Jump to content

Adım adım savaşa; İran İsrail savaşı ve olası sonuçları

Recommended Posts

Uzun süredir gündemde bulunan ve beyanatlarla yaklaştığı yönünde önemli ipuçları olan İran-İsrail savaşının, yakın tarihte Ortadoğu coğrafyasını şekillendirecek, rejimlerin şeklini belirleyecek en önemli gelişme olacağını düşünüyorum. Adım adım yaklaşılan bu muhtemel savaşla ilgili gelişmeleri, değerlendirmeleri bu başlıkta paylaşalım.

Eğer bu savaş çıkarsa hem Hristiyan dünyasında hem de Müslüman dünyasında ikili oynayan ülkeler cephelerini net olarak ortaya koymak zorunda kalacaktır.

İçinde bulunduğumuz coğrafyadaki insanlara büyük acılar yaşatacak bu muhtemel savaşın gerçekleşmemesi temennimizdir.

Not:ABD başkanlık seçimlerinden sonraki yakın bir tarihte İsrail'in İran'ı vurmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

------------------------------------------------------------------------------------------

İran'dan dünyayı karıştıracak sözler

İran Devrim Muhafızları Komutanı Ali Caferi'nin bu sözleri Ortadoğu'yu yine gerecek.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, İsrail'in İran'la olan düşmanlığının sonunda "fiziksel çatışmaya dönüşeceğini" ifade ederek ülkesindeki herkesten gelecekteki savaş için hazırlıklı olmalarını istedi.

Bugüne kadar İsrail 'in tehditlerini “blöf” ve “psikolojik eylem” olarak nitelendiren İran 'dan ilk kez İsrail 'le bir savaş çıkacağının kesin olduğu yönünde açıklama geldi. Açıklama, Devrim Muhafızları'nın en yetkili ismi Tümgeneral Caferi'den geldi.

Tümgeneral Caferi, İsrail 'in İran 'a karşı son zamanlardaki tehditlerini değerlendirerek, “İsrail 'in İran 'a karışı tehditleri ve husumeti sonunda fiziksel çatışmaya dönüşecek. Savaş olacak, fakat 'nerede ve ne zaman' olacağı belli değil” ifadesini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Caferi, İran Devrim Muhafızları'nın gelecekteki savaş için hazır olduğunu kaydederek, yaşanacak savaşın İsrail 'in “son noktası” olacağı dile getirdi.

http://haber.gazetevatan.com/savasa-hazirlikli-olun/482710/30/Manset

Sitelerde Paylaş

Süper güçlerin çıkarına ne gelirse, savaşın şiddeti ve süresi daha çok, yada daha az olur, dünya savaşı çıkacak gibi.Müslüman ülkelerin ne gücü varki, kökünden halletmek için, birkaç atom bombasına bakar bu iş, süper güçler birbirine çıkar olarak zıtlaşırsa işte o zaman çok büyük ve uzun bir savaş var demektir ufukta.İkili oynayan süper güçlerde bitiyor bu işin sonu,ikili oynayan müslüman ülkelerde değil. Olan yine mazlumlara, suçsuzlara olur, kurunun yanında yaşta yanıyor ne yazıkki.Hemde en çok masumlara oluyor malesef.

Sitelerde Paylaş

iranın bu konuda bir başarı elde edip dahası savaşacak bir konuma geleceğine pek inanmamakla birlikte,israile bir müslüman devletinin savaşacağı ve israili yok edip mescidi aksayı tekrar ele geçireceği kuranda belirtilmekte,bu olacaktır zaten;

Bunlardan ilkinin zamanı gelince, üzerinize güçlü kuvvetli kullarımızı gönderdik. Bunlar, evlerin arasında dolaşarak (sizi) aradılar. Bu, yerine getirilmiş (kuvveden fiile çıkmış) bir vaad idi.Sonra onlar üzerinde size tekrar egemenlik verdik, mallar ve oğullarla sizi güçlendirdik ve sizi toplum olarak çoğalttık,"İyi davranırsanız, kendiniz için iyi davranmış olursunuz. Kötü davranırsanız yine kendiniz içindir. Sonuncusunun zamanı gelince, sizi kedere boğacaklar ve ilk defa girdikleri gibi mescide girecekler. Ele geçirdiklerini yerle bir edecekler."

burada israiloğullarından bahsediyor

"Onlar, Allah'ın lanet ettiği kimselerdir. Allah kime lanet ederse artık ona asla bir yardımcı bulamazsın.” 4/52

belki sizler bu ayetlerin gerçekleştiğini gördüğünüzde iman edersiniz..kimbilir..

Sitelerde Paylaş

bu iran'ı ciddiye mi alıyorsunuz.

iran'da kadın eli tutmak yasak..

ama müslümanlık onaylı fuhuş serbest.

bir sürü molla,ahmedinecat adlı yahudi'den nefret ediyor.

yani sorun yine kendi içlerinde..

mollalar bile demokrasi istiyorlar.

çünkü ahmedinecat'ın son seçimdeki sahtekarlığını herkes gördü.

Sitelerde Paylaş

Katalan zaten mechule Allahı ırkçı yaptı haberi yok :) demek ki ırkçılık güzel birşey bizden olmayanı yok etmek vazifemiz olmalı..

