Jump to content

Müslüman'ları En İyi Tanımlayan Sıfat Nedir?

Recommended Posts

Senin derdin ne? Benim iletimin seninle uzaktan yakından alakası yokken niye üstüne alınmış gibi iletime iki kelimelik cevap yazıp çekiliyorsun?

Başkalarına,sana kibarca açıkladıkları halde ısrarla kuran öğretmeye ukalalık yapmaya kalkmazsan ,kimse sana bir şey demez.Farkında değil misin ,siyaset dahi olmayan her konuyu ciddiye alıp olay yaptığının ?

Elbette benle alakası olamaz ,konu bu değil ,yorumunun saçmalığını vurgulamak istedim ,senin onu yazmaya hakkın varsa benim de var sanırım forum bunun için var değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Başkalarına,sana kibarca açıkladıkları halde ısrarla kuran öğretmeye ukalalık yapmaya kalkmazsan ,kimse sana bir şey demez.Farkında değil misin ,siyaset dahi olmayan her konuyu ciddiye alıp olay yaptığının ?

Elbette benle alakası olamaz ,konu bu değil ,yorumunun saçmalığını vurgulamak istedim ,senin onu yazmaya hakkın varsa benim de var sanırım forum bunun için var değil mi?

Sen ne yapıyorsun herkes görüyor, anca cıvıklık yaratıyorsun bütün iletilerinle.Olayı sevgiliye getirmedin hayret,(tebrikler buda bir gelişme) ne alakaysa sıkışınca, ucuzca bu kelimeyi bol keseden dağıtıyorsun nedense. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen ne yapıyorsun herkes görüyor, anca cıvıklık yaratıyorsun bütün iletilerinle.Olayı sevgiliye getirmedin hayret,(tebrikler buda bir gelişme) ne alakaysa sıkışınca, ucuzca bu kelimeyi bol keseden dağıtıyorsun nedense.

Beni bilen bilir sen dün gelip ahkam kesme...Çocuk sanıyor seni millet ..

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni bilen bilir sen dün gelip ahkam kesme...Çocuk sanıyor seni millet ..

Git işine.Ben seni çok iyi biliyorum hiç merak etme, beni benden iyimi bileceksin, forumun prensesi sanıyor kendini ya.? tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-inmanah- ve mahidevran,

siz ikiniz her basligi böyle sidik yarisi ile sabote etmek zorundamisiniz?

eger birinizden biriniz ötekinden birazcik daha zekiyse, zeki olan kisa kessin lütfen. bikkinlik bayginlik ve bunalti getirdiniz günlerdir.

tarihinde kitapsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-inmanah- ve mahidevran,

siz ikiniz her basligi böyle sidik yarisi ile sabote etmek zorundamisiniz?

eger birinizden biriniz ötekinden birazcik daha zekiyse, zeki olan kisa kessin lütfen. bikkinlik bayginlik ve bunalti getirdiniz günlerdir.

Neyse kesiyorum burda, yeter artık çünkü. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk başta ahmak diyecektim (ki hacı da aynı anlamda budala olarak ifade etmiş) sonradan vazgeçtim ve tüm müslümanların ödlek olduğunu düşünüyorum en ılımlısından en radikaline kadar. Ilımlı müslüman için allah, cehennem korkusu zeki de olsa mantığının önüne geçtiği için sorgulamaktan vazgeçiyor ve mantığı din söz konusu olunca devre dışı bırakmak zorunda kalıyorlar. Çünkü bu korku sorgulamasına da imkan vermiyor. Radikal müslümanlar için korkunun yanındaki sıfatları hacı zaten sıralamış. İnançlı bir kişinin inandığı bir dini sorgulayabilmesi için ilk önce korkusunu yenmesi gerekir. Benden daha zeki seküler müslümanlarla yaptığım din tartışmalarında gördüğüm tespit bu olgu oldu.

tarihinde sebû tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cehennem korkusu zeki de olsa mantığının önüne geçtiği için sorgulamaktan vazgeçiyor

yuuuuhhh yani, benim kadar İslam'ı sorgulayanı gördün mü sen? Bütün gün bu forumdayım, her türlü saldırılarınızı gördüm ve akla uygun açıklamalarını araştırdım ve buldum.

Sitelerde Paylaş

cehennem korkusu zeki de olsa mantığının önüne geçtiği için sorgulamaktan vazgeçiyor

yuuuuhhh yani, benim kadar İslam'ı sorgulayanı gördün mü sen? Bütün gün bu forumdayım, her türlü saldırılarınızı gördüm ve akla uygun açıklamalarını araştırdım ve buldum.

islamı sorgulamak ve senmi...??

