Jump to content

Ateistim demekten korkmayın!

Guest ateizmlight

Recommended Posts

Guest ateizmlight

Tüm Ateist arkadaşlarımıza söylemek istiyorum,Ateistim demekten korkmayın.Söyledikçe farkına varacaksınız ki kendinizi özgür hissedeceksiniz karşınızdakinin tepkisi ne olursa olsun ve artık dindar yobazlar yanınıza yaklaşmıyacak(bu konuda ne düşünürsünüz bilmiyorum),ben bir haftadır söylemekten çekinmiyorum ve kendimi çok özgür ve mutlu hissediyorum :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hellen keller eğitimin en önemli eserinin hoşgörü olduğunu söylüyor.

İlkokul mezunu % 32

Okuma-yazma bilip okul mezunu olmayan % 23.76

Ortaokul mezunu % 4.82

Zorunlu olan İlköğretim mezunu 13.6

Lise mezunu % 18.1

Yüksekokul ya da Fakülte mezunu % 7.55

Yüksek lisans yapmış olanlar % 0.49

Doktora düzeyinde olanlar % 0.13

böyle bir ortamda bunu ilan etmekten sakınca duymuyorsanız, ya genel olarak istisnai uygar bir alanda yaşıyorsunuz demektir ya da hedef gösterilmekten çekinmeyecek kadar kaygısız. hayır, refah kalitenizi korumak istiyorsanız ve istisnai uygar bir ortamda değilseniz ateist olduğunuzu saklayın. insanları bilinçlendirmekten ve bazı gerçekleri görmeye yönlendirmekten asla ve asla çekinmeyin fakat bunu "ateistim" şekilde ilan etmeniz çoğunlukla olumsuz etkilere neden olacaktır.

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eğer inandığım şeyi sırf çekindiğim için yaşıyamiyacaksam,benim için yaşamanın bir anlamı kalmaz.

Yerinden yerine ölmeyi bile göze alıyorsan sen bilirsin senin düşüncen.Her yer izmir istanbul değil.

tarihinde Troth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Guest ateizmlight

Yerinden yerine ölmeyi bile göze alıyorsan sen bilirsin senin düşüncen.Her yer izmir istanbul değil.

bunu o kadar kadar bağnaz,cahil insanların yanında söylemem ama arkadaşlarımdan(ki bunları genellikle kültürlü insanlardan seçmeye çalışırım)saklamam.aslında senide anlıyorum bu korkular toplumumuzun ne kadar geri kaldığına bir kanıt,merak ediyorum acaba avrupa medeniyetinden mantık ve zihniyet açısından kaç yıl gerideyiz.

Sitelerde Paylaş

Ben abime, babama, söyledim çok kolay gerçekten, tabi benim bu durumumda, kendileri deist oldukları için bir nebze anlamsız geliyordur, sonuçta ateistim kelimesi ağzımdan çıkmasıyla abimle tatlı bir polemiğe girdik ve ben konuşmayı kestim uzamasın diye, dışarda eğer bir olayla karşılaşırsam duruma göre davranırım, direk ateist kelimesi polemiğe neden olur, millet ateisti en ahlaksız insanlar olarak algılıyor, çoğuda bu kelimeyi duymamıştır, şimdi reelde bana dini bir yaptırım uygulanırsa eğer ( tabi insanına göre, yobaz durduk yere gaza gelip seni keser, mesela bir yobazın karşısında yapmak saçmaca ve gereksiz bir olay olurdu can güvenliğim için :D ), ağızlarından burunlarından getiririm, korkum yok, çoğu tatlı su müslümanı çünkü....

Sitelerde Paylaş

hellen keller eğitimin en önemli eserinin hoşgörü olduğunu söylüyor.

İlkokul mezunu % 32

Okuma-yazma bilip okul mezunu olmayan % 23.76

Ortaokul mezunu % 4.82

Zorunlu olan İlköğretim mezunu 13.6

Lise mezunu % 18.1

Yüksekokul ya da Fakülte mezunu % 7.55

Yüksek lisans yapmış olanlar % 0.49

Doktora düzeyinde olanlar % 0.13

böyle bir ortamda bunu ilan etmekten sakınca duymuyorsanız, ya genel olarak istisnai uygar bir alanda yaşıyorsunuz demektir ya da hedef gösterilmekten çekinmeyecek kadar kaygısız. hayır, refah kalitenizi korumak istiyorsanız ve istisnai uygar bir ortamda değilseniz ateist olduğunuzu saklayın. insanları bilinçlendirmekten ve bazı gerçekleri görmeye yönlendirmekten asla ve asla çekinmeyin fakat bunu "ateistim" şekilde ilan etmeniz çoğunlukla olumsuz etkilere neden olacaktır.

Devam etmek gerekirse..

