Jump to content

Recommended Posts

• İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Burdaki kasıt dediğim gibi Allah'ın elinde olan günahlar olabilir.Bağışlayabiliceği günahlar.(burda mecazi anlam vardır)
Hayir boyle dersen, Allah´i soylemek istedigini anlatamayan ve sanat yapan bir sair konumuna dusurursun. Kaldi ki mecazen soylemis bile olsa, kul hakkinin affedilmeyecegi konusunda Kuran´a ayet koymayi unutmasi kabul edilemez birseydir.

O halde ayetlere karsi gelip, mecazdir demek bir nevi Kuran´i inkar etmek olur.....

Sitelerde Paylaş
Hayir boyle dersen, Allah´i soylemek istedigini anlatamayan ve sanat yapan bir sair konumuna dusurursun. Kaldi ki mecazen soylemis bile olsa, kul hakkinin affedilmeyecegi konusunda Kuran´a ayet koymayi unutmasi kabul edilemez birseydir.

O halde ayetlere karsi gelip, mecazdir demek bir nevi Kuran´i inkar etmek olur.....

Ona bakarsan Allah bazı kıssalarda olayları ttam anlamıyla anlatmaz,o böyle oldu demez şöle oldu demez..İbret alın der..Ee gerisi nerde bunun...Diye sorar mı sahabe..

İşte o zman ilhamınvahiynin kayanağı olan Hz.Muhammed devreye giriyor ve olayı tam anlamıyla anlatıyor..Örneğin 'dilini çıkaran köpek' meselesinde olduğu gibi..

İşte bu kul hakkınıda bu şekilde düşünmek gerekiyor..Allah açıklamamıştır peygambber açıklamıştır..

Not:Ben mecazdır derken ayete mecaz demiyorum..Allah'ın bağışlayabileciği günahlar lafzına meccaz diyorum..Zira Allah'ın her şeye gücü yeter..

Sitelerde Paylaş
Ona bakarsan Allah bazı kıssalarda olayları ttam anlamıyla anlatmaz,o böyle oldu demez şöle oldu demez..İbret alın der..Ee gerisi nerde bunun...Diye sorar mı sahabe..
Benim gibi inancsiz bir kimse icin, durumu Muhammed´in duzeltmesinde herhangi bir problem yoktur. Cunku zaten vahiy dedigin seyler de Muhammed´in agzindan cikmaktadir.

Ancak Islam inancina gore, Muhammed vahiy almadan bu durumu nasil duzeltebilir? Zaten aldigi vahiyleri Kuran´a koymuyor mu? Koyuyor. O halde vahiy almadan bu ayeti duzeltmesine imkan yoktur, cunku ayet gayet aciktir ve Allah´a ortak kosmanin disindaki butun gunahlardan bahsedilmektedir.

Yani ayette butun gunahlardan bahsedilirken, Muhammed´in cikip da hayir oyle degildir demesi birsey ifade eder mi? Etmez. Cunku Muhammed´in aldigi vahiy konu hakkindaki ayetle sinirlidir.

O halde bu ayetin hukmunu kaldirabilecek baska bir ayet yoksa, bu ayet tartisilamaz...

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Muhyiddin İbnul Arabii,İbn ve İbn Teymiye ve İbnul Kayyun el-Cevziyye gibi bilginlere göre cehennem insanların ruhlarına sinen şirk ve günah kirlerini temizlemek için yaratılmıştır.

he he he... :lol:

dostum sen ne yaptın ya?

arabi ile teymiye aynı cümlede yer alır mı?

İbnul Kayyun el-Cevziyye teymiye ekolünü benimsemiştir zaten

ve ona şerhler yazmıştır.

talebesiydi sanırım aynı zamanda. ;)

arabi zaten allahtan başka hiçbişey olmadığı için

yananın da yakanın da bir olduğunu söylemişti.

o sapığı karıştırma. ;)

ibn teymiye zaten ona kafir demiştir.

tasavvufu da reddeder teymiye.

tasavvufçular bu iki nokta yüzünden kendisine sapığın önde gideni derler.

necip fazıl dallaması mesela allahın ilmi ile saptırdığı adam der.

daha doğrusu bunu şeyhi arvasiden nakleder.

aslında hiç kimse ilmini inkar edememektedir.

bu adam hakkındaki günümüze bakan en önemli husussa

bütün yenilikçilerin koyu birer teymiye hayranı olmasıdır.

onüçüncü yüzyılda kuranın aslına dönmeye çeğırmıştır müslümanları.

islami teröre dayanak gösterilen seyyid kutup bile

bu konuda ibn teymiyenin düşüncelerinden etkilenmiştir.

müslümanken ben de bayılırdım bu adama. ;)

her neyse konuya dönelim.

senin bu düşünceni,

yani cehennemin sonsuz olmadığını savunan,

günümüzdeki yenilikçi köfteleri saymazsak bi bildiğim kadarıyla kendisi var.

süleyman ateş onun bu konuda ictihat hatası yaptığını söyler mesela.

