Jump to content

primattan gelmediysek bu birleşmiş kromozomlar ne ayak?

Recommended Posts

Cevabınız için teşekkür ediyorum.

Bütün hayvanlarla bir şekilde akraba mıyız ? yoksa bazı türlerle hiç alakamız yok mu ?

Bir de anladığım kadarıyla Maymun ile insan ortak ataya sahip olduğundan kardeş mi oluyor.?

Bu konularda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tekrar teşekkür ettim.

Sen benimle kardeş oluyor musun? Kuzen, yenge, hala falan diye bir şeyler var di mi?

Bütün canlılarla bir şekilde akarabasın. Hitler ile olduğundan, bir aborjin veya zenci ile olduğundan ışık yılı uzak ama genede akrabasın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 242
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Varmak istediğim nokta farklı.

Maymun dış görünüş olarak insana çok benziyor.

verilen video da insanın atalarıyla olan kardeşliğinden bahsedildi.

Domuzu sorduğum zaman çok uzaktan akraba olduğunu dile getirdiniz.

Klasik anlayışın aksine yenmesi yasaklanan tek hayvan domuz. Niye diye sorduğumda onun pislik olduğu cevabı geldi. _Kuran da _

Önce bu pislikliğin domuzun etinde olduğu sanıldı.Bir tenyadan bahsedildi.Bu tenya devede de çıkınca bu muhabbet kapandı.

Geriye domuzun kesilip yenmesi işinin pislik olduğu kaldı.

O zaman domuz hinduların ineği kutsadığı gibi kutsalmıydı ? yoksa tam tersi lanetli miydi ?

Metinlerden kutsaliyet çıkmadı.

Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda o zamanlar- 80 lerin sonuydu- domuz yemekle insan eti yemek arasında bir fark olmadığı kanaati oluştu bende ,ne kadar tutarlıydı bilmiyorum.Konuyu orda kapadıydım.Bir kaç yakın arkadaşımla paylaştım hepsi bu.

Ta ki 1999 da ki Depreme kadar.

Teknolojileriyle yardıma gelen yabancılar bir cihazı tanıtıyorlardı ekranlarda

Enkazın başına kurmuşlar cihazı,tam bir sessizlik.

Enkazda ki kalp atışalarını dinliyorlar.Cihaz insan kalbinin ritmine ayarlı.Yakaladımı sinyal veriyor.

Ordaki Uzman şunu dedi.

"Kalp atışı ritmi yakalrsak,enkazda ya bir insan yahut domuz var.Çünkü insan ile domuzun kalp atışalarını ayırt edemiyoruz."

Dış görünüş olarak maymuna benziyoruz ama iç organları insana en yakın benzerlik gösteren domuz.

Evrim araştırmacıları bir yeri atlıyorlar gibi geliyor bana

Ha bu arada hayvanda daha doğrusu maymundan yapılmaya çalışılan, organ nakillerinde başarı söz konusu değilken

Domuzdan nakilde bayağı bir ilerleme var

Sitelerde Paylaş

Olay o kadar basit değil.

Peki nerden, nasıl geliyor?

Buradaki asıl husus, domuzun habitatı ile insanın doğal habitatının kesişmesidir. Yani domuzlar ve insanlar tipik olarak aynı ısı, nem ve çevre koşullarında yaşarlar.

Ve bu koşullar ortadoğuda pek kolay bulunmaz. Bu yüzden daha kaliteli olan etine ulaşmak zordur, yani domuz nadir, zor elde edilen bir hayvandır. Bu yüzden geçmişte eti son derece kıymetli olmuş, bu da bazı rahiplerin domuz eti yememek erdemi (!?) göstermelerine yol açmış. Sonuçta bir tür dünya nimetinden vazgeçme tavrı, böyle bir sonuca yol açmış.

