Jump to content

Recommended Posts

Çevremde bilimci agnostikler var. Müslüman kökenli... Dindeki saçmalıkları tabi ki görmüş. Ama hiçbir zaman tanrı var mıymış yok muymuş gibi derin derin düşüncelere, araştırmalara girişmemiş. Onun için agnostiklik dinle ilgili olmamanın bir başka ifadesi. Benim yazım araştıran ve düşünen insanları hedef alıyor. Yani mutlaka bir yanıt arayan. Tabi ki eskiye nazaran çok şey biliyoruz. Artık insanların yaratıcısı olmadığını kesin olarak söyleyebiliyoruz. Evrenin bir yaratıcısı olması olasılığını ise Ness gölü canavarının olma olasılığıyla kıyaslayabilirim.

Şimdi sorun şu: Elimizde tanımlanan tüm tanrıları, dinlerin kullandığı tüm argümanları reddedecek verimiz var. Yani artık onlara inandıkları şeylerin saçmalık olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Bunu belki agnostikler de söyleyebilir. Ancak bu tartışmanın toplumda yansıması şuna varıyor: Tanrı var mı, yok mu? Araştırmamış insan bizim "şu tanrı olabilir", "şu tanrı olamaz" gibi ayrıntılı incelemelerimizle ilgilenmez. Onun için cevap aranacak soru: Tanrı var mı, yok mu? Ancak biz tanrı tanımını başka alanlara çektiğimiz sürece bu sorunun cevabı her zaman "bilinmiyor" olacak. Oysa müslümanların tanrısı gerçek değil bunu kesinlikle biliyoruz. Ancak buradaki "bilinmiyor" cevabı onlar için yeterli oluyor. Bu yüzden onlar da "ateistlik inançtır", "gerçek bilimci agnostik olmalıdır" gibi ifadeler kullanıyorlar. Böylece kendi tanrılarına dokunmayan bir bilim istiyorlar. Onlar agnostiklerden rahatsız değildir; onları asıl ateistler rahatsız eder.

Buradaki bilinmiyor cevabı "ya varsa" yaklaşımına taban oluşturuyor. İşte bu yüzden artık tanrı tanımını tam olarak yapma zamanı geldi (ki dinlerin tanrısını bir görüş altında, ki bu ateizm olabilir, bilimsel verilere dayalı olarak kesinlikle reddedebilelim). Bugün bize bu lazımdır. Ve bilimsel gerçeklerle tam olarak uyumludur. Dindar nesil yetiştirilmeye çalışıldığı bugünlerde gerçekleri düzgün anlatmanın tek yolu da budur. Kimi olası bir evrenin yaratıcısını da tanrıdan sayabilir. Ama ben bu tanımı kabul etmiyorum. Çünkü bu kavramın kökenine bağlı kalarak tanımı genişletebilirsiniz. Tanımı böyle yapıyor olmamın altında biraz da keskin muhalefet edebilme ihtiyacı yatıyor. Bilimsel verilere dayanarak kesin bir dille reddedilebilecek bir şey...

Dolayısıyla serbestçe tanım yapan, ya da hiç tanım yapmayan, benim tanımlarımın dışına çıkan kişilerin benim yazımdan alınmasına gerek yok. Benim yazım yobaz müslümanları ve bilinmezliği müslüman tanrısının bilinmezliğine çeken müslüman kökenli agnostikleri ilgilendiriyor. Dediğim gibi sadece dinin dışında kalma amacı taşıyıp da kendini agnostik olarak tanımlayan, hatta agnostik olduğunu dahi bilmeyen kişilerle yazımın ilgisi yok. Benim yazım ilgilenen ve araştıran agnostikleri tanrı tanımı yapmaya zorluyor. Yani bilinemez demekle ne kastediyorsun? Müslümanların tanrısının gerçek olabileceği gibi bir olasılık mı var... gibi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

. Artık insanların yaratıcısı olmadığını kesin olarak söyleyebiliyoruz.

Biz ise kesin olarak "kainatta kesinlikle tesadüfe yer yok" diyoruz ve bunu kesin ve şüphesiz delillerle ispatlıyoruz..ne olacak şimdi..

