Jump to content

Kurban ve Merhamet

Recommended Posts

Kesilecek hayvanin parasi ihtiyaci olan bir aileye veya bir ögrenciye verilse daha iyi olmaz mi?

Olmaz!

Müslümanlar kurban kesmede kendilerini ve birbirlerini aldatma yarisi icindedirler.Hayvani kesip kan akitip etlerini istifleyip üc bes kilosunu biirilerine vereceklerdir.Diger yanda ise müslüman dernekler, cemaatler, tarikatlar, diyanet kiran kirana pasta savasindadirlar.

Eger bu bir pasta savasi olmasa dernekler tv lerde reklam verdirmezler. Cemaatlerin kurban para toplama sistemlerinin nasil calistiklarini da iyi bilirim.Paralar saftiriklerden toplanir hiyerarsik sekilde asagidan yukari dogru teslim edilir kimin ne kadar caldigi bilinmez. Hayvanlarin derileri ve diger kullanilacak organlarini toplama savasi oyunun son perdesidir.Her sene kurban kesimi organizesine talip olan bir kac dernek daha kurulmaktadir. Demek ki sektör bayagi kazancli.

Sonra "allah kabul etsin" nakaratlari ile kurban sohbetleri baslar...Hayvanin kac kilo, etlerin nasil istiflendikleri, verilen etlerin az ve kiytirik olduklari vs.

Yurt disinda yasayan müslümanlarin bir kesimi cemaatlere uygun bir masal karsiliginda paralarini kaptirirlar.Bir kesimi ise hayvanlari mezbahenelerde kesip etini oldugu gibi eve getirirler.Cünkü et gereksinimi olan aileler yoktur.

Kendilerini ve birbirlerini kandirma döngüsü devam eder.

Sitelerde Paylaş

Kurban bayrami yaklasmakta ve tv lerde derneklerin cemaatlerin kurban reklamlari rekabet icindeler. Reklamlarin birisinde "kurbanlarinizi kesin merhamet edin" denilmektedir.Yani "hayvanlari hunharca girtlaklayip kafalarini kesin kanlarini akitin ve merhamet edin" ifadesi yumusatilip her zaman oldugu gibi müslümanlar keklenmeye calisilmaktadir.

Merhamet sadece müslümanlarin hanefi mezhebinden olanlara ve senenin bir gününde mi olur?

Hayvanlari hunharca katletmenin merhametle ne ilgisi var?

Kanli merhamet olur mu?

Gülsem mi ağlasam mı?

Ya aklıma hülya avşarın söylediği kurbanla ilgili söz geldi:Hayvan keserek bayram yapan bir dini aklım almıyor.

Cübbeli ahmet hoca da şöyle cevap vermişti:Yediğin etler babanın tarlasında mı yetişiyor

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar acı çekmiyor, onlarda ölüm bilinci diye birşey yok.

tımsah tarafından parçalanan bır Afrıka antülobu (Gnu) neredeyse hıçbır şey hıssetmez Çunku organızması ılk saldırıdan ıtıbaren uyuşturucu andorfın hormonunu salgılar.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar acı çekmiyor, onlarda ölüm bilinci diye birşey yok.

tımsah tarafından parçalanan bır Afrıka antülobu (Gnu) neredeyse hıçbır şey hıssetmez Çunku organızması ılk saldırıdan ıtıbaren uyuşturucu andorfın hormonunu salgılar.

Duyduğum en salakça iddia.

Sitelerde Paylaş

Islama kurana inananlarin beyinleri "minumum kapasite maksimum beklenti" ile calisir...Basliklarda müslüman inanclilarin yazdiklari düsünceler öyle olduguna dair en güzel kanitlardir.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Sevgili etyemez, döneri şefkat ile kucaklayan, hunharca katledilen köfteler, kebabların hakları uğruna ömrünü vakfetmiş değerli otobur ırkdaşlarım,

Göz görmeyince katlanan gönlünüze kurban olsun alayı.

Başlık oldukça isabetli olmuş tebrikler. Kurban etmekle merhamet elbette biraz ters gibi, zaten keserken besmelesinde bile er Rahman, er Rahim demiyor, sadece bismillah diyerek kan akıtıyoruz, hatta kurban kesilirlen bakmamıza, izlememize dair tavsiye bile var, bana da pek merhametli gelmedi bu, oysa biz insanlar, ne kadar merhametli varlıklardık, kabaca bir tarihimize baksak, o merdane savaşlarımız, kahramanlıklarımız, ideolojik kabul ettirme yöntemlerimiz, krallarımız, hükümdarlarımız, petrolseverlerimiz, güzel gerdanlara güzel elmaslarımız ile öyle pamuk şekeri öyle, merhametliyiz.