Bunun ilerleyen dönemdeki etkisi, domuzun güneş tanrısı Horus'un simgesi olması ile sonuçlanır. Bu andan itibaren domuz güneş tanrısını tasvir eder. O zamanda, mesela Ra'ya tapanlar için, başka tanrı demek olan domuz, pisliğin tekidir. Bu süreç, yahudilikte iyice gün ışığına çıkar, pis domuz, kutsal buzağı.

Bu aynı zamanda başka bir büyük hikayenin parçasıdır. Avcı ve yetiştiriciler arasındaki çekişme. Bu habil kabil hikayesinde de görülür. Yerleşik yaşayan tarımla geçinen çiftçi yahudi ataları ile, seyyar yaşayan ve avcılıkla, hayvancılıkla geçinen diğerleri. Domuz, diğerlerinin, buzağı yerleşik yaşayanların ekmek teknesidir.

Diğer yandan bakınca, insanla en yakın habitatı paylaşan domuzların insana benzer özellikler taşıması normaldir. Fakat bu noktada asıl mesele, benzer biyolojik düşmanlara sahip olmamız ve bağışıklık sistemlerimizin benzer gelişmiş olmasıdır. Bu nedenle, domuz ile insan arasında organlar olarak benzerlik cidden büyüktür ama, bu benzerlik evrimsel gelişimin sonucudur, genetik miras yoluyla ortaya çıkmaz.

Sitelerde Paylaş

Bilgilendirmelerin için teşekkür ettim.

Mitolojik yaklaşımlarına bir diyeceğim yok.Yalnız ;

Horus - Osiris'le İsis'in oğlu. Yeryüzünün kralı ve kutsal ŞAHİN olarak kabul edilir. Horus'un evrensel olduğu ve ezelden beri var olduğu fikri piramit yazılarında belirtilen Eski Mısır tanrısını kast ediyorsan simgesinin domuz olduğunu bilmiyordum.

Mısır da Ra ile Horus rakip tanrı konumunda değildir.Aynı tanrı grubunun üyeleridir diye biliyorum.

Ama sizinde dediğiniz mitolojik olarak değil de bu tanrıların takipçilerinin zamanla geliştirdikleri bir felsefe olduğu

Bu gelişmenin oluşumunda domuzun nadir bulunan , en azından orta doğuda- Mısırdan bahsettiğinize göre Mısırı da katıyorsunuz her hal - olduğu fikri hakim.

Koyun senede bir bilemedim iki yavru verirken

Domuz cinsine göre 1-2 batında 15 ila 20 yavru dünyaya getiriyor diye biliyorum.Pek nadir bulunacak bir hayvan olarak gelmiyor bana,ki bizimle aynı habitat a sahipse niye orta doğu yahut Mısır bunun dışında tutuluyor.

Bir de asıl husus habitatlarımızın gelişmesi diyorsun.aynı ısı nem ve çevre koşullarında yaşarlar.

Kediler ile köpeklerle de bizimle aynı yaşam alanlarını paylaşıyor.Evimizin içinde bile onlara yer veriyoruz.

Biyolojik düşman benzerliği konusunda bir bilgim yok.Aynı organsal yapıya sahip olursak, biyolojik düşmanlarımızında aynı olması olağan sonuçtur gibi geliyor bana.Evrimsel gelişime bağladığınız bu sonuc karşısında aklıma takılan ; aynı çevreyi paylaştığımız diğer evcil hayvanların niye geliştiremediği.

İlginize tekrar teşekkür ediyorum.

tarihinde yuceonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ev ile habitat aynı şey değil.Mısır veya ortadoğu insanın ve doğanın doğal habitatı olmaktan çok uzak. İnsan zekası ve alet yapma yeteneği ile oralarda (hatta kutuplarda bile) yaşayabilir ama domuzun iç şansı yok: terleyemez.

Domuzlar, ıslak, ılıman iklimlerde yaşar. Sıcağa değil soğuğa daha dayanıklıdırlar.