6 yaşındaki kızımı kaç yaşında olursa olsun müslüman bir adama veririm demiştin (ve alırsında) bunu söylemek ve yapabilmek için gerçektende akla uygun nasıl bir mantık buldun çok merak ediyorum cübbeli!!!

senin yaptığın şey islamı sorgulamak değil sorgulayanların sorularına cevap bulabilmek için kıvırmaya çalışmak...

ve bu saçma sapan kıvırmaları sizin zeka seviyelerinize göre akla mantığa uygun kabul etsende bize göre forumun dansözü oluyorsun..

komedyen ....... birde sadece üniversite mezunlarını muhatap alacakmış... :) kızayımmı ...güleyimmi.. ömür törpüsü seni...

boşa konuşuyorum değilmi...

tarihinde doodslag tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

islamı sorgulamak ve senmi...??

6 yaşındaki kızımı kaç yaşında olursa olsun müslüman bir adama veririm demiştin (ve alırsında) bunu söylemek ve yapabilmek için gerçektende akla uygun nasıl bir mantık buldun çok merak ediyorum cübbeli!!!

senin yaptığın şey islamı sorgulamak değil sorgulayanların sorularına cevap bulabilmek için kıvırmaya çalışmak...

ve bu saçma sapan kıvırmaları sizin zeka seviyelerinize göre akla mantığa uygun kabul etsende bize göre forumun dansözü oluyorsun..

komedyen ....... birde sadece üniversite mezunlarını muhatap alacakmış... :) kızayımmı ...güleyimmi.. ömür törpüsü seni...

boşa konuşuyorum değilmi...

Şaka bir yana da, sen bunun için mi ateist oldun? Hakikaten tuhafsınız,

Sitelerde Paylaş

Şaka bir yana da, sen bunun için mi ateist oldun? Hakikaten tuhafsınız,

Hacı gibi forumun entellektüel seviyesi üst seviyede olan birisine bu başlık yakışmadı.

Foruma eleştirmen olarak mı katılımda bulunuyorsunuz ? Öyle bir kadro tesis etmedik henüz. Eğer kadro açarsak sizi de içine dahil ederiz. şüpheniz olmasın....

Kime ne yakışmışmış , ne yakışmamışmış....Geçen gün entellektüel seviyesi üst düzeyde, elit ve gayet kaliteli bir kişi olan hacıyı markete giderken gördüm..Altında şort üstünde de atlet vardı..Hiç yakışmamıştı tabii ..Oysa ki kendisinden ceket pantolon ve kravatla dolaşmalısı beklenirdi......Doodslag'in ateist olma sebebi de çok saçma, otursun müslüman takılsın,namaz kılıp oruç tutsun.....

Konuyla ilgili yazılar yazmaktan başka her şeyi yazıyorsunuz ..Maaşallah diyelim ..

Sitelerde Paylaş

Bu forumda kaç çocuk var merak ediyorum ?İşiniz gücünüz yok mu sizin.Başka insanları tartışacağınıza önce kendinizi tartışın.Dediklerim sadece ''bu konu''yla ilgilidir.Çok alınmayın ben de pek büyük değilim.Anlayan,anlar.

çok alındık

Sitelerde Paylaş

Mahidevran arkadaşımız üyeliğini sildirmeden önce bana sitem yüklü bir öm göndermiş.

Gönderdiği mesajda benim bu başlıkta yaptığım yoruma atfen ( bkz.:

http://www.ateistfor...=20#entry934759 ) ‘’Yakup, ben şark kurnazı mıyım?’’ diye bir karşı soru yöneltmiş.

Mesajını yeni gördüm. Arkadaşımız üyeliğini sildirdiği için cevap verme imkanım da olmadı maalesef. Forum katılımcılarının hoşgörüsüne sığınarak ister istemez bu başlıkta cevap vermek istiyorum. İlaveten şu 'şark kurnazlığı' kavramına da elimden geldiğince açıklama getirmeye çalışacağım.

Malum, Müslümanlık geniş bir kavram. Zira envai çeşit müslüman var. Hatta ben dünyada bir buçuk milyar müslüman varsa bir buçuk milyar da değişik müslüman din anlayışı olduğunu söylerim. Bunun en açık kanıtı bu sitedeki müslümanların en basit dinsel konularda dahi değişik görüşler ileri sürmesidir.