Ayrıca, yokluk ispatlanamaz..Çünkü, mesela "ahiret yok" diyen biri, bütün kainatı ve gelecek zamanı göstermek zorundadır..Fakat, bir şeyin varlığını kanıtlamak çok kolaydır..Sadece bir işaret bile yeterlidir..İnkar eden ancak "ben kabul etmiyorum" diyebilir..Yoksa "kesin yok" demek akıl ve mantığa terstir.

Sitelerde Paylaş

Biz ise kesin olarak "kainatta kesinlikle tesadüfe yer yok" diyoruz ve bunu kesin ve şüphesiz delillerle ispatlıyoruz..ne olacak şimdi..

Ayrıca, yokluk ispatlanamaz..Çünkü, mesela "ahiret yok" diyen biri, bütün kainatı ve gelecek zamanı göstermek zorundadır..Fakat, bir şeyin varlığını kanıtlamak çok kolaydır..Sadece bir işaret bile yeterlidir..İnkar eden ancak "ben kabul etmiyorum" diyebilir..Yoksa "kesin yok" demek akıl ve mantığa terstir.

Tabi ki yokluk ispatlanabilir. Varlığın ve yokluğun ne olduğunu bilmeyenler ve düşünsel olarak zayıf olanlar yokluğun ispatlanamayacağı gibi iddialar ortaya atabilirler. Ancak ispatlanamayacağı durumlar olabilir. Kurguya bağlı olarak... Ancak tanrı kurgusu böyle değil. Felsefi olarak ağır yazılara girmeden basit örnekler vereceğim.

Diyelim ki birisi hava bırakılan herşeyin yere düşmesinden meleklerin sorumlu olduğunu söyledi. Eğer sadece böyle bir iddia ile kalıp gerçekleri buna göre yorumlarsa tutarlı bir kurgu elde edebilir ve bunun geçersizliği ispatlanamayabilir. Ancak tanrı için böyle birşey sözkonusu değildir. Melek örneğinden gidersek bu melekle ilgili düzeni sevdiği ile ilgili bir takım ek yorumlar yapılırsa (ki tanrı kurgusu da bunun gibi çelişkiden kurtulamayacak derecede fazla ayrıntlıdır) bunu sınamak için bir malzeme elde etmiş oluruz. Bir cam bardağı yere çarparız ve parçalar düzensiz ve darmadağınık olursa bu melek kurgusunun tutarsız olduğunu anlarız.

Yine eğer bir kurgunun maksatlı bir kurgu olduğunu anlarsan bunun tutarlı olup olmadığına da bakmadan direk reddederiz. Mesela bir köyde adamın belli bir bölgede canavar olduğunu iddia edebilir. Sonradan insanlar araştırıp o kişinin insanların o bölgeye uğramamasından büyük bir kazancı olduğunu anlarsa bu canavarın tamamen maksatlı bir kurgu olduğu anlaşılır ve artık o andan itibaren o canavarın olmadığı anlaşılır. İşte sana yokluğun ispatı.

Tanrı içinde yapman gereken bu kurguyu kuranları ve iletenleri incelemek. Bu sadece bir yöntem. Tabi ki bundan önce tanrı fikrinin bilimsel bulgularla tamamen çelişmesi ayrı bir konu.

Sitelerde Paylaş

Mesela, Astral arkadaşıma soruyorum..atomlar niçin muntazam bir tabur gibi beraber hareket edip, bir sineğin vücudunu meydana getiriyorlar...Bu cansız, akılsız, şuursuz ve kör atomların görüyor ve biliyor ve akılları ve şuurları varmış gibi hareket etmeleri onların arkasındaki ilim ve irade sahibi bir kudretin, yani kast ve iradenin delili değilse nedir?

Elim değmişken buna da değineyim. Senin bunu anlaman için temel bilimleri belli bir seviyede biliyor olman lazım. O zaman bu iddianın tıpkı şuna benzediğini fark edebilirsin:

"Taşı bırakınca hep yere düşüyor, hiç havaya gitmiyor, demekki biri bunun yere düşmesinden sorumlu..."