Sitelerde Paylaş

Mısırdaki tanrılar birbirini yer. Yamyam değiller tabi, ama birbirlerin öldürürler, kavga ederler filan.

Horus ile set biraz kavgalıdır. Set horus'un domuzuna el koyar falan, garip ve bir kaç farklı hikayesi vardır. Mısır mitolojisi zaman içinde çok dallanmış, çok değişmiş gelmiştir. İlk dönemlerde domuz ile tasvir edilen horus, hanednalık döneminde şahin ile gösterilmeye başlanır. bu aslen simge değil, yazıdaki değişimin bir sonucudur.

Horus bir şekilde domuzu kutsar. Ama bu bugünkü anlamdaki gibi değildir. Seth kara bir domuz olarak horus'un karşısına gelir, Horus onun gözünü çıkarır vs. gibi bir acayip hikayesi vardır. Kutsar, zira domuz tanrıdır, ama aynı zamanda onu Seth olarak lanetler, insan ve tanrılar için pislik olarak niteler.

Sitelerde Paylaş

İLİMCİK, bakın arkadaşım;

Tarih göstermiştir ki, ne dinsizlik, ne de dinlilik akıllı olmakla, akılsız olmakla açıklanabilmiş, ne de inanç ya da inançsızlığın kişinin zihinsel kapasitesiyle doğrudan bir bağı olduğu gösterilebilmiştir. Yani birbirimizin zihinsel kapasitesine atıflarda bulunarak birşey elde edemeyiz. Burası bir yaratıcıya inanmayanların sitesi. Siz de bir inanır olmanıza rağmen bu siteye girip tartışmalara katıldığınıza göre, bizi kendi görüş ve inançlarınız konusunda belli ki etkilemek istiyorsunuz, şansınızı denemek istiyorsunuz. Bu da gayet doğal ve meşrudur (sıkıntı yok). Bu şansınızı en isabetli biçimde kullanmak, bizi farklı yönde düşündürmek isteğinizde içtenseniz, yapmanız gereken şey çok basit: Doğrudan doğruya başlık konusuna yanıt vermek. Başlıkta ortaya konan görüş, maymunla insanın ortak bir atadan geldiği, bunun da gen kaynaşmasına ilişkin destekleyici bir kanıtının olduğu. Videoyu izlediniz. Hükmünüzü belirlediniz. Dediniz ki, 'bunların hepsi yalan, uydurma'. Sıra geldi öne sürülen bu kanıtın neden geçersiz olduğunu, asılsızlığını sergilemeye. Bu kanıtı nasıl çürütürsünüz? Buyrun, sizi dinliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bana görede, ösym de ilk 100 girmiş biri olaraktan B) bende sizin için aynı şeyleri söylüyorum. Ama bu işin akılla bir alakası olmadığını ciddi ciddi bu siteye girdiğimde gördüm.

Aklı olan çünkü, var olduğuna inannıp hiç yoktan, (sizin için sözylüyorum) %0000000000001 itimal dahilinde olsa garantiye alırdım :D

O zaman nedne gidip Zeus'a ve Thor'a tapmıyorsun? Hem ulu manitu da kafa derini yüzecek zaten.

Sitelerde Paylaş

Tarih göstermiştir ki, ne dinsizlik, ne de dinlilik akıllı olmakla, akılsız olmakla açıklanabilmiş, ne de inanç ya da inançsızlığın kişinin zihinsel kapasitesiyle doğrudan bir bağı olduğu gösterilebilmiştir. Yani birbirimizin zihinsel kapasitesine atıflarda bulunarak birşey elde edemeyiz. Burası bir yaratıcıya inanmayanların sitesi. Siz de bir inanır olmanıza rağmen bu siteye girip tartışmalara katıldığınıza göre, bizi kendi görüş ve inançlarınız konusunda belli ki etkilemek istiyorsunuz, şansınızı denemek istiyorsunuz. Bu da gayet doğal ve meşrudur (sıkıntı yok). Bu şansınızı en isabetli biçimde kullanmak, bizi farklı yönde düşündürmek isteğinizde içtenseniz, yapmanız gereken şey çok basit: Doğrudan doğruya başlık konusuna yanıt vermek. Başlıkta ortaya konan görüş, maymunla insanın ortak bir atadan geldiği, bunun da gen kaynaşmasına ilişkin destekleyici bir kanıtının olduğu. Videoyu izlediniz. Hükmünüzü belirlediniz. Dediniz ki, 'bunların hepsi yalan, uydurma'. Sıra geldi öne sürülen bu kanıtın neden geçersiz olduğunu, asılsızlığını sergilemeye. Bu kanıtı nasıl çürütürsünüz? Buyrun, sizi dinliyoruz.

