Jump to content

Recommended Posts

Dostum QN yavaş ilerleyeceğiz :D

Bu arada ilk sorunun cevabını vereyim. Yeşilköy'dedir daha doğrusu Ayastefanos, Yeşilköy'dür.

Memleketin % 90 ı Ayestafanos anlaşmasını duymuştur ama bu % 90'ın % 90'ı da Ayastefanos'un neresi olduğunu ve niçin anlaşmanın burada imzalandığını bilmez.

Sitelerde Paylaş

avrupalı devletler boğazları ve istanbulu ruslara yar etmek istemediklerinden avrupalılar durdurdu zannederim.

Rusların istanbula kadar gelmelerinde birçok sebep etkili.

savaşı 2. abdülhamid saraydan yönetmeye çalışıyordu,onun beceriksizliği bir etken.

ruslar balkan halkları ile işbirliği yaptı o etken.

meşrutiyetin etkisi oldu mu bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

türk askerlerinin ölenleri gübre yapılmak için ingiltere'ye satılmış..

sağ kalanları ise yürüyerek rusya'nın uzak ülkelerine doğru yola çıkarılmışken.

ve yürüyemeyenler ölüme terkedilirken..

gazi osman paşa önce rusya'da büyük bir ilgiyle karşılanır.

sonra da zafer kazanmış bir komutan olarak görülüp istanbul'da büyük törenler eşliğinde onore edilir.

istanbul'un kaderini ruslara teslim eden

böyle büyük bir yenilgiden bile ruhsuz ve ikiyüzlü bir sonuç çıkmış..

----------

rusların bu zafer ve ölen rus askerleri için

osmanlı parasıyla yeşilköy'de yaptığı görkemli bir anıt varmış.

http://www.yesilkoyu...FANOS_ANITI.htm

enver paşa bu anıtı havaya uçurmuş 1914'te..

ve filme aldırmış bunu ..ama o film de kayıp..

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tarihi sapıtmadan anlatan bir TTK olmadan bunları asla öğrenemeyiz. Herkes işine geldiği gibi anlatıyor. İşine geldiği gibi yorumluyor. Bize lise son sınıfa kadar vahdettin hain olarak anlatıldı. Liseyi bitirdik, vahdettin vatan kahramanı olarak anlatıldı televizyonlarda. Hangisi doğru?

Sitelerde Paylaş

Tarihi sapıtmadan anlatan bir TTK olmadan bunları asla öğrenemeyiz. Herkes işine geldiği gibi anlatıyor. İşine geldiği gibi yorumluyor. Bize lise son sınıfa kadar vahdettin hain olarak anlatıldı. Liseyi bitirdik, vahdettin vatan kahramanı olarak anlatıldı televizyonlarda. Hangisi doğru?

Anadoluyu düşman işgal ederken tahtını kurtarmaya çalışmak vatan hainliğidir kardeş, değildir diyenler yüzünden o taht için boşu boşuna ölen insanlar mezarında ters dönüyordur.(Osmanlı'ya Anadolu İşgali sırasında isyan eden türk halkları)

Şimdi ruslar istanbul surlarını aşamadılar. E gerisinde durdular benim bildiğim. Katalan reyüz, bence hemen anlat, çatlamayalım. :)

tarihinde Hızlı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anadoluyu düşman işgal ederken tahtını kurtarmaya çalışmak vatan hainliğidir kardeş, değildir diyenler yüzünden o taht için boşu boşuna ölen insanlar mezarında ters dönüyordur.(Osmanlı'ya Anadolu İşgali sırasında isyan eden türk halkları)

Şimdi ruslar istanbul surlarını aşamadılar. E gerisinde durdular benim bildiğim. Katalan reyüz, bence hemen anlat, çatlamayalım. :)

Dostum,

1878'de İstanbul da sur mu kalmıştı? Yeşilköy e karargah kurmuş Ruslar'ın istanbul a tek top attığını duyan var mı?

Yavaş gidelim ki hepimiz öğrenelim

Sitelerde Paylaş

Fotograflar doğru dostum

-------------------------------------

Osmanlı hayranları, yalanlara sarılacaklarına 1910 dan Anadolu fotograflarına baksınlar. 600 yıllık imparatorluğun bu toprakları ve insanlarını nasıl sömürdüğünü göreceklerdir. Fotograflar yalan söylemez.

Ha ben fotografa bakmam diyenler yaşadıkları ildeki Osmanlı eserlerine baksınlar ve Osmanlının 600 yılda geriye ne bıraktığını görsünler.

Osmanlı hanedanı kendi soyunu bile çoluk çocuk ayırmadan katleden, kendini bir saraya hapsetmiş, kardeş katli fetvasından sonra hemen hemen aklı başında (delirmemiş) bir padişah bulmanın neredeyse imkansız olduğu bir batatlık içinde boğulmuştur.

Osmanlı'nın son birkaç yüzyıl ayakta kalmasının tek sebebi de İstanbul'un egemen güçler arasında paylaşılamamış olmasıdır.

Osmanlı kıçı yalamaya meraklı arkadaşlar kalın kısma hiçbir tarihçi yalan söyletemez. Onun için o kısmı iyi okuyun ve çevrenize bakın.

Not:600 yıllık imparatorluk diyorum, utanmayıp cevap verecekler bunu unutmasın.