Yani bu derece anlamsız bir iddia... Sen o atomların nasıl bir araya gelip canlıları oluşturduğunu hiç incelemek zahmetine katlandın mı? Ya da bunu inceleyenlerin çalışmalarına hiç göz attın mı? Bu tarz soruların cevaplarını merak ettiğin için bunları söylemiyorsun. Sen sadece eskilerin zayıf argumanlarını tekrar ediyorsun. Binlerce defa cevap verilmiş şeyler. Ama tabi ki anlamak zahmetine katlanmazsan kimse sana anlatamaz. Zaten bunların cevabını merak ediyor olsaydın bunu burada aramazdın. Gider okur öğrenirdin.

Sitelerde Paylaş

"Taşı bırakınca hep yere düşüyor, hiç havaya gitmiyor, demekki biri bunun yere düşmesinden sorumlu..."

Yani, bir taşın yere düşmesi gibi, trilyonlarca atom bir araya gelince sineği oluşturmak için birleşmesi zorunlu öyle mi? Bu zorunluluk nereden geliyor? Niçin trilyonlarca atom sineğin vücudunu meydana getirmek için birlikte hareket edip, maenvralar yapıyorlar..Bunları sineğin vücudunu meydana getirecek şekilde hareket etmesi için zorlayan sebep nedir?

Sitelerde Paylaş

Yani, bir taşın yere düşmesi gibi, trilyonlarca atom bir araya gelince sineği oluşturmak için birleşmesi zorunlu öyle mi? Bu zorunluluk nereden geliyor? Niçin trilyonlarca atom sineğin vücudunu meydana getirmek için birlikte hareket edip, maenvralar yapıyorlar..Bunları sineğin vücudunu meydana getirecek şekilde hareket etmesi için zorlayan sebep nedir?

Basit modeller çok karmaşık yapılar oluşturabilir. Bilimin işe yaraması, bugüne dek katettiği yol ve evrenin anlaşılabilir olması da bu yüzdendir. Merak ediyorsan okuyup öğreneceksin, başka yolu yok. Basitçe anlatılabileceğini zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sen biraz istatistiksel fizik oku. Atom altı dünyanın matematikselliğini, rastgeleliğini, güzelliğini görüp belki iman edersin.

Akılsız ve şuursuz ve kör varlıkların muntazam bir şekilde birlikte hareket etmesinin arkasında bilen ve gören bir kudretin var olduğunu anlamak için aklını çalıştırman kafidir...Yani, mesela bu yazılar var..Bu yazıların gören ve bilen biri tarafından yazıldığını kabul etmeyen bir kimse, yazıların her bir noktasına ve her bir harfine yazıyı bilecek ve görecek bir ilim ve irade ve şuur vermek zorunda kalıyor..

Elhasıl, bir tek zatın herşeyi idare ettiğini aklınıza sığıştırmadığınızdan, herşeyin bir şeyi idare ettiğini kabul etmek gibi saçma ve akıldan çok uzak bir fikri kabul etmek zorunda kalıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Akılsız ve şuursuz ve kör varlıkların muntazam bir şekilde birlikte hareket etmesinin arkasında bilen ve gören bir kudretin var olduğunu anlamak için aklını çalıştırman kafidir...Yani, mesela bu yazılar var..Bu yazıların gören ve bilen biri tarafından yazıldığını kabul etmeyen bir kimse, yazıların her bir noktasına ve her bir harfine yazıyı bilecek ve görecek bir ilim ve irade ve şuur vermek zorunda kalıyor..

Elhasıl, bir tek zatın herşeyi idare ettiğini aklınıza sığıştırmadığınızdan, herşeyin bir şeyi idare ettiğini kabul etmek gibi saçma ve akıldan çok uzak bir fikri kabul etmek zorunda kalıyorsunuz..

Bir tek zatın herşeyi idare ettiğinin akla sığdırılacak nesi var? Bunun akılla ne ilgisi var? Bu sadece boş bir laf. Söylerim gider. Düşünmemek için bahane. Zaten sizin islam alimlerinin yöntemi de budur. Hiç bir gerçek araştırma, çaba göstermeden salla gitsin. En güzel kim sallarsa o daha alim. Tabi ki etkilemek gereken insanlar cahil. Dolayısıyla onlara gerçek bilgi versen de almazlar. Çünkü gerçek bilgiyi almak dahi zahmetlidir. Sadece kulağa hoş gelecek laflar. Ben bu islam alimlerinin saatlerce hiçbir şey söylemeden gevezelik ettiğini, buna rağmen onu dinleyen kalabalığı mest ettiğini çok iyi biliyorum.