bu insanlar hiçbir şey bilmiyor hocam nasıl çürütsün. en fazla videoyu koyan aslında mason der, tesadüflere inanmam der cart curt der.

Sitelerde Paylaş

Benim söylediğim yazıları okuduysanız hepsi videoyu çürüttüğünü göreceksiniz..Mesela, tabiatın akılsız, şuursuz ve kör olduğunu...bu yüzden trilyonlarca atomu hikmetli ve intizamlı ve ölçülü bir tarzda hareket ettiremeyeceğini aklen ve mantıken ispatladık..Hatta, bu ispata karşı dinsiz bir ahmak cansız maddeye ve atomlara akıl, şuur ve hatta deha gibi sıfatlar vermeye mecbur kaldı.

Benim yazdıklarımı okuyun ve neresinde ve ne ne için mantıksızlık söyleyin..size cevap vereyim

Sitelerde Paylaş

Mantıksız hepsi. Bilimsel kanıt getir de konuş. Ruhun, tanrının var ve ölümsüz olduğunu kanıtla ondan sonra konuş.

videodaki masal bilim değil...Bilim ise, bize Allahı sıfatlarıyla tanıtıyor..Çünkü, bilim kainattaki hikmet, intizam ve ölçünün tercümanıdır..İntizam ve ölçü ise, gören ve bilen ve isteyerek yapan şuurlu bir kudretin delilidir...kör tesadüfün değil.

Sitelerde Paylaş

videodaki masal bilim değil...Bilim ise, bize Allahı sıfatlarıyla tanıtıyor..Çünkü, bilim kainattaki hikmet, intizam ve ölçünün tercümanıdır..İntizam ve ölçü ise, gören ve bilen ve isteyerek yapan şuurlu bir kudretin delilidir...kör tesadüfün değil.

Sen önce şu allah dediğin masala bir delil getirsene. Kainatın nizam ve intizam içinde olması allahın yokluğunu ispatlayan inkar edilemez bir hakikattir.

Sitelerde Paylaş

İLİMCİK,

Başlığa ilk yanıtınızda birbirine benzeyen iki klavye örneğine bakınca, aradaki kromozomal ilişkiyi reddetmediğiniz izlenimi uyandı, ama doğrudan bir kabulünüz olup olmadığını sizden öğreneceğiz. Gelgelelim, satır aralarından izlenim yakalamaya çalışmak zorunda değiliz. Yaklaşımınızı açıkça anlatın.

Aynı iletinin devamında, bunun mimarının tedadüf mü yoksa aşkın bir güç mü olduğu tartışmasına getiriyorsunuz konuyu. Halbuki, konu bu değil.

Konu atomların aşkın bir iradenin güdümü altında mı, yoksa kendi kendine mi hareket ettikleri de değil.

Konu açık: İnsan kromozomlarında maymun kromozomlarından somut izler var, bu maymunla insanın türeyişinin ortak bir atadan olduğunu destekleyici bir bulgudur deniyor. Bu bulguyu ve izleyen savı çürüten karşı bir savınız var mı? Getirin tartışalım.

