Jump to content

dünyanın en mantıklı felsefesi agnostisizm

Recommended Posts

Tanrı'nın varlığı yokluğu söz konusu olunca agnostizm anlamını yitiriyor.

Tanrı için bilinemez demek çok saçma.. Varsa bilinir, yoksa bilinmez.

Olmayan hiçbir şey için bilinemez demek çok saçma

Agnostisizm de bu yüzden var ya işte: Var mı, yok mu?

Tanrı hakkında hiçbir şey bilinmiyor. O halde Tanrı yok demek çok daha mantıklı.

Eğer bir Tanrı'nın varlığını ihsas eden, düşündüren bazı gözlemler yapılsaydı, onun hakkında bazı somut bilgiler derlenebilseydi, durum değişirdi.

Öyle bir durum yok.

Evrende bulunan düzen Tanrı'nın varlığını ihdas etmek için yeterli bir gözlem değil midir sizce de?

Sitelerde Paylaş

Agnostikler tanrının bilinemeyeceğini nerden bildiklerini açıklamaktan aciz kaldıkları sürece bu felsefe saçmalıktan biaretir.

Bilinemeyeceği bilgisi size nerden geldi? Pür dogma.

Basit bir önkabul, bir kaçış hatta. Agnostizmin özünde ''bilmek istemiyorum'' vardır. Tıpkı teizmin kökeninde ''anlamak istemiyorum inanmak istiyorum'' olduğu gibi.

Tanrı'nın bilinemeyeceğini iddia etmek dogmatiklik olabilir. Bir agnostik "Tanrı bilinemez" demek yerine "Tanrı'nın bilinip bilinemeyeceğini de bilmiyorum" derse daha tutarlı davranmış olur.

Sitelerde Paylaş

Agnostikler tanrının bilinemeyeceğini nerden bildiklerini açıklamaktan aciz kaldıkları sürece bu felsefe saçmalıktan biaretir.

Bilinemeyeceği bilgisi size nerden geldi? Pür dogma.

Nereden bildiklerini açıklamasınlar. Tanrıdan kasıtlarının ne olduğunu (az biraz) açıklasalar yine üzerinde tartışma dönebilecek bir felsefe olabilir.

Basit bir önkabul, bir kaçış hatta. Agnostizmin özünde ''bilmek istemiyorum'' vardır. Tıpkı teizmin kökeninde ''anlamak istemiyorum inanmak istiyorum'' olduğu gibi.

Agnostizmin tavrında da "çünkü" diyip cevap verdiğini sanan çocuk tavrı var.

Sitelerde Paylaş

Tanrı'nın bilinemeyeceğini iddia etmek dogmatiklik olabilir. Bir agnostik "Tanrı bilinemez" demek yerine "Tanrı'nın bilinip bilinemeyeceğini de bilmiyorum" derse daha tutarlı davranmış olur.

O halde hiç konuşmamaları en mantıklısı olur.

Şöyle birşey neye değer? : ''dostum şimdi sana hakkında hiçbirşey bilip bilemeyeceğimizi bile bilemeyeceğimiz birşeyden bahsetmek istiyorum. Ama bunun hakkında bahsedecek hiçbirşeyde bilmiyorum. İşte böye bişey olabilir de olmayabilirde. Anladıysan geçelim, ne burcusun? ''

Sitelerde Paylaş
Tanrı hakkında bilinen hiçbirşey yok.

O halde Tanrı bilinemez değil. Tanrı bilinmiyor.

Neden bilinmiyor? Çünkü Tanrı yok. Olmayan şeyler bilinmezler.

Tanrı hakkında ise, bir takım dedikodular ve fantezilerden başka, bilinen hiçbir şey yoktur.

Bu durumda agnostizm için saçma bir felsefe türü diyebiliriz.