Herşeyin birşeyi idare ettiğini kim söyledi? Sinek örneğinden bu ikisinden biri mi çıkacak? Senin yolun cevap aramak değil, araştırmak, düşünmek sebep aramak değil; bundan kaçmak. Aynı şeyleri söyleyip duruyorsun. Her zaman duyduğumuz şeyler.

Sitelerde Paylaş

Bir tek zatın herşeyi idare ettiğinin akla sığdırılacak nesi var? Bunun akılla ne ilgisi var? Bu sadece boş bir laf. Söylerim gider.

Olur mu arkadaşım..Biliyorsun göz sanatı görür..akıl da arkasındaki sanatçıyı....Sen trilyonlarca atomu sineğin vücudunu yapacak şekilde hareket ettiren sebebi bulduğunu bu sebeple onun arkasında bilinçli bir kudreti aramaya lüzum olmadığını söyledin..Ben de sana soruyorum:Bu sebep nedir?

Sen dedin ki, (haşa) sineğin bir yaratıcısının olmasının imkanı yok..Ben de sana diyorum ki, akılsız ve şuursuz ve kör maddelerin, böyle hikmetli ve muntazam hareket ederek bir sineğin vücudunu yapmalarının arkasından gören ve bilen bir kudret olamaz mı...eğer olamazsa neden?

Bak soruyorum, araştırıyorum..sonra sakın bana araştırmıyorsun deme..

Sitelerde Paylaş

Olur mu arkadaşım..Biliyorsun göz sanatı görür..akıl da arkasındaki sanatçıyı....Sen trilyonlarca atomu sineğin vücudunu yapacak şekilde hareket ettiren sebebi bulduğunu bu sebeple onun arkasında bilinçli bir kudreti aramaya lüzum olmadığını söyledin..Ben de sana soruyorum:Bu sebep nedir?

Sen dedin ki, (haşa) sineğin bir yaratıcısının olmasının imkanı yok..Ben de sana diyorum ki, akılsız ve şuursuz ve kör maddelerin, böyle hikmetli ve muntazam hareket ederek bir sineğin vücudunu yapmalarının arkasından gören ve bilen bir kudret olamaz mı...eğer olamazsa neden?

Bak soruyorum, araştırıyorum..sonra sakın bana araştırmıyorsun deme..

Araştırmak kim, sen kim? Sana sıfırdan biyoloji öğretmemi istiyorsun. Tabi ki bunu yapacak değilim. Öyle olsa bile sen de ne dediğimi anlamaya çalışacak değilsin. Sıfırdan biyoloji değil, mantık, matematik, fizik, kimya... onları da öğretmemi bekliyorsun. Çünkü hiçbir şey bilmediğin ortada.

Zaten senin tartışmaya katılmanla birlikte tartışmadaki entellektüel seviye bir anda yerlere düştü. Artık laf salatasına dönüştü. Karşımda donanımlı bir beyin olacak ki anlamlı birşey söylesin de ben de cevap vereyim. Ama nerde?

Sen zaten müslüman değil misin? Sana ne deistlerin tanrısından? Sen önce uydurma kitabından bir tane işe yarar bilgi çıkar da, insanlığın daha önce bilmediği halde öğrendiği birşey çıkar da onu görelim. Burada deistlerin tanrısına sığınarak uyduruk dinini kurtaramazsın. Sen kendini ilgilendiren başlıklara gir.

Ben ne dediğimi gayet iyi anlattım. Biraz olsun donanımlı insanlar için anlattım. Burası ilkokul değil. Temel bilgileri öğren öyle gel.

Sitelerde Paylaş

Neden Ateizm?

Yarattıklarına beddua eden bir allah saçmalığını neremize sokup görmezden geleceğiz?

Ebu Lehebin elleri kurusun, kurudu da.

...

...

Karısı da odun hamalı olarak boynunda da hurma lifinden bir ip olduğu halde.

Bu kadar nefret dolu bir sure ayrıca namaz duası olarak da kullanılıyor.

Bu yüzden demek sen ateist oldun.

Sitelerde Paylaş

Yok bu yüzden değil.

