Jump to content

Neden Çoğu Müslüman ibadetlerini yapmaz ?

Recommended Posts

çevrede bir çok müslüman var. hatta tr nüfusunun %95 inden fazlası müslüman. fakat gördüğüm kadarıyla bunların çok azı farz yani zorunlu olan ibadetlerini yerine getiriyor. işin anlayamadığım kısmı şu:

-)karşınızda her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir varlık var.

-)bu varlık sizin aklınızdan geçen her şeyi biliyor.

-)yapılan en ufak bir iyilik veya kötülüğün cezasız kalmayacağını söylüyor.

-)kul hakkını affetmeyeceğini söylüyor.

-)müslümanlar cezasını çektikten sonra cennete gidecek olsa bile bu şekilde cennete gidenlerin boynunda bir mühür izi olacağı ve bu izi görenlerin, bu kişinin cehennemden geldiğini anlayacağı yazıyor.

-)cennetin bir çok kademesi olacağı ve cennete giden herkesin, daha çok ibadet edip, daha üst kademelere yerleşmeyeceği için pişman olacağı.

-)vs...

gibi bilgiler veriliyor. üstelik imanın her an elden gidebileceği ve bunun için çok dikkatli olunması da emrediliyor. fakat bu gerçekleri bildikleri halde müslümanların büyük bir kısmı bu kurallara uymuyor. aklıma gelen olası ihtimaller:

-)yaratıcının gücünün kendilerine yetmeyeceğini düşünmek

-)yaratıcının ne olursa olsun, onlar müslüman olduğu için kendilerine merhamet edeceğini düşünmek.

-)yaratıcının blöf yaptığını düşünmek.

-)belli bir yaştan sonra ibadete başlayıp tüm eksiklikleri gidermek.

-)eninde sonunda cennete gideceği için garantide olduğunu düşünmek.

ihtimaller artırılabilir. müslümanlara soruyorum. gerçekten bu konuda aklınızdan hangisi geçiyor ?

Sitelerde Paylaş

ortamın kültürü neyse insan buna uyuyor.

olay bundan ibaret.

hristiyanlık, islam, budizm falan hikaye.

mesela ben bir kere cenaze namazına gitmek zorunda kaldım.

inanmadığım halde topluluk içinde el açıp olmayan allaha küfrettim.

bir arkadaşın camiye gitmişliği yoktu.

cumalara bile gitmezdi..

arkadaşlarının hepsi kandil gecesi camiye gidiyor diye o da gitti.

Sitelerde Paylaş

Bunun tek açıklaması olabilir, çünkü insanımız kültürel müslüman. Düşünüp çok mantıklı bulup da İslamı seçmiş değiller, ama düşünmedikleri için dinden de çıkmamışlar. Kültürün dayattığı şekilde kandillere,bayramlara özen gösterirler,belki bi de cuma namazı, ölünün kırkı çıkması gibi organizasyonlara girerler. Hindistanda doğsalardı da farelerle aynı kaptan su içip sevaba girmeye çalışcaklardı.Büyütcek bişey yok, tamamen kültürel.

Sitelerde Paylaş

Görünmeyehn ceza ve mükafatı görünenle kıyaslarsan bu sorunun cevabını bulacaksın..

Her suçlu kanunları biliyor cezaevini görüyor ama devlete karşı suç işleyebiliyor.Hem kendi üzerine yüklenen sorumluklardan kaçabiliyor.Tıpkı müslümanların Allaha olan itaatleri gibi..

İtaatsizlik imanın eksikliğinden kaynaklanır.Nefsi emmareyi öldürmeyen veyahut ıslah edemeyen kişi itaatsizlik eder.Bunun geniş açıklamaları islam tasavvufunda mevcut..

Sitelerde Paylaş

sartlar zorda ondan. :)

(1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).

---

1. sarti yapmak icin katiksiz bir yalanci olmak lazim.yalancinin yalanci sahitligini yapivermek, kendini bilen insana yakismaz. gözü ile gördümü? yok.

kendi kulagi ile bunu allahindan duydumu? yok.

1400 yil önce yasayip yasamadigi bile bilinmeyen bedevinin biri öyle demis. üstüne birde kitap yazmis. (pardon yazamamis cahilin tekiymis. o söylemis cevresindekiler ezberlemis) hepsi o. kelimei sahadet yalancinin yalanci sahitligini yapivermektir.

