Jump to content

dünyanın en mantıklı felsefesi agnostisizm

Recommended Posts

şu ana kadar bilinemediği için "bilinemez" ifadesinin kullanıldığını düşünüyorum. yani bir nevi bilinememesi kesin gibi ifade ediliyor ama bence eğer varsa bir gün bilinebilir.

tanrı bilinmek istiyor...

biz bilmek istiyoruz...

e niye bilinemiyor...

Sitelerde Paylaş

Bence agnostizm dinleri ve Tanrı kavramını destekleyen bir inanç.

Aslında biz şimdiye kadar ortaya atılan Tanrı'nın var olma nedenlerinin hepsini çürüttüğümüze göre, Tanrı'yı bilinmezlikte aramanın gereksizliğini idrak etmiş olmalıyız.

Bilinemez demek bilmektir.

Bir olgunun bilinemeyeceğini söyleyebilmek için onu yeterince bilmek gerekir.

Ancak ondan sonra onun bilinemeyeceğini iddia edebiliriz.

Tanrı hakkında bilinen hiçbirşey yok.

O halde Tanrı bilinemez değil. Tanrı bilinmiyor.

Neden bilinmiyor? Çünkü Tanrı yok. Olmayan şeyler bilinmezler.

Tanrı için bilinemez diyemezsiniz. Çünkü hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bence agnostizm dinleri ve Tanrı kavramını destekleyen bir inanç.

Aslında biz şimdiye kadar ortaya atılan Tanrı'nın var olma nedenlerinin hepsini çürüttüğümüze göre, Tanrı'yı bilinmezlikte aramanın gereksizliğini idrak etmiş olmalıyız.

Bilinemez demek bilmektir.

Bir olgunun bilinemeyeceğini söyleyebilmek için onu yeterince bilmek gerekir.

Ancak ondan sonra onun bilinemeyeceğini iddia edebiliriz.

Tanrı hakkında bilinen hiçbirşey yok.

O halde Tanrı bilinemez değil. Tanrı bilinmiyor.

Neden bilinmiyor? Çünkü Tanrı yok. Olmayan şeyler bilinmezler.

Tanrı için bilinemez diyemezsiniz. Çünkü hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Helal. Yine döktürmüşsün üstad.

Sitelerde Paylaş

Tanrı derken neyi kasdettiğimiz çok önemli. Dinlerin tanrısı mı yoksa deist bir düşünceye sahip olan tanrı mı? Bir enerji ve ilk kıvılcım mı bize göre tanrı. Yoksa bir vücud kazanmış insan tasvirlerine sahip olan tanrı mı? Tanrı dediğimiz şuurlu bir varlık mı? Yarattı ve çekildi mi köşesine. İlk kuantum dalgalanmalarını meydana getirip uzaktan meydana gelen gelişim süreclerini izledi mi? Ya da şuan bilemediğimiz ama ileride bilgi sahibi olacağımız kuantum dalgalanmasının da ötesinde meydana gelen aktiviteleri oluşturan tanrı mı?

Dinlerin tanrısını tanımlarken bile teist düşünceye sahip olan kişilerin bir çoğu yaratıcıyı bigbang'in ardına itmiştir. Bigbang nasıl meydana geldi diye sorarsa kuantum dalgalanması dersin ee o zaman kuantum dalgalanması nasıl oldu. Şu an bilemiyoruz işte tanrı orada. Ondan önce, ondan önce ve ondan önce diye gider sorular ve her sorunun arkasında tanrı orada vardır denmiştir.

Küçücük beyinlerimizle koskoca kainatı yorumlamaya çalışıyoruz. Birşeyin mükemmelliği tamamen bizim algı düzeyimizle alakalı. Dinlerde ki yanlışları bularak tanrı yoktur demek pek mantıklı gelmiyor bana. Farkındalık kazanmış bir bilincin de gene kendisinden üstün bir bilinç tarafından programlanmış olması daha mantıklı geliyor. Fakat bu şuurlu bilinç yani tüm sistemi yoktan var eden varlık neden milyarlarca galaksi sistemi içerisinde bizim gibi varlıkları yaratıp onların giyim kuşamından, yeme içmesine ve oturup kalkmasına kadar fiziksel eylemlerine bu kadar dikkat eder ki.