Dolayısıyla böyle bir kavram kullanıldığında aklıma elbette gerçekten düzgün, kendi halinde müslümanlar değil, daha çok bu işin tüccarlığında olanlar gelir. Mesela bitim kadar sevmediğim RTE ve şürekası da müslüman, Mahi de müslüman. Hakeza tarikatçılar da müslüman, kendi işinde gücünde olan sıradan birisi de müslüman. Bizlere daha özgür ve daha yaşanılır bir ortam sağlayan laik, demokratik, hukuk devletin temellerine dinamit koyan Fetullah ve müritleri de müslüman, yaşı 70’e gelmiş olup dünyadan elini eteğini çekerek din diyanet işlerine yönelen birisi de müslüman.

Durum böyle olduğuna göre şimdi ben Müslümanlara yönelik bir eleştiride bulunacağım zaman birileri üzerine alınacak diye oturup böyle uzun uzun açıklamalarda mı bulunmam gerekiyor? Ya da Mahi arkadaşımız kendisini Müslümanların veya Müslümanlığın temsilcisi konumunda mı görüyor?

Burası nedir her şeyden önce; kendisine misyon olarak dinlerle mücadele yolunu seçmiş bir ateist forum mu, yoksa mp3 veya ne bileyim film paylaşım sitesi mi? Ayrıca ben ateist değil de müslüman birisi miyim?

Birçokları bilir ki ben aslında din forumunda pek fazla yazmayan ve haliyle de müslümanlar aleyhinde pek bir yorumda bulunmayan birisiyim. On yılın başında bir yorum yazayım dedim, ardından derhal sitem yüklü bu mesaj geldi. İyi de bu aslında bana yapılan bir manevi baskı değil midir? Neden Mahi arkadaşımız yıllarca yazdığı bu sitedeki İslam ve Müslümanlar hakkındaki eleştirel tonlarca sözlerden gocunmaz da benim şurada yazdığım iki kelimelik bir yorumumdan gocunur?

Benim hatam belki de din forumunda az yazıyor oluşumdur kimbilir. Hani şurada adaletsizlik olmasın diye on-onbeş ateistin aralarına aldıkları iki üç teisti ezmelerine ortak olmamak için geri duruyor oluşum benim dinsel konularda yazmayacağım anlamına gelmemeli.

Din tüccarlarını bırakalım bir tarafa şu soruları soralım: Sıradan diye bildiğimiz müslümanlar da gerçekte bu işin tüccarlık boyutunda değil midir? Çok küçük istisnaları saymazsak birtakım dinsel ritüelleri gerek bu dünya gerekse öbür dünya çıkarları için yerine getirdikleri gerçeğini ne yapacağız? Namaz kılan insanlar bu işi cennet karşılığı değil de ne için yaparlar mesela? Oruç tutanlar ne için kendilerini bir ay boyunca sabahtan akşama kadar aç bırakırlar örneğin? Karaciğerim dinlensin diye mi yoksa kendilerine vaat edilen dinsel mükafatlar için mi? Sıradan kendi halinde diye bildiğimiz bir Müslüman onca masraflara girerek Hacc’a niçin gider örneğin? Günahlarıyla toptan ödeşip cennet nimetlerine kavuşmak ümidiyle mi yoksa turistik bir gezi amacıyla mı? Buna Allah sevgisi mi denilir, yoksa Allah sevgisi kılıfında yapılan köylü kurnazlığı mı?

Daha çok örnekler verirdim de gerekli değil. Bu tür köylü kurnazlığında bulunanlar arasında bizzat kendi yakınlarımızın da olması neyi değiştirir? Ne yani benim dayı amca teyze gibi bir yakınımın günahlarıyla toptan ödeşip cenneti garantilemek için Hacca gitmesi benim onu sırf yakınımdır diye ( bkz: hamili kart yakinimdir :) ) yaptığı bu köylü kurnazlığını görmezlikten gelmemi mi gerektirir?

Tekrar soruyorum: Yapılan tüm bu dinsel ritüellerin gerisinde Allah sevgisi mi var, yoksa şahsi menfaatler mi? En sıradan Müslüman dahi çıkarcı ve Doğululara özgü o şark kurnazlığı içerisinde değildir de nedir?

Siyasal İslamcı ile sıradan Müslüman arasındaki tek fark şu: Siyasal İslamcısı Allah, din, diyanet numarasıyla çeşitli dinsel uğraşlarını daha bu dünyada iken menfaata dönüştürüyor. Sıradan müslümanı da Allah sevgisi yalanı gerisinde dinsel uğraşlarının karşılığını öbür tarafta alma beklentisine giriyor. Tabii bu arada dinciyi de bir güzel beslediğinin farkında değil. Gerçekte mantalite olarak ikisi de aynı yolun yolcusu. O yüzden istisnalar haricinde her iki kesim de şark kurnazıdır. Birisi sıradan müslümanları, diğeri de Allah’ı kandırmaya çalışan bir kurnaz.

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...