Yani yok bu zaman bizi böyle yaptı, gözüm gönlüm ayrı düştü, popeyeste kanatlar çok lezzetlidir, minik civcivleri kızıma sevdirirken onları incitmeden nasıl seveceğini de öğretmiştim, kanatları yerken de yanmasın diye üflemiştik. Tavuk güzeldir. İneğin gözleri çok güzel, fıtrat itibari ile çok evcildir, seversin başını göğsüne dayar, uysaldır sevimlidir, kuzular güzeldir, bir köpekten daha çok insana bağlanır, nereye gitsen peşinden gelir, seni özler, göremeyince çaresizce meler, sanırım oraya buraya kaka yapıyor ve çok bağırıyor diye köpeklerin gördüğü itibarı göremiyor, yoksa kucağımda kuzum parka gitmek güzel olurdu,

Otobur değil iseniz bu çıkışlarınız çok riyakarca, şehirlerde yaşadınız diye, fabrika bantlarında kesimi bekleyen hayvanları görmemişsiniz diye benim bir bayramıma öyle böyle dudak bükmeniz komediden başka bir şey değil. Riyakarsınız arkadaş. Köfte yerken buradaki aynı hissiyatın yoksa kim senin lafını önemser.

İnsan sadece merhametten müteşekkil olsaydı dini her vecibe de, sünnet de, vesair tarihi sahnelerde de böyle olurdu. Merhametten müteşekkil değiliz, şiddete de meylimiz var,

kurbanın hikmeti 'fakirler et görsün'den çok, 'insan yapısındaki şiddet meyli tatmin olsun, teskin olsun'dur. Ve bu meşru bir yoldur, zaten o et yenecek. Yemeyecek misin.

tarihinde tehabb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allaha binlerce şükür olsun ki Kurban bayramı da geliyor...Eti göremeyen fakirlerin evlerine et girecek..Zenginler "ben aç olayım başkası açlıktan ölse bana ne" diyemeyecek....

Ayrıca, insana hizmet etmek için yoktan yaratılan o hayvanı Allah mertebesini yükseltip, sıratta sahibine bineklik gibi bir mertebeye çıkaracak..

Evet dinsizlere soruyorum:"O hayvan yok olacak" diye o hayvanı ebedi yokluğa mahkum eden dinsizler mi o hayvana merhamet ediyor, yoksa o hayvanı yoktan yaratıp, göz kulak ve ruh ile donatan ve bu dünyadan terhis edip, ebediyen yaşatan mı? Gerçi bu yüksek merhamete değil sizin aklınız hayaliniz dahi yetişemez.. Zaten hayatının hiçlik ve yokluk ve manasızlık ve abesiyet ve ayrılık gibi vahşetlerle dolu. mü'min insanların hikmetli, manalı işlerini tenkid ederek bu vahşetinizi artttırmayın.

o hayvanın sırtına binip sırattan geçeceğimizi nerden çıkardın sen...???

gözümde canlandırdımda şimdi sarıklı kavuklu adamlar çarşaflı kadınlar binmiş koyunların keçilerin sırtına köprüde sıra bekliyorlar

tabi turnike ihalesinide akp li bir yandaşa vermişler :)

kurban kesemeyen cennetlikleride arkalarına bindirmiş bunlar dehliyorlar....

komiksiniz be arkadaşım....

Sitelerde Paylaş

Allaha binlerce şükür olsun ki Kurban bayramı da geliyor...Eti göremeyen fakirlerin evlerine et girecek..Zenginler "ben aç olayım başkası açlıktan ölse bana ne" diyemeyecek....

Ayrıca, insana hizmet etmek için yoktan yaratılan o hayvanı Allah mertebesini yükseltip, sıratta sahibine bineklik gibi bir mertebeye çıkaracak..

Evet dinsizlere soruyorum:"O hayvan yok olacak" diye o hayvanı ebedi yokluğa mahkum eden dinsizler mi o hayvana merhamet ediyor, yoksa o hayvanı yoktan yaratıp, göz kulak ve ruh ile donatan ve bu dünyadan terhis edip, ebediyen yaşatan mı? Gerçi bu yüksek merhamete değil sizin aklınız hayaliniz dahi yetişemez.. Zaten hayatının hiçlik ve yokluk ve manasızlık ve abesiyet ve ayrılık gibi vahşetlerle dolu. mü'min insanların hikmetli, manalı işlerini tenkid ederek bu vahşetinizi artttırmayın.

Bize ne cennetten sen biz cehennemliklere cehennemden haber ver.

Cehennemin genişliği konusunda bir bilgi yok heralde. Cehennem rahat etme yeri olmadığı için 10 milyar insanı tıka basa dolduracak kadar dipsiz bir kuyu yeterli olur.

“O gün cehenneme; “Doldun mu?” deriz. O: “Daha var mı?” der.” (Kaf, 50/30)

İmam Ahmed b. Hanbel… Ebû Hazim’den rivayet etti ki; Ebû Hüreyre şöyle demiştir: Bir gün Rasûlullah (s.a.v.)’in yanındaydık. Bir şeyin yere düştüğünü andıran bir ses duyduk. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

- Bu (sesin) ne olduğunu biliyor musunuz?