(2-Namaz kılmak. )

2. sart dahada zor. abdest tutmak zor. tutamassan günde 5 kez abdest almakda zor. cenaze falan olursa dahada cok abdest alinacak. en fenasi aklini yitirmis gibi, allahla kendinin bile anlamadigi bir dilde, ne dedigini bilmeden sacma salak seyler sayiklayarak, bos kelle günde 40 kez yerlere vurulacak. kic semaya domaltilacak. < akli basinda insanin yapacagi eylem degil.

3-Oruç tutmak. < bu sarta cogu uymaz ama yobaz saldirisindan korktugu icin tutuyormus gibi yapar.

4-Zekat vermek. < parasi varsa bu kolay. islamda insan haklari ve sosyal esitlik olmadigi icin, fakir fukarasi coktur. üstelik sadaka kültürü oldugu icin, dilenciside coktur. ( bakiniz: din taciri takunyali takiye tayyipin vatan satan makarnacilari)

5-Hacca gitmek. < parasi varsa bu da kolay. seyahat etmis olur.

müslüman olmaya ne varki? önce kendini sonrada allahi kandiracaksin. kitabi uyduruk kaydirik olan dinin, insan gibi kisilik ve ilke sahibi inanirlari olacak degil ya..

tarihinde kitapsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

çevrede bir çok müslüman var. hatta tr nüfusunun %95 inden fazlası müslüman. fakat gördüğüm kadarıyla bunların çok azı farz yani zorunlu olan ibadetlerini yerine getiriyor. işin anlayamadığım kısmı şu:

-)müslümanlar cezasını çektikten sonra cennete gidecek olsa bile bu şekilde cennete gidenlerin boynunda bir mühür izi olacağı ve bu izi görenlerin, bu kişinin cehennemden geldiğini anlayacağı yazıyor.

-)cennetin bir çok kademesi olacağı ve cennete giden herkesin, daha çok ibadet edip, daha üst kademelere yerleşmeyeceği için pişman olacağı.

-)vs...

gibi bilgiler veriliyor. üstelik imanın her an elden gidebileceği ve bunun için çok dikkatli olunması da emrediliyor. fakat bu gerçekleri bildikleri halde müslümanların büyük bir kısmı bu kurallara uymuyor. aklıma gelen olası ihtimaller:

-)yaratıcının ne olursa olsun, onlar müslüman olduğu için kendilerine merhamet edeceğini düşünmek.

ihtimaller artırılabilir. müslümanlara soruyorum. gerçekten bu konuda aklınızdan hangisi geçiyor ?

yemin ediyorum seni canı gönülden tebrik ettim,süper bir yazıydı ya hu .

Sitelerde Paylaş

İbadetleri aksatmak veya günah işlemek imansızlıktan veya imanın zayıflığından gelmiyor..Akıl ve kalbin nefis ve hisse mağlubiyetinden ileri geliyor...Çünkü, insanın nefsi, az bir hazır lezzeti, ilerideki büyük lezzetlere tercih eder...Hazır bir tokat korkusundan ilerideki dayağı tercih eder...Öyle de günahlardaki az ve menhus lezzet ve ibadetlerdeki az bir meşakkat insanı aldatıyor..Çünkü, his ve heves ileriyi görmüyor..İleriyi gören akıl ve kalbe galip geldikleri zaman insan günah işliyor...Yani, insan kırılacak cam şişeleri, ilerideki elmaslara tercih ediyor..

Zaten dinsizlerin de bu kadar sıkıntılı, vahşetli, karanlıklı küfür mesleğinde gitmelerinin de sebebi budur..Dinsizlikteki zahiri bir hürriyet ve lezzet onları aldatıyor..İbadet ve takva zahmetinden ve meşakkatinden kurtuldukları için, bu dünyada daha fazla lezzet aldıklarını zannediyorlar..Oysa ki, kendilerini manen ve kalben cehennemden beter azaplara, elemlere atıyorlar...İnsaniyetlerini mahvediyorlar ve lezzet cihetinden en basit bir serçe kuşuna bile yetişemiyorlar..Bir serçe kuşu bile onlardan daha güzel yaşıyor ve bu dünyadan bir kafirdan daha fazla lezzet alıyor..

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yaratıcının ne olursa olsun, onlar müslüman olduğu için kendilerine merhamet edeceğini düşünmek.

İşte bu...

