kendilerine göre ibadetlerine devam ettikleri görülür. Sünni üyelere de bir kez daha alevilik hakkında ileri geri konuşma günü doğar, hoşgörünün her derecesiyle savaşıyorlar ne olsa.

Bazı ateistlerde de anlamsız bulduğum bir alevi sempatisi var. Muhtemelen daha insancıl ve serbest olmalarından kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

Hak Muhammed Ali dir.Hak doğru,Muhammed İnsan,Ali Allah tır.Yani yüksek Ali manasındadır.Bu yüzden zat-ı Ali niz denir.

Sevgili Baki fani Ali iradeyi külliye olması gerekir.Çünki Elinde zülfikar taşır .Zülfikar ise tıpkı yılanın çatal dili gibidir(Yetmiş iki dil yani tamamlanan iki dil) Çatalların biri Eksi sonsuz aklı diğeri ise artı sonsuz aklı temsil eder.Her ikisinin toplamı ise HİÇLİKTİR.O yüzden alinin zülfikarı o mefhumu taşıyanadır(Bu arada bir hususu daha size hatırlatayım Şeytanında iki boynuzu ve çatal silahı vardır.Ve Şeytan Allahtan ga

yrıya secde etmez.Ademe olan isyanıda bu yüzdendir.(Benim şahsi Kanaatim ali müslüman edilen şeytandır).Keza Musanın asasını taşıyan Harunla alide aynı mefhumdur.Muhammed ise ademiyettir.Yani karşılıksız sevgidir.Ademe öğretilen sıfatlardan kasıt sevgiye sevgi vermektir..İşte bu iki zıt kavramın birliği ise Ruhtur,Candır,Nefstir.

Şu cihana daim gelip gidenler

Birisi Muhammed birisi Ali

Cümlemize daim ihsan edenler

Birisi Muhammed birsi Ali

İlim hak ilmidir tahsil edersen

Vücudun sırrını tahsil edersen

Manayı gösteren yoldan gidersen

Şehri Muhammeddir kapısı Ali

Her yolun yokuşu birde düzü var

Dünyanın baharı kışı güzü var

Nevruzun ne gecesi ne gündüzü var

Gündüzü Muhammed gecesi Ali

KERİMi kemtere inayet etti

Çok şükür erenler hidayet etti

Bir el gördüm bana işaret etti

Hacesi Muhammed Rehberi Ali

selamlar saygılar.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...