Ay ve güneşin feleklerinde yüzmesi ve yıldızların yere dökülmesi ayetleri yüzünden.

Şaka bir yana Turan Dursun ve Erdoğan Aydın kitapları yüzünden. İslamiyet Gerçekleri ve Din Bu.

Aydınlanma deniyor.

Sen bundan sonra beni takip et. Bugüne kadar kargaları takip edip burnunu olmadık yerlere sokmuşsun. Ben seni temizlerim arkadaşım

Sitelerde Paylaş

Bu ne özgüven böyle. Cumaya mı gittin? Nasıl kalabalık mıydı? Mukavva seccadeler varmıydı?

Cumaya gidebilecek, internete girebilecek yaşta olduğun ve dünyanın kütüphanesi elinin altında olduğu halde arabın masallarına inanman yeterince acı verici. Bir de espiri yapayım diyerek acındırma.

Burada başına gelenleri ne çabuk unuttun?

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=53175&st=20

33 ten 39 a kadar oku ve sus...

Sitelerde Paylaş

Araştırmak kim, sen kim? Sana sıfırdan biyoloji öğretmemi istiyorsun. Tabi ki bunu yapacak değilim. Öyle olsa bile sen de ne dediğimi anlamaya çalışacak değilsin. Sıfırdan biyoloji değil, mantık, matematik, fizik, kimya... onları da öğretmemi bekliyorsun. Çünkü hiçbir şey bilmediğin ortada.

Zaten senin tartışmaya katılmanla birlikte tartışmadaki entellektüel seviye bir anda yerlere düştü. Artık laf salatasına dönüştü. Karşımda donanımlı bir beyin olacak ki anlamlı birşey söylesin de ben de cevap vereyim. Ama nerde?

Sen zaten müslüman değil misin? Sana ne deistlerin tanrısından? Sen önce uydurma kitabından bir tane işe yarar bilgi çıkar da, insanlığın daha önce bilmediği halde öğrendiği birşey çıkar da onu görelim. Burada deistlerin tanrısına sığınarak uyduruk dinini kurtaramazsın. Sen kendini ilgilendiren başlıklara gir.

Ben ne dediğimi gayet iyi anlattım. Biraz olsun donanımlı insanlar için anlattım. Burası ilkokul değil. Temel bilgileri öğren öyle gel.

Öncelikle, biyolojinin, fiziğin, kimyanın tesadüf ile dinsizlikle alakası yok..Çünkü, bu bilimler birer casus gibi kainatta var olan intizam ve ölçüyü ve akılları hayrette bırakan hikmetleri ders veriyorlar. İntizam ve ölçü ve hikmet ise kast ve iradenin delilidir, tesadüfün değil..Biyoloji, fizik ve kimya hakikattır, fakat dinsizlik ve tesadüf felsefedir.

Ayrıca, intizamlı ve ölçülü ve hikmetli bir eserin gören ve bilen bir ustası olduğunu anlamak için çok akıllı ve çok donanımlı olmak gerekmiyor..5 yaşındaki bir çocuk bile muntazam bir eserin ancak görerek ve bilerek yapılacağını bilir.

Sitelerde Paylaş

Sen babanın milyarlarca spermi arasından çıktın , annenin yumurtalığına girdin ve diğer milyarlarcası değil de sen dölledin yumurtayı. Burda da bir müdehale olduğunamı inanıyorusun mesela ?

Sitelerde Paylaş

Sen babanın milyarlarca spermi arasından çıktın , annenin yumurtalığına girdin ve diğer milyarlarcası değil de sen dölledin yumurtayı. Burda da bir müdehale olduğunamı inanıyorusun mesela ?

Elbette..bütün bu hadiseler, trilyonlarca atomun hep birlikte muntazam bir tabur gibi hareket etmesiyle meydana geliyor...Atomların aklı ve şuuru olmadığına göre, bu hikmetli ve muntazam fiiller ancak bilen ve gören bir zatın kudretinin eseri olabilir..Eğer, bu muntazam ve hikmetli fiillere akılsız şuursuz ve kör tesadüf karışsa karıştırır..Demek ki, Allahtan başka hiç bir kuvvetin bu işlere müdahelesi yok...Sebepler ise Allah'ın kudretine birer hikmet perdesidirler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...