Allah'ı iyi tanımadıklarından olsa gerek. Onun ne zalim olduğunu bilmiyorlar, daha insanları ve cinleri yaratmadan önce kendi kendine cehennemi insan ve cinlerle dolduracağına dair kendine söz vermiş bir tanrı o. Eğer o cehennem inanmayanlarla dolmazsa, o inananları bile hiç gözünün yaşına bakmadan atar cehenneme. Onun için sizler asıl insanları müslüman yapmaya çalışacağınıza , insanların müslüman olmasını önlemeye çalışın ve dua edin ki, biz inanmayanlar cehennemi dolduralım, aksi takdirde hiç birinizin garantisi yok.

Sitelerde Paylaş

-)vs...

Birçok olayda olduğu gibi anlattığınız olayda da toplum psikolojisi vardır.Toplum psikolojisinde sorgulama nadir olur.Cuma günü cumaya gidilmesi,Bayramda el öpülmesi,ezan okununca müzik sesinin kısılması gibi şartlanılmış toplum psikolojileri vardır.İnsanların gençliğinde ibadet çok az yapması yaşlanınca daha çok yapması da bilinçaltımıza yerleşmiştir.Aynı zamanda yaşlandıkça hayatla olan bağlar da yavaş yavaş kopmaktadır.Bir arkadaşımın fikride ilginç gelmişti.Yaşlılıkla birlikte seks hayatının bitmesiyle insanların kendilerini dine daha yakın hissettiklerini söylemişti.

Konu başlığını açış amacınızı anlıyorum fakat müslümanlar, asla sorgulama yapmaz.Yapmaya korkarlar.Önlerinde kalın bir duvar vardır.O duvarı yıkmaları halinde sorgulama başlar.

Sitelerde Paylaş

ibadetten ne anladığına bağlı.

toplumlar ibadetlerini yaparlar. her toplumun kendine ait değişik figürleri olan doğum, ölüm, evlilik gibi sürekli tekrar eden ritüelleri vardır. en ilkelinden en gelişkinine insanlar bir araya gelip bir şekilde tapınırlar hayata.

sözlerin anlatamadığı bir çok gerçeği beden dili anlatır bize. foklorünüze bakın. kendinizi evrensel anlayışa sahip biri olarak hissedebilirsiz. fakat aileizden, geleneğinizden size aktarılan yöresel folklorik aktarımları mutlaka bünyenizde barındırırsınız. çevrenizde ne gördüyseniz onu kanıksarsınız.

bize dinsel olduğu söylenen ibadetlerin temelinde de böyle bir anlayış vardır..sözel anlatımla anlamını kaybetmiştir..

cem, cami,hac, salat gibi gibi ritüelleri farkında olmadan yaşatırız. altında yatan derin anlamları henüz anlayamadık.

Sitelerde Paylaş

Ben gerçekleri göremediğim kör olduğum zamanlardaki düşüncemi yazdım.

Asıl şuan sen körsün ve mahşer günü de kör olarak yaratılacaksın. O gün diyeceksin ki " Yarabbi ben dünyada görüyordum bugün niye beni kör yarattın?"

Allah da " Sen ayetlerimize gözünü yummuştun, şimdi de Ben seni kör ettim." diyecek.

tarihinde eyvahcubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Asıl şuan sen körsün ve mahşer günü de kör olarak yaratılacaksın. O gün diyeceksin ki " Yarabbi ben dünyada görüyordum bugün niye beni kör yarattın?"

Allah da " Sen ayetlerimize gözünü yummuştun, şimdi de Ben seni kör ettim." diyecek.

Bu mantığa göre Allah müslümanları mahşerde beyinsiz yaratacak:dünyada beyinsizdiniz,bedevi masallarına inandınız

şimdi de beyinsiz durun bakalım.

Sitelerde Paylaş

Görünmeyehn ceza ve mükafatı görünenle kıyaslarsan bu sorunun cevabını bulacaksın..

Her suçlu kanunları biliyor cezaevini görüyor ama devlete karşı suç işleyebiliyor.Hem kendi üzerine yüklenen sorumluklardan kaçabiliyor.Tıpkı müslümanların Allaha olan itaatleri gibi..