- Allah ve Rasûlü daha iyi bilirler.

- Bu, yetmiş bahardan (seneden) beri cehenneme gönderilen (sarkıtı­lan) bir taş(ın sesiy)di. Şu anda cehennemin dibine ulaştı.”

Şimdi müslümanların çoğunluğu bu hadis uydurma, böyle şaçma hadis mi olur derler ama hala günümüzde bunlara inanan cahiller var. Bir de 7. yy araplarını düşünün, böyle şeylere inanmaları gayet doğaldır.

Az önce başka bir konuya yukardaki yorumu yapmıştım, İLİMCİK'in bu yorumunu görünce fazla söze gerek kalmadı. Adam koyunun sırtuna binip sırat denen bir köprüden geçeceğine inanıyor yahu, daha ötesi var mı? Yahu bu put resmen insanlarla dalga geçiyor, hem ben sizi imtihan ediyorum, amellerinize bakacağım diyor hem de öte tarafta cambazlık yaptırıyor.

Sitelerde Paylaş

Haksızlık yapmayın bu her toplumda olan bir gerçek, herkes kendisindeki ayıbı görür, batıda Amerikada hayvanların kesilirken yaşadıklarını biliyormusunuz,yine Allahı var bizim müslümanımız kötünün iyisi sayılır..Bu konudaki söylem biraz abartılı bence..Deniz kan bulanıyor boğaz kırmızı oldu..Bireysel hayvan kesimleri yada endüstriyel kesimler hergün yaşanıyor ve aslında hepsi birbirinin aynı ama bu bayrama özel vaveylanın anlamı ne bu iş böyle..Mayalar,Aztekler tanrılarına bakire kızlar kurban ediyordu bu açıdan bakın biraz değilmi bu daha modern..

Sitelerde Paylaş

Bu senin içinde benim içinde geçerli biyolojik bir olgu...Ölüm anında hissedeceğin acı çok çok 1 dakika..öldükten sonra zaten zaman senin için duruyor acınında bir anlamı kalmıyor..Takma kafana bu kadar yani..

Sitelerde Paylaş

cigi haklı bu konuda. hayvanlar gırtlaklanıyor. bu ise din kisvesi altında, din uğruna yapılıyor görünüyor, ama gerçek farklı.

ama hayvanlar boğazlanıyor görüşüne karşıyım. biz hem etçil hem otçul insanlarız. yani et yeriz. ee et yemek istiyosak hayvanları kesmek zorundayız buna karşı değilim. et yemek şenliği geleneksel olarak yapılıyor. bu bir bayram niteliği kazanmış. et yemek zorundayız. ama bu dini bir perde arkasından yaşanıyor.

Et yemek zorunda değiliz et yemeden de yaşayabiliriz ama yemeye mecbur bırakılıyoruz

Sitelerde Paylaş

Kurban bayramında günümüz hanım evladı çocuklarına (benim çocuğumda dahil) kurbanın keserken izlettirilmesine bende karşıyım artık. Eski nesil, yani bizler sağlamdık, sabrederdik, korkmazdık, tiksinmezdik. Ama yeni nesil öyle değil. Bunda televizyondaki özel kanalların etkisi büyük. Bizim zamanımızda TRT vardı, ve böyle salakça haberler yayınlamazlardı. Vay kurban kaçtı vay kurban şöyle kesildi .. gib. Yeni nesile bu izlettirilmemeli bencede. Kurban etine ihtiyacı olmayan insanların bir vakıfa para karşılığı kurban kestirmelerinde bir sakınca yok artık. Eğer kurban vazifesini yerine getirmek isteyipte benim gibi kesecek bir ortak, ve mekan bulamayanlara tavsiyem kurbanlarınızı dini vakıflara kestirin ve etlerini almayın. bu daha büyük sevap. Ama yılda bir evine et girenler için aynı şeyi söylemeye dilim varmıyor.

Sitelerde Paylaş

Ben de kurban kesmeyecem de parasını verecem dediğimde çok öfkelendi abiler.

Nasıl olurmuş? O ibadet olmazmış, sevabı olmazmış, cennete gitmezmişim de, öyle emretmemişmiş, hem kan dökecek hem de bağış yapacakmışım da, köfte yemiyor muymuşum?

Hepiniz imam-ı azam olmuşsunuz birader

Merhamet ettim de iki köfte az yedim, nedir ? Hem bu rezil kan çamur, çukur, üç bacak, akar kokar sakatat, acemi kasap, silahlı belediye memuru muhabbetinden de muafım yani.

Ateistim çünkü.

Akıl benim, merhamet benim, sen danaya girersin kredi kartına üç taksit artı bir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...