Jump to content

Türkiye de ateist, agnostik, deist sandigimizdan fazlami

Recommended Posts

Türkiye de teist olmayanlarin cok ufak bir marjinal grup oldugunu saniridim ama sanirim öyle degil gercekten. Bu kaniya nasil vardim; Hürriyet in sayfasinda bir futbolcunun Islamdan Budizme gectigi haberinin altindaki okuyucu yorumlarindan.

Islam karsiti yazanlar hep begenilmis, islam yanlisi olanlarin yorumlari büyük oranda begenmedim olarak oylanmis. Hemde az buz degil yüzlerce oy kullanilmis bazi yorumlara.

Acaba bu Hürriyet sitesini okuyan ziyaretci profilimi yoksa genele mal edilebilir mi?

Link Burada :http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/21556964.asp

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çoğu nonteist sosyal yaşamında müslüman taklidi yapıyor. Çoğu zaman iki nonteist aynı ortamda birbirinden bile habersiz olabiliyor. Bu dinsel ve toplumsal baskının sonucudur. Ancak internet gibi ortamlarda birey gerçek kimliğini açık etmeden görüşünü rahatça yazabiliyor veya linkteki gibi durumlarda görüş belirtebiliyor. Düşünce özgürlüğünün olmadığı ülkemizde bu durumun olması olağandır.

Sitelerde Paylaş

benim gördüğüm..dinci okur artmış.

malum medya işte.

hepsi islam'a teslim olmuş durumda..

ne mutlu ki 6 senedir okumuyorum o paçavraları.

hala çıplak kadın resmi basıyorlar mı merak ettim..

abdestleri bozulmasın sapıkların..

neyse forumda şöyle bir başlık var..

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=26276

Sitelerde Paylaş

İnternet daha özgür bir platform olduğu için insanlar daha rahat konuşabilliyor, örneğin eskiden bu kadar Atatürk düşmanı olduğunuda bilmezdim, bu kadar dinsiz olduğunuda bilmezdim, Ancak Türkiye'de çoğunluk ortacı bence yaşamacı yani ne dindar ne Atatürkçü ama dindar gibi gözükme eğiliminde kültürleşmiş bir zorunluluk gibi kendini vicdanen rahat hissetme çabası vb alt psikolojik boyutları var...

Sitelerde Paylaş

ateizm zirve gibi bir şey.

ondan ötesi sadece zen budizm'i veya nihilizm olurdu herhalde.

bunun için islam'ın karşısına uç bir kavram olarak ateizm'i koyuyorlar.

muhammet zamanında ateizm olmadığı için işleri biraz zor.

kafaları karışık..

aslında ateistlerin de kafası karışık..

ortalıkta bir sürü terim var.

negatif ateizm,pozitif ateizm,agnostik ateizm,yalın ateizm,ideolojik ateizm vb.

Sitelerde Paylaş

%20 dinsiz (ezici çoğunluğu metropollerdedir, çok farklı siyasi eğilimleri vardır)

% 25 laik Müslüman (ege ve akdeniz kıyılarında yaşarlar. Atatürkçüdürler)

% 30 muhafazakar Müslüman (Atatürk'ü seven, şeratçı olmayan tipler. İç anadoluda yaşarlar. AKP'ye oy atarlar.

% 15 koyu şeriatçı

%5 diğer dinler

%5 Kararasızlar ve geçiş aşamasındakiler.

Sitelerde Paylaş

Bence Türkiye'de potansiyel ateist, agnostik ve deist sayısı sanıldığından çok daha fazla.

Ama onlara ulaşmak ve onları pratik ateist yapmak çok zor. Bizim sorunumuz bu aslına.

Oran olarak en azından yüzde 15 diyebilirim. Bu oran daha yüksek olabilir.

Sitelerde Paylaş

10 yillik Akp iktidarindaki yobazlasmaya tepkili olan ve dinden uzaklasanda cok var, milleti dindar yapacagiz derken birsürü insani dinden uzaklastiriyorlar, dinin gercek yüzünü gören insanlar, korkuya kapiliyor ve dine cephe aliyor, yani bizim yapamadigimizi akp istemeden yapiyor.

Sitelerde Paylaş

%20 dinsiz (ezici çoğunluğu metropollerdedir, çok farklı siyasi eğilimleri vardır)

% 25 laik Müslüman (ege ve akdeniz kıyılarında yaşarlar. Atatürkçüdürler)

% 30 muhafazakar Müslüman (Atatürk'ü seven, şeratçı olmayan tipler. İç anadoluda yaşarlar. AKP'ye oy atarlar.

% 15 koyu şeriatçı

%5 diğer dinler

%5 Kararasızlar ve geçiş aşamasındakiler.

cervantes anket mi yaptın la :)

Sitelerde Paylaş

Bu Ablamız sayesinde bu sene revaştayız :D

Burdaki bayan şahıs hakkattende ibretlik yahu, üzülüyorum birazda, rezalet duruma sokmuş kendini ve malzeme vermiş :)

Birde unutulmaz gaflar listesi hazırlanıp oraya eklenmeli ki tam olsun, Bende çok acımasızım yani :D

Sitelerde Paylaş

Burdaki bayan şahıs hakkattende ibretlik yahu, üzülüyorum birazda, rezalet duruma sokmuş kendini ve malzeme vermiş :)

Birde unutulmaz gaflar listesi hazırlanıp oraya eklenmeli ki tam olsun, Bende çok acımasızım yani :D

Ablanın hesabı gerçek :D gönül isterdi ki gerçekten gaf olsun , ama bir çoğu artık allahı nasıl kanıtlıyacağını şaşırmış durumda. yani olağan bir durum. allahın Varlığını birbirine değmeyen yağmur damlalarında arıyan kişilerde tanıyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...