İtaatsizlik imanın eksikliğinden kaynaklanır.Nefsi emmareyi öldürmeyen veyahut ıslah edemeyen kişi itaatsizlik eder.Bunun geniş açıklamaları islam tasavvufunda mevcut..

devlete olan itaatsizliğin cezası, sözde allahın vereceği cezayla kıyaslanamaz. demek ki bu insanlar ya böyle bir gücün olduğuna inanmıyor ya da idrak edemiyor(tabi eğer bu konuda düşünüyorlarsa)

İbadetleri aksatmak veya günah işlemek imansızlıktan veya imanın zayıflığından gelmiyor..Akıl ve kalbin nefis ve hisse mağlubiyetinden ileri geliyor...Çünkü, insanın nefsi, az bir hazır lezzeti, ilerideki büyük lezzetlere tercih eder...Hazır bir tokat korkusundan ilerideki dayağı tercih eder...Öyle de günahlardaki az ve menhus lezzet ve ibadetlerdeki az bir meşakkat insanı aldatıyor..Çünkü, his ve heves ileriyi görmüyor..İleriyi gören akıl ve kalbe galip geldikleri zaman insan günah işliyor...Yani, insan kırılacak cam şişeleri, ilerideki elmaslara tercih ediyor..

Zaten dinsizlerin de bu kadar sıkıntılı, vahşetli, karanlıklı küfür mesleğinde gitmelerinin de sebebi budur..Dinsizlikteki zahiri bir hürriyet ve lezzet onları aldatıyor..İbadet ve takva zahmetinden ve meşakkatinden kurtuldukları için, bu dünyada daha fazla lezzet aldıklarını zannediyorlar..Oysa ki, kendilerini manen ve kalben cehennemden beter azaplara, elemlere atıyorlar...İnsaniyetlerini mahvediyorlar ve lezzet cihetinden en basit bir serçe kuşuna bile yetişemiyorlar..Bir serçe kuşu bile onlardan daha güzel yaşıyor ve bu dünyadan bir kafirdan daha fazla lezzet alıyor..

şöyle herkesin anlayacağı, doğru düzgün bir dille yazmak yerine neden böyle herkesin bilmeyeceği kelimelerle konuşursunuz bir türlü anlamıyorum. heralde okuduğunuz kitaplarda böyle yazdığı için o şekilde ezberleyip direk böyle cevaplar veriyorsunuz ki bu da zaten bu tür konularda hiç bir şey düşünmediğinizi ispatlıyor.

Nefsimize uyuyoruz ama imanımız mevcuttur, diye savunma gelebilir.. :)

Yukarda demişte zaten biri.

mantıklı ya da mantıksız, her şeye bir cevapları var zaten.

Birçok olayda olduğu gibi anlattığınız olayda da toplum psikolojisi vardır.Toplum psikolojisinde sorgulama nadir olur.Cuma günü cumaya gidilmesi,Bayramda el öpülmesi,ezan okununca müzik sesinin kısılması gibi şartlanılmış toplum psikolojileri vardır.İnsanların gençliğinde ibadet çok az yapması yaşlanınca daha çok yapması da bilinçaltımıza yerleşmiştir.Aynı zamanda yaşlandıkça hayatla olan bağlar da yavaş yavaş kopmaktadır.Bir arkadaşımın fikride ilginç gelmişti.Yaşlılıkla birlikte seks hayatının bitmesiyle insanların kendilerini dine daha yakın hissettiklerini söylemişti.

Konu başlığını açış amacınızı anlıyorum fakat müslümanlar, asla sorgulama yapmaz.Yapmaya korkarlar.Önlerinde kalın bir duvar vardır.O duvarı yıkmaları halinde sorgulama başlar.

eskiden beri bu tür toplum olaylarından hep rahatsız oldum. zaten o el öpme, cumaya gitme, yüksek ezan sesinden hep nefret ettim. arada bir insanın bulunduğu durumu sorgulayıp "ben ne yapıyorum" demesi lazım.

ibadetten ne anladığına bağlı.

toplumlar ibadetlerini yaparlar. her toplumun kendine ait değişik figürleri olan doğum, ölüm, evlilik gibi sürekli tekrar eden ritüelleri vardır. en ilkelinden en gelişkinine insanlar bir araya gelip bir şekilde tapınırlar hayata.

sözlerin anlatamadığı bir çok gerçeği beden dili anlatır bize. foklorünüze bakın. kendinizi evrensel anlayışa sahip biri olarak hissedebilirsiz. fakat aileizden, geleneğinizden size aktarılan yöresel folklorik aktarımları mutlaka bünyenizde barındırırsınız. çevrenizde ne gördüyseniz onu kanıksarsınız.

bize dinsel olduğu söylenen ibadetlerin temelinde de böyle bir anlayış vardır..sözel anlatımla anlamını kaybetmiştir..