Eğer çekincelerinizi bir kenera bırakıp bunu bir gurur meselesi olarak algılayıp açıklama niyetindeyseniz, izlemeniz gereken adımlarda hassas olmalısınız. insanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerini tanıyamazlar; birbirlerini tanıyamazlar çünkü birbirlerinden nefret ederler. Ateist olduğunuzu açıklarken, bu çemberi tek hamlede kırmanız gerektiğini açıkça belirtiyorum, yoksa hakkınızda yayılan dedikoduları teker teker avlamaktan yorulacak ve dışlanmış olarak kalacaksınızdır. Elbette daha kötü olasılıklar da mevcut fakat ben bundan bahsetmeyeceğim.

Eğer bahsettiğim çemberi tek hamlede kırmayı başarabilirseniz, renksiz bir gökkuşağını andıran sıradan dünyada hoşgörüyle karşılanan birisi olmayı başarabilirseniz, insanlar tüm olasılıkların aksine size daha çok ilgi ve değer gösterecektir, görüşlerinizi merak edecektir. Fakat bu tehlikeler göz önünde bulundurulduğunda, değer mi? kişiden kişiye, karakterden karaktere, ortamdan ortama değişir..

daha genç yaşlarımda, din dersinde bir hoca islamda kadının rolü hakkında konuşuyorken dayanamayıp çantasındaki kitabından nisa suresi 34. ayetten bakara suresi 282. ayete dayanan bir dizi okumasını istemiştim. Ardından da islam dünyasında tarihte ve günümüzde kadın haklarının durumundan bahsedip, ateist olduğumu belirten bir açıklama ile yerimden ayrılmıştım.

Ertesi gün 5 tane yakın arkadaşım, yaklaşık 30 tane de benden uzak durmaya gayret eden insan vardı.

Öğretmenlerin bana bakışlarının değiştiğini hissedebiliyordum.

Demek istediğimi anlaması gerekenin anladığına eminim, kısacası, dikkatli adımlar atın..

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İzmirde söylemek mi ?

ben izmirliyim ve izmirde ve de dünyanin her yerinde herkese, bunu 13 yasimdan beri hic kimseyi ayirt etmemek sarti ile söylüyorum.

ve kac yildir söyledigimi bir bilsen, dudaklarin ucuklar. ateist oldugunu izmirde söylemeyeceksen, hic bir yerde söyleyemessin.

biz sustukca yobazlar cogalir.

Sitelerde Paylaş

Ortam müsaitse elbette söylenebilir, ancak olur olmaz her yerde ateist olduğunu ilan ederek donkişotluk yapmanın alemi yok.

Herkes mesleki durumuna, sosyal şartlarına, toplumdaki konumuna göre hareket etmeli.

Bir örnek: Sen tut AKP’nin hakim olduğu bir kurumda meslek arkadaşlarına ateistim diye hava at, sonra da işten atılınca veya sürgüne gönderilince vaveylan. N’oldu şimdi bu durumda; aydınlanmaya bir yararın mı oldu?

İnsanın ateist olduğunu gizlemesi korkak olduğunun değil, aksine gayet aklı başında olup tedbirli davrandığının bir göstergesidir.

Dincinin bir yığın mevziyi takiyye yaparak elde ettiği asla gözden kaçırılmamalı.

Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal bile içindekilerini gizlemek zorunda kaldı.

Ben padişahlığı, hilafeti, dinsel yönetimi vs. kökten kaldıracağım deseydi kaç kişi arkasından gelirdi?

Sitelerde Paylaş

ben izmirliyim ve izmirde ve de dünyanin her yerinde herkese, bunu 13 yasimdan beri hic kimseyi ayirt etmemek sarti ile söylüyorum.

ve kac yildir söyledigimi bir bilsen, dudaklarin ucuklar. ateist oldugunu izmirde söylemeyeceksen, hic bir yerde söyleyemessin.

biz sustukca yobazlar cogalir.

Yozgat'ta ve İran'da da denemeyi düşünüyor musun? :)

Sitelerde Paylaş

Bende ondan bahsediyorum.heryer izmir değil.benim önceki yaşadıgım yerde herkes biliyordu.burda söylersem sonum iyi olmaz nede olsa hoşgörü dini :). yakın arkadaşlarıma tabi söylerim fakat bu sır kalmaz ki kültürlü arkadaşlarım var tabi ama bu bir şey degistirmez . Ayrıca ailemde biliyor tek bir eleştirileri yok keşke herkes böyle anlayışlı olsa.

Sitelerde Paylaş

dingil ülkelere gitmem. bir zamanlar arap ülkelerini dolastim ve pisliklerini, ilkelliklerini, vahsetlerini hala unutamam.

yozgat Türkiye cumhuriyetindedir. eger daha önceden susmayip konusan ateistler olsaydi, bu günkü durumlara gelinmezdi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...