ışıkçılar ve diğer tarikat ehli de

bu düşüncesi yüzünden kendisine her fırsatta sapık derler.

sonsuz cehennem kurandaki ayetlerle sabittir.

hepsinin birden meal hatası olabileceğini sanmıyorum.

ha müslümanın vicdanı da elvermiyor aslında sonsuza kadar işkenceye.

kimi senin gibi hafifletmeye çelışıyor,

kimi de allahtır nasıl bilirse öyle yapar deyip vicdanını susturuyor. ;)

Sitelerde Paylaş
müslümanlardamı girecek cehenneme.kılmadığımız namazlar vs. oysa kuranda böyle birley geçmez

kuran da geçiyor ki?

kaza namzı da geçmiyor yusuf kuranda.

bi vakti bile kaçırdıysan ayvayı yedin demektir. :lol:

Sitelerde Paylaş

bakın arkadaslar eger tanrı veya bır guc varsa ne ıslamda anlatıldıgı bıgı nede her hangı bır dınde bır kere yaratan yarattıgına sahıp cıkmak zorunda (bazı salaklar ıste akıl verdı dıyor ama aynı zamanda sızın tanrınız kaderle hayatta cızdı ey salak varlıklar sızı)

Sitelerde Paylaş
"Tövbekâr olanlar hakkında hukukullah dâvâsı takib edilmez. Ancak hukuk-u şahsiye dâvâsı kalır."

Kulun iradesi dahilinde olan günahlar kula aittir.Ayetteki maksat Allah'ın bağışlayabiliceği günahhlara delalet olabilir..

evet,

bu ehli sünnetin ekseri açısından da doğru.

mahşerde

allah iki günahkar mümini çağırır.

biri diğerine zulmetmiştir.

ama ikisi de cehennem gidecektir normalde,

çünkü tartıda ikisiinin de günahları ağır basmıştır.

allah cennette köşkler gösterir ve

der ki;

hadi ikiniz de affettim,

arkadaşını sen de affet,

ikiniz el ele tutuşun o köşke,cennete gidin.

bu günahkar mümindir ve kul hakları bile bu şekilde bazen affedilebilir.

ancak haksızlığa uğrayan da mağdur edilmez.

valla el-ilaha inanasım geldi. :blink:

ancak allah kafiri asla bağışlamaz.

teymiyeyi saymazsak bütün ehli sünnet hem fikirdir bu konuda. ;)

Sitelerde Paylaş

Selam,

Ayetteki maksat Allah'ın bağışlayabiliceği günahhlara delalet olabilir..

Burdaki kasıt dediğim gibi Allah'ın elinde olan günahlar olabilir.Bağışlayabiliceği günahlar.(burda mecazi anlam vardır)

Sen Kurani bosgec, Allahin otoriterligni inkar ediyorsun. Dinini tekrar gözden gecirmeni tavsiye ederim....

Ne demek "bagislayabilecegi" "Allahin elinde olan", bir de bagislayamayacagi ve elinde olmayan günahlar mi var?

Sen sirk yoluna düsmüssün. Bu ayrica konulari aciklamandan ortaya cikiyor. Ateistlerin dedig gibi, kuran yeterliyken neden baska kaynaklara basvurarak bir seyi aciklamaya kalkiyorsun?

Buhari, Abdulkerim Süruş bunlar kimmis Allahin yaninda? Yoksa Allahin yaninda rab edindign kisilermi bunlar?

Bu Konu üzerinde de Ateistlere büyük bir Bravo söylemek istiyorum, Kurani dirilsbasliyor dan daha iyi bilib taniyorsunuz. Kendine müslüman diyenler utansin!!!

Ve senin mantigna göre tek cehennemin neden sonu olsun, cennetin de sonu olamazmi? Yarin birgün biri de cikip "her iyi amelli bulunanin, mükafati cennette verildikten sonra (iyi amellerinine geri ödendikten sonra) cehenneme gidecek" derse, buna da mi inanacaksin????

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla ben kuranın yalancısıyım.Ebedi kelimesini daha öncede sonsuz anlamına gelmedğini detaylı bir şeklide açıklamıştım.

Özet olarak ebedi, sonsuz değil,içinde reklam arası olmayan uzun bir süredir.Yani sonludur.