cem, cami,hac, salat gibi gibi ritüelleri farkında olmadan yaşatırız. altında yatan derin anlamları henüz anlayamadık.

tamam bunlar yapılabilir, fakat durum tam olarak öyle değil. inanç konusu insanlarda sürekli gündem geliyor ve yukarıda saydığım durumlar tekrarlanıyor. insanlar allahın öteki tarafta neler yapacağını sürekli konuşmasına rağmen bu konuda hiç bir şey yapmıyor. durum dediğiniz gibiyse, o zaman bu tür hikayeleri sadece anlatmak ve uygulamaya geçirmemek de uygulanan ritüellerden biri olmuş.

bunun doğruluğunu ispatlayan tek şey, uzun zaman önce geldiği iddia edilen bir kitap. sadece bir kitaba dayanarak bu tür iddialarını aklı başında kimseye kabul ettiremezsin.

Bu mantığa göre Allah müslümanları mahşerde beyinsiz yaratacak:dünyada beyinsizdiniz,bedevi masallarına inandınız

şimdi de beyinsiz durun bakalım.

evet gerçekten akıllı bir yaratıcı varsa ve insanları öldükten sonra başka bir yere gönderip davranış değerlendirmesi yapacaksa, bence de ilk yapacağı şey bu olmalı.

Sitelerde Paylaş

türklerde mürcielik almış başını gitmiştir hanefilere sünni mürcie denir ama türkler işi abartmış

-din benimle Allah arasında bireysel bir iştir

-benim kalbim temiz

-amel etmesen de yine müslümansın

işte mürcie fırkasının sloganları

Sitelerde Paylaş

Güzel konu olmuş aklımdan geçen bir takım yerler. :)

Din kültürdür.

Hala gidiyorum milletni bayramını kutlayıp el öpüyorum. Dinden çıksamda toplumdaki gelenek olarak devam ediyor.

Üniversiteden sonra yurtdışına gitmeyi düşünüyorum.

Ne biliyim orada da topluma bakarak Paskalya Noel falan kutlarım yani.

Dinlerin bazı gelenek yanlarını seviyorum.

El öpmekde ne sevilecek bir adettir ya. köle durusu. birde o el ile daha önce ne yapti, neyi tuttugunu bilmiyorsun :D

öpülesi kutsal mikroplar :D

Sitelerde Paylaş

Sebebi son derece basit ; bazılarının inancı zayıf, bazıları ise inancı çok olsa bile müslüman değil ama kimliksiz kalmamak için derine inmeden müslümanım deyip rahatlıyor aidiyet meselesi çoğunlukla aynı olmak rahatlatıyor, bazılarıda üşengeç, bazıları ise sadece inanmakla özünde iyi insan olduğunu düşünüp (ki herkes bir şekilde dürüst ve özel hissedebilir kendini en kötüsü bile ama kendine özel sanar) vicdanen kendini rahatlatmaktadır ancak bu kişilerde genel bir korku hakimdir, örneğin türban takmaz namaz kılmaz, bir din adamı onlara gerek yok dedi mi onayladı mı vicdanen çok mutlu olurlar tamda bu tembele göredir, müslümansan kurala uy dedinmide tepki gösterir çünkü hatasını biliyor ve vicdanen suçluluğunu bastırmak için tepki gösteriyor, Allahı sürekli beddua aracı olarak kullanır torpil bekler....Müslümanlık adına tek yaptığı dinsiz biriyle tartışmak, şiişşşt Allaha küfretme lan, ezan okunuyor ayağını indirden ibaret..

Şu soruyu sormak kafidir ;

Karşınızda Allah'ı görseniz aynen bundan önce yaşadığınız gibi mi yaşarsınız ?

Cevap 1; Evet aynen böyle yaşarım..Eli öpülmelidir.. :)

cevap 2; Kesinlikle çok daha farklı yaşarım (korku ve paradokslar içerisindeki çoğunluktaki kayıp ruhtur ( Vakit yok diye namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekat vermeyen, Türban takmayan, taksada 1 dünya makyajından ödün vermeyen, komşum açken tok yatan, bu dünyayı önde tutan islamın yüzde 90'ına uymayan biriydim ama mangalda kül bırakmazdım lafa geldi mi en kral mümindim şimdi ise öyle bir vakit yaratır öyle bir kurallara uyarım ki örnek müslüman olurum )

tarihinde internettin_hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...