Ne yazıkki ırkçı bir yaratanları var, onlar adına üzülüyorum. Konu dine kaymayacak olsa Meçhule ye şaşıracağı birkaç ayet yazardım ama yazmayacağım çünkü başlık konusu gerçekten önemli. Muhtemel bir savaşın, Türkiye'yi de yakından ilgilendirecek çok önemli sonuçları olabilir.

Bölgede gerçek bir kaos yaşanabilir ve birikmiş her türlü hesaplaşmanın görüleceği acı dolu bir döneme girebiliriz.

Sitelerde Paylaş

bu iran'ı ciddiye mi alıyorsunuz.

iran'da kadın eli tutmak yasak..

ama müslümanlık onaylı fuhuş serbest.

bir sürü molla,ahmedinecat adlı yahudi'den nefret ediyor.

yani sorun yine kendi içlerinde..

mollalar bile demokrasi istiyorlar.

çünkü ahmedinecat'ın son seçimdeki sahtekarlığını herkes gördü.

Savaş ihtimali görmüyor musun?

Sitelerde Paylaş

ırkçılık mı? yahudi milletine Rahman 2.kez şans vermiştir onuda tepip kendi sonlarını kendileri hazırlamışlardır,peygamberlerini öldürerekte kalpleri mühürlü safına geçmişlerdir,şimdi kalkıp israilide savunursunuz düşüp bayılırım buralarda..

Meçhule,

İran İsrail savaşı çıkarsa ve İran İsrail'i ele geçiremezse sen imanını gözden geçirecek misin?

anlaşma yapalım mı,israil devleti yıkılmazsa imanımı ben israil haritadan silindiğindede inancsızlığını sen gözden geçireceksin,varmısın(:

ben Rabbime ve ayetlerine güveniyorum,çünkü o bir vaaddir,ha bu iran olur mu dediğim gibi iranda o yürek yok gibi,sadece bir ipucu verilmiştir bayrağında siyah renk olan bir devlet..zaten ondan sonrası amerika rüyasının bitmesi müslümanlığın tüm dünyaya yayılması tek hüküm Allah'ın hükmü olan şer'i hükümler ile dünyanın yönetilmesi diye takip edecek..

kıyamet alametlerinden biridir de zaten bu

Sitelerde Paylaş

Aklıma einstein şu sözü geldi..

3. Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum.

Temennimiz hiç bir yerde savas olmamasından yana...

Çünkü savaşın yükünü suçu olmayan insanlar çekmektedir..

Hiç bi zaman insanlar birbirini öldürmemelidir..

Umarım dünyanın hiçbiyerinde savaş olmaz...

tarihinde hiena_16 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Savaş ihtimali görmüyor musun?

aslında bush zamanında iran'daki koordinatlar belirlenip bilgisayarlara yüklenmişti

abd halkı zaten savaşa razıydı.

ama şimdi şartlar değişti.iran ve abd savaşa hazır değil..

bence sadece nükleer tesisler vurulabilir...bu normal..

örn.saddam'ın osirak nükleer tesisleri 1981'de israilce yok edilmişti.

iran da olsa olsa beş para etmez füzelerinden bir kaçını israil'e fırlatır.

ya da israil ve avrupalı masum sivillere intihar bombacısı gönderir.

ancak iran bunu yaparsa...

karşılığında daha da ağır bir ambargo yer..petrolünü bile satamaz.

iran,hiçbir ülkeyle sürekli savaşamaz.

etnik-siyasi-ekonomik durumu çok kötü..

olsa olsa kuru tehdit savurur.

miloseviç,kaddafi ve saddam'ın en yakın dostları rusya ve çin'di.

üçü de şu anda mezarlıkta yatıyorlar.

Sitelerde Paylaş

inmanah gidişat gün gibi ortada,kulaklarını tıkaman görmezden gelmen boşadır bilesin,bu ayetlerdeki herşey olacak,bak arap baharı bile olacağı bilinmekteydi,biraz gözlerinizi açın

Sende biraz kuran dışından bak, bu gerikalmış ülkelerin canı ne olacak mechule? Üzülüyoruz eğer bir savaş çıkarsa diye, çünkü olan yine insanlara olacak, masumlara olacak, sense kurandaki ırkçı söylemle gerçek dünyada yaşananları kıyaslıyorsun, İnsanı zorla söyletiyorsunuz, bu kuranla yönetilen ülkeler kendileri kaşınıyor çünkü gerikalmışlığı melankoli yapmışlar.Allah yok mechule, eğer bir savaş çıkarsa ve müslüman ülkeler yerle bir edilip, yok edilmeye çalışılırsa, allah yardım edecek çünkü kuranda yazıyor diye inanan sen, çok beklersin, boş bir rüyanın esiri olmuşsun, o kadar..
Sitelerde Paylaş

sayın cehane27 katılıyorum sana,iran çok berbat bir durumda,iç savaşa ramak kalmış halde..

inmanah ayette ne diyor,bekleyin bende sizler gibi bekliyorum..

hep birlikte bekleyelim görelim,fazla söze gerek yok,sadece gidişata uyanman içindi söylemim,kuranla tam manasıyla yönetilen ülke yok,bizde sözde islam ülkesiyiz dimi..

Sitelerde Paylaş

Hep beklemekle oldu bu islam dünyasının gerikalmışlığı zaten, bilimi yasaklarlar, sanatı yasaklarlar, herşeye kuran yeter çünkü, bekle mechule, armut pişip ağzına düşecek çünkü allah kuranda öyle demiş.

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...