Cennette cehennemde allahın dilediği bir süreden sonra son bulacaktır kurana göre.

tarihinde Bruce lee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Valla ben kuranın yalancısıyım.Ebedi kelimesini daha öncede sonsuz anlamına gelmedğini detaylı bir şeklide açıklamıştım.

Özet olarak ebedi, sonsuz değil,içinde reklam arası olmayan uzun bir süredir.Yani sonludur.

Cennette cehennemde allahın dilediği bir süreden sonra son bulacaktır kurana göre.

bu ne demek ya?

linki versene bi zahmet... ;)

şimdiden teşekkürler. ;)

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar surda burda biri Insan yanarak öldügünde bunu yapanin canavar oldugnu söylüyorlar. Acaba sizin Allahiniz cok mu merhametli müslüman olmayanlara sonsuz inanilmaz iskenceler yapacak?Sizce mu mantikli mi sen müslüman ülkede dogudun öbürü müslüman olmayan memeleketde ona görede onun dini dogru tüm dinler yalandir sirf insanlari kendi saflarina kazanamk icin insanlari korkutmak icin uydurulmus cehennem hikayeler

tarihinde Presc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Müslümanlar surda burda biri Insan yanarak öldügünde bunu yapanin canavar oldugnu söylüyorlar. Acaba sizin Allahiniz cok mu merhametli müslüman olmayanlara sonsuz inanilmaz iskenceler yapacak?Sizce mu mantikli mi sen müslüman ülkede dogudun öbürü müslüman olmayan memeleketde ona görede onun dini dogru tüm dinler yalandir sirf insanlari kendi saflarina kazanamk icin insanlari korkutmak icin uydurulmus cehennem hikayeler

Üstelik tamamen düşünce suçunu cezalandırıyor... Acaba AİHM'ne versek islam tanrısını nasıl olur ?...

Sitelerde Paylaş
evet,

bu ehli sünnetin ekseri açısından da doğru.

mahşerde

allah iki günahkar mümini çağırır.

biri diğerine zulmetmiştir.

ama ikisi de cehennem gidecektir normalde,

çünkü tartıda ikisiinin de günahları ağır basmıştır.

allah cennette köşkler gösterir ve

der ki;

hadi ikiniz de affettim,

arkadaşını sen de affet,

ikiniz el ele tutuşun o köşke,cennete gidin.

bu günahkar mümindir ve kul hakları bile bu şekilde bazen affedilebilir.

ancak haksızlığa uğrayan da mağdur edilmez.

valla el-ilaha inanasım geldi. :blink:

ancak allah kafiri asla bağışlamaz.

teymiyeyi saymazsak bütün ehli sünnet hem fikirdir bu konuda. ;)

Yani bir tek fikir ve düşünce suçlarına af yok :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Selam,

Sen Kurani bosgec, Allahin otoriterligni inkar ediyorsun. Dinini tekrar gözden gecirmeni tavsiye ederim....

Ne demek "bagislayabilecegi" "Allahin elinde olan", bir de bagislayamayacagi ve elinde olmayan günahlar mi var?

Sen sirk yoluna düsmüssün. Bu ayrica konulari aciklamandan ortaya cikiyor. Ateistlerin dedig gibi, kuran yeterliyken neden baska kaynaklara basvurarak bir seyi aciklamaya kalkiyorsun?

Buhari, Abdulkerim Süruş bunlar kimmis Allahin yaninda? Yoksa Allahin yaninda rab edindign kisilermi bunlar?

Bu Konu üzerinde de Ateistlere büyük bir Bravo söylemek istiyorum, Kurani dirilsbasliyor dan daha iyi bilib taniyorsunuz. Kendine müslüman diyenler utansin!!!

Ve senin mantigna göre tek cehennemin neden sonu olsun, cennetin de sonu olamazmi? Yarin birgün biri de cikip "her iyi amelli bulunanin, mükafati cennette verildikten sonra (iyi amellerinine geri ödendikten sonra) cehenneme gidecek" derse, buna da mi inanacaksin????

Baris ve Güven

Bak dostum önce bir sakinleş benim dinim İslam ve İslam dinini en az senin kadar bilirim..Bahsetmiş olduğun ayetler hakkındaki düşüncelerimi tekrardan bir okusan iyi olur..Ayrıca bir müslümanın başka bir müslümana 'sen şirk yoluna düşmüşsün' demesi sence olumlu bir şey mi??

Ayrıca bağışlayabileceği lafzına getirmiş olduğum açıklamayı herhalde görmedin?

Bak burda not olarak düştüm..

Not:Ben mecazdır derken ayete mecaz demiyorum..Allah'ın bağışlayabileciği günahlar lafzına meccaz diyorum..Zira Allah'ın her şeye gücü yeter..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...