Sitelerde Paylaş

Sen önce şu allah dediğin masala bir delil getirsene. Kainatın nizam ve intizam içinde olması allahın yokluğunu ispatlayan inkar edilemez bir hakikattir.

Senin mantığın bozulmuş..akıl muvazenen kalmamış...Bizim bu dünyada hangi akıllı insana sorsan nizam ve intizamın kast ve iradeye, yani bilerek ve isteyerek yapıldığının delili olduğunu söyler..

Eğer sende zerre miktar cesaret ve samimiyet varsa kaçmadan şu soruma cevap ver:Karşındaki bilgisayarda nizam ve intizam var..Karşındaki bilgisayarın nizam ve intizamı onun ustası olmadığını nasıl ispat eder? Cevabını bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

İLİMCİK,

Başlığa ilk yanıtınızda birbirine benzeyen iki klavye örneğine bakınca, aradaki kromozomal ilişkiyi reddetmediğiniz izlenimi uyandı, ama doğrudan bir kabulünüz olup olmadığını sizden öğreneceğiz. Gelgelelim, satır aralarından izlenim yakalamaya çalışmak zorunda değiliz. Yaklaşımınızı açıkça anlatın.

Aynı iletinin devamında, bunun mimarının tedadüf mü yoksa aşkın bir güç mü olduğu tartışmasına getiriyorsunuz konuyu. Halbuki, konu bu değil.

Konu atomların aşkın bir iradenin güdümü altında mı, yoksa kendi kendine mi hareket ettikleri de değil.

Konu açık: İnsan kromozomlarında maymun kromozomlarından somut izler var, bu maymunla insanın türeyişinin ortak bir atadan olduğunu destekleyici bir bulgudur deniyor. Bu bulguyu ve izleyen savı çürüten karşı bir savınız var mı? Getirin tartışalım.

Arkadaşım, insan ve maymunun kromozomlarının aynı olması, onların tabiat ve tesadüfün oyuncağı olduğu anlamına gelmez...Ben diyorum ki, o benzerlikler her iki varlığın da bir tek kudretin eseri olduğuna delildir..Bütün söylediklerim sizin söylediğiniz bulguyu ve savı çürütmeye yeter...Çünkü, dediğim gibi maymun da insan da trilyonlarca atomun bir araya gelmesiyle meydana geliyor...O trilyonlarca atomu muntazam bir ordu ve ordudaki taburlar gibi, hikmetli ve muntazam hareket ettiren sebep, maymunda da insanda da aynıdır....Ben de buradaki herkese soruyorum:Niçin trilyonlarca atom insanda ve maymunda bir göz meydana getirecek şekilde muntazam ve hikmetli hareket ediyorlar? Bu soruya benim vereceği cevap şudur:Atomlar, gören ve bilen bir zatın kudretiyle hareket eden küçücük memurlardır..Sizden bir dinsiz ise, hayır atomlarda akıl, şuur ve deha vardır deyip akıldan istifa ediyor..

Senin bu konudaki fikrin nedir? Niçin atomların gören ve bilen birinin kudretiyle hareket ettiklerini aklın kabul etmiyor?

Sitelerde Paylaş

Senin mantığın bozulmuş..akıl muvazenen kalmamış...Bizim bu dünyada hangi akıllı insana sorsan nizam ve intizamın kast ve iradeye, yani bilerek ve isteyerek yapıldığının delili olduğunu söyler..

Eğer sende zerre miktar cesaret ve samimiyet varsa kaçmadan şu soruma cevap ver:Karşındaki bilgisayarda nizam ve intizam var..Karşındaki bilgisayarın nizam ve intizamı onun ustası olmadığını nasıl ispat eder? Cevabını bekliyorum.

Hiç bir akıllı insan nizam ve intizamın kast ve iradeye dayandığını söylemez. Bunu ancak dangalkalar ve çatlaklar söyler. Ki dünyadaki insanların çoğunun ahmak, hodbin ve danglaka oldukları da, mesela müslüman olmalarından aynel ve ilmen yakin olarak görülebilir.