Peki ya biri kalkar da "Ben fizik yasalarina Tanri diyorum. Ben, Big Bang baslangicindan onceki quantum dalgalanmalarina, ben vakum enerjisine ve butun bunlardaki o ince estetige, gizeme Tanri diyorum. Ben kara enerjiye Tanri diyorum. Ben yildizlara bakinca, evren uzerinde dusununce kisisel olarak hissettigim o husu ve estetik duygusuna, gizem duygusuna Tanri diyorum" derse ne olacak? Bu adami beyinsizlikle, sacmalamakla mi suclayacagiz? Ya da "Tanri illa ki semavi denilen dinlerin anlattigina benzemek zorundadir" diye bir kanun mu vardir? illa ki kisilikli mi olmak zorundadir? Tanri`da kisilik olmadan gizem ve estetik olmaz mi? Tanri`yi daha mekanik bir guc olarak yorumlayamaz miyiz?

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...
On 15.09.2012 at 10:44, kirec yazdı:

gerçekten bilinemez bazı şeyler olabilir...

yani hiç bir şekilde bilinemez...

mesela en küçük şey nedir sorusu böyle bir sorudur...

varlığı oluşturan en küçük şey nedir...

hiç bir zaman bilinemiyecek bir şeydir...

her türlü imkan teknoloji para ne gerekiyorsa bulunsa yine de bu sorunun cevabı verilemez...

çünkü en küçük parçayı bulsak biri onu böler ve daha küçük bir şey ortaya çıkarır başka birisi onları parçalar en azından hayalen düşüncede bu sorunun cevabı sonsuza dek bulunmaz...

o yüzden maddenin en küçük yapı taşı ve dolayısıyla madde nedir sorusuna karşı en mantıklı duruş katı agnostizmdir...

Yoo

Quantum Foam , Sicimler ve Planck Parçacığı .. 

Sitelerde Paylaş
On ‎28‎.‎10‎.‎2017 at 20:49, The_Individualist said:

Yoo

Quantum Foam , Sicimler ve Planck Parçacığı .. 

bunlar bölünemez parçalanmazlar mı...

yani maddenin gerçek anlamda atomları bunlar mıdır...

atomun gerçek anlamı bölünemeyen demektir...

sicimlerin köpüğün yada plank parçacığının bir gün bölünüp parçalanması mümkün olursa ne olacak...

ya da hayalen böldüğümüzü parçaladığımızı varsayabiliriz...

Sitelerde Paylaş
On ‎16‎.‎9‎.‎2012 at 06:06, anthemoessa yazdı:

"Tanri illa ki semavi denilen dinlerin anlattigina benzemek zorundadir" diye bir kanun mu vardir?

Yoktur tabii. Kimi çıkar paraya tanrı der, kimi sevdiğine tanrı der. Bunlarla biz ateistlerin işi olmaz. Biz dinlerce tanımlanan tanrılarla ilgileniyor ve onların canını cehenneme gönderiyoruz!

Örneğin panteizm doğaya, evrene tanrı der ve panteizm ateizmin ikiz kardeşidir.

Sitelerde Paylaş

Ben agnostik düşünceyi barındırıyorum. Kitaplı dinlerin tanrısını kabul etmediğim bir gerçek. Ama bilinç ve zeka düzeyimizin algılayamadığı bir gerçek var olabilir. Bunu şuan ki bilim ve sonrasında çıkacak düşünce açıklayamıyor. Akıllı tasarım gibi başlangıçlar bu sıkıntının giderilmesinde yardımcı olabilirler.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • 3 months later...
On 14.11.2020 at 01:56, pica pica yazdı:

Peki o zaman adama sormazlar mı nereden biliyorsun bilinemeyeceğini diye. Belki de bilinebilecek durumda. Şaka sanırım bu kadar saçma bir argüman olamaz yoksa. 

Agnostizm de her görüş gibi kendi içinde güçlü felsefeler barındırıyor ancak benim için bir geçiş sürecinden fazlası değil. Ki Agnostik olduğunu söyleyenlerin bazıları eminim ki Septik Ateisttir. Tıpkı benim gibi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...