Eğer şuurlu bir tanrı varsa ve kendisini göstermek istemiyorsa onu zaten hiç bir zaman göremeyeceğiz. Hangi başlangıç noktasına ulaşırsak ulaşalım onu bulamayacağız. Ateist, deist, teist, agnostik... Hangi düşünce biçiminden bakarsak bakalım hiçbiri bize mutlak olan bir gerçek sunmayacak. Ve insanlık devam ettiği sürece zihninde bu sorular devam edecek.

Sitelerde Paylaş

gerçekten bilinemez bazı şeyler olabilir...

yani hiç bir şekilde bilinemez...

mesela en küçük şey nedir sorusu böyle bir sorudur...

varlığı oluşturan en küçük şey nedir...

hiç bir zaman bilinemiyecek bir şeydir...

her türlü imkan teknoloji para ne gerekiyorsa bulunsa yine de bu sorunun cevabı verilemez...

çünkü en küçük parçayı bulsak biri onu böler ve daha küçük bir şey ortaya çıkarır başka birisi onları parçalar en azından hayalen düşüncede bu sorunun cevabı sonsuza dek bulunmaz...

o yüzden maddenin en küçük yapı taşı ve dolayısıyla madde nedir sorusuna karşı en mantıklı duruş katı agnostizmdir...

Sitelerde Paylaş

gerçekten bilinemez bazı şeyler olabilir...

yani hiç bir şekilde bilinemez...

mesela en küçük şey nedir sorusu böyle bir sorudur...

varlığı oluşturan en küçük şey nedir...

hiç bir zaman bilinemiyecek bir şeydir...

her türlü imkan teknoloji para ne gerekiyorsa bulunsa yine de bu sorunun cevabı verilemez...

çünkü en küçük parçayı bulsak biri onu böler ve daha küçük bir şey ortaya çıkarır başka birisi onları parçalar en azından hayalen düşüncede bu sorunun cevabı sonsuza dek bulunmaz...

o yüzden maddenin en küçük yapı taşı ve dolayısıyla madde nedir sorusuna karşı en mantıklı duruş katı agnostizmdir...

Hiçbir zaman bilinemeyecek çok şey vardır.

Ama onlar hakkında bilinen çok şeyler de vardır.

Zaten onların doğaları oldukça iyi bilindiği için, onlarla ilgili bütün gerçeklerin bilinemeyeceği sonucu çıkarılmaktadır.

Yukarda verdiğin örnekte olduğu gibi....

Tanrı hakkında ise, bir takım dedikodular ve fantezilerden başka, bilinen hiçbir şey yoktur.

Bu durumda agnostizm için saçma bir felsefe türü diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Niye var?

Niye ne var? Soru nedir?

Tanrı'nın varlığı yokluğu söz konusu olunca agnostizm anlamını yitiriyor.

Tanrı için bilinemez demek çok saçma.. Varsa bilinir, yoksa bilinmez.

Olmayan hiçbir şey için bilinemez demek çok saçma..

Tanrı hakkında hiçbir şey bilinmiyor. O halde Tanrı yok demek çok daha mantıklı.

Eğer bir Tanrı'nın varlığını ihsas eden, düşündüren bazı gözlemler yapılsaydı, onun hakkında bazı somut bilgiler derlenebilseydi, durum değişirdi.

Öyle bir durum yok.

Sitelerde Paylaş

Agnostikler tanrının bilinemeyeceğini nerden bildiklerini açıklamaktan aciz kaldıkları sürece bu felsefe saçmalıktan biaretir.

Bilinemeyeceği bilgisi size nerden geldi? Pür dogma.

Basit bir önkabul, bir kaçış hatta. Agnostizmin özünde ''bilmek istemiyorum'' vardır. Tıpkı teizmin kökeninde ''anlamak istemiyorum inanmak istiyorum'' olduğu gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...