Jump to content

Recommended Posts

Osmanlı'yı bırak Selçuklu'dan sonra koskoca bir bizans hiç var olmadı.

Ne diyosun :D

Yahu Fatih Sultan Mehmet Han, Bizans İmparatorluğunu yıkmadı mı?

Ordusuz imparatorluk mu olur?

Ordu varsa meydan savaşı da olur di mi?

Nerede bu savaş :lol:

Sitelerde Paylaş

Fatih'in güçsüz bir Bizans'ı yıktığı doğru. Anladığım kadarıyla sen de "İstanbul'u almak pek de bişey değil"e getirmeye çalışıyosun. Elbette biraz abartı var ama İstanbul dönem şartlarında kolay fethedilemeyecek özelliklere sahipti. Her ne kadar Bizans o dönemde güçlü olmasa da küçümsenecek bir zafer olmadığını söyleyebilirim. Ayıca bizim yobazlar şimdi nasıl Suriyede ki isyana destek veriyorsa,o dönemde Bizans ordusuna dahil olmayıp da sırf İstanbulu savunmak için akın akın gelmiş yüksek sayıda Avrupalı askerleri de unutmamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de sokağa çıkıp sorun ve göreceksinizki insanların büyük çoğunluğu 1453 itibariyle;

1)Bizans diye bir imparatorluk olduğunu,

2)Osmanlının Anadoluda, Bizansında Trakya da egemen olduğunu,

3)Rumeli hisarının ya İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı tarafından ya da fetihten önce Bizans tarafından yapıldığını,

sanmaktadır.

Bana bu ilginç geliyor.

Sitelerde Paylaş

Sevgili katalan, konuyu resimli olarak anlatalım. Resmi severiz biz. Resme bakarız. Resimli kitaplara bayılırız. Resim/fotoğraf demek o kadar az yazı demek. Bu gruba ben de dahilim.

http://upload.wikime...ean_1450_tr.png

Resimde de görüldüğü üzere, dört tarafı mini minicik Osmanlı'ya ait toprak ve deniz ile çevrili olan; eflatun rengi ile gösterilen; büyüklerden daha büyük kara parçası Bizans İmparatorluğu'nun toprağı oluyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili katalan, konuyu resimli olarak anlatalım. Resmi severiz biz. Resme bakarız. Resimli kitaplara bayılırız. Resim/fotoğraf demek o kadar az yazı demek. Bu gruba ben de dahilim.

http://upload.wikime...ean_1450_tr.png

Resimde de görüldüğü üzere, dört tarafı mini minicik Osmanlı'ya ait toprak ve deniz ile çevrili olan; eflatun rengi ile gösterilen; büyüklerden daha büyük kara parçası Bizans İmparatorluğu'nun toprağı oluyor.

Sevgiler.

Dostum resimli de anlatsan anlamayan anlamıyor :D

Morgocuk, biz de o meydan savaşını soruyoruz, yaptı mı yapmadı mı? Bence muhakkak yapmıştır, ordusuz imparatorluk mu olur? :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...