Jump to content

Zırvalıkların açıklanması talebi

Recommended Posts

Marxın engelsin diyalektiğini nasıl harcadığının açıklaması;

Marx, diyalektik anlayışında, Engels’in yaptığı gibi, doğada olup biten bütün süreçleri açıklama girişiminde bulunmamaktadır. Engels’te diyalektik, aynı zamanda, doğa bilim için bir düşünme biçimi ve onu açıklayan bir yöntemdir. Marx’ın diyalektik anlayışını anlamak için temel kavramı olan yabancılaşmaya ve yabancılaşma ile olan ilgisinde değerlendirdiği üretim ilişkilerine, özel mülkiyete ve iş bölümüne bakmak gerekir.

Marx’ın diyalektik anlayışı, bir ‘‘toplumsal değişme’’ görüşüdür. Marx’ta diyalektik, Engels’ten farklı olarak çözümlemelerinde kullandığı bir görüş değil, çözümlemeleri sonunda ortaya koyduğu bir görüştür. Bu görüş, toplumsal değişmeleri açıklamak için değil, bu değişmeleri açıklayan bir görüştür.

Diyalektik ancak çözümlemelerde kullanılırsa işe yarar. Öte yandan bir işlevi söz konusu değildir. Marx'ın bütün yanılgılarının sebebi de budur.

Sitelerde Paylaş

Sen beni marxı tanrı sanan komünistlerle karıştırıyor olmayasın? Marxta insan olarak elbette hatalıydı. Fakat bu bir iki hatasını ortaya koymak tümden ideolojisinin yanlışlığını ortaya koymak değildir. Konumuzun komünizmle alakası olmamasına rağmen, oradan konuyu saptırma girişimleriniz çok komik.

Konuyu saptıran sensin..

Biz senin zırvalarından bahsediyorduk. Konuyu dağıttın..

Diyalektik konusunda verdiğin örnekler büyük zırvalardı.

Yarıda kaldı.

Sitelerde Paylaş

Konuyu saptıran sensin..

Biz senin zırvalarından bahsediyorduk. Konuyu dağıttın..

Diyalektik konusunda verdiğin örnekler büyük zırvalardı.

Yarıda kaldı.

Ne yani? Ben tamamen Engels üzerinden alıntılarla açıklama yaparken araya Marx'ı ne zaman koydum? Sonra komünizm üzerinden saldırmaya da ben başladım kendime. Vay be bu kadar çok işi bir arada yapabildiğime göre ben tanrı falan olmalıyım. Komedisin hacı, ne acı :D

Sitelerde Paylaş

Bu arada arkadaşın iyi ki bir kitap yazmış. Her yerde kendin yazmışsın gibi övünmene sebep olmasından dolayı mutluluk duyuyorsundur umarım. Reklamını yapa yapa bitiremedin.

Salakça bir yorum. Zırvalamaya devam et sen.. Çok da terbiyesizsin.

Küstahlığa devam edersen gereken tepkiyi alacaksın.

Sitelerde Paylaş

Salakça bir yorum. Zırvalamaya devam et sen.. Çok da terbiyesizsin.

Küstahlığa devam edersen gereken tepkiyi alacaksın.

Meğer ki, karşısındakinin her ortaya koyduğunu açıklama yapmadan salt zırvalıkla itham eden birisi terbiye anlayışına göre beni terbiyesizlikle suçlasın, üstüne birde tehdit etsin ve bende bu durumdan çok alınıp, üzüleyim, korkayım. Dünya ne zaman bu kadar komik bir yer oldu ya :) .

Sitelerde Paylaş

Meğer ki, karşısındakinin her ortaya koyduğunu açıklama yapmadan salt zırvalıkla itham eden birisi terbiye anlayışına göre beni terbiyesizlikle suçlasın, üstüne birde tehdit etsin ve bende bu durumdan çok alınıp, üzüleyim, korkayım. Dünya ne zaman bu kadar komik bir yer oldu ya :) .

Sen sorunu kişileştiriyorsun.

Bu durumda her türlü saldırıya açıksın. Polemik yapıyor ve forum için tehlikeli bir yolda ilerliyorsun.

Zırvalara gelince.

Onların zırva oldukları çok açık. Ben diyalektiğin bu kadar saçma bir açıklaması olabileceğini bile düşünmemiştm.

Yazdıklarını bir kere daha oku. Onlardan daha zırva bir açıklama olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...