Ve bilgisayarın ustası var diye, insan yapımı olduğu apaçık olan bir şeyin, kainata vs. örnek gösterilmesi, ancak siz gibi ahmak ve dangalakların işidir.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir akıllı insan nizam ve intizamın kast ve iradeye dayandığını söylemez. Bunu ancak dangalkalar ve çatlaklar söyler. Ki dünyadaki insanların çoğunun ahmak, hodbin ve danglaka oldukları da, mesela müslüman olmalarından aynel ve ilmen yakin olarak görülebilir.

Ve bilgisayarın ustası var diye, insan yapımı olduğu apaçık olan bir şeyin, kainata vs. örnek gösterilmesi, ancak siz gibi ahmak ve dangalakların işidir.

Hiç bir insan nizam ve intizamın kast ve iradeye dayandığını söylemezmiş...Ya buradaki dinsizlere ve gelmiş geçmiş bütün insanlara hakaret ediyor bu ahmak..Bak akılsız herif..Muntazam bir bina mı nizam ve intizamın eseridir, yoksa depremde yıkılmış bir bina mı?

İkincisi;

Ahmak herif...bu bilgisayarı gören ve bilen ve akıl ve şuur sahibi bir insanın yaptığına delilin nedir?...Bir şeyi bilmek için illa ki görmek mi lazım..öyle ise sendeki bozulmuş akıl ne işe yarıyor.

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler İlimcik kardeş, Allah razı olsun

Bu tabiatperestlere çok ısrar gerekli ki belki, uyanırlar...

Nasıl da hem bilmiyorlar,

Hem bilmediklerini bilmiyorlar

Hem de kendilerini bilir zannediyorlar...

Cehaletin daha derin tarifi var mı bilmiyorum..

..

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler İlimcik kardeş, Allah razı olsun

Bu tabiatperestlere çok ısrar gerekli ki belki, uyanırlar...

Nasıl da hem bilmiyorlar,

Hem bilmediklerini bilmiyorlar

Hem de kendilerini bilir zannediyorlar...

Cehaletin daha derin tarifi var mı bilmiyorum..

..

Amin..ecmain..bihürmeti seyyidil mürselin aleyhissalatü vesselam Serdar kardeşim.

Biliyorsun ki bir zaman bir ihtiyar adam ramazan hilalini aramak için semaya bakmış. Adamın gözüne kirpiğinin kavis almış bir kılı ilişmiş. Adam "Ay'ı gördüm" demiş..Bu adam biraz daha dikkatle baksa onun Ay değil, kıl olduğunu anlayacak...İşte bazı bedbahtlar da hakkı ararken gözlerine bu konunun başındaki gibi bir video ilişiyor..Bilim kisvesinde anlatıldığı için, buradaki bazı biçareler dikkatli olarak işin iç yüzüne bakmıyorlar..Biraz daha düşünüp tefekkür etseler akılsız şuursuz ve kör sebeplerin bu kadar hassas ve hikmetli varlıkları yapamayacaklarını ve hatta müdahele dahi edemeyeceklerini ve mesela koca bir incir ağacının programını nokta kadar bir çekirdeğine dercetmek ancak bilen ve gören ve sonsuz bir kudretin eseri olduğunu anlayacaklar.

Elhasıl, bu zavallılar Allahı inkar ettikleri zaman ister istemez kabul edecekleri safsataların ve saçmalıkların ne olduğunu bilmiyorlar...Mesela, dediğim gibi, atomların gören ve bilen bir zatın kudretiyle hareket eden küçücük memurlar olduğunu kabul etmeyen biri, ister istemez her bir atoma akıl, şuur, ilim, görmek ve hatta deha gibi sıfatlar vermeye mecbur kalıyorlar..Yani, bir tek ilahı kabul etmemeye bedel atomlar sayısınca ilahı kabul etmek zorunda kalıyorlar..

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...