Sitelerde Paylaş

Ben Erhan Afyoncu'nun kitabını okudum, orada öyle yazıyor. Ayrıca surlara zaten saldırmaya teşebbüs bile etmediler. Sadece surlardan içeri girmediler.

Dostum surların koruma özelliği 1878'den yüzyıllar önce ortadan kalktı. Sur konusunun nasıl yalan olduğunu anlamak çok kolay....

Ruslar Yeşilköye gelene kadar Sur olduğunu bilmiyorlar mıydı (ki o tarihte istanbulda sur falan yoktu, çünkü aklı başında hiçbir toplum birkaç yüzyıldır surlara yatırım yapmıyordu)? Biliyorlardı.

1) Surların olduğunu bilerek oraya geliyorlarsa surları engel görmüş olamazlar

2) Surları yıkmak için birazcık da uğraşırlardı.

Rusların durmasıyla surların en ufak alakası yoktur.

Sitelerde Paylaş

aslında burda sözde ordunun başında veya hükümetin başında II.Abdülhamid vardır fakat, aslında yönetimde Atatürk gibi düşünen, Sultan Abdülaziz'i darbeyle indiren Mithat Paşa ve avanesi vardır. Yani bugünkü gibi o zamanlarda Ergenekonvari bir yapılanma vardır. Yapılan darbeden bir müddet sonra bu savaş olmuştur. Yani II.Abdülhamit'in bu savaştaki ağırlığını siz düşünün. Buna rağmen, II.Abdülhamid bu savaşı kesinlikle önlemek istemiştir. Mithat Paşa ve avanesi o zamanın şartlarında güçlü görünen Osmanlı ordusuna güvenmişlerdir. Mithat Paşa ve avanesi tam bir Cumhuriyetçi, İttihatçı zihniyetinde insanlardır. Zaten ileriki yıllarda Mithat Paşa hürriyet kahramanı olarak lanse edilecektir.

Soruna gelirsek Rusların o zaman orada durmasının sebebi, açık açık İngiltere ve Fransa ve diğer Avrupa devletlerinden çekinmeleridir. Bu devletler Rusya gibi bir devletin İstanbul'a sahip olmasına asla müsade etmeyeceklerini bilmektedirler. O yüzden orada durmuşlardır.

Sitelerde Paylaş

o dönemde surla savunma diye bir şey söz konusu dahi olamaz.

Surla şehir savunma dönemi ortaçağın sonu ile bitti zaten.

19. asrın sonlarında artık modern savaş teknikleri ve silahlar kullanılıyordu.

Zira Ruslar İstanbul surlarını birkaç topla yerle bir edebilirlerdi.

Ki zaten o dönemde İstanbul'da surların çoğu yıkılmış, kalanların çoğu da harabe idi.

Rusları durduran Avrupalı devletlerdir.

Zira onlar İstanbulu ve boğazları Ruslara yar etmek istemiyorlardı.

Ayestefanos antlaşması Osmanlı'nın imzaladığı en ağır antlaşmalardan biridir.

Fakat yürürlüğe girmemiştir. Çünkü Avrupalı büyük başlar Rusların Akdeniz'e inmesine Balkanlara ve boğazlara hakim olmasını istemediklerinden bu antlaşmanın yumuşatılmışı olan Berlin Antlaşmasını uygulatmışlardır. Bu antlaşmayla da Osmanlı'nın Balkanlardaki hakimiyetinin temelleri yıkılmıştır.

Bu arada bazı saflar da Abdülhamit döneminde toprak kaybı olmadığını söylerler. Bu dikkate alınacak bir iddia bile değildir.

Sırf bu Berlin antlaşması bile yeter. Bu arada bugünkü Kıbrıs sorunun temelleri de bu dönemde atılmıştır. Zira Kıbrıs, İngilizler'e kiralanmıştır.

Ha bir de Balkan Harbi esnasında Bulgarlar da Çatalca'ya kadar gelmişlerdir.

Onları durduran da enteresan Ruslardır. :D

Sitelerde Paylaş

Ha bir de Balkan Harbi esnasında Bulgarlar da Çatalca'ya kadar gelmişlerdir.

Onları durduran da enteresan Ruslardır. :D

İşin özü budur dostum. Osmanlı osmanlı dedikleri, kıçını sürekli başkalarının koruduğu hasta bir devlettir. Meşhur "doğu sorunu (bilmeyenler atlamasın, güneydoğu, pkk vb değil)" ironik şekilde batının sorunudur.

"Doğu sorunu" dedikleri Osmanlıyı nasıl paylaşacağına karar veremeyen batının yaşadığı soruna verilen addır.

Sitelerde Paylaş

bulgarları neden ruslar durduruyor?

Aşağıdaki linklerde aradığın cevabı bulabilirisin. Çok basitçe Bulgarların "Büyük Bulgaristan" hayaline karşı olmaları ve böyle bir girişimin balkan ittifakındaki çatlakları daha da büyüteceğini düşünmeleri etkili olmuş sanırım.

Not:İlk verdiğim linkin 23 ve 24ncü sayfalarını özellikle tavsiye ederim

http://www.belgeler.com/blg/1vy1/balkan-savaslari-ii-balkan-savasi-2

http://www.e-tarih.org/sayfa.php?sfid=753

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...